Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Az időjárás kis megfigyelői JG 310 000 025

GlobalID:
JG 310 000 025
Kidolgozó:
Andrási Tiborné
Alkalmazók:
Indulás dátuma:
2014
Kapcsolattartó:
Óvodai természetismereti fejlesztő program.

A „Kis fürkészek” természetismereti tehetségfejlesztő műhelybe azok a gyermekek járnak, akik fokozottabban érdeklődnek a természet iránt. A tehetséggondozó foglalkozásokon a gyermekek életkori- és egyéni képességeinek megfelelően felfedezzük a közvetlen, később pedig a tágabb környezetünket. A foglalkozások egy részét a néphagyományok felelevenítésére, a természet- és környezetvédelemhez kapcsolódó jeles napokról való megemlékezésre, az időjárás növényekre, állatokra gyakorolt hatásának megfigyeltetésére építjük.

1. Az időjárás folyamatos megfigyelése
Az időjárás folyamatos megfigyelése a projekttémáink alapjait képezi, a mindennapjainkban folyamatosan jelen van. Megfigyeljük az évszakokra jellemző időjárási elemeket: napsugárzás, hőmérséklet, szél ereje, iránya, csapadéktípusok. A tapasztalatokat a gyermekekkel folyamatosan, rajzos formában rögzítjük. Az egyes jeles napokhoz fűződő népi megfigyeléseket, hiedelmeket, időjóslásokat évszakonként összegyűjtjük, és azok beválását vizsgáljuk. Ezek közül a Márton-napi projektet mutatjuk be a pályázatban.
A Márton-napi projekt során megismertetjük a gyermekekkel a népi időjóslásokat. Szent Márton legendájához kapcsolódóan óvodásaink tapasztalatokat szereznek a házi lúd életmódjáról, hasznáról. Kirándulást teszünk a Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi őrével a lakóhelyünk természeti értékét képező Kecskeri-pusztába és víztározóhoz, mely fontos madárvédelmi szerepet tölt be. A terület ősszel és tavasszal táplálkozó- és pihenőhelyet biztosít az átvonuló vadludak számára.  Ezekben az időszakokban az óvodás gyermekek számára is jól megfigyelhetők ezek a madárfajok. A kirándulás során a gyermekek jó példát láthatnak arra, hogy nem elegendő a madarakat szeretni, de nagyon fontos az élőhelyük védelme annak érdekében, hogy fennmaradhassanak. Játékos tevékenységeken keresztül a gyermekek érzelmileg közel kerülnek a területhez, madarakhoz, és amit megszeretnek, azt képesek lesznek védeni.

2. Az évszakváltások hatása a madarak életmódjára – Madárvédelem
A nevelési év folyamán az évszaknak megfelelően gondoskodunk a madarakról. A folyamatos tevékenységgel fejlesztjük a gyermekek madarak iránti felelősségérzetét, kitartását, gazdagítjuk fajismeretüket, a tevékenységek által mélyebb ismereteket szereznek életmódjukról.

3. Kirándulás a DE AGTC KIT Karcagi Kutató Intézet Arborétumába és a Meteorológiai Állomásához.
A Kutató Intézet Arborétumában a tavasz jellemző jegyeinek és az ott élő madaraknak megfigyelése.
A meteorológiai állomáson megismertetjük gyermekeinkkel azokat a módszereket, modern eszközöket, műszereket, amelyek segítségével információt szerezhetnek a lakóhelyünk időjárásáról, hogyan vizsgálják, mérik az időjárási elemeket. A nap folyamán betekinthetnek a gyermekek a meteorológusok munkájába.

4. Kis felfedezők napja – Vízvizsgálat Akácliget Fürdő környékén
Vízvizsgálat az Akácliget Fürdő előtti mesterséges tó partján: megfigyeljük a vízpart növény és állatvilágát, a tó vizével vizsgálatokat végzünk, vízmintát veszünk. Időjárási elemekhez kapcsolódó vizsgálódások és kísérletezések. Játékos körülmények között, vizsgálódási, kutatási feltételeket alakítunk ki, melynek során az óvodapedagógusok segítségével, illetve önállóan előállíthatják, létrehozhatják a gyermekek a felhőképződést, szivárványképződést, játszhatnak a fénnyel. Az előidézett jelenségeket a gyermekek életkori- és egyéni sajátosságuknak megfelelően tudják elemezni, értelmezni, felfedezhetik az ok-okozati összefüggéseket, aha-élményeket élhetnek át a program során.