A martonvásári Pápay Ágoston Általános Iskola, Készségfejlesztő Speciális Szakiskola és Kollégiumban 6-24 éves korig nevelünk-oktatunk (középsúlyos fokban) értelmileg akadályozott gyermekeket és fiatalokat. A értelmi sérülés (és a társuló akadályozottságok - mozgás, hallás, látás, beszéd, stb.) mértéke szinte minden tanulónál más és más. A fő feladatunknak azt tekintjük munkánk során, hogy a meglévő képességeket, készségeket minél sokoldalúbban fejlesszük és ezek által a hátrányokat csökkentsük.
Az értelmileg akadályozott tanulók esetében mindig a mozgásra, cselekedtetésre helyezzük a hangsúlyt, mivel az elvont gondolkodásra kevésbé képesek. Az évek során így került előtérbe a zene és a tánc, melynek segítségével komoly sikereket értünk el. A tánc oktatást több évtizede végeztük, azonban az elmúlt években kezdtünk (pályázati forrásoknak köszönhetően) a néptánc oktatással komolyabban foglalkozni. E területen még nagyobb sikereket értünk el, mióta komplex formában kínáljuk fiataljainknak a mozgáskoordinációs, kézműves és tánc foglalkozások együttesét. Így a mozgásfejlesztésen túl a hagyományőrzés is kiemelt szerepet kaphat.
A másik terület a zene. Természetesen itt is speciális módszereket alkalmazunk. E módszer az ulwila-módszer, mely a színek alapján történő zenélését segíti.
A már említett mozgáskoordinációs programunkon túl a tehetséges fiataljaink számára lehetőség van, hogy különböző sportokban, sportágakban is kipróbálják magukat. Kosárlabda, futball és úszás edzéseink, foglalkozásaink heti rendszerességgel biztosítottak.
A kommunikáció fejlesztés, az önkifejezés, önmegvalósítás, önérvényesítés fontos eszköze is a báb- és drámafoglalkozás. E területen több pályázat keretében működtünk együtt sikeresen az elmúlt években más tehetségsegítő szervezetekkel.
Tehetségpontként a meglévő szakmai hátterünkön túl külsős szakemberek, más tehetségpontok segítségét is igénybe kívánjuk venni az érdeklődő fiatalok minél hatékonyabb felismerésére és segítésére.
A tehetségpontot helyi hatókörrel kívánjuk egyelőre regisztrálni, működtetni. Természetesen ezt a tapasztalatok alapján, illetve a folyamatos munka eredményeként tovább kívánjuk majd a jövőben szélesíteni, fejleszteni.
Az intézményi hátterünk, meglévő korábbi szakmai kapcsolataink nagy segítséget jelentenek a tervezett hatókör sikeres működtetéséhez. Természetesen az igényeknek megfelelően a meglévő szakmai és személyi háttér folyamatos fejlesztése, képzése elengedhetetlen a sikeres megvalósításhoz, illetve a továbbfejlődéshez.
Pályázati forrásokat az elmúlt években szerzett tapasztalatok alapján folyamatosan és még tudatosabban kívánunk bevonni ezirányú tevékenységünkbe.
A korábban leírtak alapján a zene, a tánc és a sport területén kívánunk kiemelten foglalkozni az elkövetkező egy évben a tehetségekkel. E területeken mindenképpen fontos az "utánpótlás" biztosítása, a leendő tehetségek felismerése, azonosítása. E területen van a legnagyobb szükség a tudatos tevékenységre.
A tervezett programok között az elkövetkező egy évben a következők szerepelnek:
- zenei fejlesztés ulwila-módszerrel, a zenekari fellépések biztosítása
- komplex tehetséggondozó program (néptánc, mozgáskoordináció, kézműves foglalkozások) biztosítása, az elkészült munkákból kiállítás szervezése kistérségi programhoz kapcsolódóan, valamint a néptánccsoport műsorának bemutatása.
- integrált sportesemények szervezése, lebonyolítása - futball, kosárlabda
- fiatalok KEMPO-oktatása, segítése a sikeres vizsgák letételéhez
- báb-, illetve drámafoglalkozásaok biztosítása, előadások megszervezése.
A szervezetünk a tehetségek azonosítását, segítését nagyon régóta végzi. A tapasztalatok alapján igen nagy sikereket és eredményeket értünk el ezen a speciális területen. Célunk, hogy e tevékenységünket a jövőben még tudatosabban, még szervezettebben, illetve más Tehetségpontok munkáját, a sikeres együttműködést segítve még dokumentáltabban történjen ez a folyamat.
A pályázati tevékenységünket a jövőben is szeretnénk olyan sikerekkel folytatni, mint azt az előző években tettük, illetve lehetőség szerint a támogatók felkutatását, megkeresését, a tehetséggondozó tevékenységbe történő aktív bevonását is szeretnénk mihamarabb sikeresen megvalósítani.
Természetesen a fenntarthatósághoz elengedhetetlen a kommunikációs csatornák fejlesztése, melyek segítségével a szűkebb és tágabb környezetünk, illetve más Tehetségpontok, szervezetek felé továbbíthatjuk eredményeinket, sikereinket, megszerzett tapasztalatainkat.