Intézményünk 2003-ban adaptálta az "Óvodai Nevelés a Művészetek Eszközeivel" óvodai programot, majd 2004-ben bázisóvodai címet kaptunk. Tagjává váltunk az ONME Óvodapedagógusok Országos Egyesületének. Lehetőséget kaptunk ezáltal a szakmai megújulásra, tapasztalatszerzésre amelyet a mindennapok során a gyermekek személyiségfejlesztése érdekében felhasználhatunk. A rendszeres szakmai napok, továbbképzések, konferenciák biztosítják számunkra, hogy a társadalom elvárásaival lépést tartsunk, az újabb kihívásoknak megfeleljünk. Az innováció mindig is jellemezte közösségünket. Kilenc fős kollektívánkban hat szakvizsgás óvodapedagógus dolgozik. Évente, a megyében továbbképzéseket szervezünk, szakmai segítséget adunk a művészeti programunkkal dolgozó óvodáknak. Két megyei munkaközösséget hoztunk létre, melyek segítik a közös gondolkodást, valamint a gyermeki fejlesztést, hiszen Fejlesztő munkaközösségünk már évek óta segítséget ad az egyes óvodákban dolgozó fejlesztő pedagógusoknak mindennapi munkájukhoz.
Egyesületünk tagja a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Tagszervezetének, így igyekszünk ennek a magtisztelő címnek megfelelni és a tehetségek felkutatására, gondozására, fejlesztésére nagy figyelmet fordítani intézményünkben. Ezen a területen szerzett tapasztalatainkat, elért eredményeinket tovább adjuk a tehetséggondozás terjesztése céljából.
Az ONME Vas Megyei Munkaközösség megalapításával, valamint fejlesztő munkaközösség létrehozásával igyekeztünk a programunkkal dolgozó óvodákat összefogni, folyamatosan segítséget nyújtani egymásnak. Egyesületünk minden bázis óvodájával és modell óvodájával állandó a szakmai kapcsolatunk, a tapasztalatcserék, konzultációk jó lehetőséget nyújtanak az innovációra.
A következőkben is e körön belül kívánunk együttműködni testvér óvodáinkkal, valamint a művészeti programot felhasználó és adaptáló intézményekkel.
Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a tehetséggondozó tevékenységek ezekben az óvodákban jelen legyenek és a tehetséggondozás a 2010/2011-es tanévtől megvalósuljon.
Eddigi munkánk során kiemelt figyelmet fordítottunk a jó kézügyességű gyermekek gondozására, fejlesztésére, ezért kézműves műhelyt működtettünk, ahol a barkácsolás, kézimunka, mintázás területére vonatkozóan foglalkoztunk tehetséges gyermekeinkkel.
Megismertettük továbbá velük néhány népi kismesterség fortélyát, lehetőséget adtunk, hogy tapasztalják a különböző anyagokat, a velük való bánásmódot, közvetlen módon is kapcsolatba kerüljenek a mesterségek művelőivel. Fazekast, keramikust, kosárfonót, fafaragót, gyertyaöntőt hívtunk el óvodánkba, akik a gyerekekkel együtt munkálkodva voltak jelen. Alkotásaikból kiállítást tekinthettek meg szülők és gyermekek egyaránt.
A tehetséges gyermekek munkáit is láthatták az óvodába érkezők, az állandó kiállításaink között. Szeretnénk ezt a jól bevált gyakorlatot továbbiakban is éltetni.
E tevékenység folytatásaként kívánjuk beindítani 2010.szeptemberétől az " Ügyes manók" tehetséggondozó műhelyünket.
A másik terület, amelyre az utóbbi években nagy hangsúlyt fektettünk, az ének, zene, népi tánc és néphagyományok felelevenítése, ápolása.
Néphagyományőrző csoportot hoztunk létre középső és nagycsoportos gyermekekből, akikkel az egész tanév során főként az ünnepekhez, népi hagyományokhoz kapcsolódóan foglalkoztunk. Az előre elkészített ütemterv alapján ismerkedtek óvodásaink népdalokkal, népi hangszerekkel, népszokásokhoz kapcsolódó rigmusokkal, mondókákkal, gyermek dalokkal, egyszerű tánclépésekkel és mozdulatokkal.
Ennek folytatása lenne az új tanévtől a "Szállj elő zöldág" elnevezésű tehetséggondozó műhelyünk. Néptánc csoportok meghívása, népi zenekar, citera zenekar fellépése színesítené a tehetséggondozó műhelyhez kapcsolódó programjainkat.
A tehetséggondozó műhelyek működtetéséhez szükséges anyagok, berendezések megvásárlásához a fenntartó nyújt segítséget az éves költségvetés tervezésekor. A szakmai anyagok vásárlásához minden évben 200-300 ezer Ft-ot biztosít, valamint a tárgyi feltételek biztosításával is segítséget nyújt.
Számíthatunk a Szülők segítségére is, mivel az óvodában működő Szülői Szervezet is támogatja kezdeményezésünket és anyagi segítséget nyújt évente egy alkalommal szakmai anyagok vásárlásához. Továbbá pályázatok benyújtásával igyekszünk lehetőségeinket bővíteni, tehetséggondozó műhelyeink megfelelő színvonalon való működtetéséhez. Ennek érdekében a Vas megyében működő Közoktatási Közalapítvány évente kiírt pályázatain rendszeresen részt veszünk, ahol 50-150 ezer Ft támogatást kaptunk eddig minden évben.
Elsősorban azokat a szakembereket nyertük meg a tehetség felismerésére, akik nagy szakmai kompetenciával rendelkeznek, ismerik és gyakorolják a különböző művészeti tevékenységeket, s eddigi munkájuk során is nevelték, fejlesztették a fiatal tehetségeket.
Akikre számíthatunk:
- Nagy Jenőné : A Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Tagja
- Patona Terézia: fazekas
- Brodszki Ferenc: tanár, fazekas
- Pados Zoltán: kosárfonó mester
- Vörös Ferenc :tanár, festőművész
- Parais István: néptánc oktató
A legfontosabb a tehetség felismerése. Ennek érdekében több szakembert is sikerült megnyernünk, hogy segítsék ez irányú munkánkat. Konkrét felmérések, megfigyelések, szülői házzal való kapcsolat, információ, ami lehetővé teszi óvodapedagógusaink számára, hogy minden tehetség megkaphassa azt a lehetőséget, hogy kiemelt módon segítsük.
Az elvégzett munkánk hatékonyságának, eredményességének megállapításához sikerkritériumokat állítunk fel. A valóságos, mért eredményeket összevetjük az előre meghatározott, várható eredményekkel. Az összevetés után láthatóvá válik, hogy melyik az a terület, amelyen elértük az előre meghatározott eredményt, valamint választ kapunk arra, hogy milyen irányú változtatásokra, intézkedési tervre van szükség a még eredményesebb és hatékonyabb működés érdekében.
Tehetséggondozó munkánk nyilvános, várjuk a közreműködők és a Szülők visszajelzéseit, valamint konkrét értékeléseket tartunk a továbblépés, a további innováció érdekében.