Zeneiskolánk több mint negyven éve foglalkozik tehetséges fiatalok életútjának egyengetésével. Számos volt növendékünk mára ismert zenész, maga is tanárrá, művésszé lett. A zene nevelő és lélekgyógyító hatása régóta elismert tény. Ehhez kívánunk egyfajta eszközt adni tanulóink kezébe. Célunk, hogy a jövőben is támogassuk a tehetséges és érdeklődő fiatalokat, rendszerünkben akár felnőttként is helyet találhatnak. Szakképzett tanáraink azon vannak, hogy felismerjék a gyerekekben rejlő tehetséget, ápolják a fogékonyságot és fejlesszék képességeiket. Az igényes egyéni hangszeres képzés mellett kiemelt figyelmet fordítunk a társas zenélésre. Zeneiskolánkban hét együttes működik, ezek: a Gitárzenekar, a Fuvolazenekar, Furulya-gitárzenekar, Rézfúvós együttes, Tücsökzenekar, Vonószenekar, és a Hegyvidéki Solti György Zenekar. Utóbbiban felnőttkorú növendékeink, volt növendékeink, tanáraink és szülők zenélhetnek együtt rendszeresen. Igen előnyös a kerület szubkultúrája, a szülők támogató hozzáállásukkal sokat segítenek iskolánknak. Iskolánk rendkívül összetartó tanári munkaközösséggel rendelkezik, ami nagy erőt jelent a munkafolyamatok során. Zenepedagógusaink 13 helyszínen, a zeneiskola főépületén kívül általános iskolákban és gimnáziumokban tanítanak (Kós Károly Ének-zene Emeltszintű Általános Iskola, Pannonia Sacra Katolikus Általános Iskola, Németvölgyi Általános Iskola, Jókai Mór Általános és Német Nemzetiségi Iskola, Virányos Általános Iskola, Tamási Áron Általános Iskola és Német Két Tannyelvű Nemzetiségi Gimnázium, ELTE Gyakorló Általános Iskola, Arany János Általános Iskola és Gimnázium, Budai Középiskola, Semmelweis Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Zugligeti Általános Iskola), így a kerületben lakó vagy a kerület iskoláiba járó gyermekek helyben kaphatják meg a zeneórákat. Ezekkel az intézményekkel szoros kapcsolatot tart fent a zeneiskola, rendszeresen részt vesz azok programjaiban, eseményein. A zeneiskola színvonalas oktató-nevelő munkája szervesen kapcsolódik és kiegészíti a közismereti iskolák tevékenységét. A zeneoktatás három szinten és két tagozaton folyik: előkészítő, alapfok és továbbképző szint, valamint az általános képzést biztosító "A" tagozat és a tehetséggondozást segítő, emelt óraszámú "B" tagozat. Az általános képzés mellett fontos a tehetséges fiatalok pályára való felkészítése is, akik az ún. "B" tagozaton, emelt óraszámban tanulnak. Kiemelkedő tehetségű növendékeink közül minden évben vannak, akik felvételt nyernek Zeneművészeti Szakközépiskolába, Konzervatóriumba. Regionális, országos és nemzetközi versenyeken és fesztiválokon elért eredményeink is kézzelfogható nyomai az iskolánkban zajló minőségi munkának.
Fővárosi zeneiskola lévén, szinte valamennyi Budapesti zeneiskolával fenntartjuk a kapcsolatot, a legkülönbözőbb koncertektől a versenyrendezésig bezárólag, A folyamatos, emaileken történő információcsere lehetővé teszi, hogy az esetlegesen felmerülő problémákat, kéréseket és javaslatokat könnyedén és gyorsan megoldhassuk. Nemcsak a zeneiskolákkal szoros a kapcsolatunk, hanem több, nagy múltú állami- egyházi fenntartásban lévő iskolával is. A XII. kerületen belül valamennyi iskolával, gimnáziummal napi kapcsolatot tartunk fenn, érzékenyen és hatékonyan reagálva a felkéréseikre, megkereséseikre. A XII. kerületen és a fővároson kívül több évre visszatekintő, zeneiskolák vonós tanszakainak testvérkapcsolatát ápoljuk. Kiemelkedő a kapcsolatunk a veszprémi vonósokkal, - nemcsak a növendékekkel, hanem az ott tanító kollégákkal is élő a kapcsolat, közös továbbképzésen való részvétellel ill. közös fellépések erejéig. Iskolánk két vonószenekara, a Tücsök- és a Vonószenekar már többször felléptek együtt Veszprémben, Balatonalmádiban, az Óbudai Társaskörben a "Játékos muzsika 7x10 percben" c. műsor keretei között és Budapesten egyaránt. - Ezenkívül élő a kapcsolatunk a Connecticut-beli Roger Ludlow Middle Schoolban tanuló tehetséges amerikai vonós növendékekkel és tanáraikkal, valamint a norvég Trondheim városában tanuló vonós növendékekkel. A növendékeinkre rendkívül inspiráló hatással vannak a más kultúrákból érkező zenekarok, hiszen ők egészen más metodikai alapon tanulnak. Ezek a közös találkozásuk lehetőséget adnak a szakmai információ cserére, növendéknek, tanárnak egyaránt.
A több évtizedes hagyományokra visszatekintő nyári zenei táborunk kapcsán a baranyai Bóly város kulturális életének színesítésében is részt veszünk a nyári zenei tábor alatt.
A hegyvidéki XII. kerület kulturális életében aktívan és rendszeresen jelen vagyunk: galéria megnyitókon, aukciókon, nemzeti ünnepek alkalmával, Díszpolgáravatókon, egyházi ünnepekhez kapcsolódóan. Példaértékű a Budavári Mátyás templommal való kapcsolatunk ,amely már több évtizede ad otthont orgona tanszakunk vizsgahangversenyeinek megtartására. Ezenkívül a kerület valamennyi Kulturális Központjában és közösségi házában jelen vagyunk kis- és nagyszabású rendezvényeinkkel. Az Újbuda Kulturális Központ Színháztermének avatóján zeneiskolánk felnőtt zenekara játszott, a Budakeszi Cérnahang sorozat keretében szintén a felnőtt zenekarunk működik közre. Folyamatos és együttműködő a kapcsolatunk a zeneművészeti szakközépiskolákkal, valamint nyomon követjük a nálunk végzett növendékek életútját is.
A jövőben is folytatni kívánjuk a sikeres és hagyományt őrző programjainkat. A Tehetségpont partnerekkel szeretnénk kapcsolatot kiépíteni és hangversenyeinkkel színesíthetnénk egymás rendezvényeit. Intézményünkben rendszeresen kerülnek megrendezésre különböző tematika köré épülő koncertek, melyekbe más kerületek intézményeinek tehetséges növendékei, tanárai is bevonhatóak. Az iskolában egyéni hangszeres oktatás mellett fontos szerepet kapnak az együttesek. Növendékeink évről-évre kiemelkedő helyezéseket érnek el a fővárosi és az országos versenyeken, valamint sikeres felvételi vizsgákat tesznek a zenei szakközépiskolákba. Tehetséges, versenyre vagy pályára készülő növendékeink számára mesterkurzus céljából rendszeresen hívunk iskolánkba neves művészeket, egyetemi tanárokat. Számos továbbképzést biztosítunk a tehetséggondozásban elszánt pedagógusaink számára. A Zeneiskola egyik legnépszerűbb rendezvénye a 8 előadásból álló bérleti hangversenysorozat (13 évesek hangversenye, Végzősök hangversenye, Előképzős koncert, Kicsinyek koncertje, Növendék kamarahangverseny, Adventi hangverseny és a Művésztanári koncertek). Egyik hagyományteremtő rendezvényeink közé tartozik a MOM Kulturális Központban tartott újévi koncertünk, melyen nem csak a növendékek és a zenekarok, hanem mi, zenetanárok is közreműködünk. Saját rendezvényeinken kívül számos egyéb eseményen, kulturális programon lépünk fel, mint például Közösségi Házakban, „Katafeszt”-en - zeneszerző-szolfézstanár kollégánk szerzői estjén - vagy a Barabás Villában stb... Intézményünkben tehetséges növendékeink a hegedű- és a gitár tanszakon háziversenyeken is megmérettethetik tudásukat. A Solti Művészeti Szemlén az iskola legjobb zongora szakos növendékei mutatkoznak be. A háziversenyeken és a Művészeti Szemlén részt vett növendékeink oklevélben részesülnek. A jövőben más tanszakon is szeretnénk iskolán belüli versenyeket rendezni, mely lehetőséget adhat több tehetséges tanuló számára is a megmérettetésre.
Tervezett programok a jövőben:
- Más tehetségpont intézményekkel kapcsolatot ápolni, közös rendezvényeket szervezni
- Országon belüli és kívüli zeneiskolákkal testvérkapcsolatokat létesíteni
- Tehetséges növendékeink számára mesterkurzus céljából meghívni művészeket, egyetemi tanárokat, akik pedagógusainkat szakmai segítségnyújtással is támogathatják
- Zenei tábor rendezése zongoristák számára kurzus formájában
- Zeneovi, zenevarázs megvalósítása. A Kokas módszer bevonása a zeneiskola szakmai palettájába; az erre képzett pedagógusaink óvodába kijárhatnának.
- Tehetségfejlesztés, mentorálás és az ehhez kapcsolódó továbbképzések szervezése, lebonyolítása.
- Fiatal, pályakezdő pedagógusok aktív bevonása a tehetséggondozó programba
- Olyan rendezvény szervezése, melyen valahány tanszakunk tehetséges növendékei részt vehetnének (pl. Zenei Világnap)
Állami intézmény lévén-nem önálló gazdasági szervezetként működve-elsősorban eszmei téren tudjuk támogatni a Tehetségpontokat.Lehetőségeink a zene területén széles skálán mozognak. Művésztanáraink maguk is koncerteznek,így próbálnak jövőképet festeni a fiatal tehetségek számára.
Tanáraink számtalan kiállításmegnyitón, könyvbemutatón, időseknek szervezett programon és támogatói esten vettek részt, melyek kapcsán az iskolát támogató alapítvány anyagi támogatáshoz jutott. Ezt a rugalmas szemléletmódot kívánjuk a jövőben is követni és igyekszünk minden lehetőséget megragadni, amely iskolánk gondtalan működését, a kollégák szakmai fejlődését igyekszik biztosítani.Zeneiskolánk tanárai a szűk keretek közt is kreatívan találtak megoldást a továbbképzésekre, és arra, hogy a tehetséges növendékek megfelelő kurzusokban, képzésekben részesülhessenek.
Ezen kívül aktív pályázási magatartás jellemzi iskolánkat. A szűkös anyagi háttér miatt kiemelten fontosnak tartjuk a külső erőforrások bevonását, melyet a következő módon kívánunk megvalósítani:
- Belépőjegyes koncertek rendezésével növelhetnénk iskolánk bevételét
-Szeretnénk részt venni a KLIK valamint az Európai Unió által meghirdetett pályázatokon
-Jelenleg is próbálunk külső támogatókat, alapítványokat felkutatni
-Szeretnénk aktív szülői munkaközösséggel farsangi és támogatói bált szervezni
-Alternatív programok beindításával az óvodás korosztályt kívánjuk megnyerni, hogy a jövő tehetségeinek felismerése minél korábban elkezdődjön.