Az Arany János Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény egy gyönyörű környezetben álló 52 éves épületben működik. Iskolánk tagja az Egészségesebb Iskolákért Program Európai Hálózat Magyarországi Egyesületének.
Komplex művészeti programunkat 1996-ban dolgoztuk ki és vezettük be. Az iskola életét a korábbi évtizedekben is átitatta a művészetek iránti érdeklődésből fakadó érzelmi nevelés. A művészetet a személyiségfejlesztés egyik leghatékonyabb eszközének tekintjük.
Ebből fakadóan a tanulóknak és a szülőknek sem volt idegen az alapfokú művészetoktatásra való átállás. Két évig iskolánk telephelyeként működött alsó és felső tagozaton egy-egy csoporttal színjáték tanszakon.
2005-től iskolánk összetett intézményként működik: általános iskola és alapfokú művészetoktatási intézmény. Három művészeti tanszakon folyik a képzés: színjáték, néptánc, modern tánc. 2007-ben kiváló művészetoktatási intézmény címet kaptunk.
1993-ban differenciált képességfejlesztő angol nyelvi programot dolgoztunk ki és vezettünk be. 2005-től az emelt szintű (heti 5 órás) csoportokban angol irodalmat és országismeretet is tanítunk, a nyolcadik évfolyam végén a diákok záróvizsgát tesznek.
2011 szeptemberétől 3 újabb területen indult meg a tehetséggondozás heti 12 órában: matematika, komplex természettudományok és ember – és társadalomismeret.
A Tehetségpont tevékenységét intézményi hatáskörben kívánjuk biztosítani.
Együttműködünk a kerületi Önkormányzat intézményeivel: óvodákkal, általános iskolákkal, középiskolákkal.
Együttműködési megállapodást kötöttünk a The Japan Foundation –Japán Alapítvánnyal: iskolánkba kihelyezett japán nyelvoktatás folyik 3 éve.
További partnereink: kerületi Pedagógiai Szakmai Szolgáltató Intézet, József Attila Színház, Kocka Kör.
- Kerületi bemutatókat tartunk.
- Nyílt napokat szervezünk.
- Eleget teszünk művészeti rendezvények felkéréseinek.
- Arany János Tehetségnapot rendezünk.
- Művészeti záróvizsgát tartunk.
- Szaktáborokat szervezünk.
- Emelt szintű angol csoportjainknak záróvizsgát, ill. államilag elismert alapfokú nyelvvizsgát szervezünk.
- A tehetséges gyerekeket rendszeresen felkészítjük és indítjuk a kerületi, fővárosi és országos versenyeken.
- Minden évben a tanév végén Arany Alkotótábort szervezünk.
- Japán nyelvoktatás folytatása.
Az iskolai tehetséggondozó munka eddig is önfenntartó volt: a művészeti oktatás állami normatívából és szülői hozzájárulással működött. Rendszeresen pályázunk a különböző tehetséggondozó és fejlesztő programokra.
Az elmúlt évben megnyertük a Budapest Zugló Önkormányzatának tehetséggondozó pályázatát, melynek keretében 2 évre biztosítják 3 műveltségterületen az anyagi feltételeket.
Pedagógusaink jelenleg is rendszeresen és nagy óraszámban végeznek tehetséggondozó munkát ellenszolgáltatás nélkül. Keressük és felkaroljuk a kiemelkedő képességű gyerekeket, sokat teszünk ismereteik bővítéséért és megkeressük azokat a lehetőséget, amelyen keresztül bemutatkozhatnak.
Egy pedagógusunk - Bacsó Tiborné - a kerületi tehetséggondozó pályázat segítségével az ELTE 2 éves szakvizsga programjában tehetséggondozó szaktanácsadó képzésre jár.
Az iskola pszichológusa, Sándor Éva folyamatosan segíti munkánkat.
Együttműködési szerződést kötöttünk a Dr. Mező Ferenc és Mező Katalin által vezetett Kocka Kör Tehetséggondozó Kulturális Egyesülettel. Megállapodásunk szerint pszichológiai és pedagógiai jellegű szakmai szolgáltatást nyújtanak a tehetséggondozás, tehetségazonosítás és tehetség tanácsadás területén. Fontos, hogy a résztvevő diákok megtanulják saját képességeiknek a lehető leghatékonyabban kihasználni. A gyerekek tanulják meg elfogadni és elfogadtatni tehetségüket, ehhez megpróbáljuk a lehető legkedvezőbb szociális erőteret kialakítani a gyermekek körül. Szeretnénk ránevelni őket arra, hogy a tehetségükkel kötelezettségeik is vannak társaikkal szemben.
Önkontrolos hatásvizsgálatokkal biztosítjuk a tehetséggondozás hatékonyságát.
Elő- és utóvizsgálat formájában monitorozzuk a jelentkezőket.
Tanári jellemzések alapján megfigyelés, pszichológiai- és tehetségtesztek segítségével válogatjuk és mérjük a diákokat.
A beválogatás módszere:
- Önjelölés
- Konzultáció az alsós kollégákkal és az osztályfőnökökkel.
- Szülőkkel való beszélgetések, szülői vélemény kikérése.
- Diáktársak véleményeinek felmérése.
- Életkornak megfelelő problémamegoldás, kreatív helyzetgyakorlatok megoldásával.
A beválogatatás szempontja:
- Együttműködési készség.
- Motiváció
- Kreativitás
- Logikus gondolkodás
- Kooperatív tanulási képességek
- Kitartás
A szülők és a pedagógusok eddig is kiemelkedő társadalmi munkát végeztek iskolánkért.
Rendezvényeinkbe, programjainkba rendszeresen bevonjuk a családokat.
Szülői munkaközösségeink aktívak, önálló kezdeményezéseikkel színesítik az iskola profilját.
Az iskola életével kapcsolatos híreket, eredményeket bemutatjuk az iskola honlapján.
Alapítványunk a nevelő-oktatómunka lelkiismeretes támogatója.