Egyesületünk, a Pannontáj- Sokoró Közhasznú Egyesület 2011 nyarán alakult civil szervezet, melynek többek között fő célja közvetlen környezetének kulturális és természeti értékeinek megóvása, történelmi hagyományainak ápolása elsősorban a felnövekvő fiatal tehetséges fiatalok bevonásával. A környezeti nevelés, az ehhez kapcsolódó ismeretek és módszerek gyűjtése és terjesztése is fő feladataink közé tartozik.
A természet és az ember tiszteletén alapuló etika formálása, a környezettudatos gondolkodás felelősségének szorgalmazása, a környezetvédelmi tevékenységek megvalósítása kiemelt célunk.
Mivel az Egyesület működési területe kiterjed Győr- Moson- Sopron megye, kiemelten a Sokoró- Pannontáj Natúrpark (Bakonygyirót, Bakonyszentlászló, Bakonytamási, Écs, Felpéc, Fenyőfő, Gic, Győrasszonyfa, Győrság, Győrújbarát, Győrszemere, Kajárpéc, Koroncó, Lázi, Nagydém, Nyalka, Nyúl, Pannonhalma, Pázmándfalu, Pér, Ravazd, Románd, Sikátor, Sokorópátka, Táp, Tápszentmiklós, Tényő, Töltéstava, Veszprémvarsány) területére, az elmúlt 4 év alatt az itt élő fiatalok lelkes munkájára számíthattunk. Ők az általános iskolájukban kiváló tanulmányi és közösségi eredményeket értek el, és középiskolai tanulmányaikat Győr elismert iskoláiban folytatják. Az elmúlt 4 évben ezeknél a fiataloknál tehetségfejlesztő pszichológus tehetségazonosítást végzett, hogy megállapítsa, mely területen kiválóak ezek a gyermekek, mely területeken számíthatunk munkájukra.
A felsorolt települések általános iskoláival nagyon jó szakmai kapcsolatot alakítottunk ki, melyek közül többen már Tehetségpontként is tevékenykednek (Nyúl, Tényő). A települések polgármestereivel is kiváló a kapcsolatunk, akiknek szintén szívügyük településük tehetséggondozó tevékenységének kiteljesedése. Ebben a munkában szeretnénk mi is aktívan részt venni, ennek érdekében velük együttműködési megállapodásokat is kötünk, kötöttünk.
Egyesületünk tagjai kiváló, elhivatott szakemberek a maguk szakterületén.
A Nemzeti Tehetség Program keretében már több sikeres pályázatot valósítottunk meg.
A jövőben folytatni szeretnénk a megkezdett munkánkat, amennyiben lehetséges, pályázati támogatás igénybe vételével.
A Pannontáj- Sokoró Közhasznú Egyesület megyei hatókörű egyesületként került bejegyzésre. Győr-Moson-Sopron megyén belül tehetséggondozó tevékenységünket elsősorban szűkebb környezetünk, a Sokoró-térség területén kívánjuk folytatni.
A Pannontáj- Sokoró Közhasznú Egyesület a Pannontáj- Sokoró Natúrpark munkaszervezeteként működik 2015 nyarától, így tevékenységünk során számos civil szervezettel kerülünk kapcsolatba, akikkel további együttműködések kialakítására nyílik lehetőségünk. Szeretnénk jó gyakorlatokat adaptálni más natúrparkok területéről is, melybe lehetőség szerint a gyermekeket, fiatalokat is be szeretnénk vonni, ezzel is tágítva a tehetséges fiatalok érdeklődési körét, tudását.
Tehetséggondozó szakmai munkánkban segítségünkre van a kiválóan akkreditált győri Talentum Műhely. Tehetségfejlesztő pszichológusuk is aktívan segíti szakmai munkánkat, programjainkat.
A térségben együttműködünk az önkormányzatokkal, a Téti Kistérség Sokoróaljai Önkormányzatainak Többcélú Társulásaival, fiatalok által támogatott közösségi terekkel, Integrált Közösségi és Szolgáltató Terekkel és az ezeket fenntartó civil szervezetekkel. Együttműködünk a győri Ludens Rekreációs Egyesülettel, mely regisztrált Tehetségpont és a kiválóan akkreditált Tényő Világa Egyesülettel is.
Folyamatosan keressük a további lehetőségeket határainkon innen és túli településekkel való kapcsolatfelvételre (pl .:Egyházasharaszti, Kisudvarnok)
Az önkéntes fiatalokra, fiatal felnőttekre továbbra is számítunk, és az aktív nyugdíjasok együttműködését is maximálisan szeretnénk munkánk során kamatoztatni.
Tervünk továbbá az is, hogy lelkesítjük a térség többi iskoláját abban, hogy Tehetségponttá váljanak, így alakítva ki Tehetségpont –hálózatot.
Közeli tervünk majd Tehetségpontként egy Tehetség Tanács létrehozása, ezzel is bővíteni, kiteljesíteni szeretnénk tehetséggondozó tevékenységünket.
A megalakulásunk óta eltelt 4 évben több alkalommal valósítottunk meg programokat a környékbeli civil szervezetekkel. A „Vidéki tusakodó” programsorozatunk hat település fiataljainak részvételével valósult meg, mely programokon közel 100 fiatal vett részt.
A „Híd a Sokorón át- Fedezzük fel közösen értékeinket!” programsorozatunk a tényői és győrszemerei IKSZT együttműködésével valósult meg, körülbelül 50 tehetséges fiatal részvételével. E fiatalok tehetségazonosításában tehetségfejlesztő pszichológus működött közre társadalmi munkában.
2014 nyarán felső tagozatos, a rovarok és a biológia iránt érdeklődő szintén tényői és győrszemerei tanulók vettek részt egy 3 órás rovarászati foglalkozáson.
E programot bővítettük ki 2015 áprilisától júniusáig egy nyertes pályázat keretében, melynek címe: „Győrszemere rovarvilágának felfedezése” volt. A programról honlapunkon részletesen lehet tájékozódni. Honlapcímünk: www.pannontaj.hu
A pályázat keretében 500 db „Bogarászó- Tehetséggondozó munkafüzetet” jelentetett meg Egyesületünk, melyet valamennyi Győr és Győr környéki általános iskolába eljuttatunk, valamint ajándékba felajánljuk a 2015. szeptember 18-19-én Győrött megrendezésre kerülő Magyar Tehetséggondozó Társaság 26. országos konferencia résztvevőinek is.
Egyesületünk a jövőben is folytatni szeretné a megkezdett munkáját. Győrszemerén a tehetséggondozó szakkörön részt vett tanulók bevonásával állandó kiállítást szervezünk, melyben bemutatjuk Győrszemere rovarvilágát. Ehhez pályázat útján nyertünk üveges kiállító dobozokat. Helyszín: Győrszemere, Ökoturisztikai Központ.
Terveink között szerepel nyári napközis tábor működtetése. Ehhez nagyon jó, ideális helyszín Győrszemerén az IKSZT és az Ökoturisztikai Központ.
Egyesületünk jelenleg stabil anyagi háttérrel rendelkezik (közhasznú civil szerveződés), melyhez más civil szervezetek és önkormányzatok számára végzett szolgáltatási tevékenység nagyban hozzájárul. Ez az anyagi háttér a működés során továbbra is fennáll.
Tagjaink elkötelezettek az Egyesület kitűzött céljai és tevékenységei iránt, így önkéntes, társadalmi munkájukra a későbbiekben is számíthatunk.
A Nemzeti Tehetség Program pályázataira ezután is aktívan pályázunk, reméljük továbbra is sikeresen.
A tehetséggondozás témakörben számos szakemberrel állunk kapcsolatban, őket programjainkba, kezdeményezéseinkbe eddig is bevontuk, ezután is számítunk közreműködésükre.
Tervezzük a helyi és a településen dolgozó vállalkozások felkeresését is, hogy tehetséggondozó programjainkhoz megnyerjük őket adománygyűjtés céljából.