A Szeged-Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézete (továbbiakban: SZEGEPI) 2014. július 1-jétől kezdte meg köznevelés javára kifejtett szakmai tevékenységét. Az alapító okiratában és a működési engedélyében foglaltaknak megfelelően ellátja a törvényi rendelkezésekben meghatározott pedagógiai szakmai szolgáltatások teljes körét, a 48/2012. (XII.12.) EMMI rendeletben foglaltak szerint:
pedagógiai értékelés, szaktanácsadás, tantárgygondozás, pedagógiai tájékoztatás, tanügy-igazgatási szolgáltatás, pedagógusok képzésének, továbbképzésének és önképzésének segítése, szervezése, tanulmányi, sport- és tehetséggondozó versenyek szervezése, összehangolása, tanulótájékoztató,- tanácsadó szolgálat. Működési területe országos.
A fenntartó az intézet megalapításával olyan szellemi műhelyet hozott létre, mely biztosítja a jövő nemzedékéért keresztény elkötelezettséggel felelősséget vállaló, hivatásuk teljesítésében nemzetközi összehasonlításban is magas szinten helytálló szakemberek képzését, a jó gyakorlatok kialakításának, a tudományos hírértékű szakmai munkák megosztásának lehetőségét.
A SZEGEPI egyházi jogi személyiségű köznevelési intézmény, melynek keresztény világnézeten alapuló értékrendje Krisztus személyes példájában, a Szentírásban, a szent hagyományban és az Egyház tanításában rögzített örök értékeken nyugszik. A katolikus keresztény nevelésügy szolgálata érdekében célja a pedagógusok folyamatos szakmai fejlődésének elősegítése, támogatva a gyermekek, diákok eredményes nevelését, oktatását, tehetségük kibontakoztatását.
A SZEGEPI célja az intézmények támogatása a versenykiírásban meghatározott feladatok ellátásában, a tehetséges tanulók azonosításában, fejlesztésében, mely által a diákok képességeiknek megfelelő teljesítményt tudnak nyújtani mind tanulmányi, mind tehetséggondozó versenyeken. További cél az egyházmegyei versenyek presztízsének növelése, a résztvevők számának emelkedése. Mindezek megvalósítása érdekében az alábbiakban ismertetjük eddigi tevékenységeinket.
Az intézet rövid fennállása óta a szegedi Karolina Katolikus Általános Iskolával együttműködve rendezte meg az egyházmegyei szavalóversenyt, ahol 50 versmondó diák vett részt. A Szeged-Csanádi Egyházmegye Pasztorális Helynökségének Családközpontja volt a szervezője annak a Házasság Hetében megrendezett programsorozatnak, melyben az intézet és a Karolina Általános Iskola mint együttműködő partner vett részt.
Az alsó tagozatos diákok részére a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódóan a pedagógiai intézet Reményik Sándorról elnevezett rajz-és szavalóversenyt is megrendezett.
Meghirdettünk egy 4 részből álló Online Nemzetközi Könyvnap Versenyt az Egyházmegye diákjai részére.
Katolikus Labdarúgó Tornát, valamint Katolikus Kézilabda Tornát szervezett az orosházi Eötvös József Katolikus Általános Iskola az egyházmegyei intézmények tanulói számára. A rendezvény célja a tehetségek támogatása és az egészséges életmód népszerűsítése volt.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézetének székhelye Szeged. Csongrád megyében összesen 30 tehetségpont van, ebből Szegeden 16. Az Egyházmegye 30 köznevelési intézményéből a tehetségpontok száma 4. Az adatok alátámasztják, hogy nagy szükség van Csongrád megyében és az Egyházmegyében is a Nemzeti Tehetség Program szélesebb körű megismertetésére, a tehetségpontok számának növelésére.
Célunk a Csongrád és Békés megyei tehetségpontokkal, tehetséggondozással foglalkozó szakemberekkel való kapcsolatfelvétel a szakmai munka magasabb színvonalú ellátása érdekében: közös projektek kidolgozása, megvalósítása, folyamatos szakmai- és munkakapcsolat fenntartása rendszeres konzultációval, tehetség-adatbázis kialakítása.
Tehetséggondozó programokról, rendezvényekről kölcsönösen tájékoztatjuk egymást, a pedagógusok számára biztosítjuk a horizontális tanulás lehetőségét jó gyakorlatok, foglalkozások, továbbképzések szervezése által.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézete kiemelt feladatának tekinti a kapcsolat megteremtését („hídképzés”) a tehetséggondozás hálózatának eddig elszigetelt elemei között, illetve minél több egyházmegyei iskola tehetségponttá válásának elősegítését. Nagy figyelmet fordítunk az állami köznevelési intézményekkel való kapcsolattartásra, a szegedi Pedagógiai Oktatási Központtal való együttműködésre.
A SZEGEPI köznevelési szakmai partnereként kapcsolódott a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának a „Lépésről lépésre a biztonságért”című komplex bűnmegelőzési programjához. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a SZEGEPI Tanítói Szakmai Munkaközösségének közreműködésével az Egyházmegye 20 köznevelési intézményében kíván a közeljövőben tapasztalatokat szerezni a bűnmegelőzési munkafüzet gyakorlati hasznosíthatóságáról, ami a további fejlesztő munkát fogja segíteni.
Munkánkat elsősorban a pedagógusokkal, az iskolákkal való kapcsolatainkban szeretnénk intenzívebbé és kiterjedtebbé tenni, ezáltal tevékenységünk hatósugarát is kibővíteni. Örvendetes tapasztalat, hogy az egyházmegyei pedagógusközösségek egyre nagyobb számban kérnek információt a pedagógiai intézettől tehetséges gyerekek fejlesztési lehetőségeiről, a tehetségazonosításról, tehetséggondozásról előadás formájában. Segítséget nyújtunk tehetségfejlesztéssel kapcsolatos pályázatok megírásához, megvalósításához. Tehetséggondozó szakmai munkaközösség létrehozásával segíteni szeretnénk a horizontális tanulás lehetőségének biztosítását tantervi vagy tanórán kívüli tehetséggondozó programok megismertetésével, jó gyakorlatok átadásával.
Terveink között szerepel további tehetséggondozó tanulmányi versenyek meghirdetése hagyományteremtő céllal. Az iskolákat versenytámogatási pályázat kiírásával ösztönözzük a tehetségek azonosítására, gondozására.
Célkitűzésünk tehetséggondozással kapcsolatos előadássorozat, konferencia szervezése a köz- és felsőoktatásban dolgozó szakemberek, a szülők és diákok részére.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézetének fenntartója a Szeged−Csanádi Egyházmegye. Térítésmentesen szervezünk minden egyházmegyei tanulmányi tehetséggondozó versenyt. Versenytámogatási pályázattal segítjük a versenyek megszervezését. A Szeged-Csanádi Egyházmegye köznevelési intézményeiben dolgozó pedagógusok részére ingyenes továbbképzési lehetőségeket kínálunk. Szakmai műhelyekbe való bekapcsolódás lehetőségének a biztosításával, nevelőtestületi előadások, képzések megtartásával segítjük a tehetséggondozással kapcsolatos legújabb információk, kutatási anyagok megismertetését.
A pedagógiai intézet munkatársai közreműködnek felmérések végzésében a tanulók tehetségjegyeinek felismerése és fejlesztése céljából (gondolkodási képességek, szociális kompetencia, motiváció, tanulási stratégia).