A Kocsis Albert Zeneiskola (új nevén Kocsis Albert Alapfokú Művészeti Iskola), Hatvan város kiemelt jelentőségű oktatási intézménye, mely több mint 55 éves múlttal rendelkezik a zenei tehetséggondozás területén belül. Az iskola növendékei az egyéni tanórák keretén belül fejleszthetik zenei képességeiket. A zenei tehetség az egyik legkorábban megnyilvánuló speciális képesség.A korai tehetséggondozás az intézményen belül kétféle területen működik, melyet egyrészt a több mint 50 éve működő zeneóvodai foglalkozások,másrészt a kicsik hangszeres foglalkozásain keresztül végeztünk. Jelen pillanatban a zeneóvodai képzés szakember hiányában nem valósul meg, de az újbóli beindítása folyamatban van. Mindezekkel biztosítjuk a korai zenei képességek fejlesztését. A felismert tehetségek számára emelt szintű (B tagozatos) oktatást biztosítunk, amely a zenei pályára, ill. a versenyekre való felkészülésben ad kiemelt segítséget. Fontos számunkra a gyermekek zenei versenyeken való megmérettetése, amelyre úgy tekintünk, mint a tehetséggondozás egyik alappillérére. A növendékeink számos megyei, országos és nemzetközi versenyen értek el kiemelt helyezéseket és a zenei pályára felvettek aránya is 100 %-os az intézményünkben. A zenei tehetséggondozás-fejlesztés mellett a gyerekek számára lehetőséget biztosítunk, hogy képzőművészeti területen is kipróbálhassák magukat.Gazdagító-dúsító programokon keresztül járulunk hozzá fejlődésükhöz.
A Kocsis Albert Alapfokú Művészeti Iskola,működése során sok kiváló zenésszel, szakemberrel végezte közösen tehetséggondozó munkáját.
Tanári karát neves koncertező művészek, karmesterek, zenekari művészek és nem utolsósorban kiváló zenepedagógusok alkotják. Ők azok, akik az alapot biztosítják az intézmény szakmai színvonalának megtartásához.
A Tehetségpontunknak célja további neves, szakmailag elismert művészek megnyerése tehetséggondozó munkánk további színvonalas munkájának színesítésére, akik a következők:
-Dr.Rajk Judit- énekművész, DLA, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa
- Miller Lajos - operaénekes,Nemzet Művésze Díj, Kossuth és Liszt-díjas
- Kapás Géza -hegedűművész, Liszt Ferenc Zeneakadémia
- Pichner Teréz- hegedűművész, Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium-Budapest
- Kocsis Ildikó - hárfaművész, Ausztria
- Csoba Tünde-zongoraművész, Váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium,Zeneiskola és AMI-Vác
A zeneiskolában dolgozó és a Tehetségpont munkáját segítő tehetséggondozó szakemberek:
- Mezei Rita - zongoraművész- tanár, közoktatási szakértő, tehetségfejlesztő szaktanácsadó (ELTE 2008-2010)
További szervezetek, képviselőik és tehetséggondozó szakemberek, akik a Tehetségpont munkáját segíthetik:
- Hatvany Lajos Múzeum,
- Hatvani Galéria,
- Grassalkovich Művelődési Központ -Hatvan
- VOKE Liszt Ferenc Művelődési Ház-DALI
- Bach Mindenkinek Fesztivál - Országos, államilag támogatott rendezvénysorozat
- Nevelési Tanácsadó, Hatvan
Hatókör: települési
Az intézményünkben tanító tanárok között van szaktanácsadó, szakértő, ill. tehetségfejlesztési szakember. Ezáltal egy szélesebb rétegnek tudunk felvilágosítást adni a zeneiskola tehetséggondozó munkájáról. A városban lévő oktatási intézményekkel és a megyében található zeneiskolákkal, óvodákkal folyamatos kapcsolatot tartunk és tájékoztatjuk őket programjainkról. Ezáltal biztosítjuk a kommunikációt, ami elengedhetetlen a közös programjaink megvalósításához. Számos együttműködés pályázati megvalósítás során is kamatoztatta pozitív hozadékát.
Regionális rendezvényeink alkalmával, a tanárokkal és növendékeikkel való konzultációval segítséget nyújtottunk a tehetséggondozás alapvető kérdéseinek megvitatásában, egyúttal a tehetség tanácsadásban is. A jelenlegi terveink között a fesztiválok helyett versenyek szervezése, kurzusok biztosítása több hangszer számára szerepel. Ebből már kurzus formájában több meg is valósult. Az együttműködések már nem csak megyei,hanem regionális szinten is fejlesztésre kerültek, hiszen zeneiskolákkal, szakgimnáziumokkal tartjuk fent a szoros kapcsolatot szakmai programok létrehozására, a zenei pályán való továbbtanulás elősegítése érdekében.
A város kulturális intézményeivel is régóta fennálló együttműködésünk van, melyben sokszínű tehetséggondozási lehetőségeket próbálunk minél szélesebb körben megvalósítani. Az intézmények által szervezett kulturális programokon való részvétellel, azokon való közreműködéssel mindezekhez a célokhoz hozzájárulunk. Ezek szerves részét képezik a növendékeink speciális zenei fejlesztésének, gazdagító-dúsító programokon keresztül való komplex művészeti nevelésének.
Iskolánk jellegéből adódóan elsősorban a zenei tehetségekkel foglalkozunk, de célunk a többi tehetségterület feltárása, amely a tehetségdiagnosztikai módszerek segítségével feltárható. Mivel intézményünk képzési profilja az átszervezés miatt kiegészült a képzőművészeti ággal is, így a térbeli-vizuális tehetségterület is bekerült az intézmény képzéséhez kapcsolható tehetségterületek közé.
Az intézménybe kerülő növendékek esetében egy bemeneti mérés segítségével diagnosztizáljuk a zenei képességeket, majd a tanári megfigyelés segítségével nyomon követjük fejlődésüket. Ezután javasoljuk a kiemelt egyéni fejlesztést a tehetség- gyanús gyerekeknél, vagyis a "B" tagozatos oktatási formába való bejutást. Ez a lehetőség a zenei pályára irányításban és a versenyekre való felkészítésben nyújt nagy segítséget.
A tulajdonságlista (Erika Landau féle) használata, pedig egy szélesebb spektrumú képet tud nyújtani tanárainknak a növendékek intellektuális, motivációs, kreativitás és vezető tulajdonságainak megértésében. Ez a tehetségdiagnosztikai módszer a további tehetségterületek feltérképezésében is támpont lehet.
Az egyénre kialakított tehetség portfólió elkészítése nagy lehetőség az elért eredmények dokumentálásában és a tehetségek nyomon követésében is. Ennek a folyamata még további fejlesztéseket igényel, de már megtettük a kezdő lépéseket ennek tökéletesítése érdekében.
Intézményünkben 1966 óta működő Jeunesses Klub /Az Ifjú Zenebarátok klubja/ aktív működése során egy zeneszerető réteget alakított ki városunkban, amely a felnövő generációt a zene szeretetére, a művészetek pártolására motiválta. Ennek a helyét a több éve működő zenei ismeretterjesztő koncertek, tematikus komolyzenei koncertek és innovatív elemekkel gazdagított művészeti előadások, hangversenyek vették át. Az érdeklődés szerencsére töretlen a növendékek, szülők, a komolyzene iránt érdeklődők részéről. A felújított épületünk és az új hangversenytermünk pedig méltó helyszín mindezek befogadására.
A hangszer-bemutatóink, növendékkoncertjeink alkalmával az óvodáskorúaktól kezdve, az általános és középiskolás korú gyerekek felé nyújtunk egy teljesebb képet az intézményben folyó zenei tehetséggondozó munkáról.
Mester és tanítvány koncertjeink alkalmával komoly lehetőséget biztosítunk a zenei tehetségeknek kimagasló képességeik bemutatására a tanárral való közös fellépés motiváló hatását is felhasználva. Ez az innovatív és különleges koncert iskolánk kiemelt tehetséggondozó eseménye, mely 2024-ben a 10. Jubileumi koncertként került bemutatásra.
Tervezzük mesterkurzusok rendezését is, melynek lebonyolításához szükséges első lépéseit már megtettük, sőt már egy-kettőt le is bonyolítottunk.
Több ízben sor került a zeneiskola nyugalmazott igazgatójának testvére, Papp Lajos - a Németországban élő világhírű zeneszerző -, szerzői estjére. ezen rendszerint más Tehetségpontokkal együttműködve adunk közös hangversenyt, hálózatosodás elmélyítését és az iskolán kívüli kapcsolatok kiszélesítését szolgálva.
A Tehetségpont anyagi fenntarthatósága érdekében szponzori támogatást, pályázati lehetőséget kívánunk igénybe venni. E mellett az iskolánkban működő alapítvány támogatásával a gyerekek versenyeztetését, tehetséggondozó programokon való részvételét továbbra is finanszírozzuk. Az eddigi tevékenységeink során is ezt a fajta finanszírozási formát tudtuk megvalósítani, melyen keresztül sok igényesen összeállított projekt , pályázat valósulhatott meg. A különböző szponzori felajánlásokat továbbra is keressük programjaink megvalósításához.