A Szolnoki Műszaki Szakképzési Centrum tagintézményei a műszaki szakmák és a műszaki ágazati képzések oktatásának regionális központja. Centrumunkban a személyiségfejlesztés színterei között a tanórai foglalkozások; a tanórán kívüli intellektuális, szakmai és sportfoglalkozások; az osztály és iskolaszintű közösségi rendezvények, események; a különféle táborok, kirándulások, túrák; az iskolai élet egyéb színterei és végül az iskolán kívül tartott programok szerepelnek. A tanulók pályaválasztásának előkészítésében is fontos szerepe van a képességek minél jobb megismerésének és ezek fejlesztésének. Személyiségfejlesztéshez kapcsolódó tehetséggondozásban kiemelt jelentősége van a Szolnoki Városi Kollégiummal együtt működtetett AJKSZP programnak. Logikai-matematikai, természeti tehetségterületen tehetséggondozás keretében matematika-fizika szakos tanáraink a tehetséges tanulókat rendszeresen készítik a matematikai és szakmai versenyekre, melynek eredményeként országos OKTV , SZÉTV, továbbá megyei versenyeken is voltak döntőseink. iskolánk laboratóriumában a tanulók kutatási tevékenységére is lehetőség nyílik.
A szakképzési centrum szervezéséből adódóan 6 tagintézménnyel rendelkezik. A tagintézmények között az együttműködés, a tapasztalatok megosztása folyamatos. Szoros kapcsolatokat ápolunk a megye másik két szakképzési centrumával, illetve a régióban működő szakképzési centrumokkal. Régiós szinten - a tehetséggondozás területén is - elkezdtük a bázis intézményként való működést.
A természettudományos laborlehetőségeit 11partneriskolánkból a pedagógusok és diákok is rendszeresen igénybe veszik. Pályaválasztási rendezvényeinket a megyei pedagógiai szakszolgálattal karöltve a tehetségek felismeréséhez kötődően rendszeres tevékenység a tehetségtanácsadás. Ezeken a rendezvényeken évek óta 20-25 általános iskolából vesznek részt 7-8 osztályos diákok.
A továbbiakban ugyancsak fejleszteni kívánjuk kapcsolatainkat más megyei és megyén kívüli tehetségpontokkal is.
Az együttműködések során tervezzük :
- közös rendezvények, műhelymunkák workshop- ok szervezése tanároknak - tapasztalatcsere a tehetséggondozás terén,
- olyan rendezvények, melyekbe az általános iskolák tanulóit bevonjuk - versenyek, szimpóziumok, felolvasóülések, diákok munkáinak bemutatói
- szakképzési centrumunk diákjai és más középiskolák tanulói számára tervezett rendezvények.
A rendezvények szervezésére tagintézmények, munkaközösségek tesznek javaslatot és a tervezett program jóváhagyása után kerülnek meghirdetésre.
A szervezők lehetnek szakképzési centrununk pedagógusai, pedagógusok diákokkal (DÖK), valamint közös szervezésben más intézmények tanáraival és diákjaival.
A rendezvényeket folyamatosan értékeljük, véleményt kérünk a résztvevőktől, ehhez kérdőíveket, interjút használunk a folyamatos fejlesztés céljából.
Fontos a kölcsönösség, azaz ne csak mi szervezzünk rendezvényeket, hanem a mi diákjaink, tanáraink is aktívan kapcsolódjanak be más intézmények tehetséggondozással kapcsolatos rendezvényeibe.
Kiemelten kívánunk foglalkozni az inter- és intraperszonális, a természettudományos tehetséggondozással, de fontosnak tartjuk matematika - logika szerepét is, hiszen ezek a kompetenciák a műszaki pályákon elengedhetetlenek.
Tanórai, tanórán kívüli és szabadidős tevékenységek során végezzük:
- egyéni képességek, tehetség felismerése
- az önképzés igényének kialakítása
- a tehetséggondozás lehetőségeinek feltárása
- középiskolába készülők bevonása a saját tevékenységeinkbe
- tanulási stratégiák fejlesztése.
A szakkörökön, tehetségműhely keretén belül a kiemelkedő természettudományos, matematikai-logikai gondolkodással rendelkező tanulókkal kívánunk foglalkozni.
A tanulók számára egyéni pszichológiai tanácsadást, beszélgetést biztosítunk.
Minden tagintézmény hagyományos programokkal rendelkezik - gálák, bemutatók, házi versenyek, országos versenyre felkészítés tehetségműhelyben, pályázatok a tanulók részére, városi műsorok és rendezvényeken való részvétel, szakkörök, önképzőkörök. A pedagógusok nagy gondot fordítanak a tanulók felkészítésére. A szakképzési centrum tanulói rendszeresen indulnak az OKTV-n, SZÉTV-en, a Szakma Kiváló tanulója versenyeken.
A tagintézmények pedagógiai a munkaközösségi megbeszéléseken rendszeresen foglalkoznak a tehetséggondozás témáival.
regionális konferencián, work shopon szintén foglalkozunk a tehetséggondozással.
A természet tudományos laborban dolgozó kollégák a diákokkal együtt tananyagokat, kísérletekről bemutató filmeket készítettek, és bemutatókat tartanak diákoknak, pedagógusoknak.
Terveink között szerepel tehetségblog indítása.
A tanórai keretek között folyó tehetséggondozás anyagi háttere megoldott. Az intézmény az infrastruktúra biztosításában támogatást ad.
A Távoktató Középiskolai Alapítvány segítségét igénybe véve civil és egyéb szponzorok megnyerésével kívánunk működni.
Rendszeresen indulunk pályázatokon. Figyeljük a térítésmentes képzési és támogatási lehetőségeket, és ezeket kihasználjuk. A megyei pedagógiai szakszolgálat tehetséggondozó koordinátora heti rendszerességgel szakmai támogatást nyújt az intézményi együttműködés keretében. Folyamatosan figyeljük a tehetségpont.hu honlapot, a kínált lehetőségeket igyekszünk kihasználni.