A 2012-ben alapított JRSZ főként roma és/vagy hátrányos helyzetű nappali tagozatos egyetemisták számára nyújt lakhatást, ösztöndíjat, képzéseket. Célkitűzése, hogy hozzájáruljon a közéleti feladatvállalás iránt elkötelezett, aktív társadalmi párbeszédet folytató sikeres keresztény cigány értelmiségiek formálódásához, akik a szakmai kiválóságot ötvözik a társadalmi, szociális és kulturális kérdések iránti érzékenységgel.
Tehetségazonosítás: A szakkollégista státusz elnyeréséhez egy háromfordulós felvételi rendszert alkalmazunk. Az első, írásos forduló egy online kérdőív. Itt az eddigi tanulmányi eredményekre, a nyelvtudás szintjére és a jelentkező motivációira vonatkozó kérdések szerepelnek. A legjobbakat egy ún. „assessment center”-re („értékelő központra”) hívják be, ahol egyénileg, párosával és csoportokban megoldandó feladatokkal elsősorban az egyéni és közösségi kompetenciákat vizsgáljuk. A sikeresen szereplőket meghívjuk az augusztus végi szaktáborba. Ekkor az aktivitásukat, beilleszkedésüket figyeljük meg, s ez alapján kötünk tagsági szerződést az újakkal.
Tehetséggondozó tevékenység és tanácsadás: A hallgatók tehetségfejlesztése érdekében általános ismereteket nyújtó kurzusokat, nyelvórákat, szimpóziumokat, táborokat tartunk, és közösségépítő rendezvényeket szervezünk az éves tanulmányi program alapján, három alapvető ismeretkör (modul), a) a cigány-magyar identitást építő modul, b) a spirituális modul, c) a közismereti modul. mentén. A tagok számára az ezeken való részvétel kötelező, valamint az egyetemi teljesítményüket és a közösségi aktivitásukat is nyomon követjük.
A személyre szabott tehetségfejlesztés érdekében egyéni fejlesztési terv készül, melynek félévente történő frissítése segítségével biztosítva van a célok kitűzése, azok folyamatos szem előtt tartása és értékelése.
A szakkollégium a tehetségfejlesztés mellett hallgatóinak társadalmi hátteréből fakadó hátrányait a lehetőségeihez mérten kompenzálja.
A hallgatók félévi igényeihez igazodva tutor áll rendelkezésre a szakkollégium céljaival egyező kutatáshoz, tudományos munkához.
A tehetségpont hatóköre helyi: intézményi, mert célcsoportja a JRSZ-szel tagsági jogviszonyban álló roma szakkollégisták, akik a különböző budapesti felsőoktatási intézmények hallgatói, azaz jelenleg mind Budapesten tartózkodó fiatalok, bár az ország különböző részeiről származnak. A JRSZ a Jézus Társasága Alapítvány tulajdonában lévő 1200 m2-es kispesti kollégiumi épületben működik, ahol a lakószobákon kívül közös konyha, irodák, közösségi termek, könyvtár és kondicionáló terem lett kialakítva. A diákok tanulmányaihoz számítógépek, fénymásolók állnak rendelkezésre, valamint internet-hozzáférést biztosítunk.
Ugyanakkor a szakmai munka során nem csak a szakkollégisták, hanem más, hátrányos helyzetű roma fiatalok tehetséggondozásával is foglalkozunk Két alkalommal szerveztünk 3 napos bentlakásos tábort vidéki általános iskolába járó, jól tanuló cigány gyermekeknek. Tíz helyszínen tartottunk tehetségfejlesztő előadássorozatot neves roma zenészek és a hallgatóink közreműködésével tanodákban, iskolákban, főként romák lakta településeken.
A teljesség igény nélkül néhány a jelenleg együttműködő partnerek közül:
Legfőbb partnereink a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózathoz - melynek a JRSZ is tagja - tartozó szakkollégiumok: Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Nyíregyházán és Szegeden, ezen kívül közös programokon veszünk részt, és ilyeneket szervezünk a többi roma szakkollégiummal is.
Az alapító Jezsuita Rend Magyarországi Rendtartományával, az általa működtetetett intézményekkel, különösen is a JEK (Jezsuita Egyetemi Kollégiumok) másik négy intézményével folytonos, rendszeres az együttműködés.
Nemzeti Közszolgálati Egyetem - előadók ajánlása, meghívása, kutatási programok kölcsönös hirdetése, eredmények disszeminációja stb., NKE tanárai kurzusokat tartanak a JRSZ hallgatói számára.
Romák Felzárkóztatásáért Egyesület - szakmai programok megvalósítása a kisebbségi közművelődés és a roma szakkollégiumok minőségi munkájának előmozdítása érdekében. Közös programok szervezése a hallgatók tehetséggondozásának előmozdítására.
Fulbright Alapítvány Magyar-Amerikai Oktatási Csereprogram Bizottság – Fulbright pályázatokhoz tájékoztatás, támogatás.
Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézet - Nyilvános interjúk és hozzájuk kapcsolódó beszélgetések a JRSZ épületében, a szakkollégistákkal. Előkészületben az interjúk szerkesztett változata, a témáról készült tanulmányok kötetben közreadása.
Design Terminál Nemzeti Kreatívipari Központ - Gyakornoki program a JRSZ tagjai számára. A programban 3-6 hónapos szakmai gyakorlatra nyílik lehetőség a Design Terminál kommunikációs, gazdálkodási, inkubációs vagy rendezvényszervezési egységeiben.
Müpa Budapest Nonprofit Kft. – a JRSZ rendezvényeihez, előzetes egyeztetés alapján, helyszínt biztosít és lehetőséget biztosít egyedi programok megvalósítására.
Célunk a JRSZ tehetséggondozó munkájának színvonalas folytatása, ehhez az eddig felsorolt tevékenységeinket, valamint együttműködéseinket folytatjuk és bővítjük. Tevékenységünkkel elsősorban a interperszonális, intraperszonális, nyelvi és zenei tehetségterületekre összpontosítunk.
Specifikus tehetségformák segítése:
Interperszonális és intraperszonális: A személyre szabott tehetségfejlesztés érdekében egyéni fejlesztési terv készül, melynek félévente történő frissítése segítségével biztosítva van a célok kitűzése, azok folyamatos szem előtt tartása és értékelése. A szakkollégium a tehetségfejlesztés mellett hallgatóinak társadalmi hátteréből fakadó hátrányait a lehetőségeihez mérten kompenzálja. Irányítjuk a hallgatókat intézményen belül és más intézményekkel együttműködve önismereti, személyiségfejlesztő, valamint kommunikációs tréningeken való részvételre. Programjainkról rendszeres beszámolókat adnak hallgatóink a www.jrsz.hu oldalon: Félévente 8-10 engedélyezett felnőttképzési kurzust indítunk, három alapvető ismeretkör (modul), a) a cigány-magyar identitást építő modul, b) a spirituális modul, c) a közismereti modul mentén, melyek közül a hallgatók félévente 2-t kötelesek választani. Ezekre félévente 4 hétvégén kerül sor. Táborokat tartunk, és közösségépítő rendezvényeket, szimpóziumokat szervezünk az éves tanulmányi program alapján. A roma kulturális események szervezése, mint pl. a pénteki kulturális estek vagy ilyeneken való aktív részvétel erősíti a hallgatók identitását és segíti szociális kompetenciáikat. Minden évben, így 2016 nyarán is egy három napos szaktábort rendezünk egy Budapest környéki településen egy roma tehetséggondozásban jártas szakemberrel. Közösségvezetői és szervezői képességeiket is fejlesztjük: a szakkollégiumi szimpóziumok előkészítését, szervezésének feladatait a hallgatók látják el. A rendezvény témájához kapcsolódva előkészítő kurzust tartunk a szervezésben résztvevők számára.
Nyelvi: Minden szakkollégistának kötelező részt venni a szakkollégium által finanszírozott, helyben szervezett vagy egyéb kiscsoportos nyelvórákon, melyeknek segítségével szóbeli és írásbeli angol és/vagy német nyelvtudását fejleszti, nyelvvizsgáig és azután.
Zenei: A zenei képzésben résztvevő hallgatók a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Vienna Konservatorium Budapest hallgatói. A szakkollégium gyakorláshoz helyszínt és hangszert (egy pianinót) bocsát székhelyén rendelkezésükre. Szakkollégiumi támogatással klasszikus zenei CD-t készítettek A Klasszikus Zene (x) Árnyalata címmel. Évente jótékonysági koncertet tartanak a JRSZ szervezésében. Képzésükhöz, fejlődésükhöz hasznos együttműködésekhez is támogatást nyújtunk. Az évente a szakkollégiumi képzés részeként 8 alkalommal megrendezett kulturális estek igen nagy részén –főként a roma kultúrához kapcsoló – zenei témájú előadásokra és bemutatókra kerül sor.
A tehetségpont tevékenységének alapja a szakkollégium működését jelenleg biztosító források. A tehetségpont pénzügyi fenntarthatóságát fenntartói háttér, saját bevételi források és egyéb támogatások teszik lehetővé.
Az intézmény képzési programját a 2014-15. tanévig a TÁMOP-4.1.1.D, a 2016-17. tanévtől a 2018-2019. tanév tavaszi félévig a VEKOP-7.4.1 projekt támogatásával végezzük.
Egyes tevékenységek, beruházások az intézményt fenntartó Jézus Társasága Magyarországi Rendtartományának köszönhetően valósulnak meg. Az épületet a Jézus Társasága Alapítványtól ingyenes használatra kapta meg a szakkollégium. A rend a Porticus Alapítvány támogatásai által is segíti a JRSZ-t.
Az Egyházi Államtitkárság által meghirdetett pályázatokon, a Civil Alap 2014 pályázatán, valamint a Nemzeti Tehetség Programon is sikerrel indultunk. A állami kollégiumi normatíva támogatás, amelyre továbbra is jogosultak vagyunk, az épület fenntartási költségeinek java részét fedezi.
A szakkollégisták által fel nem töltött helyeket kollégiumi férőhelyként hirdetjük meg. A kollégiumi díjak bevételt jelentenek az intézmény számára. Saját bevételi forrás továbbá a kollégium udvarán található parkolóhelyek és futballpálya bérbeadása.
A szükséges tárgyi infrastruktúra rendelkezésünkre áll. Az egyes eszközök cseréje, fejlesztése, karbantartása a fent részletezett forrásokból valósítható meg hosszútávon.