A zentai Pro Scientia Naturae Alapítvány (továbbiakban: Alapítvány) kiemelt célja, hogy hatékony intézményi és koordinációs hátteret biztosítson a Szent István Egyetem (2015-ig a Budapesti Corvinus Egyetem) Határon Túli Levelező Tagozatának működtetéséhez a Zentai Konzultációs Központban. A központban jelenleg kertészmérnök és mezőgazdasági mérnök alapképzés 45, magasan szakképzett oktató látja el. Az Alapítvány egy tangazdaságot is üzemeltet Zentán, amely bemutatókertként szolgál, és a hallgatók gyakorlati ismereteinek bővítéséhez járul hozzá. A tehetségsegítő tevékenységeinket javarészt az Alapítvány keretein belül működő zentai Dr. Berényi János Agrárinnovációs Iroda épületében, a tangazdaság területén lévő Szalmaházban, valamint az óbecsei Than Emlékház épületében valósítjuk meg.
Az Alapítvány kiemelten fontosnak tartja, hogy a megvalósuló projektek során olyan fejlesztő képzéseket és programokat nyújtson a tehetséges fiataloknak, ahol tudásukat a gyakorlatba is kamatoztatni tudják. Ezért a tehetséggondozás nemcsak különféle képzési formákban történik, hanem igyekszünk megteremteni annak a lehetőségét is, hogy a tehetséges fiatalok és a gazdasági szereplők egymásra találhassanak. Mindez nagymértékben hozzájárul a képzett fiatal szakemberek jövőbeni elhelyezkedéséhez és szülőföldjükön való boldogulásához.
Az Alapítvány rendkívül nagy hangsúlyt fektet a szakmai kapcsolatépítésre, az együttműködéseit pedig különböző szinteken és területeken valósítja meg. Elsősorban tudományos és felsőoktatási intézményekkel, szerbiai és a Kárpát-medence más országaiban, hasonló tevékenységet folytató szervezetekkel működik együtt, továbbá a középiskolások és egyetemi hallgatók közötti kapcsolatteremtésen is folyamatosan dolgozik.
Az Alapítvány 2013-tól az egyetemi hallgatók tehetségsegítése mellett többféle tehetséggondozó programot indított el vidékünk tehetséges általános és középiskolás tanulói számára is.
Az eddig megvalósított és jelenleg is folyó tehetségsegítő tevékenységeinket a térség általános és középiskoláival, felsőoktatási intézményeivel együttműködve, valamint több perspektív vállat, tehetséggondozó és tudománynépszerűsítő szervezet és tehetséggondozásban jártas szakember bevonásával valósítjuk meg. Együttműködő partnereink között több tehetségpontként regisztrált oktatási intézmény és szervezet is van.
A tudománynépszerűsítő rendezvényeinken kiemelt partnerként rendszeresen részt vesznek Magyarország és Szerbia legnagyobb tudománynépszerűsítő intézményei, a MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont, valamint a belgrádi Tudománynépszerűsítő Központ (Centar za promociju nauke).
Az Alapítvány számára kiemelten fontos, hogy tehetséggondozó programjaival hozzájáruljon a térség vidék- és agrárfejlesztéséhez. Éppen ezért folyamatosan együttműködik a térség vállalataival, és nagy hangsúlyt fektet arra, hogy különféle oktatási programjaiban, kutatási és fejlesztési projektjeiben összekapcsolja a helyi agrárértelmiséget a tehetséges fiatalokkal. Mindez által lehetőséget kívánunk teremteni arra, hogy a helyi vállalatok az agrárgazdálkodás terén kiemelkedő tudású, tehetséges fiatalokat foglalkoztassanak.
Az Alapítvány tehetséggondozói tevékenységét különböző, a fiatalok érdeklődését felkeltő projektek és természettudományos jellegű tudománynépszerűsítő rendezvények kereteiben fejti ki:
A család szerepe a tehetséggondozásban című konferencia (2013) – A háromnapos konferencia elsősorban a magyar anyanyelven oktató vajdasági tehetséggondozásban jártas pedagógusok, szakemberek valamint az érintett szülők számára nyújtott szakmai segítséget.
Multidiszciplináris tehetséggondozó tudományos műhely (2013) – A kétnapos tehetséggondozó tudományos műhely az óbecsei Than Emlékházban valósult meg. Az előadások és foglalkozások két szekcióban, a természettudományi és a társadalomtudományi szekcióban zajlottak.
Than Emléktábor (2015, 2016) – A Than Emléktábor helyi (Óbecsei Gimnázium) és magyarországi (a budapesti Than Károly Ökoiskola és a szekszárdi Garay János Gimnázium) középiskolások részvételével valósult meg az óbecsei Than Emlékházban. A kémiai, gyógyszerészeti valamint a képzőművészeti és műtárgyvédelmi témájú foglalkozások szorosan kapcsolódtak a Than fivérek – Than Mór, festőművész és Than Károly, vegyész munkásságához.
Lépésről lépésre a tehetséggondozás útján (2014, 2015) – A tematikus műhelymunka-sorozat az általános iskolák felső osztályos tehetségígéretei számára készült, és különböző természettudományos területeket (fizika, matematika, kémia, biológia, gyógyszerészet) érintett.
Szalmaház (2013 – 2017) – Az Alapítvány által üzemeltetett zentai tangazdaság területén a kertészmérnök hallgatók bevonásával, a környezetünkben található és újrahasznosított alapanyagok felhasználásával készült a Vajdaság első bemutató jellegű szalmabála-háza.
A jövő energiái (2014, 2017) – A tehetségsegítő programot a megújuló energiaforrásokkal foglakozó szakemberek bevonásával, számos szemléltető eszköz felhasználásával és vidékünkön jó példával szolgáló létesítmények, vállalatok meglátogatásával valósítjuk meg.
Tudományok Útja (2013 – 2017) – A rendezvény izgalmas tudományos és technikai bemutatókkal, látványos természettudományos kísérletekkel és előadásokkal igyekszik felkelteni a pályaválasztás előtt álló tehetséges fiatalok érdeklődését a térség fejlesztésében meghatározó szerepet betöltő tudományterületek iránt.
Ötletből valóság (2017) – Az „Ötletből valóság” Vajdasági Fiatal (Agrár)Vállalkozói Innovációs Versennyel az Alapítvány a fiatal tehetségígéretek bevonásával szeretne hozzájárulni a vajdasági agrárvállalkozói légkör erősítéséhez és innovációs tevékenységének fejlesztéséhez.
Zentai Tudományos Diákköri Konferencia (2014 – 2017) – A Szent István Egyetem Zentai Konzultációs Központjának tehetséggondozással foglalkozó szakemberei a hallgatók kutatói kedvének serkentésére és a szakdolgozatok kutatási eredményei prezentálásának begyakorlására műhelyt hoztak létre. A munka eredményeként a hallgatók több ízben sikeresen szerepeltek a Vajdasági Tudományos Diákköri Konferencián, az OTDK-án és az anyaintézmény által szervezett TDK-án egyaránt.
Az Alapítvány fő támogatója Magyarország Emberi Erőforrások Minisztériuma, ugyanakkor programjellegű támogatásokban részesül a Nemzeti Tehetség Program és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. részéről is. A már hagyományokkal rendelkező programok fenntartása és az új tehetségsegítő tevékenységek beindítása céljából az Alapítvány folyamatosan keresi az új támogatási forrásokat. A programok megvalósítását sok esetben a tehetséggondozásban jártas pedagógusok, szakemberek is segítik önkéntes munkájukkal.