A Kalán Tanodák 2013 óta működnek Borsod-Abaúj-Zemlén megyében több telephellyel, Miskolcon és Sajószentpéteren. Mára két tanoda maradt, az előbb felsorolt településeken. Miskolc, azon belül a Vasgyár az esélyteremtés gondolatával jött létre és maradt is ez a profil , küldetéstudat az évek során. Sajószentpéteren pedig vidéki helyszínen, egy jóval visszafogottabb, hagyományos értékrenddel rendelkező városban innovatív elemként jelenik meg a tanodánk. A vasgyárban , komplex zenei tehetségfejlesztéssel próbálunk esélyt teremteni azoknak a hátrányos helyzetű gyerekeknek, akik szegregációból érkezve, sodródva a napi problémákkal, kilátástalannak látják a mindennapi életüket. „ A zene az kell” segít a feldolgozásban és olyan örömet tud okozni, ami kimozdít, felszabadít és létrehoz. A komplexitáshoz tartozik a táncoktatás, elsősorban autentikus cigány tánc tanulás illetve nyitás más stílusú műfajokra is. A vizuális-térbeli művészeti fejlesztés pedig a nyugalmat teremti meg a relaxáció terápiás eszközeivel. A különböző technikák megismerése mellet, a vizualitás és a költészet kapcsolatát is fontosnak tartjuk, ami rendszeresen megjelenik a tehetséggondozásunkban. Sajószentpéteri tanodánkban az utóbbi kibontásába kezdtünk bele a vasgyári tapasztalatok segítségével. Az előbb felsorolt tehetség területeket támogatjuk, szociális kompetencia és anyanyelvi fejlesztéssel, annak reményében, hogy a sztereotípiákat és az előítéleteket a pozitív példánkkal ledönthetjük.
Tehetségpontunkat térségi hatókörre próbáljuk kiterjeszteni. Tanodánk két településen is jelen van, Sajószentpéteren és Miskolcon. A gyerekek több mint tíz különböző intézményből járnak hozzánk, így a tehetségek felfedezésére nagyobb lehetőség nyílik. Az iskolákkal szoros a kapcsolattartás, a kommunikáció. Az együttműködő intézményekből több pedagógus a kollégánk is, akik örömmel tapasztalták meg a tanodák más jellegű fejlesztését, személyes gondoskodását az alapellátásban és a tehetség gondozásban is. A legnagyobb kapcsolattartónk a gyerekek és a családjaik. Többször előfordult, hogy a családok ajánlanak tehetséges gyerekeket a figyelmünkbe. Hat év alatti gyerekek is járnak hozzánk. Velük önkéntesként foglalkozunk. Később pedig az iskola kezdetével szerves részévé válnak tehetségprogramjainknak. A megyei tehetségkutatók rendszeres látogatói vagyunk. Legutóbb stúdiófelvételt nyert az egyik kisfiú zenei kategóriában. Tanodán belül is rendszeresen szervezünk bemutatkozásokat, Ki mit tudokat, ahová külsős gyerekek, családtagok, zene barátok is eljöhetnek. Ez kiváló alkalom a tehetség felkutatásra és a közösség összekovácsolásra. Külső tanácsadónk, segítőnk az egyik gyerekünk édesapja, aki jelenlétével új megközelítést és hiteles jövőképet ad a hátrányos helyzetű gyerekeknek. Szakembereink nagy része pedagógus végzettségű,akik már vettek részt tehetségfejlesztő programokban és képzésekben. A tehetség gondozásban részt vesznek autentikus múlttal rendelkező, tehetséges fiatalok, akik korábban alanyai voltak egy-egy tehetségterületnek. Munkájukat képzett pedagógusok segítik illetve felsőfokú végzettségű tehetségfejlesztő kollégánk. Tehetségfejlesztő kollégánk az elmúlt két évben velünk dolgozott, 2019 januárjától pedig önkéntesként segíti a munkánkat.
Tanodánkban nagyrészt hátrányos helyzetű gyerekekkel foglakozunk. Több gyerek nálunk talál otthonra, érzi magát biztonságban. Az alapellátáson kívül valami többet is szeretnénk nyújtani számukra. Önismeretet, önbecsülést. Ráébreszteni őket, hogy ők is értékesek a társadalom és önmaguk számára, ha eddig ennek pont az ellenkezőjét tapasztalták is. Erősítjük bennük a gyökereiket és szárnyakat próbálunk adni nekik, hogy elindulhassanak. Építünk az autentikus múltukra és bennünk lévő ösztönös, genetikai tehetségükre. Komplex zenei fejlesztést adunk, amiben a fő vonal a tánc és a zene. Mindezeket megtámogatjuk egy erős művészeti tehetséggondozással, amiben a kreativitást és az önmegvalósítást prioritásként kezeljük. A komplexitás utolsó eleme a költészet és a vizualitás kombinálása. Célunk a szó és a gondolat fontosságának hangsúlyozása, a sztereotípiák megdöntése és a leendő roma értelmiség kinevelése. A gyerekeknek teret biztosítunk a bemutatkozásra, a prezentációkra városi és megyei szinten is. Az egyesület (Kalán Néni Összefogás Egyesület) profiljából fakadóan generációs hídként is funkcionálunk az idősebb emberek felé.
Terveink a következő években: részt venni minél több tehetségkutató rendezvényen. Magunk is szeretnénk egy megyei szintű megvalósítást. Városi szinten jelen lenni a közösségi rendezvényeken, civil alkalmakon., tehetségfoglalkoztatóink képzését a következő évben. Fontosnak tartjuk a kapcsolatfelvételt és tapasztalatcserét azon tanodákkal, akik szintén tehetségpontként vannak jelen a programban. Egy új profilként fog megjelenni az idősekkel való kapcsolat, amit az Egyesület Szép Liget Nyugdíjasházával tartunk fenn. Jeles napokon illetve alaklomszerűen meglátogatjuk őket, ahol a szerepléseken kívül felolvasunk nekik verseket, novellákat.
A Kalán Tanodák civil fenntartású egyesülethez tartozik. Az egyesület küldetéstudata a hátrányos helyzetű gyermekek és családok felé nagy múltú. Mivel a komplexitásban gondolkodunk, így a tanodás gyerekek mindig előnyt élveznek és prioritásként kezeljük a létüket, a lehetőségeiket és az esélyegyenlőségüket. Így minden helyzetet és platformot megragadunk bemutatkozásukra, ami után rendszeresen elismerést és elfogadást kapnak, kapunk. A gyerekek munkáit szeretnénk értékesíteni is az egyesület másik profiljából adódó környezetben, a magán fenntartású nyugdíjasházban. A bevételből pedig a tehetséggondozást szeretnénk támogatni. Pályázatokat kutatunk, támogatókat keresünk és bízunk és hiszünk a fenntartó támogató kiállásában is.