A Táncolj és Mulass Velünk KHE 2010-es megalakulása óta Szabolcs-Szatmár-Bereg megye hátrányos helyzetű településein végzi tehetséggondozó munkáját. Az általunk oktatott fiatalok nagy része roma vagy szociokulturálisan hátrányos helyzetű. Az elnök a kezdetektől Turóczi Zsolt- néptáncpedagógus, táncművész, néprajzi szakember.
Az egyesület céljai a néptánc és a népzene megismertetése valamennyi korosztály számára, a népi kultúra és hagyományok ápolása és továbbadása, a néptánc kapcsolatteremtő és közösségformáló szerepének kiszélesítése valamennyi korosztály számára, valamint a fiatalok rendszeres testmozgási lehetőségének biztosítása és az egészséges életmódra nevelés. Fő tevékenységi köre a nevelés, oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés, kulturális tevékenység folytatása, és a kulturális örökség megóvása. Az egyesület pedagógusai nagyrészt önkéntes alapon végzik munkájukat, jelenleg 3 fő táncpedagógus, 1 fő adminisztratív személyzet és az egyesület elnöke tevékenykedik a KHE-ben. Az egyesület 2010-es megalakulása óta foglalkozik tehetséggondozással és tehetség-felismeréssel jórészt a néptánc, és a népzene területén. Tehetséggondozással kapcsolatos referenciáink: TÁMOP-3.2.13-12/1-2012 (3 oktató tehetségsegítő munkája), NTP-TV-14-A (Folkviadal II., országos néptáncverseny-az egyesület szervezésében), NTP-EFP-14 (30 órás tehetséggondozó program-az egyesület szervezésében, 3 szakember részvételével), PRO-RENO-B-12 (Folkviadal I.), MR-MPA-12 (tehetséggondozó néptánc és népzene tábor-3 szakember részvételével), KKT-MPA-12 (Folkviadal I.).
Az Egyesület jelenleg 2 óvodában folytatja tehetséggondozó munkáját, egy nyíregyházi óvodában és egy vidéki, jelenleg kb. 40 fő 3-7 éves korosztály bevonásával. Emellett több általános iskolában tart oktatásokat. Az oktatott gyermekek száma összesen jelenleg kb. 100-150 fő.
Képzőink, mentoraink a szakiránynak megfelelő végzettséggel és szakképzettséggel rendelkeznek, jelenleg is alkotó-és előadóművészek, ismert szakértők, állami és szakmai kitüntetésekkel rendelkező szakemberek. Oktatóink: Turóczi Zsolt- MOL Tehetségekért díjas oktató, Galambosi Krisztián- társastánc pedagógus, közoktatás vezető, a Tánccal a Világ Felé Egyesület elnöke, valamint Virguláné Hercku Orsolya, a Kisvárdai Református Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, néptánc- és irodalom pedagógus,koreográfus, aki sok esetben mentorként vesz részt az egyesület munkájában. A pedagógusokon keresztül sok tehetséges általános iskolás és óvodáskorú fiatalhoz juthat el a tehetséggondozás iskolán kívüli formája. Mellettük Turóczi Zsolt mentálhigiénés szakemberi képesítésével, valamint tapasztalatával a tehetségazonosítás rendszerének kidolgozásában és gyakorlati alkalmazásban segíti a működést, valamint az esélyegyenlőség biztosításában nyújt közvetlen segítséget.
A tevékenységünk tervezett hatóköre: Észak-alföldi Régió. Az együttműködés azonban szakmai szervezetekkel, intézményekkel országos szinten is lehetőséget teremtenek a tehetségsegítő rendezvények megszervezésére, a tehetségek közvetítésére. Már az egyesület alapításakor megkezdődtek a széles körű együttműködések kialakításai, így, folyamatos együttműködésben állunk a tehetséggondozásban érintett, megyei és regionális civil szerveződésekkel, intézményekkel, társulásokkal és szakemberekkel. Az együttműködések formája civil együttműködési megállapodás vagy támogató nyilatkozat. Az egyesület által, 2010 óta létrehozott műhelyek, tanórán kívüli foglalkozások példaként szolgálnak a fiatal, tehetséges tanulók előtt. Jelenleg is 4 tehetségazonosító, tehetséggondozó iskolán kívüli műhelyünk fut megye szinten. Tervezzük a sikereken felbuzdulva önkéntes tanulói szerveződésű programok megszervezését is. A tanulók megnyerésével, önszerveződésének segítésével egyidejűleg a szülők, szponzorok, támogató magánszemélyek megkeresése is fontos feladatunk lehet. A tehetség azonosítás mellett a tehetségek közvetítésére is gondot fordítunk, ezért az adatbázis létrehozása, hálózatépítés, kapcsolatépítés is a feladataink közé tartozik.
Együttműködő partnereink:
- Kisvárdai Református Alapfokú Művészeti Iskola
- Kisvárdai Református Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium
- Nyírteleki Civil Koordinációs és Szociális Szolgáltató Egyesület
- Tánccal a Világ Felé Egyesület
- DanceFever Egyesület
- Együtt Egy Jobb Életért Egyesület
- A Népi Hagyományok Ápolásáért Alapítvány
- Törpe Vár Alapítvány
- Együtt a Családért Egyesület
- TÉMA Alapítvány
- Fehér Nyár Kulturális Egyesület
- Legyen a Zene Mindenkié Egyesület
- Igrice Néptáncegyüttes Közhasznú Egyesület
- Pap Község Önkormányzata
- Most Élsz Egyesület
- Spontán Egyesület
- MRTE Egyesület
- Fehérbot SE
- Everdance Táncegyüttes
Specifikus tehetségformák: A néptánc-, népzene-, társastánc-,művészeti ágak területén kívánjuk tevékenységünket kifejteni, amely a következő:
• tehetségazonosítás, tehetséggondozás, képzés, mentorálás, közvetítés,
• tehetségsegítő rendezvények szervezése,
• a tehetséggondozás, kompetenciafejlesztés témakörében szervezett továbbképzések,
• szakmai konferenciák, módszertani egyeztetések,
• tanácsadás,
• a tehetségek bemutatása.
A zeneművészeti ág esetén tehetségközvetítő feladatokat látunk el. Tevékenységünk során építünk az iskolai tehetséggondozás eredményeire, a regisztrált tehetséges tanulók továbbképzési lehetőségeinek biztosításával kívánjuk elősegíteni a tanulók fejlődését, továbbhaladását, pályaorientációját, amely iskolán kívüli formában valósul meg. Tevékenységünk másik fontos alapeleme a tehetségazonosítás a művészeti képzésben még nem részesülő tanulók körében. A diagnosztikai, szűrési rendszerek módszertanának és alapelveinek meghatározását követően tehetségazonosító rendezvények, diagnosztikai szűrések következnek az érintett településeken. Konkrét tevékenységek az alapítás évében:
1. „Táncolj Velünk Tehetségpont” nyitó ünnepség sajtótájékoztató és konferencia
• a „Táncolj Velünk Tehetségpont” bemutatása
• az önszerveződő programok népszerűsítése
• Gálaműsor: Csicsergők Néptáncegyüttes, Everdance Táncegyüttes
2. Tehetségek felkutatása, kiválasztása.
3. Adatbázis létrehozása, működtetése.
4. Honlap létrehozása, működtetése.
5. Tehetségazonosító programok,versenyek, rendezvények szervezése.
6. Képzések szervezése művészeti áganként iskolán kívüli formában.
7. Tehetségnapok szervezése művészeti áganként.
8. Nemzetközi kapcsolatépítés a Testvérvárosi Programok keretén belül.
9. Pedagógusok továbbképzése.
10. Művészeti áganként 30- 60 órás tehetséggondozó képzések működtetése
11. Szakmai, módszertani kiadványok elkészítése.
12. Szakmai találkozók szervezése a tehetséggondozásban érintett pedagógusok számára.
13. Értékelő, záró konferencia szervezése.
A Táncolj és Mulass Velünk Közhasznú Egyesület jelenlegi infrastruktúrája megfelelően biztosítja a „Táncolj Velünk Tehetségpont” működtetésnek feltételeit. Az együttműködésben résztvevő intézményekkel és partnerségben álló pályázatíró irodánkkal pályázatfigyelő rendszert működtetünk és lehetőségek szerint pályázatokat nyújtunk be a programjaink megvalósítására. Önkéntes feladatvállalásokkal, egyéni felajánlásokkal igyekszünk a költségeket csökkenteni. A környezettudatos magatartást és a takarékosság elveinek betartását minden, a programjainkban résztvevőtől megköveteljük. Fontos feladatunk a szponzori, támogatói kör feltérképezése, kialakítása.
A tehetségek azonosítására, diagnosztizálására sajátos mérés rendszert dolgozunk ki, amely több szinten valósítja meg a kiválasztást. Az első szinten képességvizsgálat történik a művészeti ág szakirányának megfelelően, a második szinten pszichológus vizsgálja a tanuláshoz fűződő viszonyt, a megismerési képességeket, a kreativitást. A kiválasztások után rögzítésre kerülnek a bemeneti adatok. A tanulók és szüleik számára képzési rendszereket ajánlunk fel vagy más képzőhöz irányítjuk a tehetséges tanulókat. A képzések elvégzéséről tanúsítványt állítunk ki. Indikátorok: a képzést sikeresen befejező tanulók aránya, a tehetségnapokon bemutatkozók aránya, a továbbtanulók aránya, a művészeti csoportok munkájába bekapcsolódók aránya.