A Tatabányai Erkel Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézmény 62. tanévét kezdte meg 2012 szeptemberében. Intézményünk a kezdetektől fogva különösen fontosnak tartja, hogy tevékenységünk ne maradjon meg saját, zárt iskolai kereteink között, hanem táruljon ki a körülöttünk lévő, élő, mozgó, eleven világ felé, s éppen e világ lüktetése, életereje határozza meg feladataink irányait.
Pedagógiai Programunk részeként, a nevelési-oktatási tervben megfogalmazott feladatokon túl művészeti munkánk kezdettől fogva felvállalt egy, a helyi sajátosságokra és igényekre épülő, külső kapcsolatokra támaszkodó ismeretterjesztő, közművelődési funkciót is.
Zeneiskolánk az elmúlt évtizedekben a város egyik fontos művészeti központjává vált. Kiemelt rendezvényeinkkel, Öszi Kortársművészeti Napok, Tatabányai Tavaszi Fesztivál, Zenebarátkör koncertsorozata) fesztiváljainkkal, megyei és regionális tehetséggondozó versenyeinkkel aktívan kapcsolódunk a város és tágabb környezete művészeti életébe. Székhelyünk mellett több általános iskolában is indítottunk művészeti tagozatokat zenei és táncművészeti ( néptánc ) tanszakokon.. Megyeszékhelyként a kistérségi falvakból nagyon sok növendék vesz részt intézményünk munkájában. Rendezvényeinkkel központi szerepet vállalunk Komárom-Esztergom Megyei művészeti oktató-nevelő unkájának koordinálásában.
Eredményeink bizonyítják, hogy intézményünk valóban a művészeti nevelés otthona lett, ahol a zenetanítás, hangszertanítás mellett a gyermekek átfogó képet kaphatnak az alkotóművészet egyéb területeiről is, ahol a helyi műhelymunkán túl nemzetközi hírű művészek rendszeres jelenléte példát állít a tanulóifjúság elé, továbbá ismeretterjesztő, tehetséggondozó programok, versenyek, fesztiválok adnak célt, lehetőséget a növendékek folyamatos fejlődéséhez.
Intézményünk megyei bázisiskola, így a regionális szakmai programok, valamint az országos versenyek területi elődöntőinek, helyet, teret, szakmaiságot biztosítunk. A tehetségkutatás városi, és a megye zeneiskoláinak folyamatos tájékoztatásával, illetve egyes programjainkra való meghívással megyei szintű együttműködést építettünk ki.
Kistérségi tehetségpontként lehetőséget kívánunk biztosítani a környékbeli , hátrányos helyzetben lévő kis közösségek, falvak oktatási intézményeinek, az ott tanuló diákoknak a művészeti munkába történő aktív bekapcsolódásra.
Az eddigi jól működő tehetségprogramjaink tovább fejlesztése, valamint azok széleskörű kiterjesztése.
Tervezett programok: tehetséggondozó versenyek szervezése: szóló és kamarazene, zenetörténeti vetélkedők formájában.
Hangversenyek, művészeti előadások szervezése művésztanárok és nemzetközileg elismert művészek közreműködésével a kistérség iskoláskorú diákjai és tanárai részére.
Továbbképzések tanároknak meghívott alkotó és előadóművészek közreműködésével.
Iskolánk jellegét, és adottságait figyelembe véve továbbra is a komplex művészeti nevelés szellemében kívánjuk kiterjeszteni programjainkat az esélyegyenlőség biztosításával.
EU pályázatokon való részvétel és sikeres lebonyolítás.
Tehetségtanács munkájához való csatlakozás, önálló tehetségtanács létrehozása.
Szakmai és tárgyi működési feltételeink javítására pályázati források adtak lehetőséget az elmúlt években:
A KEMOH Közoktatási Közalapítvány, az OM, NEFMI pályázatok eszközbeszerzésekre évente átlagosan 2 - 4 millió Ft-ot nyertünk. Sajnos az utóbbi tanévben megszűnt a művészetoktatási intézmények eszközfejlesztésére kiírt pályázati forrás, bezárult ez a lehetőség.
Rendszeresen és sikerrel pályázunk szakmai programjainkra az NKA és a Balassi Intéztet, ill a Wekerle pályázatokon.
Nagy örömünkre 2012 októberében megnyertük a TÁMOP-3.4.4/B-11/2-2012-0003 Uniós pályázatát Kistérségi tehetségpont létrehozására Tatabányán. Ennek anyagi hátterével igyekszünk megvalósítani, fejleszteni a tehetséggondozás kistérségi feltételeit.
A zeneiskolai növendékekhez tartozó szülők nagyon sokféleképpen segítik mindennapi munkánkat. Elsősorban a szakmai munka figyelemmel, kísérésével, rendezvényein látogatásával. Ezt az erkölcsi támogatást tartom a legfontosabbnak.
Rendszeresen vannak olyan szülők, akik munkahelyeiken, vagy saját vállalkozásaikon keresztül hozzájárulnak intézményünk anyagi támogatásához. Ezek közé tartozik az éves adó 1 %-nak hozzánk irányítása is. Ezt kívánjuk bővíteni a kistérségben is.
Kiemelkedő tevékenységet folytat iskolánk Harmónia Alapítványa, amely sikeres pályázataival, jótékonysági rendezvényeivel alapot ad a tehetséggondozó munka támogatásához. Versenyek, fesztiválok nevezési díjait, rendezvényeink költségeit fedezzük az alapítványra beérkező összegekből.
Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzatának kezdeményezése nyomán városunk oktatási intézményeit örökbe fogadták itt működő cégek. akik már az eltelt rövid néhány hónap alatt is jelentős segítséget nyújtottak szakmai programjaink megvalósításához intézményünkben is.
A Tehetségpont megalakulása után tovább folytatjuk eddigi tehetséggondozó programjainkat, tovább bővítjük kapcsolatunkat a környék általános és középiskoláival, továbbá a Nevelési Tanácsadó szolgálattal. Szakmai programok, bemutató órák, tehetséggondozó versenyek, fesztiválok szervezésével kiemelt figyelmet fordítunk a tehetségek felkutatására a Tatabányához tartozó valamennyi kistérségi településen.
Nyílt tanítási napok keretében számtalan nagyszerű szakember volt vendégtanára iskolánknak: Eckhardt Gábor, Hargitai Imre zongoraművészek, Dénes László, Ácsné Szily Éva hegedűművészek, Ittzés Gergely fuvolaművész, Kovács Béla, Horn András klarinétmész, Pejtsik Árpád, gordonkaművész, Fodor Ferenc gitárművész, Ernyei László harmonikaművész, Budai Ilona népdalénekes….
Nyílt tanítási heteink programjában lehetőséget biztosítunk minden külső érdeklődő számára, hogy óralátogatások keretében közelebbről is megismerjék művészeti oktató-nevelő munkánkat.
Intézményünk tárgyi-működési feltételek megfelelőek. Korszerű hangtechnikai eszközökkel rögzítjük és archiváljuk rendezvényeinket hangfelvételeken és DVD-ken, rövid filmet is készítettünk zeneiskolánk életéről, amely weboldalunkon megtekinthető. Az elkészült dokumentumok nemcsak az intézmény történetét örökítik meg, hanem oktató-nevelő munkánk fejlődését is nyomon követhetjük általuk és segíthetnek jövendő céljaink megvalósításában.
Zenei tehetséggondozói munkánk nyomán a növendékek összlétszámához viszonyítva kb. a tanulók 1 %-a évenként zenei pályára irányítjuk. Az elmúlt évtizedekben valamennyi zenei pályára jelentkező növendékünk sikeres felvételi vizsgát tett zeneművészeti szakközépiskolai továbbtanulásra.
Ez természetesen a zeneiskola tanárainak kiváló munkáját jelzi, továbbá annak a jó kapcsolatnak köszönhető, amely intézményünk és a zeneművészeti szakközépiskolák között létrejött. Zenei pályán lévő volt növendékeink további sorsát folyamatosan figyelemmel kísérjük, és lehetőségeinkhez képest segítjük.
A tehetséggondozó munka részeként megyénkben a mi iskolánk indította el a zenei versenyek rendszeres szervezését zongora tanszak munkájának összefogásával. Szóló és négykezes-kétzongorás versenyeket rendeztünk 2 évenként az országos versenyek aktuális időpontjait figyelembe véve a tehetséggondozó munka részeként. Példánk nyomán az elmúlt években folyamatosan kialakult, hogy valamennyi megyei művészeti iskola felvállalta egy-egy hangszercsalád szakmai találkozójának megszervezését, így tanévenként 4-5 alkalommal találkoznak a megyei iskolák különböző hangszeres versenyeken. Országosan is egyedülállóan régmúltra tekinthet vissza a Megyei Kamarazene versenyek szervezése, melyet 2012-ben 47. alkalommal rendeztük meg Tatabányán.
Ugyancsak a tehetséggondozás megsegítésére hosszú évek óta szervezzük iskolánkban azokat a Nyílt tanítási órákat, melyekre a különböző hangszeres szakok országosan elismert szakembereit hívjuk meg tanítani. A kaput természetesen kinyitottuk a megye valamennyi tehetséges, szorgalmas növendéke felé, akik tanáraikkal együtt örömmel vesznek részt ezeken a szakmai találkozókon.
Iskolai oktató-nevelő munkánk keretein belül is rendezünk nyílt tanítási heteket, melyet szívesen látogatnak a szülők, hozzátartozók. Ez utóbbi lehetőség a beiskolázások, a felvételi előkészítése miatt is jelentős.
Szakmai sikereinket fémjelzik a különböző megyei, országos zenei versenyeken és fesztiválokon való sikeres részvételek sorozata, zenei pályára készülő növendékeink sikeres felvételei.
A tehetséggondozás, szakmai tapasztalatcsere izgalmas formája a külföldi művészeti fesztiválokon való részvétel, melyre az elmúlt években 2 alkalommal is lehetősége nyílt iskolánknak, ifjúsági vonószenekarunk az Európai Ifjúsági Zenei Fesztivál Budapesti és Linzi programjain vett részt a Székesfehérvári Hermann László Zeneiskola diákjaival együtt. Ugyancsak fontos testvérvárosunk, az Aaleni Zeneiskola diákjaival és tanáraival való kapcsolatfelvétel megújítása, melyre 2012. március végén, a német gyerekek, és tanárok látogatásával kerül sor.
Tehetséggondozó munkánk részeként több alkalommal szerveztünk Nemzetközi hatósugarú zenei Mesterkurzust.
A személyes kapcsolatok további szélesítése a kistérségben, a környező általános és középiskolák körében. Az intézmény civil partnereivel (tanulói, szülői szervezetek, alapítványok, különböző helyi cégek és intézmények) további programok szervezésével próbáljuk még szorosabbá, hatékonyabbá tenni kapcsolatunkat. Kiemelt figyelmet fordítunk a hátrányos helyzetű kistérségi települések intézményeivel, tanáraival és tanulóival történő együttműködésre.
Aktív és folyamatos kapcsolattartás a művészetoktatás regionális és országos programjaival: versenyek, fesztiválok, továbbképzések, konferenciák…., továbbá nyitás a testvérvárosok és Európai Unió országai felé, nemzetközi művészeti rendezvényeken való részvétellel.