Névadónk életútjából példát merítve évek óta erősítjük a hermanos értékeket: a tanulást, a kreativitást és innovációt, az együttműködést és tiszteletet.
Oktató-nevelő munkánkat, a tehetséggondozást továbbra is a PDCA elv szerint végezzük, 3 hónapos ciklusokra bontva. Fontosnak tartjuk azt is, hogy minél több műveltségi területen lehetőséget biztosítsunk a tehetséggondozásra.
Tehetséggondozó munkánk során elsősorban a gazdagítás módszerét alkalmazzuk, amely lehet tartalmi gazdagítás, mélyítés, a feldolgozási képességek gazdagítása. Elengedhetetlenül fontos a belső tulajdonságok fejlesztése, mint a motiváció, az érdeklődés, a kitartás, a kreativitás.
Kiemelt fontosságú a játékosság, a kooperatív munkaformák alkalmazása, a változatos munkaformák, módszerek mellett az IKT eszközök használata is hatékonyan segíti munkánkat.
Tehetségfejlesztési koncepciónkat a Franz Mönks által továbbfejlesztett többtényezős-modell adja.
Tehetséggondozó munkánk fontos feltétele a szülőkkel való kapcsolattartás, mivel a tanulók megismerésében, tehetségük felismerésében lényeges információkkal rendelkeznek.
A tehetségazonosítás során a rendszerjellegű azonosítást helyezzük előtérbe, többfajta módszert alkalmazunk, amelyek mindegyike másfajta információval gazdagítja ismereteinket. Ennek érdekében a tantestület tagjait bevonjuk a megfelelő azonosítási módszerekre épülő kiválasztási folyamatba pl. tanári jellemzés; órai megfigyelés; tesztek és felmérések; kérdőívek. Alkalmazzuk a „Tanulási stílus” és „Tanulási motiváció” kérdőíves mérést pszichológusunk segítségével, valamint a teljes 5. évfolyamot érintő tehetségazonosítást támogató online mérést. Két területen mérjük ötödikeseinket adaptív fluid és kristályos intelligencia tesztekkel. A két teszt közül az egyik egy Szókincs (NoVo) teszt, a másik pedig egy problémamegoldó (SAM) teszt.
2011-ben létrehoztuk a Herman Ottó Tehetségműhelyt, melyben akkor három fejlesztő programot indítottunk el. A Szépen magyarul program a magyar nyelv és irodalom, a kommunikáció területén kívánja fejleszteni a tehetséges tanulókat az újságírás és a drámajáték területén. A Varga Tamás program a logika-matematika területen biztosít tehetség- és képességfejlesztő foglalkozásokat. A Passport program a beválogatott gyerekek angol tudását fejleszti. Informatikai tehetségműhelyünkben programozással, programozható eszközökkel, 3D nyomtatással ismerkedhetnek meg tanulóink. A képzőművészet iránt érdeklődő tehetségeinket Vizuális tehetségműhelyünk várja. A zene iránt érdeklődő gyerekek énekkarunkban mutathatják be tudásukat.
A Tehetségműhely programjain kívül továbbra is szervezünk házi versenyeket, tanulóink részt vesznek kerületi, fővárosi, országos szintű versenyeken, iskolai rendezvényeken.
- helyi, intézményi
- tehetségfejlesztésben megcélzott tehetségfajták száma alapján: több tehetségterületre fókuszáló (komplexen fókuszáló)
Intézményünk minden dolgozója elkötelezett a tehetséggondozás iránt. Tantestületünk tagjai között szakvizsgázott tehetségfejlesztési szakértők, mérési-értékelési szakértő, főiskolai szakvezetők, fővárosi szaktanácsadó, tankönyvírók vannak. A tehetséggondozásban részt vevő pedagógusaink többsége részt vesz tehetséggondozással kapcsolatos szakmai továbbképzéseken, fejleszti tudását.
Együttműködések:
- a kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola (akkreditált tehetségpont) – tanári együttműködés, jó gyakorlatok átadása, bemutató órák tartása,
- Európa 2000 Középiskola által szervezett természettudományos versenyeken rendszeresen részt vesznek tanulóink,
- Szent István Gimnázium által szervezett matematikaversenyeken eredményesen vesznek részt tanulóink, a korábbi években összehangoltuk a matematika, angol helyi tantervek elkészítését
-Kincskereső Óvodával közös projektek keretében dolgozuk együtt, melyeket színvonalas kiállítás megnyitó követ az elkészült munkákból.
- National Instruments Hungary támogatja informatikai tehetségműhelyünket MyDOQ és legorobot eszközökkel.
Kiemelt támogatónk a Microsoft Magyarország Kft., mely képzésekkel és digitális eszközökkel támogatja az iskolánkban folyó tehetségsegítő tevékenységeket. A Microsoft által szervezett Partnes in Learning és az Innovatív Iskolák Program keretében szerzett módszertani ismereteket alkalmazzuk mind a tanórai, mind a tanórán kívüli foglalkozásainkon.
- ELTE Informatikai Kar, dr. Zsakó László egyetemi docens Bagu Máté tehetségútjának támogatója.
Iskolánk a komplex tehetségfejlesztést helyezi előtérbe.
Iskolánk a komplex tehetségfejlesztést helyezi előtérbe.
Tehetségkoncepciónk keretét a Franz Mönks által továbbfejlesztett többtényezős- modell adja.
Konkrét feladataink:
• Tehetségazonosítás:
- bevezettük a teljes 5. évfolyamot érintő tehetségazonosítást támogató online mérést, azaz az EFOP 3.2.1 „Tehetségek Magyarországa” projekt keretében használható tehetségszűrést, -azonosítást. Két területen mérjük ötödikeseinket adaptív fluid és kristályos intelligencia tesztekkel. A két teszt közül az egyik egy Szókincs (NoVo) teszt, a másik pedig egy problémamegoldó (SAM) teszt.
-kérdőíves felméréssel: tanulási stílus, tanulási motiváció, melyeket iskolánk pszichológusa végez el és értékeli ki
- szaktanárok által összeállított mérőlapok segítségével bemeneti és kimenetei mérések elvégzése, a mérési eredmények összehasonlítása
- pedagógusok, szülők konkrét megfigyelései, tapasztalatai alapján
• Tehetséggondozás:
Tehetséggondozó programunk:
Varga Tamás program (matematika-logika)
- Játékos matek, matekos játék 3-4. évfolyam
- HI’IT - Herman Interaktív Informatika Tehetség Műhely
- Nyomtass 3D-ben!
Passport program (angol nyelv)
- Passport A (4. évf.)
- Passport B (7.évf.)
- Passport C (8. évf.)
Szépen magyarul program
- Pennától a Pulitzerig (felső tagozat)
- Színjátszó szakkör (alsó-felső tagozat)
VIZU-ART program
- Alkotni öröm tehetségműhely (5-8.évf.)
Tehetséggondozó szakköreinkben minden évben tartunk bemutató foglalkozásokat, melyeket szakmai beszélgetéssel zárunk. Informatika szakkörünket vezető kollégánk többször tartott továbbképzést az érdeklődő munkatársaknak. A Kincskereső Óvodával közös projektet és kiállítást szervezünk. Énekkarunk minden évben Karácsonyi koncerttel örvendezteti meg az érdeklődőket. Színjátszó szakkörünk tagjai minden év végén nagysikerű, teltházas színházi előadás keretében csillogtatják meg tehetségüket. Az előadásoknak helyszínt biztosított a Szent István Gimnázium és a Zuglói Zeneiskola.
A tehetségpont anyagi fenntartása a pályázati források felkutatásával és esetlegesen az iskolai alapítvány (pl.: matematika tehetségműhelybe játékok és eszközök vétele) forrásaiból történik . Erőforrásaink növelése érdekében sikeresen pályáztunk a Freedeeprinting Solution pályázatán és 3D-s nyomtatót nyertünk, amelynek használatát hatékonyan beépítettük HI’T Műhely tehetséggondozó szakkörünk profiljába.
Iskolánkban minden tanuló és pedagógus számára ingyenesen elérhető az Office 365 programcsomag, amely az egyéni tanulási utak kibontakozását is segíti.
Alapítványunk támogatásával vásároltunk számítógépeket, 3D nyomtatóba szálat.
2019. decemberben-januárjában eszközparkunk 2 db WeDo 2.0 LEGO készlettel és 5 db BeeBot robottal bővült