Iskolánkban képző és - iparművészeti és zeneművészeti ágakban folyik képzés. Pedagógiai Programunk legfőbb célkitűzése is a tehetségek gondozása, a vele született, vagy szerzett képességek továbbfejlesztése.
Intézményünk legfontosabb céljai: a tehetséggondozás és a magas színvonalú, minőségi szakmai munka; innovatív nevelőtestület; partnerközpontúság, esélyegyenlőség biztosítása.
A kreatív képességek kialakítására pozitív környezeti hatásokat biztosítunk. Kellő előkészítő, érzelmi motiválással biztosítjuk a tanulók számára az élményszerű, kreatív tevékenységet, alkotómunkát. Művészeti iskolánkban olyan képzést kapnak a tanulók, amely alakítja, formálja személyiségüket, fejleszti képességüket a továbbtanulásra és a választott szakmákra is. Mindezt a munkát jól felkészült, maguk is alkotó pedagógusok végzik, akiknek személyisége pozitívan hat a tanulók alkotó tevékenységére. Minden tanévben tartunk „Nyílt Napokat”, melynek keretében lehetőség nyílik betekinteni az órai foglalkozásokba, kipróbálni az ott folyó alkotómunkát az érdeklődőknek. Az intézmény kiváló minősítése, az évről-évre egyre több sikeres pályázat, versenyeredmények, fellépések, nemzetközi pályázatokon való részvétel igazolja, hogy iskolánk alkalmas a Tehetségpont megalakítására.
Mint újonnan létrejött Tehetségpont, elsősorban a telephelyeinken működő városi iskolákkal, óvodákkal karöltve szeretnénk a jövőben is működtetni a tehetség segítő hálózatot. A művészeti iskolánkban folyó oktató-nevelő munka feladata, célja, hogy folyamatosan fejlesszük, tökéletesítsük a megismert, használt módszertani eljárásokat. Tantestületünk nyitott új módszerek, programok kipróbálására, alkalmazására.
Nyílt napok keretében az érdeklődő szülők, gyerekek, betekintést nyernek iskolánkban az egyéni és csoportos foglalkozásokon folyó alkotó munkába.
A helyi városi, kistérségi, megyei, regionális, országos, valamint nemzetközi pályázatok, versenyek, valamint az iskolai ünnepségek, kiállítások, fellépések lehetőséget adnak tehetséges diákjainknak a szereplésre, bemutatkozásra megmérettetésre.
Jó kapcsolatot ápolunk a Városi Önkormányzattal, melynek eredményeként a közelmúltban, iskolánk 10 fős csapata részt vett a V4 (Visegrádi Négyek) Nemzetközi Képzőművészeti Alkotó táborban. (Lengyelország – Belchatów; Csehország - Pardubice; Magyarország - Csongrád; Szlovákia - Povázska Bystrica;)
Diákjaink rendszeres szereplői, résztvevői a városi rendezvényeknek, pl. Városi Gyereknap; Adventi koncert; Városháza épület karácsonyi dekorációjának elkészítése.
Fontos feladatunk a hagyományőrzés, kulturális, népművészeti értékeink ápolása, közvetítése, megismertetése tanulóinkkal. Együttműködés: Belvárosi tájházak, Csongrádi Alkotóház- Művésztelep, Csongrád, Művelődési Központ és Városi Galéria.
Nagyon jó szakmai együttműködés folytatunk telephelyeinkkel: Bársony István Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, Hódmezővásárhelyi SZC Sághy Mihály Szakgimnáziuma, Szakképző Iskolája és Kollégiuma, Csongrád és Térsége Általános Iskola László Gyula Általános Iskolája - Felgyő, Csongrád és Térsége Általános Iskola Piroskavárosi Általános Iskolája, Csongrád és Térsége Általános Széchenyi István Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium, Nagyboldogasszony Katolikus Általános Iskola
Csongrádi Óvodák Igazgatósága
Civil szervezet: Grotta Művészeti Egyesület
Az elkövetkezendő évben is a képző és iparművészeti és a zeneművészet ág tanszakain folytatjuk tehetséggondozó munkánkat. Az előző és idei évekhez hasonlóan rendszeres résztvevői voltunk, vagyunk több országos művészeti (zenei, képző - és iparművészeti) pályázatnak, versenynek (pl. Szegedi Regionális Gitárverseny, Egyházi népének verseny, Tavaszi Gitártalálkozó, Kortárs Zenei Találkozó - Szentes; Országos Fém- és Zománcműves Verseny; Országos Vizuális alkotó Gyakorlat Verseny; Országos Vizuális Látvány- és Tárgytervező, Tárgyalkotó Verseny; Országos Festészeti Verseny; stb…) Az elkövetkezendőkben is szeretnénk eredményes résztvevői lenni ezen versenyeknek és még több helyi, megyei, országos megmérettetésben bizonyítani iskolánk diákjainak rátermettségét, tehetségét.
Csongrád Város Önkormányzata iskolánkat kérte fel, hogy képviselje városunkat egy nemzetközi képzőművészeti alkotótáborban „Visegrad Fund” címmel. Négy ország, négy városában (Lengyelország: Belchatów, Csehország: Pardubice, Szlovákia: Povázska Bystrica, Magyarország: Csongrád) vett részt 10 fős csapatunk. Házigazdaként intézményünk szervezte a csongrádi tábor művészeti-alkotó program feladatait Csongrád városával közösen.
A következő V4 Nemzetközi Pályázatban való részvételünk célja továbbra is az lenne, hogy a négy nemzet diákjai megismerjék egymás kultúráit, hagyományait, továbbá, hogy ez a megismerés az alkotás folyamatában történjen.
A jövőben is szeretnénk a telephelyi intézményeket bevonni tehetséggondozó munkánk segítésébe, ill az önkormányzat, városi és térségi média közreműködő segítéségre is számítunk.
A tehetséggondozás során minél több versenyen, fellépésen, pályázati megmérettetésen részt venni, ill. az iskola saját képzőművészeti pályázatát megszervezni a térségben.
Fenntartónk a Grotta Művészeti Egyesület támogatására folyamatosan számíthatunk.
Fontos feladatunk a pályázati források, lehetőségek felkutatása, szponzorok megnyerése. Bízunk abban, hogy a tehetség hálózathoz való kapcsolódásunk is támogatja anyagi fenntarthatóságunkat. A szülőknek, támogatóknak évről évre iskolánk fenntartója, a Grotta Művészeti Egyesület jogosult az adózók rendelkezése szerinti jövedelemadó 1%-át befogadni. Többek között ez az összeg is hozzájárul a művészeti iskola szakmai anyag-eszköz vásárlásához.