Óvodánkban 10 éve működik a „Csicsergő Meseszínház” a korábbi években népmese feldolgozásokat adtunk elő nagysikerrel kollégák, szülők és óvodás gyermekek közreműködésével, idén saját darabbal álltunk színpadra. Több alakalmommal kaptunk már felkérést, hogy más településeken vagy akár a megye székhelyen adjuk elő műsorunkat.
A drámapedagógiai módszer segítségével, a más „szerepekbe való bújás” előnyei segítségével megfigyelhető volt az, hogy a gyermekek önkifejezése, gondolkodókészsége, kooperatív készsége fejlődik, melynek hatására az iskolai életben könnyebben megállják helyüket. Azok a kisgyermekek, akik az óvodai élet során részt vettek a meseszínházi előadásokban, fellépésekben, kreatívabbak lettek, közvetlenebbek, nyitottabbak, elfogadóbbak lettek a meséknek köszönhetően . Erősödött az önbizalmuk, intelligensebbek, fogékonyabbak lettek, kíváncsiak a körülöttük élő emberekre.
A mesejáték során megtanulják, hogyan alakítsák ki saját gondolkodásmódjukat, értékrendszerüket és megtapasztalják milyen sok megoldás létezhet egy adott helyzetre.
Védelmet nyújt a bátortalanabbaknak, a zárkózottabbaknak, a kevesebb önbizalommal rendelkezőknek. Nyitottabbá válnak, hamarabb oldódnak és az átélt helyzetek tapasztalatait tovább viszik magukkal a mindennapjaikba.
A dramatikus játékok nevelési célja az egész személyiség harmonikus és differenciált fejlesztése. Hatékony segítséget nyújt a kommunikációs készségek, képességek kibontakoztatásának terén.
Minden évben új előadással készülünk, vannak gyermekek, akik évek óta vállalnak hosszabb-rövidebb szerepeket. Olyan gyermek is van a társulatban, aki már 5. osztályos iskolás és továbbra is nagy kedvvel vesz részt az előadásokon, előkészületekben.
Minden decemberben felmérjük az igényeket, hogy ki szeretne részt venni társulatunk munkájában, szeptembertől figyeljük a gyermekeket a mindennapi tevékenységük során, igyekszünk beazonítani a tehetségígéreteket. Minden kolléga más- más területért felelős van, aki a mozgás, a tánc készségben való kiemelkedő teljesítményt veszi előtérbe, van, aki a dramatikus játékokban szívesen részt vevő gyermekek tehetségét szűri ki. A legtöbben komplexen figyeljük a gyermekeket, a mindennapi játékban, tevékenységben. ennek alapján jelezzük a szülőknek tapasztalatinkat.
A tehetség ígéreteket, a lelkes gyermekeket felkaroljuk, tanácsokkal látjuk el a tehetséggondozás területén.
Ez itt elkezdett munka nem ér véget az óvodai ballagást követően, mert az iskolába lépést követően is van lehetőség a további együttműködésre, közös játékra, énekre, mesére, együttes munkára.
Területi hatókör: intézményi, települési
Együttműködő partnereink:
- Csetény Község Önkormányzata
- Szápár Község Önkorményzata
- Csetény Község Könyvtára
- Csetényi Vámbéry Ármin Általános Iskola
- Jásdi Mesevár
- Pegazus Színház
A "meseszínház"-on belül teret kap a komplex nevelés, ezen belül az ének-zene, és a néptánc áll tehetséggondozásunk középpontjában.
A Tehetségpontot helyi hatókörre tervezzük. Az óvodai feladatokon túl a település hatókörébe tartozó munkát végzünk.
A specifikus és konkrét programjaink mellett szívesen tartunk bemutatókat,mesedélutűnt, melyre a település minden lakóját meghívjuk.
Részt veszünk más intézmények munkájában, ünnepein, akkreditált szakmai továbbképzéseken veszünk részt, módszertani ötletbörzét szervezünk.
Településünk falunapján állandó fellépők vagyunk. Előadásainkról video felvétel is készült minden esetben.
Nyomon követjük a tehetséges gyermekek fejlődését az iskolába lépést követően.
Célunk összefogni és segíteni a együttműködni a zenét, néptáncot, mesét szerető pedagógusokkal, szülőkkel, gyermekekkel.
További célkitűzésünk, hogy a kistérség óvodáival közös szakmai napot tartsunk. Felkeressünk testvér intézményeket, akár Magyaroszágon, vagy a határon túl élő magyar óvodákkal építsünk szakmai kapcsolatot.
Már két éve pályázzuk a Kincses Kultúróvoda címre, melyben igazoljuk, hogy szoros kapcsolatban állunk a kultúrális intézményekkel és valljuk azt, hogy a kulturális tartalmak l sokrétűen beépülnek az óvodák helyi, pedagógiai programjába. Oklevéllel igazolták szakmai munkákat.
Specifikus tehetségformák:
- Intraperszonális: drámapedagógia
A már eddig is meglévő programokat, rendezvényeket szeretnénk tovább folytatni:
- Tehetségazonosítás: óvodapedagógusaink közreműködésével
- Egyéni tehetséggondozás során differenciált fejlesztés,
- Gazdagítás keretében élmény nyújtás különböző programok szervezésével (színházlátogatás, múzeumlátogatás, Planetárium, kirándulások, rajzpályázaton való részvétel, térségi tehetségnap szervezése, csoportközi foglalkozások biztosítása,
- Kollégáink felkészültségét továbbképzéseken való részvétellel kívánjuk bővíteni
- Szakmai nap szervezése óvodapedagógusaink számára
- Szülőklub szervezése az érdeklődő szülők részére.
Tánc, zene, ének: A dramatizálással összekapcsolható néptánc oktatásunk, tervünk „Így tedd rá” program referencia intézményévé válni. Melynek alapjait továbbképzés formájában már elkezdtünk, annak érdekében, hogy minden kolléga elsajátíthassa az óvodai néptánc alapjait.
A szereplések, műsorok településünkön mindig megtisztelő lehetőségek a számunkra, és minden esetben egy fórum arra, hogy a tehetségeink bemutatkozzanak szélesebb körben is.
Pályázati lehetőségek kihasználása, további támogatók keresése. Olyan intézmények, szervezetek, magánszemélyek bevonása tevékenységünkbe, akik szakmai munkájukkal járulnak hozzá az óvodás gyermekek tehetséggondozáshoz.
Jótékonysági előadásokat szerveztünk, melynek bevételét az óvodás gyermekekre fordítottunk. A bevételből fizettük a jelmezek kölcsönzési díját.
A megyei naplóba és internetes oldalakon is beszámolunk tevékenységünkről.
Az intézmény jelenlegi "szellemi" kapacitása és annak továbbfejlesztése jelent garanciát a fenntarthatóságra.