Iskolánk 1991-ben kezdte meg működését, mint Monor város legfiatalabb oktatási intézménye. A magas színvonalú oktatómunka mellett, és azzal egyenrangúan, kiemelt fontosságú számunkra a nevelői munka, a személyiségfejlesztés. A középpontban a gyermek áll, az ő érdekében történik minden: fontos egészséges testi-lelki fejlődése, értelmi képességeinek kibontakoztatása együttműködve a szülőkkel, partnerszervezetekkel.
Intézményünk pedagógiájában fokozott szerepet kap a mennyiségi és minőségi differenciálás, valamint a személyre szóló oktatás, az egyéni fejlesztő módszerek és szervezeti formák alkalmazása a tanítási folyamatban.
A tehetségek felismerése szempontjából meghatározó szerepe van a pedagógusoknak, mert a pedagógus és a tanuló együttes tevékenysége során válik leginkább felismerhetővé a tehetség. Tanulóink iskolai eredményességét megfigyelve, és a mérési eredményeket átgondolva, értékelve, tanulságokat a pedagógiai gyakorlatba beépítve folyik az nevelő-oktató munka. Iskolánk pedagógusai nyitottak az új kihívásokra, jellemző az innováció iránti igény, törekednek új, hatékony tanulási modellek megismerésére és adaptálására.
„Mentoráló intézményi működés kialakítására” című pályázat minősítése alapján a Mentoráló Intézmény címet is elnyerte.
Iskolánk tehetséggondozó tevékenysége nagyon sokrétű, szinte az összes tehetségterületre kiterjed.
A tehetség kibontakoztatását segítő programjaink:
- Tehetséggondozó tanórák, melyek célja az ismeretek kötelező tananyagon túllépő bővítése és a képességek fejlesztése.
- A tehetséges tanulók továbbfejlesztését segítik a különféle versenyek, vetélkedők, melyeket az iskolában évente rendszeresen szervezünk. A tanulmányi versenyek mellett, számos sport- és kulturális versenyen megmérettetik felkészültségüket és tehetségüket tanulóink. Örömmel tapasztaljuk, hogy a helyi, városi, területi és országos versenyeken is kimagasló eredményeket érünk el.
- Intézményünkben számos szakkör és sportkör áll tanulóink rendelkezésére: szólóének, rajz, informatika, természetbúvár, német, angol, sakk, dráma, színjátszás, matematika tehetséggondozó foglalkozás, labdarúgás, kézilabda, önvédelmi sport. Órarendbe foglalva matematika és magyar felvételi előkészítőket tartunk.
- Intézményünkbe az idei tanévtől bevezetésre került a Komplex Alapprogram, amely magával hozza az élményalapú tanulást. Iskolánk a digitális, logikai, művészeti, testmozgás és életgyakorlat-alapú alprogramok segítségével válik „Élménysulivá”.
- Iskolánkban a témahetek szervezése, a projektoktatás is a tehetséggondozás szolgálatában áll.
- A kooperatív oktatás, a drámapedagógiai módszerek alkalmazása és az IKT eszközök fokozott használata is tehetséggondozó munkánk hatékonyságát növelik.
- A nyári szünetben tematikus - természettudományos, sport - táborokat szervezünk tehetséges tanítványaink számára.
- A Tehetségek Magyarországa projekt keretében iskolánk 5 tehetséges tanulóját beválogatták a Tutor Programba.
A Tehetségpontunkat intézményi és települési hatókörrel tervezzük működtetni, a Monori Tankerületi Központ támogatásával.
Fontosnak tartjuk városunk óvodáival való kapcsolattartást. Intézményünk nyílt napot szervez - Kézen-fogó rendezvény - leendő elsőseink és szüleik számára, melyen vendégeink betekintést nyerhetnek az iskola életébe. Hagyományainknak megfelelően az iskolába készülő óvodások iskolánk elsőseit is meglátogatják. A foglalkozást követően lehetőség nyílik az aktuális kérdések, problémák megvitatására, tapasztalatok megosztására is.
Szoros együttműködést és jó partneri viszonyt alakítottunk ki városunk általános iskoláival. Kölcsönösen részt veszünk egymás rendezvényein: versenyeken, ünnepségeken, jó gyakorlatok bemutatásán. A Szolnoki Pedagógiai Oktatási Központ szervezésében megrendezett Tavaszi Pedagógiai Napok keretében – melynek fókuszában a pedagógiai módszertár gazdagítása állt – iskolánk bemutató tanításokat, majd ezekhez kapcsolódva konzultációs lehetőségeket biztosított a város és a tankerület iskoláinak.
Konzultációs lehetőséget biztosítunk a szülőknek, együttműködünk a szülői munkaközösséggel a tehetségazonosítás, tehetségfejlesztés területén egyaránt.
Munkaközösségi értekezleteken a Tehetségpontunk munkájáról - jelenleg a regisztráció előkészítéséről - folyamatos tájékoztatást adunk a kollégáknak, belső tudásmegosztó fórumot tartunk a tehetségfejlesztés tanórai és tanórán kívüli megvalósításának lehetőségeiről.
A középiskolák követelményeinek eléréséhez igyekszünk hozzásegíteni diákjainkat, pedagógusaink felkészítik a tanulókat továbbtanulásra, kiemelt figyelmet fordítunk a pályaorientációra. Felvételi előkészítő foglalkozásainkon segítjük tehetséges tanulóinkat a még jobb eredmény elérésében.
Kiváló partnerünk a monori Dr. Borzsák István Városi Könyvtár és Helytörténeti Kiállítás gyermekkönyvtára, mely gazdag gyűjteményével segíti tehetséges tanulóinkat. Kulturált, szép környezetben lehetőséget biztosít könyvtári foglakozások, író-olvasó találkozók, komolyzenei és népzenei koncertek, gyermekelőadások, versenyek és előadások megtartására.
Támogatjuk, hogy a DÖK szervezésében minél több színes, érdekes, hasznos program jöjjön létre, melyek a szabadidő hasznos eltöltése mellett, a tehetséggondozásra is lehetőséget biztosítanak. Délutáni programok keretében a tehetséges tanulók bevonásával előadásokat szervezünk és versenyeket rendezünk, előkészítve a Tehetségnap programját.
Együttműködünk a területileg illetékes: Egységes Pedagógiai Szakszolgálattal, Nevelési Tanácsadóval, Családsegítő Központtal, Polgármesteri Hivatal Szociális Osztályával, Iskolai és területi gyermekorvosokkal, védőnőkkel.
Intézményünkben iskolarendőr teljesít szolgálatot, aki folyamatosan tartja a kapcsolatot az iskola vezetésével és a szülői szervezettel, részt vesz az iskolai rendezvényeken és igény esetén tájékoztatókat tart.
Kapcsolatot kívánunk létesíteni városunkban működő intézményekkel, civilszervezetekkel és magánszemélyekkel a hatékonyabb feladatvégzéshez.
Workshopokat és szakmai találkozókat szervezünk más tehetségpontokkal, melyek lehetőséget biztosítanak elképzeléseink, eredményeink, tapasztalataink és sikereink megosztására. Az együttműködésnek köszönhetően módszertani tanácsokra, támogatásra számítunk. A tapasztalatcserék kölcsönösen növelik tehetséggondozó tevékenységünk hatékonyságát.
A Monori Tankerületi Központ segíti a naprakész információk megismerését, tájékoztat a pályázati lehetőségekről, továbbá biztosítja a képzések és továbbképzések rendszerébe történő bekapcsolódást.
A MATEHESZ rendezvényein, képzésein lehetőségeinkhez mérten részt veszünk, figyelemmel kísérjük a programjait.
Pedagógusaink heti egy-két órát fordíthatnak tehetséggondozó órák megtartására, melynek célja a kötelező tananyagon túllépve a képességek fejlesztése.
Iskolánk a TehetségKapu eszköztárát és szolgáltatásait is igénybe veszi a tehetségazonosítás és tehetséggondozás területén.
Diákjaink versenyekre való felkészítése fontos lehetőséget biztosít a kreativitás és a problémaérzékenység fejlesztésére.
Tehetséges tanulóink számára szervezett tanulmányi, sport és művészeti versenyeket szervezünk, valamint rendkívül eredményesen veszünk részt városi, megyei és országos versenyeken. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy tehetséges tanulóink az egyéni versenyzés mellett megtapasztalhassák a közös cél érdekében való együttműködést társaikkal.
Intézményünkben magas színvonalon működnek tehetséggondozó foglalkozásaink, szakköreink. A délutáni foglalkozások a dúsítás lehetőségét biztosítják, ahol a tanulók kötetlenebb formában, játékosan és differenciáltan fejleszthetik speciális képességeiket. Intézményünk a Köznevelés az iskolában című kiemelt projekt keretében meghirdetett „Mentoráló intézményi működés kialakítására” című pályázat minősítése alapján a Mentoráló Intézmény címet is elnyerte 2014. és 2017 között, melynek keretében idegen nyelvi munkaközösségünk tagjai havonkénti bemutató órákat és ezekre épülő workshopokat szerveztek a környék érdeklődő pedagógusai számára. Célunk az élményszerű, mégis hatékony nyelvoktatáshoz kötődő jó gyakorlatok, illetve módszertani repertoárunk bemutatása volt. A programsorozat sikeresnek, sőt hiánypótlónak bizonyult: havonta 15-20 visszatérő pedagógustársunk látogatta, melynek eredményeképpen színvonalas szakmai diskurzus alakult ki közöttünk.
Kiemelt tehetségterületek, melyekhez programjaink, szakköri tevékenységeink kapcsolódnak:
- Zenei tehetségterület: szólóének
- Nyelvészeti tehetségterület: angol, német szakkör
- Testi-kinesztetikus tehetségterület: labdarúgás, önvédelem, kézilabda, sportszakkör
- Térbeli-vizuális tehetségterület: rajzszakkör
- Interperszonális tehetségterület: drámaszakkör, színjátszó-szakkör
- Matematikai-logikai tehetségterület: sakkszakkör, informatika
- Természeti: természetbúvár-szakkör
- Komplex Alapprogram alprogramjai: digitális, logikai, művészeti, testmozgás és életgyakorlat-alapú alprogramok
Tehetséges tanulóink számára tanórán kívüli, szabadidős programokat szervezünk; múzeumi, kiállítási, könyvtári és művészeti előadáshoz kapcsolódó foglalkozások, túrák, kirándulások, tematikus táborok, színház- és múzeumlátogatások, klubdélutánok, vetélkedők, tanulmányi és sportversenyek.
Tehetség-diagnosztikai vizsgálatok bevezetését készítjük elő a Nemzeti Tehetség Program tehetségazonosítási rendszerének segítségével.
Tehetségnapot szervezését tervezzük.
Tanácsadásokat, szülői értekezleteket rendezünk tehetséges tanulóink szüleinek.
Jó gyakorlatokat szeretnénk kidolgozni és átadni a Tehetségpontok hálózatának segítségével.
Pályázatokon kívánunk részt venni.
- Iskolánkat az Ökumenikus Közoktatásért Alapítvány támogatja. Az alapítvány céljai és feladatai között szerepel a tehetséges gyermekek, tanulók további ismeretszerzésének, tudásgyarapításának, elismertségének (pl. versenyek, tanfolyamok, tanulmányutak, díjak) elősegítése. A pedagógusok esetében az új ismeretek szerzésére, a régiek felfrissítésére, az új módszerek elsajátítására irányuló tevékenységek (pl. tanfolyamok, tanulmányutak) elősegítése. A közösségi életre nevelő, új ismereteket nyújtó kezdeményezések, rendezvények (pl. tanfolyamok, előadások, kulturális események) támogatása.
- Számítunk a Monori Tankerületi Központ támogatására.
- Az anyagi források biztosítása érdekében figyelemmel kísérjük a pályázati lehetőségeket.
- Tehetséggondozási tevékenységünket támogatja iskolánk Szülői Munkaközössége: iskolai jótékonysági akciókkal, iskolai rendezvények bevételeivel. A munkatervünkben meghatározott rendezvények lebonyolításában mindig megtapasztaljuk aktív részvételüket. Örömmel látjuk, hogy egyre több szülő és család támogatja az iskolát sokrétű, önzetlen segítségnyújtásával
- Civil szervezetek, Monor Város Önkormányzata, helyi vállalkozások, továbbá magánszemélyek támogatására is számítunk.
- Iskolánkban a tehetséges tanulókat hivatástudattal rendelkező, a tehetséggondozás iránt elkötelezett, szakmailag jól képzett pedagógusaink segítik. Példaértékű lelkesedésük és elhivatottságuk garantálja a Tehetségpont fenntartható működését.