A Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola 1957 óta a tehetséggondozás, tehetségfejlesztés , a művészi alkotómunka és a pedagógiai innováció sajátos műhelye.
Ez az iskola programjában meghatározott célja szerint olyan képzést nyújt, amelyben az iskolai tudás értéke a művészeti szaktudás/alkotás, az általános műveltség és a kompetenciák/képességek egyensúlyán alapszik. Az ország minden tájáról érkeznek növendékek az iskolába azért, hogy kiváló művésztanárokkal, mesterekkel dolgozzanak együtt. Az alkotómunka, a kreativitás fontosságának hangsúlyozása minden tehetségterületen lehetőséget biztosít a tehetséges növendékeknek a tudásuk és képességeik fejlesztésére.
A zeneművészet, a képzőművészet, az iparművészet, a táncművészet, az irodalom, a matematika, a kommunikáció, az anyanyelv használat, valamint a természettudomány területén kimagasló tehetségű növendékek sikeres életpályája támasztja alá azt a tényt, hogy minden tevékenységünk a tehetséggondozás folyamatának elősegítése köré szerveződik.
Gyarmathy Éva két alkalommal tartott előadást az iskolában. Csépe Valéria a tehetségnapunkon a zenei tehetség fejlesztésének lehetőségeiről adott elő, Révész György pedig a Tehetséghidak Programról tájékoztatta az iskolánk diákjait, tanárait.
A hazai és külföldi szakirodalom gazdag tárháza áll rendelkezésünkre a témában való tájékozódás, elmélyülés és az ismeretek alkalmazásának lehetőségeként.
Az iskola tanárai szakterületükön kiváló művészek, elismert szakemberek, felkészült pedagógusok, akik tapasztalataikkal, tudásukkal a tehetségfejlesztés feladatát nagy elkötelezettséggel, hozzáértéssel és eredményesen végzik.
A Dél-Dunántúli Régióban a művészeti tehetségek gondozása terén iskolánk meghatározó jelentőségű tevékenységet folytat. Fontos feladatunk az általános iskolákkal, alapfokú művészetoktatási intézményekkel való együttműködés. Egyes területeken a művészeti tehetségek fejlesztésének lehetőségei már kisgyermekkorban szükségesek és meghatározóak a későbbi fejlődés, kibontakozás szempontjából. Az alkotómunkában való közös részvétel lehetőségével, feltételeink és tudásunk felajánlásával biztosítjuk az együttműködést a középiskolákkal és a középiskolásoknál fiatalabb korú gyermekekkel.
Pécs város és Baranya megye területén olyan kulturális intézményekkel, gazdálkodó szervezetekkel van élő és rövidebb-hosszabb múltra visszatekintő kapcsolatunk, amely a közös munkának, az együttműködésnek biztonságos hátterét jelenti. Kulturális programok: bemutatók, kiállítások, irodalmi programok vagy egy-egy projekt, esemény a növendékek aktív részvételével zajlik a közös tervezés és megvalósítás során (partnereink: Művészetek és Irodalom Háza, Pécsi Galéria, Pannon Filharmonikusok, Pécsi Nemzeti Színház, Pécsi Balett, Jelenkor, Zsolnay Kulturális Negyed: Pécsi Kulturális Központ, Pécsi Ifjúsági Központ, Bóbita Bábszínház, Kodály Központ,Örökségkezelő Kht.,Civil Közösségek Háza, Misina Természet- és Állatvédő Egyesület, Apolló Kulturális Egyesület, Pécsi - Egyházmegyei Rendezvényszervező és Programiroda, Rotary Club... a teljesség igénye nélkül, valamint a pécsi és Baranya megyei Tehetségpontok).
A Tehetségpontunk működésében valamennyi feladatot fontosnak tartjuk: a Dél-Dunántúli Régióban -és országosan is- tehetségazonosítást végzünk, tehetséggondozó és tanácsadó tevékenységünk nyitott valamennyi partnerünk felé. Segítjük és támogatjuk megalakuló Tehetségpontok regisztrációját, működését, a programok szervezésében, lebonyolításában a hatékony együttműködés,segítségnyújtás jellemzi a munkánkat.
Tapasztalatainkat, tudásunkat a Pécs-Baranyai Tehetségtanács keretében belül megosztjuk együttműködő partnereinkkel.
Az iskola jellegéből következően elsősorban a művészeti területeken tehetséges fiatalok számára szervezett programokkal szeretnénk működtetjük a Tehetségpontot. Zenei tehetségekkel, képzőművészeti tehetségekkel, táncművészeti tehetségekkel, irodalmi tehetségekkel szervezett programjaink mellett különös figyelmet fordítunk ezeknek a területeknek más területekre való áthatásával (fotóművészet, filmművészet, színházművészet, írásművészet) Az általános képzés területén kiemelt figyelmet fordítunk az anyanyelv ápolás, a matematikai és természettudományi területeken tehetséges növendékek fejlesztésére, támogatására.
Programok, rendezvények sorát szervezzük évről évre: koncertek, bemutatók, kiállítások, előadások, kurzusok, alkotótáborok, irodalmi estek, konferenciák formájában.Különösen fontosnak tartjuk azokat a programokat, amelyeket együttműködve Tehetségpontokkal, iskolákkal és különböző szervezetekkel közösen valósítunk meg.
Kiemelt jelentőségű az 1984 óta rendezett Művészeti Napok bemutató sorozat, amelyet 2009-től a Tehetség Napjához kötődően szervezünk meg partnereink segítségével,részvételével.
Az iskola hosszú évtizedek óta minden fejlesztés forrásaként a nyertes pályázatait "mozgósítja". Az iskolai élet minden területén és a tehetségterületeken folyamatosan figyelemmel kísérjük a pályázati kiírásokat és rendszerint eredményesen pályázunk a támogatásokra. Programjaink, feltételeink biztonságát, működőképességét saját munkánk ereje adja, eredményesen, sikeresen és tudatosan,előre tervezetten működtetjük folyamatainkat. A tehetségek segítéséhez a támogatók felkutatása, felkeresése sem áll messze tőlünk.
Különös-talán pénzben ki sem fejezhető- értéket jelent számunkra az egykori növendékek támogatása, a tehetséggondozásba való aktív, elkötelezett bekapcsolódásuk, amellyel a növendékek fejlesztését, fejlődését segítik elő.