A Nagykanizsai Műszaki Szakképző Iskola és Kollégium 2011-ben két korábbi intézmény, a Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképző Iskola és a Cserháti Sándor Műszaki Szakképző Iskola és Kollégium jogutódjaként alakult meg, így elmondható, hogy több évtizedes szakmai tapasztalattal és kialakult kapcsolatrendszerrel rendelkezünk. Az intézmény az előd iskolák képzési struktúráját meghagyva szolgálja ki a régió szakember igényét a gépészet, informatika, elektrotechnika-elektronika, közlekedés, környezetvédelem-vízgazdálkodás, faipar, könnyűipar, egyéb szolgáltatások szakmacsoportokban lévő szakmák magas színvonalú oktatásával.
Szakmai és infrastrukturális tekintetben biztos alapokkal rendelkezünk a hatékony működéshez, a tehetséggondozó tevékenység ellátásához. Tagintézményeink eredményei mutatják, hogy az országos szakmai versenyeken kiemelkedő helyezéseket értek el tanulóink.
Természetesen a siker és a hatékony működés további feltétele a folyamatos szakmai fejlődés. Ennek érdekében intézményünk részt vett/vesz HEFOP, TÁMOP pályázatokban, Arany János Kollégiumi Programban és az Útravaló Ösztöndíjprogramban, nemzetközi projektekben, valamint megvalósul a nevelőtestület folyamatos önfejlesztése, továbbképzése is.
Tanáraink által átadott ismeretanyagra alapozva a tanulók készség, és képességfejlesztésére, kulcskompetencia fejlesztésére különös hangsúlyt fordítunk. Az ismeretközvetítés az életkori és egyéni sajátosságok figyelembevételével történik, megismertetve a tanulót az önálló és a társas csoportban, közösségben történő ismeretszerzés alapvető technikáival. Tanulócsoportokban differenciált tanulásszervezési módszereket és egyénre szabott fejlesztéseket alkalmazunk. Munkánk során törekszünk olyan módszerek alkalmazására is, amelyek a tehetséges tanulók képességeit tovább fejlesztik, illetve a lemaradó tanulókat felzárkóztatják.
Gondolkodó, a későbbi életútjuk során akár többszöri szakma- és munkakörváltásra, élethosszig tartó tanulásra és önképzésre képes fiatalokat nevelünk.
Szakmai kapcsolatban állunk a Nagykanizsán működő Pannon Egyetem nagykanizsai kampuszával és a Kanizsa TISZK-kel, hogy munkánk még hatékonyabb, szakszerűbb legyen.
Tehetségpontunkat intézményi szinten szeretnénk kialakítani, a már eddig kialakult szakmai együttműködések felhasználásával, illetve lehetőség szerint újabb együttműködésekkel a későbbiekben fejleszteni kívánjuk. Az együttműködés keretében számítunk a Pannon Egyetem, a Kanizsa TISZK, a Nagykanizsa és Térsége Tehetségsegítő Tanács, a Zalai Matematikai Tehetségekért Alapítvány és a kistérségben működő és kialakuló Tehetségpontokkal való kooperációra és tapasztalatcserére. A munkaerőpiac helyi szereplőivel kialakított kapcsolatainkat is fel kívánjuk használni a tehetséggondozás céljának érdekében. A térségünkben működő közoktatási és közművelődési intézmények támogatására is számítunk.
Az együttműködésekkel a tehetséges fiatalok képességeit több tehetségterületen is fejleszteni kívánjuk, hogy szakmai tudásuknak és képességeiknek legmegfelelőbb módon bontakoztathassuk ki tehetségüket.
Részt kívánunk venni olyan típusú szakmai továbbképzéseken, melyek a Tehetségpontunk további tartalmi fejlesztését tehetik lehetővé.
Folyamatosan pályázunk, HEFOP, TÁMOP pályázatokban, Arany János Kollégiumi Programban és az Útravaló Ösztöndíjprogramban veszünk részt.
Mivel intézményünk szakképző iskola főként gépészet és elektronika-elektrotechnika profillal, ezért célunk, hogy a tanulókban kialakítsuk az általuk választott szakma iránti elkötelezettséget. Tehetségkutató versenyeket szervezünk, tehetséggondozó- és versenyfelkészítő foglalkozásokat szervezünk.
Tervezzük, hogy leginkább a fiatalok érdeklődési körének megfelelő helyi szakmai projekteket valósítunk meg tanórai és tanórán kívüli foglalkozások keretében, melyek eredményét egyénileg és kis csoportokban tudják létrehozni tanulóink, illetve szakmai versenyeken való részvétellel is felmérhetik felkészültségüket.
A projektek keretében létrehozott munkáknak bemutatkozási lehetőséget, bemutatót, kiállítást szándékozunk szervezni. Bel- és külföldi szakmai kapcsolataink, szakmai tanulmányutak még inkább erősíthetik a tanulók motivációját.
Fontos feladatunk, hogy megtaláljuk, azonosítsuk a tehetséges, motivált, ám halmozottan hátrányos helyzetű fiatalokat, amiben segítségünkre van az intézmény Arany János Kollégiumi Programja, az Útravaló Pályázatok és a velük dolgozó, a tanulókat jól ismerő kollégák.
Az inter- és intraperszonális kompetenciaterületekhez kapcsolódó tehetségfejlesztést személyes és csoportos foglalkozások keretében az intézményben dolgozó pszichológus kolléga és iskolapszichológus is segíti.
A nyelvészeti tehetségterületek fejlesztését a tanulók motivációját fejlesztő tanórán kívüli foglalkozásokkal, versenyekkel és vetélkedőkkel, idegen nyelvi területre való kirándulással kívánjuk fejleszteni, melyet szakmai elkötelezettségük fejlesztésével is össze tudjuk kötni.
A Tehetségpont cím elnyerése esetén az általános iskolákból hozzánk felvett, még nem azonosított vagy más Tehetségpontokból hozzánk irányított tehetségígéreteket tovább tudjuk fejleszteni, ezzel biztosítva a Tehetségpontok közötti átjárhatóságot.
- Saját költségvetés terhére
- Alapítványaink anyagi támogatása
- Helyi és környékbeli vállalkozók anyagi támogatása
- Helyi és környékbeli cégek bevonása
- Esetenként részvételi díj (az önköltség erejéig) beszedése
- Pályázatok
Az intézményben tanító és a tehetséggondozásban résztvevő kollégák mindannyian magasan kvalifikált pedagógusok, elkötelezettek a hivatásuk iránt és céljuk, hogy minél több tanuló kibontakoztathassa a benne rejlő különleges képességeket, ezáltal minden területen tudunk mentort, segítőt biztosítani a tehetségeknek.
Kollégáink folyamatosan részt vesznek pedagógus továbbképzési programokban. (Pl. Új Magyarország Fejlesztési Tervben kiírt HEFOP és TÁMOP pedagógus továbbképzési pályázatok, szakmérnöki képzések stb.)
A kollégák közül többen évtizedes pedagógusi tapasztalattal rendelkeznek, illetve akkreditált pedagógus továbbképzések keretében szerezhettek, szerezhetnek új pedagógia-módszertani, mentori ismereteket.
A Nagykanizsai Műszaki Szakképző Iskola és Kollégium saját pszichológussal rendelkezik, aki kiváló szakemberként hatékonyan segíti munkánkat.
Iskolánk csatlakozott a Nagykanizsa és Térsége Tehetségsegítő Tanácshoz, melynek tehetségtanácsadó műhelye is segítségünkre szolgál.
A tehetséggondozó munkánk eredményességét, hatékonyságát a tanulók kimeneti és a bemeneti mérésével tudjuk mérni. Ezek a mérések megmutatják, milyen hatékonyan sikerült fejleszteni tanulóinkat. Jól hasznosíthatók a tanulók által elért verseny-, tanulmányi-, felvételi eredmények, illetve a munkaerőpiacról érkező visszajelzések. Ezen kívül partneri kérdőívek is segíthetik munkánk, melynek értékelése és elemzése után végre tudjuk hajtani az esetleg szükséges további fejlesztéseket.
Az intézményünk vonzásköréből érkező diákok szociális háttere, általános iskolából hozott ismeretei nagyon eltérőek. Emiatt egyéniségüknek megfelelő, egyénre szabott fejlesztéssel kívánjuk végezni a tehetséggondozást egyéni és kis csoportos foglalkozások keretében. Lényeges a személyes kapcsolat kialakítása a diákok, a tanárok és partnereink között, hogy hatékonyan működjünk közös céljaink elérése érdekében. A személyes kapcsolat lehetővé teszi az esetleges változtatási javaslatokra való azonnali reakciót.
A bürokratikus jelleg a tehetséggondozási naplók vezetésében, és az egyéb programokról készített, rövid beszámolókban tükröződhet csak. De ezek a pénzügyi elszámolásokhoz szükségesek. Ennél tovább a jövőben sem növelnénk a bürokratikus jelleget.