Az óvoda, a legkisebb szakasznak számít a tehetséggondozás szempontjából. A tehetséges gyermekek gondozásának legfőbb célja a természetes növekedés támogatása, a képességek kibontakoztatási feltételeinek megteremtése, a kíváncsiság fenn tartása, gazdagítás, valamint a szülők támogatásának elérése. A tehetséggondozás nagyon felelősségteljes feladat, megfelelő tapintatot, pontos felkészültséget igényel.
A Varga Domokos Általános Művelődési Központ Napközi Otthonos Óvodánkban a gyermekek felzárkóztatása mellett, elkezdtünk foglalkozni az életkorukhoz mérten, átlagon felül teljesítő gyermekekkel is. Főleg interperszonális (drámajáték, vers-mesemondás), mozgásos(úszás, egyéb mozgásos tevékenységek), valamint térbeli-vizuális területekre vonatkoztatva. Mesemondó versenyt, rajzkiállítást, mozgásos tevékenységeket, szerveztünk, kapcsolva ezt a jeles napokhoz, ünnepekhez.
A pedagógusok személyes kompetenciái, szakmai felkészültségeik megfelelőek az elvárásoknak. Speciális végzettséggel is rendelkezünk: fejlesztő pedagógus, gyógypedagógus, pszichológus.
Óvodapedagógusok akkreditált továbbképzések:
-Mindenki tehetséges valamiben"
-Tehetséggondozó szakmódszertanos pedagógus című 120 órás
-Az együttnevelés elmélete és gyakorlata
-Komplex Mozgásterápia Továbbképzés
-Komplex fejlesztőpedagógia népi játékokkal,népitánccal
-Így tedd rá!
-Vizuális tevékenységek az óvodában
-Népi játékok az óvodában
-A tehetséges személyiség kibontakoztatása
-Drámapedagógia szakmódszertanos pedagógus
-Alapozó terapeuta
-Drámapedagógiai, színházpedagógiai továbbképzés
-Ovi-Sport továbbképzés
Óvodánkban olyan óvodapedagógusok dolgoznak, akik szeretetteljes légkört teremtve, a folyamatos innovációra nyitottan, önfejlesztést, reflexiót végezve, professzionális szakmai és módszertani felkészültséggel segítik a gyermekek eltérő képességeinek kibontakoztatását. A helyi igényekre épülő kulcskompetenciákat fejlesztő, tevékenységközpontú, néphagyományőrző nevelési program alapján folyik a nevelőmunka.
Óvodánk Zöld Óvoda lett 2023-ban.
HEFOP 3.1.3-05/1-2005.-10-0190/1.0 „Jól alapozzunk, hogy erős tornyot építhessünk” a kompetencia alapú pedagógiai- módszertani fejlesztéssel, innovációs tanulásszervezési tevékenységgel valósul meg a nevelés- oktatás. Innovációnk, amely Jó gyakorlat is lett, az mozgással, mesemondással kapcsolatos, azt új formában, szerepben jeleníti meg.
EFOP-3.9.2-16-2017-00007- „Humán kapacitások fejlesztése a kunszentmiklósi járásban”- pályázatban vettünk részt 2019-2020 tanévben.
Komplex óvodai szolgáltatásfejlesztés, különös tekintettel a hátrányos helyzetű gyerekek óvodai neveléshez való hozzáférésének biztosítására: egészségügyi programok - tartásjavító, mozgásos játékok -, úszásoktatás, zeneovi, mozgáskoordinációs fejlesztés, környezeti nevelés, integrációs programok, nyelvoktatás, egyéni fejlesztés, egyéni fejlődés nyomon követés stb. ösztönzése, támogatása.
Először intézményi és települési hatókörre szeretnénk kiterjeszteni a megalakuló Tehetségpont tevékenységét. Óvodánk 3 tagóvodából áll, s gyermekösszetételtől, valamint a pedagógusok speciális tevékenységétől függően más és más tehetségterületen folyik a munka. Programjainkkal, műhelymunkáinkkal ezeket a tevékenységeket, programokat szeretnénk összefogni.
A tagóvodákból érdeklődő pedagógusok részére közös előadásokat, továbbképzéseket, műhelymunkát, bemutató foglalkozást, szabadidős programokat szervezünk, ahol együtt ismerkedünk a tevékenységek területenkénti elméleti és gyakorlati alapjaival. A résztvevők interaktív módon bekapcsolódhatnak az előadásokba, bemutatásokba, saját tapasztalataikat, elméleti tudásukat megosztva társaikkal. Így - mondhatni - közös alapokra építve folyhat a munka. Jelenleg még óvodánként folyik a „tehetségcsírák” megmutatása, bemutatkozása, a készített alkotások kiállítása, de szeretnénk ezeknek az elismerés, dicséret, pozitív megerősítés miatt minél nagyobb hangot adni, nagyobb közönség elé vinni.
Számunkra nagyon fontos, hogy megalapozzuk a mozgás szeretetét, annak érdekében, hogy későbbi életszakaszaikban is a mindennapjuk részét képezze a mozgás, a sport.
Az Ovi-Sport Program keretében az óvodapedagógusok elvégeztek egy sportszakemberek segítségével kidolgozott és általuk oktatott tanfolyamot, mely során elsajátították a gyermekek sportágspecifikus oktatásához szükséges legfontosabb alapkövetelményeket.
A mindennapos mozgás a gyerekek számára már jól ismert óvodapedagógusok felügyelete mellett valósul meg, nem pedig idegen edzők társaságában.
Segítségével a speciális nevelési igényű gyermekek integrációja is természetes módon valósul meg.
A programjaikra, ünnepeinkre, szakmai napra, hospitálásra meghívott szakemberek, szülők, pedagógusok már a gyermek óvodai életkorában megismerkedhetnek, kapcsolatok alakulhatnak.
Városi szinten szeretnénk a Tehetségpont kapcsolatait az általános iskolákra is kiterjeszteni, hiszen a gyermekeink életében az lesz a következő intézmény a szocialitás színterén. Természetesen a kapcsolat velük más területek, pályázatok kapcsán már jelenleg is működik. Így a szülők jobban megismerkedhetnek az iskolák speciális ajánlataikkal (szakkörök, tehetségműhelyek stb), a tevékenységekhez kapcsolható pedagógusokkal, lehetőségekkel.
Így tedd rá! tehetséggondozó műhelyünk célja, a közös éneklés és játék örömének élvezete, valamint zenélés közben ismerkedés hazánk népi kultúrájával. A zenei képességek (ritmus, éneklés, hallás, mozgás) és zenei kreativitás alakítása, mélyítése, a nyelvi képességek fejlesztése mondókával, dalokkal, zenei készségfejlesztő játékokkal. A zenei ízlés, mozgáskultúra formálása, zenei-, esztétikai fogékonyságra nevelés zenei alkotókedv-, kreativitás felébresztése, fejlesztése.
Csupaszín tehetséggondozó műhely, (Komplex Vizuális) célja a kimagasló vizuális képességekkel, finommotorikával és színérzékkel rendelkező tehetségígéretes gyermekek felismerése és támogatása a néphagyomány és a művészetek eszközeivel, abban hogy kreatív megoldásokat keressenek gondolataik, érzéseik kifejezésére, nyitottak legyenek új vizuális technikai megoldások befogadására.
Pattanj Pöttöm tehetséggondozó műhely
A mozgásszegény életmód általánossá válása miatt már ebben az életkorban sokszor kialakulnak kezdődő mozgásszervi betegségek. A megoldás kulcsa a segítségnyújtás lehetőségei: a mozgás testnevelés, a sport a kezünkben van.
- Mozgásos tehetségfejlesztés - valamennyi óvodás gyermek szervezett és szabad mozgásfeltételeinek biztosításával a differenciált, személyre szabott pedagógiai fejlesztés feltételeinek optimális rendelkezésre állása
- "Ovi-foci"- játékos labdaérzék fejlesztés
- Mozgáskotta 6-7 éves korú gyermekeknek
- Napi rendszerességgel lábtorna, tartásjavító torna
Konkrét programok, rendezvények:
- Kirándulások
- Gyermeknapi sportvetélkedés
- Egészségnap
- Ovi Olimpia
- A településen és az általános iskolák által szervezett mozgásos rendezvények programjaiban való aktív részvétel
Zöld Pöttöm Palánta tehetséggondozó műhely
A környezeti foglalkozások szervezésekor elsődleges szempont, hogy a gyerekek közvetlen tapasztalatokat, élményeket szerezhessenek. A foglalkozások tematikája a mindennapi óvodai életet, sok esetben a csoportokban folyó projekteket egészítik ki. Természetesen figyelembe vettük a gyerekek egyéni érdeklődését, az óvoda hagyományait, valamint a nagycsoportos korú gyermekek számára szervezett foglalkozássorozatot is. Több olyan foglalkozás is terveink között szerepel, amelyek külső helyszínen zajlanak esetenként a családok bevonásával, pl. hétvégi túrák.
Tervezett programjaink egy évre előre tekintve:
- Egyéni, és csoportos tanácsadás biztosítása a tehetséggondozásban résztvevő gyermekek részére
- Tehetséggondozó műhely munkájának feltételeinek biztosítása a munka folytatása érdekében.
- A műhelymunkában résztvevő pedagógusok tudásának óvodánkénti átadása érdeklődő kollégáknak (kis műhelyek)
- Nyomtatott, és elektronikus kiadványok készítése a tehetséggondozásban végzett munkáról, elkészült művekről, módszertannal
Óvodánk meglévő tárgyi és személyi feltételei biztosítékai a fenntarthatóságnak.
• Lehetőségeink: pályázatok folyamatos figyelemmel követése, Alapítvány és a szülői közösség támogatása.
• Az elkészített műveket: plasztikákat, textíliát, agyagtárgyakat, festményeket, stb szeretnénk majd a kiállításokon, egyéb programokon kiállítani, s értékesíteni.
• A Jó gyakorlatokból, a hospitálásért, bemutató foglalkozásokért befolyt összeg
• Nyomtatott, és elektronikus kiadványok készítése a tehetséggondozásban végzett munkáról, elkészült művekről, módszertannal, s az ezek eladásából adódó összeg.
• A Helyi Támogatóink támogatásából, valamint a programokon, kiállításon egyéni felajánlásokból
• További sikeres pályázatok segítségével