Óvodánk, a Hajdúsámsoni Önkormányzati Óvoda 3 gyermekcsoporttal városunk központjában működik, fenntartónk a város Önkormányzata. Intézményünk modern, minden igényt kielégítő esztétikus külső és belső környezettel rendelkezik.
A helyi értékek, sajátosságok, és igények figyelembevételével, a törvényességi elvárásoknak megfelelően, a nevelőtestület közösen készítette el a jövőre vonatkozó elképzeléseit. A Tevékenységközpontú óvodai nevelési program adaptációja alapján dolgoztuk ki pedagógiai programunkat, amely a tevékenységekre építve fejleszti a gyermekek személyiségét, s juttatja őket újabb ismeretek birtokába. Mivel kis intézmény vagyunk, így minden óvodai dolgozó jól ismeri az összes gyermeket és szülőt, ez a tény pedig megkönnyíti munkánkat, a családokkal történő kommunikációt, kapcsolattartást.
Már évek óta működtetünk délelőtti külön foglalkozásokat, melyekre szívesen járnak a gyerekek. Ezen időszak tapasztalatait felhasználva a következő területeken kívánjuk a tehetséggondozást végezni: ovi-foci, néptánc, ovi-torna, LEGO-robotika, zeneovi. A tehetség csírákat az óvodapedagógusok megfigyelései alapján, illetve az év eleji képességmérések eredményére támaszkodva azonosítjuk az 5-6-7 éves korú gyermekek közül.
Megalakítottunk egy Tehetséggondozó munkaközösséget, mely céljául tűzte ki a tehetséggondozás elméleti alapjainak áttekintését, illetve a tehetséggondozó műhelyek működtetését, bővítését, az óvodáskorú gyerekek tehetséggondozását segítő program kidolgozását.
Kihelyezett továbbképzések keretében szakértő segítette a folyamat beindulását, illetve a kapcsolattartóként megjelölt óvodapedagógusunk elvégezte a "Felkészítés intézményi tehetségkoncepció kialakítására” tanfolyamot. A tervezett feladatok elvégzéséhez szakmai támogatást fogunk kérni a Magyar Tehetséggondozó Társaság Tanácsadó Testületének Óvodai Szekciós munkatársától is.
Tehetségazonosító módszereink: saját mérési rendszerünk, szociometriai vizsgálat, emberrajz vizsgálata. Mérési rendszerünk segítségével a motoros, a verbális, a szociális és az értelmi képességek fejlődését követjük nyomon 3 éves kortól a gyermekek iskolába lépéséig. A méréssel feltárjuk alapképességeik fejlettségi szintjét, erős és fejlesztendő oldalaikat, és kimutathatóak az átlag feletti és speciális képességeik is.
A nevelési év elején külön szülői értekezletet szervezünk a „tehetségcsírák” szüleinek részére, ahol tájékoztatjuk őket a tehetséggondozás jelentőségéről, illetve a tehetségműhelyek tervezett programjáról. A nevelési év végén pedig értékeljük az elért eredményeinket.
Az óvodavezető a szervezetben dolgozó kollégák képességeit, irányultságát és motiváltságát felismerve és ezekre építve keresi meg a tehetségműhelyek vezetésére leginkább alkalmas pedagógust. Óvodánkban, így a tehetséggondozó műhelyeinkben is elhivatott, nyitott, empatikus, kreatív és felkészült óvodapedagógusok dolgoznak. Munkánkat az intézményben dolgozó fejlesztőpedagógus és logopédus is segíti.
A tehetséggondozó foglalkozásainkat helyben, óvodánkban tartjuk, saját gyermekeink közül válogatva ki az adott területeken legügyesebb gyermekeket. Ez a tény azonban nem jelenti azt, hogy tapasztalatainkat, elért eredményeinket is csak saját környezetünkben hozzuk nyilvánosságra.
A gyermek összetételtől, valamint a pedagógusok speciális érdeklődéséből, erősségükből adódik az, hogy ovi-foci, néptánc, ovi-torna, LEGO-robotika, zeneovi tehetségterületeken folyik a tehetséggondozó munka. Programjainkkal, műhelymunkáinkkal ezeket a tevékenységeket, programokat szeretnénk továbbra is összefogni.
Természetesen először saját intézményünkben, a tudásmegosztást szem előtt tartva számolunk be egymásnak eredményeinkről, terveinkről, nehézségeinkről. Ezt követően a szülők számára is hozzáférhetővé tesszük tapasztalatainkat. A gyermekekről készült fejlesztési terveket, mérési eredményeket szülői értekezleteken, fogadó órákon mutatjuk meg a szülőknek. Ezen kívül folyamatosan dokumentáljuk (fotók és videók formájában is) az általunk megtartott foglalkozásokat, versenyeket, egyéb eseményeket. Ezeket a fotókat, videókat óvodánk honlapján, valamint nyílt Facebook-oldalunkon hozzuk nyilvánosságra.
Elért eredményeinkről rendszeresen beszámolunk a városi újságban, a megyei napilapokban, valamint Hajdúsámson város honlapján is.
A környéken lévő óvodákkal szoros és jó szakmai kapcsolatokat ápolunk, így évente több alkalommal kerül sor szakmai megbeszélésekre, eszmecserékre közöttünk. Ezen találkozók alkalmával szintén megbeszéljük a tehetséggondozás terén elért eredményeinket. Akkreditált szakmai továbbképzéseken is vettünk már részt közösen, ahol módunkban állt kicserélni tapasztalatainkat.
Együtt kívánunk működni a szomszédos településeken működő (Debrecen több óvodája, Hajdúhadház, Téglás, Hajdúböszörmény) és kicsit távolabbi, szomszédos vármegyékben működő (Tiszaújváros) már Tehetségpont, vagy ezt a címet megcélzó intézményekkel.
Két esetben vettünk eddig részt Erasmus+ Programban, ahol mindkét alkalommal koordinátor intézményként voltunk jelen az együttműködésben. A csíkszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola és Óvoda, a Magyar Örökség Díjas nagyváradi Csillagocska Református Zeneóvoda, valamint Ludas község óvodája voltak a partnereink a programok során. A nemzetközi együttműködésnek hála a határon túli magyar intézmények tapasztalataival is gazdagodhattunk, és mi is értékes tudást adhattunk át nekik.
Amennyiben partnereink szükségét érzik, szívesen mentoráljuk is őket saját eredményeinkre támaszkodva. Óvodavezetőnk kapcsolatai alapján (minősítési szakértő) kihasználjuk az általa megismert mentorok segítségét és a Magyar Tehetséggondozó Társaság Tanácsadó Testületének Óvodai Szekciós munkatársainak segítségét is. Amennyiben Tehetségponttá válunk, vállaljuk, hogy szakmai munkánkat, tapasztalatainkat, tudásunkat megosztjuk bármely érdeklődő szervezettel, óvodával. Terveink között szerepel, hogy szakmai fórumokon (nyomtatott sajtóban és online felületeken egyaránt) népszerűsítjük az óvodai tehetséggondozás fontosságát, lehetőségeit.
A specifikus tehetségformák, amelyekkel továbbra is szeretnénk foglalkozni a sport, a néptánc a zene, valamint az informatika alapjainak lerakása és megszilárdítása. Ezen területeken már folyik a műhelymunka, de a csoporton belül is fokozott odafigyelést kapnak a gyerekek, akik e területek iránt érdeklődnek, tehetségcsírát mutatnak. A csoportokban folyó fejlesztésben a logikai-matematikai, a mozgás- labdajáték és versenyjáték, valamint az ének-zenei nevelés is nagyobb hangsúlyt kapnak. Természetesen ez függ a gyermekcsoportok összetételétől és a személyi feltételek meglététől is.
Focisaink rendszeresen részt vesznek már most is a számukra szervezett fesztiválokon, tornákon, valamint több olyan gyermekünk is van, aki első osztályos korára már igazolt játékosa a DVSC gyermek csapatának..
A versenyjátékok terén tervezzük óvodák közötti „oviolimpia” megszervezését, mely innovatív program lehet az óvodás gyermekek életében, és tovább erősítené a környező óvodákkal történő együttműködésünket.
Néptáncosaink rendszeresen részt vesznek néptánc versenyen, ahonnan 3 éve minden alkalommal kiemelt Arany minősítéssel térnek vissza. Rendszeresen fellépnek a városi rendezvényeken (karácsony, Múzeumok éjszakája, Augusztus 20-i megemlékezések). Ünnepekhez kapcsolódóan az öregek otthonában, a helyi bölcsődében, a református egyházközség által szervezett rendezvényeken, felkérésre pedig egyéb helyszíneken is. (TESCO áruházak)
Robotika és informatika terén játékos verseny lehetőségének megszervezésén gondolkodunk, egyelőre a településen működő másik óvoda közreműködésével.
Zenei tehetségcsíráinknak óvodáskoruk végén a Debreceni Kodály Zoltán Zeneiskolában működő előkészítő foglalkozásokat ajánljuk, valamint a helyi általános iskola művészeti iskolájában kamatoztathatják tudásukat. Zeneóvodásaink közreműködnek az óvodai- és a városi ünnepségeken is, valamint a csoportokban is örömmel mutatják meg tudásukat társaiknak.
Mindezek mellett fontosnak tartjuk a gyerekek komplex személyiségének fejlesztését, hiszen az alapvető normák, értékek továbbvitele elengedhetetlen feltétele a felnőtt életnek.
Valamennyi csoportunk év végén bemutató foglakozást tart a szülőknek, érdeklődőknek. Óvodába hívogató foglalkozásaink keretében pedig betekintési lehetőséget biztosítunk az óvodánk iránt érdeklődő szülők és gyermekeik számára is.
Fejlődésünk szempontjából szeretnénk látogatást tenni, hospitálást végezni más tehetségfejlesztést végző intézményekben, megismerve az általuk használt tehetségsegítő módszereket.
Fontosnak tartjuk a műhelymunkában résztvevő pedagógusok tudásának átadását a más intézményekben dolgozó érdeklődő kollégáknak. Szakmai Tehetségnap szervezését tervezzük, ahol lehetőség nyílik a tehetségcsírák megmutatására, szakemberek megbeszéléseire, témával kapcsolatos előadások hallgatására, kapcsolatok építésére, ápolására, valamint a Jó gyakorlataink bemutatására.
A tehetségműhelyek vezetését minden benne részt vevő felnőtt térítés nélkül végzi. Szakmai tudásunk fejlesztésének érdekében figyelemmel kísérjük az ingyenes továbbképzési lehetőségeket, melyek módszertani eszköztárunkat is megújítják.
A tehetségműhelyek látogatása a gyermekek számára ingyenes, így egyetlen gyermek sem esik el ettől a lehetőségtől a család anyagi nehézségei miatt.
Intézményünk meglévő tárgyi és személyi feltételei biztosítéka a fenntarthatóságnak. Jelenleg minden eszközünk adott a tervezett tehetségműhelyek működtetéséhez.
A pályázati lehetőségek folyamatos figyelemmel kísérése, pályázatok írása, sikeres pályázati tevékenység folytatása továbbra is fontos részét képezi majd munkánknak. Ezen anyagi lehetőségek kihasználásával folyamatosan fejleszthetjük eszköztárunkat, és programok, versenyek szervezésére is biztosítható így az anyagi forrás (pl. Bethlen Gábor Közalapítvány által meghirdetett pályázatok).
Fenntartónk számára is fontos az, hogy óvodánkban magas színvonalú szakmai munka folyik, így anyagi lehetőségeihez mérten támogatja a tehetségműhelyek munkáját.
A Hajdúsámsoni Csodavár Óvodai Alapítványunk és a szülői közösség támogatásának kihasználása mellett újabb támogatók felkutatása is a céljaink között szerepel.
Alapítványunk segítségével bált szervezünk, ennek bevétele, az ünnepekhez, rendezvényekhez kapcsolódó adományok gyűjtése szintén céljaink megvalósításának érdekében történik.