A "kölcseys" hagyományok része, hogy minden év januárjának 3. hetében ünnepi rendezvénysorozatot bonyolítunk le: megkoszorúzzuk a Kölcsey szobrot, városi és városkörnyéki tanulók részvételével tanulmányi és kulturális versenyeket tartunk, kiállítjuk tanulóink és pedagógusaink alkotásait, iskolaújságunk ünnepi számmal jelenik meg.
Az ünnepi hét zárásaként Kölcsey hazafias gondolatait idéző irodalmi összeállítással és kultúrműsorral tesszük emlékezetessé.
Ünnepi hetünkön hagyományosan kedden kerül sor a 8. osztályosok helyesírási versenyére, szerdán a népdaléneklési versenyre, Új elemek idén a hétfői városi történelemverseny, a szerdai versmondó versenyünk és az alsós rajzpályázatunk.
Az egyes versenyek részletesebb leírása:
Az EZÜST TOLL verseny
Iskolánk különösen nagy hangsúlyt fektet az anyanyelv megszerettetésére, annak igényes használatára. 20 évvel ezelőtt - amikor az iskolák arculatformálásának intenzív időszaka volt - az intézmény nevelőtestülete a híres költő és hazafi Kölcsey Ferenc nevét vette fel, akinek intelmei a mai kor ifjúságához is szólnak: "…soha ne feledd, miképpen idegen nyelveket tudni szép, a hazait pedig lehetségig mívelni kötelesség."
Ennek az idézetnek a szellemében hirdette meg majd két évtizede a magyar munkaközösség hagyományteremtő szándékkal az "Ezüst toll" helyesírási versenyt, amely azóta a névadóhoz kötődő hagyományok szerves részévé vált. Minden év januárjában a Kölcsey-héten kerül megrendezésre, Győr város 8. osztályos tanulói nevezhetnek. Iskolánként 2 diákot várunk. 2009-ben 18 iskola képviseltette magát, közel 40 diák mérte össze tudását.
A verseny két részből áll. Tollbamondással kezdődik, amelynek témája változó, az elmúlt évben az Országos Széchényi Könyvtárról szólt. A második fordulóban nyelvhelyességi feladatlapot oldanak meg a tanulók. Ezt követően játékos anyanyelvi vetélkedőn vesznek részt a versenyzők, ez idő alatt a zsűri a munkákat javítja.
A komoly teljesítményeket méltó jutalmakkal értékeljük. Az 1-3. helyezett plakettet, az első helyezett pedig stílusosan egy "ezüst" tollat kap. A verseny népszerűsége az elmúlt időszakban nőtt, mindez azt igazolja, hogy a helyesírás nemcsak a nemzet számára fontos, hanem az egyén számára is. Hiszen ahhoz, hogy valaki sikeres felnőtt legyen, elismert szakemberré váljon, megbízható helyesírással kell rendelkeznie.
Az "Ezüst toll" helyesírási verseny népszerűségét remélhetőleg a jövőben is megőrzi, bízván abban, hogy Kölcsey gondolatát minden pedagógus és diák szívügyének tekinti: "Meleg szeretettel függj a hon nyelvén! Mert haza, nemzet, és nyelv, három egymástól válhatatlan dolog; s ki ez utolsóért nem buzog, a két elsőért áldozatokra kész lenni nehezen fog."
"Rendületlenül" - hazafias versek versmondó versenye
Hagyományteremtő céllal városi szintű versmondó versenyt rendezünk a 7. évfolyam tanulói részére. Győr város iskoláiból 2-2 hetedik osztályos diákot várunk. Az első fordulóban egy szabadon választott hazafias verset szavalnak a versenyzők; a zsűri által kiválasztott tanulók a 2. fordulóban Kölcsey Ferenc Himnusz című költeményét tolmácsolják.
Közülük az első 3 helyezett tanulót színvonalas verseskötettel, az első helyezettet pedig a "Verstár" CD-vel jutalmazzuk. Minden résztvevő diák emléklapot kap. Ezzel a városi szintű versennyel a Magyar Kultúra Napját méltó módon ünnepelheti az általános iskolás korosztály Győr városában.
E versenyünk helyszíne a Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtár.
Városi és városkörnyéki népdaléneklési verseny alsó tagozatosoknak
Ezt a versenyünket 1992 óta rendezzük meg. Népszerűségét jelzi, hogy volt olyan tanév, amikor negyvennél is több gyermeket neveztek be tanítóik. Elsősorban 3-4. osztályosokat várunk, de minden évben voltak fiatalabb versenyzőink is. A győri iskolák mellett egyre több környékbeli faluból jönnek a gyerekek, sőt a szlovákiai, nagymegyeri alapiskola tanulói is a versenyzők között vannak.
Erre a versenyre iskolánként 2-2 tanuló nevezhet be, 2-2 szabadon választott népdal előadásával. A versenyzés élményén túl, az ének-zenét tanítók számára ez egy komoly szakmai továbbképzési lehetőség is, hiszen a neves szakemberekből álló zsűri komoly értékelést ad a versenyzők részvételéről.
A versenyt követően mindig valamilyen zenés-táncos műsort tekinthetnek meg a résztevők. Szerepelt már nálunk citerazenekar, kamarakórus, néptáncosok, fuvolások.
A jutalmazottak értékes könyveket, emlékplakettet kapnak. A zsűri 6 helyezést állapít meg, de van közönségdíj, illetve a legjobb előadásmódot is jutalmazzuk.
A NÉPMESÉK VILÁGA - alsó tagozatos városi rajzpályázat
Új kezdeményezésként, idén először egy városi rajzpályázat meghirdetését határoztuk el az alsós tanulók részére.
Nevelő-oktató tevékenységünkben komoly szerepe van a vizuális kultúrának; színvonalas rajzoktatás folyik iskolánkban. Ennek bizonyítéka a folyosókat és az ebédlőnket díszítő állandó kiállítás a tanulói munkákból.
A Kölcsey-héten mindig új kiállítást mutatunk be az előző tanév kiemelkedő tanulói alkotásaiból. Kétévente iskolánk alkotó kedvű pedagógusai is bemutatják műveiket.
A város kisiskolásainak is szeretnénk egy lehetőséget biztosítani azzal, hogy meghirdetjük rajzpályázatunkat. A pályázati felhívást október elején juttatjuk el az iskolákba. A december elejéig beérkezett pályamunkákat iskolánk rajzot tanító tanárai, tanítói fogják zsűrizni.
A legjobb alkotások készítőit értékes könyvekkel kívánjuk jutalmazni. A beérkezett munkákat szintén kiállítjuk ünnepi hetünkön.
Ezen túl intézményünkben működik a városi magyartanárok klubja, amely megyei szintű tanártovábbképzéseknek is helyet ad, a Talentum Műhely által szervezett Czuczor Nyelvművelő Verseny házigazda szerepét is ellátjuk. Több éve jól működő kapcsolatot tartunk fent határon túli magyartanárokkal, elsősorban a felvidéki magyarlakta területekről érkeznek kollégák szakmai továbbképzéseinkre. A nagymegyeri alapiskola tanulói rendszeresen részt vesznek versenyeinken.
Tevékenységünket városi szinten kívánjuk kiterjeszteni. A győri Kazinczy Ferenc Gimnáziummal kívánunk szorosabb együttműködést biztosítani, mivel ugyanazt a szakterületet választották, mint mi csak más korosztályt bevonva.
Együttműködünk a Talentum Műhellyel, MPI szaktanácsadóval és a győri Liszt Ferenc Zeneiskolával sokéves jól működő kapcsolatunkat továbbra is fenntartjuk.
Anyanyelvi kompetencia fejlesztése, kommunikációs képesség fejlesztése, olvasóvá nevelés a KID módszerrel (kedeményező irodalmi differenciálás) a modern kommunikációs stratégiák alkalmazása különböző médiumokban (újságszerkesztés, iskolarádió) magyar nyelv művelése érdekében helyesírási készségfejlesztés, szövegértési és szövegalkotási technikák fejlesztése.
Az eddig jól működő városi versenyeink megtartása, megrendezése, városi szintű Olvasni jó! vetélkedő alsó és felső tagozat számára; a Magyar Kultúra Napja alkalmából Ezüst toll elnevezésű városi helyesíró verseny megrendezése. A Magyar Nyelv Hete alkalmából anyanyelvi vetélkedők megtartása. A Magyar Népmese Napjához kapcsolódóan mesemondóverseny rendezése, Czuczor Nyelvművelő Verseny szervezése.
Figyelemmel követjük a pályázati lehetőségeket és pályázatokat írunk (Megyei Közoktatási Közalapítvány, TÁMOP).
A továbbiakban is számítunk iskolánk alapítványa és a partner tankönyvkiadók (Apáczai Kiadó, Nemzeti Tankönyvkiadó, szponzorok) támogatására.
A későbbiekben várjuk az EU-s pályázati kiírásokat.
Az általunk szervezett tanulmányi versenyeken a résztvevők játékosan és könnyedén bemutathatják kreativitásukat és sokoldalú képességüket. Intézményünkben több olyan szakkör is működik, amelynek célja a tehetségfejlesztés és ezek a szakkörök nyitottak a város más iskoláinak tanulói számára is. Több éve együttműködünk a győri Talentum Műhellyel, tanáraink számára a tehetségfejlesztés érdekében továbbképzéseket szervezünk.
- Havasréti Béláné - tehetségkoordinátor Talentum Műhely Győr)
- Gesztesi-Gross Péter - versenykoordinátor, MPI (Győr)
- Szívósné Vásárhelyi Zsuzsanna - középiskolai tanár (Győr)
- Szilbekné Cseh Györgyi - humán munkaközösség-vezető, magyar szaktanácsadó (Győr)
- Rebák Sándor - mentor, Talentum Műhely (Győr)
- Dr. Vörös Ferencné - pedagógia szakos tanár (Győr)
- Marosi Noémi - média szakkör vezető (Győr)
- Németh Éva mentor - Talentum Műhely (Győr)
- Szógrádi Gáborné - igazgatóhelyettes
Elégedettségi kérdőív alapján a szülők és a partnerintézmények véleményének kiértékelése és a tanulók életútjának követése.
Jellemez bennünket a közvetlen munkastílus és hangnem, a humánum.
Tervezzük és használjuk a kötetlen munkaformákat (projekt, témahét, kooperatív technikák).Munkánk hatékonysága érdekében iskolán kívüli helyszíneket választunkt (könyvtár, múzeum, színház) és egyéb közművelődési intézményekkel együttműködünk, irodalmi túrákat szervezünk, ahol projekt jelleggel dolgozzuk fel a látottakat. Kötetlen beszélgetések keretében az általunk választott szakterületek prominens képviselőivel találkozhatnak diákjaink.