A Szolnok Városi Kollégium jelentős tehetségfejlesztő hagyományokkal és eredményekkel rendelkezik.
Gyermekváros utcai tagintézményünkben 2000. szeptembere óta működik az Arany János Tehetséggondozó Program. Elkötelezett, tehetségfejlesztő tapasztalatokkal rendelkező nevelőtestületünk a Varga Katalin Gimnázium pedagógusaival együttműködve támogatja, fejleszti a programban résztvevő hátrányos helyzetű tanulókat, így évről évre mintegy 85%-uk sikeresen felvételizik a felsőoktatási intézményekbe. Szakmailag felkészült tanáraink szerteágazó tehetségsegítő tevékenységet végeznek. Ennek köszönhetően a diákok helyi, városi, megyei és országos megmérettetéseken szerepelnek sikeresen.
A tehetségsegítő képzéseken tanultakat pedagógusaink a többi, nem tehetséggondozó programos tanulóval történő foglalkozás során is hasznosítják, beépítik a napi munkába. Támogatják, segítik a diákokat tehetségük felismerésében és kibontakoztatásában, elsősorban a művészeti-, sport- és tanulássegítő tevékenységek során. A tanulók számos kollégiumi szakkör, szabadidős foglalkozás, érdeklődési kör munkájába kapcsolódhatnak be, így tesszük lehetővé számukra, hogy megfelelő kompetenciákkal rendelkező tanárok, pszichológusok támogatásával fejlődjenek, kiteljesedjenek.
A Bán úti tagintézményünkben működő Arany János Kollégiumi-Szakközépiskolai Programban a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók sokirányú fejlesztését végezzük.
Valamennyi tanulónk számára egyéni fejlesztési tervet készítünk, amelynek megvalósítása során személyre szabott támogatást kapnak a szakemberektől. A kollégiumban lehetőségünk van az egyéni megfigyelésre, célzott beszélgetésekre, tehetségterület azonosítására.
Az Educatio Szolgáltatói Kosárba az évek során kollégiumi jó gyakorlatokat töltöttünk fel, melyek a tehetséggondozást segítik.
Tagja vagyunk az Arany János Tehetséggondozó Program Intézményei Egyesületének.
A Gyermekváros utcai és a Bán úti tagintézményünk az "Ökoiskola", a Tiszaparti tagintézmény a "Fogyasztói tudatosságra nevelő iskola" címet nyerte el.
Helyi/intézményi hatókörben kívánjuk folytatni tehetséggondozó tevékenységünket, amely kiterjed a Szolnok Városi Kollégium mind a négy tagintézményének tanulóira, e tanévben mintegy 600 főre.
Tehetséggondozó tevékenységünket segíti két pszichológus, egy mentálhigiénés szakember, felhasználjuk a Debreceni Egyetem Pszichológia Intézete által az Arany János Tehetséggondozó Programban végzett mérések eredményeit.
Együttműködési megállapodások:
- Az Arany János Tehetséggondozó Program közös működtetéséből adódóan együttműködünk a szolnoki Varga Katalin Gimnáziummal, amely szintén Tehetségpont.
- A Szolnoki Széchenyi István Gimnáziummal, mint Tehetségponttal való együttműködésünk szintén folyamatos a diákok közös tehetséggondozásában, fejlesztésében, az iskolai tehetséggondozást a kollégiumi megsegítéssel kívánjuk erősíteni. Tehetséges képzőművész diákjaik munkáinak bemutatására kollégiumi kiállítások keretében már több alkalommal került sor a kollégiumban.
- Együttműködési megállapodásban rögzítettük a Damjanich János Múzeummal és a Művészteleppel közösen végzett képzőművészeti, művészettörténeti tehetséggondozó tevékenységünket.
- A Magiszter Fényes Adolf Szolnoki Gimnáziuma és Művészeti Szakgimnáziuma szintén együttműködő partnerünk a művészeti tehetséggondozás területén.
- A zenei tehetségek fejlesztése céljából együttműködünk a szolnoki Ádám Jenő Zeneiskolával, mint Tehetségponttal.
- Pályaorientációs tevékenységünket erősítendő kapcsolatban állunk a Neumann János Egyetemmel és az Eszterházy Károly Egyetemmel.
- A NEFAG Zrt. segíti a környezetvédelem, a természet megismerése, megóvása érdekében tett erőfeszítéseinket, tanulóink pedig rendszeresen fellépnek rendezvényeiken, lehetőséget kapnak létesítményeik használatára.
Valamennyi partnerintézmény esetében az együttműködés elsősorban a diákok fejlesztésében valósul meg, valamint jellemzőek a tapasztalatcserék, az egymás programjain, rendezvényein való részvétel is.
Beiskolázási tevékenységünk meghatározó eleme a megye általános iskoláival való együttműködésünk, személyesen mutatjuk be az intézményben folyó szakmai munkát a középiskolába készülő diákoknak és szüleiknek, az általános iskolák pedagógusainak.
Az OH Szolnoki Pedagógiai Oktatási Központjával - melynek Bázisintézménye vagyunk - szintén rendszeres az együttműködésünk, amely elsősorban pedagógus-továbbképzésekben, szakmai előadások, bemutató órák, konferenciák közös szervezésében nyilvánul meg.
2012 óta rendszeresen megrendezzük a kollégiumban a Tehetségnapot, melyre meghívást kapnak együttműködő partnereink is.
A családokkal való együttműködés elsősorban a diákok egyéni fejlesztésében jelent segítséget.
Azokkal a tehetségfejlesztést szolgáló programokkal kívánunk foglalkozni a jövőben is, amelyek évek óta hagyományosan működnek nálunk:
- Személyiségfejlesztést segítő foglalkozások szervezése: önismereti foglalkozás, mentálhigiénés tanácsadás, életmód-életvitel foglalkozás, konfliktuskezelő tréning
- Tantárgyi fejlesztések: angol-, német nyelvi tehetséggondozás, tantárgyi tehetséggondozás (matematika, történelem stb), ECDL vizsgára való felkészülés támogatása
- Szabadidős foglalkozások keretében: rajz- és vizuális, zenei-, irodalmi-, előadó-művészeti képesség, testi-lelki és fizikai állóképesség, logikai gondolkodás fejlesztését támogatjuk.
Tervezett konkrét rendezvények intézményi szinten:
- Tehetségnap,
- Kollégiumi "Ki mit tud?",
- Vers- és prózamondó verseny a Magyar Kultúra Napján,
- "Hungarikumok délutánja" vetélkedő,
- Képzőművészeti versenyek,
- Képzőművészeti- és fotókiállítások,
- "Játékos Matematika" verseny,
- Történelmi verseny
- Környezetvédelmi verseny
- Sporttörténeti vetélkedő
- Kosárlabdatorna
- Fekvenyomó verseny
A tagintézmények ezeken túl további rendezvények, programok szervezésével gazdagítják az ott élő tanulók életét.
Tehetséges tanulóink számára bemutatkozási lehetőséget biztosítunk az intézményen kívül is, versenyek, vetélkedők, fellépések, pályázatok keretében.
Tehetségfejlesztő, tehetséggondozó tevékenységünkről rendszeresen beszámolunk az intézményi honlapon, az ajtp.hu és az ajkszp.hu weboldalon.
A fenti programok további megszervezésén, lebonyolításán túl nyitottak vagyunk új eljárások, rendezvények, programok, jó gyakorlatok megismerésére, adaptálására, bevezetésére is.
Tehetséggondozó tevékenységünk jelentős részét a Pedagógiai Programunk tartalmazza, ezeket fenntartói támogatással tudjuk megvalósítani.
Az intézményünkben működő Arany János Tehetséggondozó Program államilag finanszírozott, célja a hátrányos helyzetű diákok komplex fejlesztésének támogatása és a felsőoktatásba történő eljuttatásuk. Az Arany János Kollégiumi- Szakiskolai Program a szakiskolában tanuló halmozottan hátrányos helyzetű diákok sikeres szakmaszerzését segíti elő. Mindkét programon belül lehetőség van arra, hogy a tehetséges tanulók egyéni fejlesztésben részesüljenek tehetségük kibontakoztatása érdekében.
Az intézményi szintű rendezvények lebonyolításában, versenyeztetésben támogatást nyújt a Városi Kollégium Diákszövetsége is. A szervezet egyik feladata a tehetséggondozás támogatása.
A Tehetségpont anyagi hátterének biztosítása érdekében korábban is, és a jövőben is élni kívánunk a pályázati lehetőségekkel.