Intézményünk 1980-ban kezdte működését. Szinte már a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetünk a tehetséggondozásra, tehetségfejlesztésre. Az iskola az alapításától kezdődően testnevelés tagozatos osztályokat indít, amelyeket a 2007/2008. tanévtől kezdve felmenő rendszerben köznevelési típusú sportiskolai osztályok váltanak fel, valamint alapfokú művészetoktatási intézményként is működik a képző- és iparművészeti ágban. Az emelt szintű testnevelés, az egészséges életmódra nevelés ma is az iskola egyik legfőbb profilját képezi, de kiemelt fontosságú az anyanyelv, a matematika és az idegen nyelv oktatása, valamint a művészeti nevelés is.
Pedagógiai programunk a testi, szellemi és lelki nevelés egyensúlyán, egyenrangú fejlesztésén alapul. Hisszük és valljuk, hogy minden gyermek tehetséges valamiben. Sokszínű tevékenységi kör biztosításával kívánjuk lehetővé tenni a különböző adottságok, képességek kibontakoztatását.
A tantestületünk jól felkészült, kellő pedagógiai tapasztalattal rendelkező pedagógusok alkotják, akik elkötelezték magukat a tehetséggondozás iránt. Ezt mutatják eddig elért eredményeink, programjaink, továbbképzéseken való részvételeink. HEFOP 3.1.3; TÁMOP 3.1.5;
Referencia-intézménnyé válás érdekében iskolánk pályázatot nyújtott be a TÁMPOP-3.1.7-es konstrukcióra és várjuk a minősítési eljárást. Részt vettünk a fejlesztőműhelyek munkáiban. 3 referenciaterületen - info-kommunikációs technológiák alkalmazása, tehetséggondozó program (sportiskolai program), művészeti nevelés - pedagógusok továbbképzésekre került sor. A továbbképzéseken 8 kollégánk vett részt. 6 jó gyakorlatát az iskolának elfogadták.
Erőteljesen támaszkodunk az iskolában dolgozó tanáraink tapasztalatára.
A J-N-Sz-Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Szolnoki Tagintézményével régóta nagyon jó az együttműködésünk. Az iskolapszichológus segítségével szeretnénk biztosítani a tehetségek számára a tanácsadást. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Pedagógiai Intézettel szintén jó kapcsolatot ápolunk. J-N-Sz-Megyei Ped. Intézet által szervezett Pedagógiai Hetek programsorozatában részt vesz az iskolánk bemutató órák, előadások megtartásával. Császár István igazgató-helyettes úr tanácsaival folyamatosan segíti a munkánkat.
Segítő szakemberek:
Horváth Csilla:
- klinikai gyermek szakpszichológus
Császár István:
- tehetségfejlesztési szakértő
Kériné Hegedűs Zsuzsa:
- kineziológus
Bencsik Pál:
- Magyar Diáksport Szövetség Atlétikai Munkabizottság tagja, gyermek atlétika válogatott szakvezetője
Adamik Zoltán:
- Magyar Atlétika Szövetség alelnöke
Tóth János:
- Megyei Kosárlabda Szövetség elnökség tagja, Megyei Utánpótlás és Edzőbizottság elnöke, u14 válogatott másodedzője
Polgár Ágnes:
- Magyar Aerobik Szövetség 12 tagú szakmai tanácsadó bizottságának tagja
Földi Sándor:
- MÁV utánpótlás FC ügyvezető igazgatója
Sinkó István:
- Képzőművészet Pedagógiai Konzulens
Iskolánk közoktatási típusú sportiskola, így nincs kötelező beiskolázási körzete, ami lehetővé teszi, hogy szélesebb körből - megye területéről - válogassuk ki a tehetséges gyermekeket.
4 sportágban - aerobik, atlétika, kosárlabda, labdarúgás - 3 oldalú megállapodásokat kötöttünk - országos szövetség, helyi szervezet, iskola - aminek értelmében az együttműködő felek közösen biztosítják a sportoló tanulók tehetsége szerinti maximális sporteredmény elérésének a lehetőségét, sportoló tanulók érdekeit, az adott sportág utánpótlás-nevelés célkitűzéseit és a hatályos jogszabályokat. Továbbá az együttműködő felek kölcsönösen tájékoztatják egymást intézményük kiemelt eseményeiről és a lehetőségekhez képest ezeken a rendezvényeiken részt vesznek. A szövetség vállalja, hogy szakmai tanácsot ad a közreműködő szakemberek (pedagógusok, edzők) számára.
A fentiek mellett folyamatosan a kapcsolat teremtünk a városban, régióban, országban hasonló tevékenységet végző intézményekkel.
Atlétika területén Bencsik Pál testnevelő kolléga vezetésével működik immáron 3. éve a Tálentum csoport, amely az atlétika sportágban tevékenykedő, tehetséges gyermekeinket a szüleikkel együtt „ fogta „ először csoportba.
A program célja, hogy - a szülők bevonásával és elkötelezettségükre építve - olyan stratégia kerüljön kidolgozásra és megvalósításra, amely maximálisan segíti a tanulók tehetségének kibontakozását, életútjának támogatását.
Ennek érdekében Talentum szülői értekezleteket tartottak, melyre vendégelőadókat is hívtak, valamint csoportprogramokat is szerveztek.
Törekszünk arra, hogy megfelelő partneri viszonyt alakítsunk ki a Szolnok Városi Óvodák Egységes Pedagógiai Szakszolgálat és Szakmai Szolgáltató Intézménnyel, mint már létező akkreditált tehetségponttal. A Szolnok Városi Óvodákkal együttműködési megállapodásunk van. A megállapodás tartalma:
- Az iskola pedagógusai bekapcsolódhatnak a Szolnok Városi Óvodák tehetséggondozással kapcsolatos rendezvényeibe. Közös tehetségnap szervezése.
- Együttműködnek az óvoda-iskola átmenet során a tehetségígéretek nyomon követésében.
- Szakmai tapasztalat csere,az együttműködő partnerek intézményi tehetséggondozó gyakorlatának megismerése.
- Óvodai decentrumok tehetséggondozó programjában részt vevő óvodás gyermekek iskolai gazdagító tevékenységben való részvétel.
Jó kapcsolatunk van a helyi általános és középiskolákkal. Részt veszünk a térség közoktatási intézményei által szervezett programokon, versenyeken, illetve mi magunk is különböző versenyeken látjuk vendégül a térség iskoláit.
Edzéseinket, vizuális szakköreinket más intézménybe járó diákok is látogatják. A képzőművészeti tagozatunk számos helyi iskolában működik. Iskolánk képzőművészeti nevelési programja a Vizuálpedagógiai Kapcsoskönyv program, több mint 100 iskolában szolgál a helyi képzőművészeti nevelés alapjául.
Rendszeres együttműködésünk van különböző helyi szervezetekkel, illetve egyéb Civil szervezetekkel. Pl. Szolnok Városi Könyvtárral, Damjanich János Múzeummal, Curie Alapítvánnyal, Szolnoki Művésztelep stb.
Városszépítő tevékenységünk során számos hivatallal, intézménnyel alakult ki együttműködésünk pl. Aba - Novák Kulturális központ, Hetényi Géza Kórház, Szolnoki Polgármesteri hivatal, SZÜV irodaház, Megyei Rendőrkapitányság stb.
Intézményünk tagja Jász - Nagykun - Szolnok Tehetségsegítő Tanácsnak.
Hagyományainkhoz híven a Széchenyi Körúti Sportiskolai Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola kiemelten kíván foglalkozni a testi-kinesztetikus és a térbeli-vizuális tehetségterülettel, ezek mellett foglalkozni kívánunk más tantárgyakhoz kapcsolódó kiemelkedő képességű tanulókkal.
A tehetségekkel való foglalkozást különböző programjainkkal kívánjuk biztosítani:
1. Óvodák/óvodások részére szervezett programjaink:
- Óvodás torna, képességfejlesztő foglalkozások
- Óvodás foci kupa
- Belépés a Mikuláshoz tornacipőben - játékos sportvetélkedő
- Ovis versmondó, rajzverseny rendezése
- Suli Klub - fejlesztő játékok nagycsoportos ovisok részére
2. Iskolánk által szervezett versenyek:
- Széchenyi és Kora műveltségi vetélkedő
- "Újévi Aerobik Gálát " - meghívásos verseny
- Torna Városi és Megyei Diákolimpia döntő
- Barna István Kupa (városi iskolák részvételével)
- Ki tud többet Szolnokról városi vetélkedő
- Város és vonzáskörzete matematika verseny
- Városi tréfás váltóverseny
- Városi tűzharc bajnokság
- Curie Környezetvédelmi Emlékverseny területi döntő
- Széchenyi Atlétika Gála (országos sportiskolák részvételével)
3. Iskolánk által szervezett programok:
- Nyílt órák
- Egészségnap
- Családi nap
- Megyei Pedagógiai Hetek kertén belül bemutató órák + szakmai fórumok tartása
- Edzők - nevelők találkozója
4. Versenyeztetés és versenyre való felkészítés.
5. Kiállítás szervezése tanulóink munkáiból
Programjainkat az intézményi munka és rendezvénytervben minden évben rögzítjük és végre is hajtjuk.
Támaszkodunk a Barna István DSE által befolyó jövedelmekre, illetve a Gyermekeink Jövőért Alapítvány segítségére.
Különböző pályázati forrásokból befolyó összegekkel további forrásokat szeretnénk biztosítani programjainkhoz.
A képzőművészeti nevelési programunkhoz szükséges eszközöket részben saját vállalkozó-gazdálkodói tevékenységgel teremtjük elő, melynek gazdája az iskolánkban 1990 óta működő Szolnoki Metszőkör, képzőművészeti ifjúsági Egyesület.