"Az élet viharaival szemben olyan légy, mint a madár, amely, ha a fát kivágják alóla, nem a mélybe zuhan, hanem a magasba száll..." (Eötvös József)
A Szent István Egyetem által fenntartott Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Jász-Nagykun-Szolnok megye egyetlen gyakorló iskolája. Az 1917-ben alapított tanítóképző intézet gyakorló intézményeként először a főiskola épületében a tanítóképzéshez szükséges alsó tagozattal, majd 1970. szeptember 1-től a főiskola területén külön épületben, kellemes zöld övezetben, nyolc osztályos általános iskolaként működött. 2008. szeptember 1 től újabb változás történt az iskola életében: elindult a gimnáziumi képzés. 2005-től ÖKO iskolaként működünk és megteremtettük a közoktatási sportiskolává válás feltételeit is. Az iskolát vonzóvá teszi környezete: a füves játszótér, a sportpályák, a jégpálya, és az arborétum.
Az intézmény a Talentum Alapítvány támogatásával segíti a tehetséges diákokat. Tanulóink versenyeredményei példát mutatnak a felnövekvő generációknak. A legkiválóbb tanulók fotói és eredményei az "Akikre büszkék vagyunk" tablón láthatók az aulában. Büszkék vagyunk a sportversenyeken és a tanulmányi, művészeti versenyeken elért kiemelkedő teljesítményeikre is, ezekről a sajtóban folyamatosan tájékozódhatnak az érdeklődő jászberényiek. Jászberényben került sor 2010 februárjában a jeges diákolimpia megrendezésére, melyen tanulóink, a jászberényi versenyzők nagyszerű sikereket értek el, ezt a szép szereplést ismételték meg a most novemberben tartott I. Téli Jász Kupa Nemzetközi Gyorskorcsolya Versenyen. Más sportágakban, pl. tenisz, kosárlabda, kézilabda, atlétika, úszás, sakk stb. is kiemelkedő eredményeket értek el tanulóink. A Szivárvány Gyermekkórus és a Felső Tagozatos Kórus is arany minősítésben részesült a legutóbbi minősítő hangversenyen. Idegen nyelvből és matematikából is emelt szintű képzést biztosítunk, ez évről évre megmutatkozik tanulóink versenyeken elért eredményeiben, a legkiválóbbak az országos fordulókban is szépen teljesítenek. A különböző rajzpályázatokon is bizonyítják tehetségüket, az elmúlt években több országos versenyen is dobogós helyezést értek el. Nagy öröm számunkra, hogy a humán és a természettudományos tantárgyakban is jeleskednek tanulóink. A Szent István Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium már 6. éve szervezi a JNSZ Megyei Pedagógiai Intézettel közösen az "Őseink nyomában" c. hon- és népismereti versenyt. 2009-től adunk helyet a Bolyai Matematika Csapatversenynek is, az elmúlt két évben 1-1 csapatunk bejutott az országos döntőbe.
Az iskola életét számos rendezvény színesíti, melynek főszereplői és élvezői a gyerekek. A teljesség igénye nélkül néhány rendezvényünk:
Szüreti fesztivál, Zenei világnap, "Iskolánkért" bál, Christmas Party, Fenyőbál, Karácsonyi hangverseny, Jeges sportnap, Farsangi bál, ÖKO-nap, Költészet napja, Gyermeknap, tanévzáró hangverseny stb. A gimnáziumi tanulók életét a gólyatábor, a gólyaavató, a színház- és múzeumi látogatások, karácsonyi ünnepség, a Szent István Diáknap teszi változatosabbá. Szívesen emlékezünk a BaHorka, a Muzsikás, az Alma együttes, Kövér István amatőr hangszergyűjtő hangversenyeire, a rendkívüli "Fizibusz" fizika órára, az OTP Fáy Alapítvánnyal közösen megrendezett Nyárindító rendezvényre. A sítábor, az Öko-tábor, az erdei iskola, a bécsi adventi kirándulás során is új élményekkel gazdagodnak tanulóink. Az iskolai ünnepségeket az alsó és felső tagozatos diákok valamint a gimnazisták együtt mutatják be. Természetesen szoros kapcsolatban állunk az Alkalmazott Bölcsészeti Karral, a hallgatók - tanulmányaik mellett - bevonódnak a gyakorlóiskola hétköznapjaiba, segítik a nevelő-oktató munkát. Ezt az együttműködést jelzi az is, hogy a Kar oktatói közül többen tanítanak a gyakorlóiskolában, a gimnáziumban, a nevelőtestület tagjai is részt vesznek a hallgatók képzésében. A Magyar Nyelvi, Irodalmi és Művészeti Nevelési Tanszékkel közösen került megrendezésre a hallgatók, a felső tagozatos és a gimnazista diákok bevonásával a Nyugat-emléknap, a Radnóti-emléknap, a napokban megtartott Faludy-emléknap. A következő félévben kerül sor a Mikszáth-emléknap megrendezésére. A nyílt napokon lehetőséget biztosítunk arra, hogy a szülők, az érdeklődő látogatók, a pályaválasztás előtt álló nyolcadikosok is bepillantást nyerhetnek mindennapjainkba.
Az intézményben folyó munkát a pályázati források is segítik. Komoly szakmai megújulást hozott a TÁMOP 3.1.4-08/2-2008-0093 azonosítószámú projekt megvalósítása, melynek keretén belül került sor a kompetenciaalapú oktatás bevezetésére. Továbbra is feladatunknak tekintjük a pályázati források megkeresését, melynek segítségével eddig is jelentősen segítettük az oktató-nevelő munkát, pl. tanulóink kirándulását.
A szülőkkel való jó partnerkapcsolatot az is jelzi, hogy jelentős támogatásukkal megújultak az udvari játékok, korszerűsödött az iskola informatikai infrastruktúrája, fejlődött az iskolai könyvtár.
2008-tól bekapcsolódtak tanulóink a Pannon Egyetem által szervezett Erdős Pál Matematikai Tehetséggondozó Iskola munkájába. 2009-ben megalakult a diákok, szülők és a pedagógusok összefogásával a "Tehetségeinkért" kör, melynek szervezésében 2009. február 28-án 10 órakor a Szent István Egyetem Alkalmazott Bölcsészeti Kar Apponyi termében mutatkoztak be Tudományos Diákköri előadásokkal az egri Felsővárosi Általános Iskola Tinódi Sebestyén Tagiskola tanulói. A tanulókat elkísérte Lachata István főigazgató, Homa János igazgató, Thurzóné Mustos Ildikó TDK-koordinátor és Katonáné Hajdu Ilona TDK-koordinátorhelyettes. Együttműködünk a Jászság Népi Együttessel, a Viganó Alapfokú Művészetoktatási Intézménnyel, a Palotásy János Zeneiskolával, a Csányi Alapítvánnyal. Gimnazista diákjainkkal bekapcsolódtunk a Dilemma-Disputa-Demokrácia programba, ahol a formális vitakultúra és a kerekasztal-beszélgetés elemeit sajátíthatják el tanulóink. A KulTúra-Élmény pályázat lehetőséget biztosított arra, hogy gimnazistáink az Iparművészeti Múzeumban foglalkozáson vegyenek részt, "A hazai amatőr kórusmozgalom tevékenységének támogatása" című pályázat az iskolában folyó kórusok munkáját segítette. A jövőben is kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy tanulóinkat felkészítsük a továbbtanulásra, segítsük tehetségük kibontakoztatását. A nevelőtestület 2010. november 23-i ülésén egyhangú döntést hozott a Szent István Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Talentum Alapítványának tehetségpontként való regisztrációjáról. Benyújtottuk szándéknyilatkozatunkat két Géniusz képzésre.
"Az a feladatunk, hogy olyan eszközökhöz segítsük a gyerekeket, amelyek segítségével reménnyel és várakozással indulnak neki a jövőnek." (Hannele Niemi)
Az iskola nem rendelkezik beiskolázási körzettel. Elsősorban Jászberény területéről iskolázunk be tanulókat. Vannak tanulóink a Jászberényi kistérség (elsősorban: Alattyán, Jászágó, Jászárokszállás, Jászdózsa, Jászfelsőszentgyörgy, Jászjákóhalma, Jásztelek, Pusztamonostor) és a Nagykátai kistérség (elsősorban: Nagykáta, Szentmártonkáta, Tápiószentmárton) településeiről is. Elsősorban iskolánk tehetséges tanulóira kívánjuk tevékenységünket irányítani, a valamilyen téren kiemelkedő tehetséget mutató tanulóinkkal, szüleikkel, tanáraikkal, az iskolán kívüli tanulói tevékenységet elősegítő intézményekkel/szervezetekkel, a tevékenységek végzéséhez az iskola alapítványa is tud biztosítani anyagi forrásokat.
Kiemelt terület: valamilyen tantárgyhoz kapcsolódó, kiemelkedő képességű tanulók felismerése, majd fejlesztése egyéni vagy kis csoportos foglalkozással, tanácsadással, tanulásirányítással, pszichológiai támogatással. A szakszerűbb tehetségazonosítást szakértő(k) bevonásával végezzük. A nálunk kellően nem fejleszthető, de kiemelkedő képességű tanulók megfelelő kiegészítő tevékenységének a biztosítása az iskolában.
Bekapcsolódunk a Jász-Nagykun-Szolnok Tehetségsegítő Tanács munkájába. A hallgatók bevonásával tehetségsegítéssel kapcsolatos tudományos kutatás indítását tervezzük, az erre irányuló kezdeményezéseket támogatjuk, segítjük. Együttműködünk más tehetségpontokkal.
Tervezett rendezvényeink (a tervezett időpont zárójelben található):
Hangversenyek (2010. 12. 20., 2011. 06. 02.), Christmas-party (2010. 12. 21.), Jeges sportnap (2011. 01. 29.), Diák előadás megszervezése, tervezett téma: "Nemszeretem" állatok (2011. január 4. hete), Témanap a Víz Világnapja alkalmából (2011. 03. 21.), Mikszáth-emléknap, Költészet napja (2011. 04. 11.), ÖKO-nap (2011. 04. 15.), Egészségnap (2011. május 3. hete), Nemzeti Összetartozás Emléknapja (2011. 06. 03.), Gyermeknap, sportnap (2011. 05. 27.), Szent István Diáknap (2011. 06. 15.), Öko-tábor (2011. július).
A Tehetségpont anyagi fenntartását, működési költségeit a megalapító Talentum Alapítvány vállalja. Pályázati forrásokat is igénybe kívánunk venni.
Nevelőtestületünk tagjai közül többen rendelkeznek pszichológus (2) és fejlesztőpedagógusi (7) végzettséggel, nevelőtestületünk több mint 80%-a szakvizsgázott pedagógus. A Géniusz képzésekbe való bekapcsolódás is segíti majd munkánkat. Császár István tehetségfejlesztési szakértő igénybevétele, bekapcsolódtunk a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Pedagógiai Intézet által szervezett tehetségfejlesztő műhelyek munkájába.
A Tehetségpont munkájába bevont tanulók nyilvántartásba vétele, a foglalkozások, haladási eredmények tanévenkénti számba vétele és adatbázisban rögzítése. Tanévenként értékelő megbeszélés a munkába bevont tanulókkal és a felnőtt segítőikkel. Kiépítettük minőségirányítási rendszerünket. A partnerközpontú működés során igény- és elégedettségmérést, intézményi önértékelést végzünk, szabályozzuk folyamatainkat, intézkedési tervet készítünk, gyűjtjük az indikátorokat. Tervezzük, hogy mérési rendszerünket bővítjük a tehetségazonosításhoz szükséges mérésekkel, kimeneti vizsgán győződünk meg a végzősök kompetenciáiról.
Elkötelezett nevelőink szabad, önálló kezdeményezéseként kívánjuk munkánkat szervezettebben, tudatosabban végezni a tehetségek felismeréséért, felkarolásáért és fejlesztéséért. Ehhez kívánunk jó ötleteket, munkamódszereket, javaslatokat kapni és adni a Tehetségpontok hálózatában.