Óvodánk Pedagógiai Programja és személyi feltételei, az óvodapedagógusok speciális végzettségei, szakmai felkészültsége alapot és garanciát jelentenek a tehetséggondozó műhelyek folyamatos fenntartására, működésére. 8 óvodapedagógusunk rendelkezik pedagógus szakvizsgával, jelenleg 2 óvodapedagógusunk a DE-BTK Tehetségfejlesztés, tehetséggondozás szakirányon II. éves hallgatói. Nevelőtestületünkből 20 fő vett részt 10 és 30 órás tehetséggondozással kapcsolatos képzésen. A tevékenységközpontú programunkban kiemelkedő feladatunk a komplex személyiségfejlesztés, differenciálás, egyéni bánásmód és ebből következően a tehetségfejlesztés és gondozás. Óvodapedagógusaink számos területen szereztek kompetenciát: vizuális kultúra, népművészet, hagyományőrzés, drámapedagógia, anyanyelvi-, mozgás-, zenei fejlesztés, logikai készség, környezettudatosság műveltségterületeken. A térbeli-vizuális területen több mint 10 éve működő „Mütyür-Kör” tehetséggondozó műhelybe, azok a gyermekek járnak, akik jó vizuális képességgel, kreatív látásmóddal, kimagasló képi gondolkodással, sajátos ábrázolásmóddal rendelkeznek. A nyelvi, intraperszonális és interperszonális tehetségterületen szintén 10 éve működő „Manók háza” dráma tehetségműhelybe járó gyermekek foglalkozása csupa játék, átváltozás, átszellemülés. Nincs szükségük sok eszközre, helyette a testükkel, mimikával, gesztusokkal, szavakkal és gondolataikkal dolgoznak. A testi – kinesztetikus tehetségterületen 2011-ben indult el a Turbó Csigák sport tehetséggondozó műhely a jó mozgású és sportolni szerető fiúknak, ahol az ovi – foci alapjaival ismerkednek meg, és részt vesznek az OTP-Bank által kiírt Bozsik programban. 2018-ban a lányok számára új sport tehetséggondozó műhely alakult „Röppentyűk” néven, ahol a zsinórlabda megismertetése, megszerettetése, népszerűsítése, sporttehetségek felismerése és fejlesztése a fő célkitűzés. A mozgásfejlesztéshez szorosan kapcsolódik a zenei fejlesztés, amit a zenei tehetségterületen a „Tűzmadár” és a „Csip-Csirip” tehetségműhelyek képviselnek. A gyermekjátékok és a népi hagyományápolás keretein belül a népi kultúra iránti fogékonyságot és a népzene szeretetét közvetítik a gyermekek felé. A természeti tehetségterületen a „Zöld Kaland” környezettudatos magatartást megalapozó tehetségműhely foglakozásai elősegítik a világ, a természet, az ismeretlen iránt érdeklődő, fogékony gyermekeknek a szűkebb, tágabb környezet felfedezését, a szülőföldhöz való kötődést segítő élménynyújtást, tapasztalatszerzést, kísérletezéseket. A logikai, matematikai tehetségterületen a „Tudorka” tehetséggondozó műhely azoknak a gyerekeknek szól, akik szeretik a logikai játékokat, érdekli őket a több megoldás lehetősége, eredeti ötleteik vannak, kreatív gondolkodásmóddal rendelkeznek. A kezdetekhez képest ma már 8 tehetséggondozó műhely működik intézményünkben. A műhelyvezetők és a műhelymunkák koordinálására 2016-ban megalapítottuk a Tehetség munkaközösséget
Intézményünk a Derecskei Mese – Vár Óvoda és Bölcsőde óvodás gyerekeire terjeszti ki hatókörét.
Évekre visszanyúló szakmai kapcsolatot ápolunk a Derecskei Bocskai István Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tantestületével, mint Tehetségponttal, az együttműködés folyamatos. Ebben az évben a rejtőzködő tehetségek megtalálása érdekében bevezetjük a „Tehetség útlevelet”, mely biztosítaná az óvoda-iskola átmenet sikerét a tehetséggondozás terén is. Kutatómunkába kezdtünk, mellyel az óvodai és iskolai tehetségfejlesztés területein jeleskedő gyerekek adekvát részvételét kívánjuk feltérképezni.
Az Alsójózsai Kerekerdő Tehetségpontjával, mint térségi tehetségponttal megújítottuk 2010-es megállapodásunkat, melynek célja a kölcsönösség, az együttműködés, a tehetségsegítő szakemberek összefogása, szakmai közösségépítés a nemzeti tehetség program eredményes megvalósítása érdekében.
A Tiszaújvárosi Akkreditált Kiváló Térségi Tehetségponttal kötött együttműködési megállapodás többek között a tehetségazonosítás, tehetségfejlesztés és tanácsadás során kialakult „jó gyakorlatok” megismertetését, továbbadását, tudásmegosztás elősegítését, és a tapasztalatallokációt is tartalmazza.
Kibővítettük együttműködésünket a Berettyóújfalu Szivárvány Tehetségponttal. A két intézmény pedagógiai jellegű szakmai támogatást nyújt a tehetséggondozó műhelyek vezetőinek tehetséggondozás, tehetség-tanácsadás és tehetségpont konzultációk keretében.
Évekre visszanyúló szakmai kapcsolatot ápolunk a Debreceni Szabadságtelepi Óvoda tehetségponttal.
Az Igazgyöngy Alapítvány és Alapfokú Művészetoktatási Intézménnyel kötött együttműködési megállapodással a felek vállalták a tehetséggondozásban és fejlesztésben tevékenyen közreműködő pedagógusok szakmai alapfeladatainak fejlesztését a kapcsolatépítés lehetőségével, pályázatokon való részvétellel. Korábban igénybe vettük L. Ritók Nóra képzőművész segítségét, jelen nevelési évben Karácsony Krisztina művészettanár előadásában ismertük meg a „Hármasfókuszú vizuális nevelés” fontosságát, képzőművészeti technikák alkalmazását az óvodás gyermekek tehetségfejlesztésében.
A Kárpát-medencei magyar nyelvű Kolozsvári Hársfaillat Óvodával oktatási tér kialakítása érdekében testvéróvodai szakmai kapcsolatot tartunk fenn. A kapcsolat célja az interkulturális kapcsolat kialakítása, a két ország kultúrájának kölcsönös megismerése, tisztelete a gyermekek életkorának megfelelően.
Együttműködünk a derecskei Óvodás Gyermekekért Közhasznú Alapítvánnyal, és azokkal a kulturális intézményekkel, akikkel óvodánk hagyományosan is jó kapcsolatot ápol: a Vojtina Bábszínházzal, a Művelődi Házzal és Könyvtárral.
Kapcsolatot ápolunk Duna Művészeti Társaság Nemzetközi Multikultúrális Alapítvánnyal (Budapest), a Derecskei Szivárvány Egyesülettel és Derecskei Civil Összefogás Egyesülettel.
Együttműködünk lokálpatrióta kézműves mesterekkel, akiktől a gyerekek szívesen tanulnak, ellesik a népi mesterségek fortélyait.
Számítunk legfontosabb nevelési partnereinkre, a tehetséges gyerekek szüleire, nagyszüleire, bízunk segítő támogatásukban, bevonjuk őket a munkába.
A Derecskei Szociális, Család- és Gyermekjóléti Központ óvodásoknak szervezett rendezvényei bővítik a lazító programok tárházát, segítik a közösségépítést.
Együttműködünk a helyi médiával. a Derecskei Tv-vel, mely közvetíti rendezvényeinket, a Derecskei Hírek című újsággal, mely folyamatosan tudósít az óvodában történő eseményekről.
Tevékenységműhelyeink száma tovább bővült, az eddigi 7 műhely - „Csip-csirip” énekes-mozgásos, „Tűzmadár” gyermektánc és néphagyományőrzés, „Mütyür-kör” vizuális, „Manók-háza” dráma, „Tudorka” logikai, „Zöld Kaland” környezeti és „Turbó Csigák” sport tehetséggondozó műhelyek mellé „Röppentyűk” névvel újabb sport tehetséggondozó műhely alakult lányok részére.
Tervezett programok, rendezvények:
Bozsik program: intézményi, egyesületi szinten a Turbó csigák sport tehetséggondozó műhely részvételével. A műhelybe járó gyermekek igazolt játékosai a MGYLSZ-nek, így a szövetség révén, sok sporteseményen vesznek részt.
Rajzpályázatok, kiállítások: A Mütyür – kör kézműves tehetséggondozó műhely folyamatosan benevezi az elkészült alkotásait rajzpályázatokra, és szervez mindenki számára látható kiállításokat (Műhely galéria) képekből, kézműves termékeiből, illetve készít ajándékokat pl. nyugdíjasoknak.
Iciri-piciri bábtalálkozó: Évekre visszamenően részt veszünk nagycsoportos gyerekekkel a megyei szintű rendezvényen. Jövő évi terveink között szerepel egy báb tehetségműhely megalakítása, mely tehermentesítené az iskolába készülő nagyokat.
Előadások/mesedramatizálás: Bölcsődéseknek, óvodásoknak, nyugdíjasoknak jeles és ünnepnapokon Őszi hét gáláján állandó fellépő a Csip-csirip, Tűzmadár és Manók-háza tehetséggondozó műhely, műhelyvezetők színjátszó csoportja és énekkara.
Agora Tudományos Élményközpont: A tudomány csodáit ismerhették meg életkoruknak megfelelően a Szélső Értékkör szervezésében a Zöld Kaland tehetséggondozó műhely közössége
Részt veszünk vers, ének versenyeken, rajzpályázatokon, a Bozsik-program mérkőzésein.
Bemutatkozási lehetőséget teremtünk a tehetségműhelyek munkájának megismeréséhez. Kiállításokat szervezünk a művészeti tevékenységben résztvevő gyermekek munkáiból, pályázatokon veszünk részt.
Mese délelőttöt szervezünk az óvodás gyerekeknek, bekapcsolódunk az óvodai és a városi rendezvényekbe (Nagykarácsony; „Mindenki karácsonyfája”; Születés fája; Kézműves vásár), színesítjük a programokat.
Tovább működtetjük az óvodapedagógusok szakmai műhelyét: Táncművészet, Színjátszócsoport, Énekkar.
Tehetséggondozó képzéseket biztosítunk óvodapedagógusaink számára.
Továbbképzéseken, szakmai tapasztalatcseréken veszünk részt.
„Jó gyakorlatokat” szervezünk intézményen belül: Madárkarácsony; Mozgáskotta; Gyógy és fűszernövények ültetése; Húsvéti népszokások szülők bevonásával, és térségi szinten: Személyiségfejlesztés a „Mozgáskotta” módszerével.
Gazdagító programunkat lazító programokkal dúsítjuk: kirándulás, mozi-, színházlátogatás, fagyizás, táncház, helyi bajnokságok – versenyjátékok.
„Csere-bere tehetségek” néven lazító program keretében lehetőséget biztosítunk a műhelyek közötti átjárásra.
Az intézményünk infrastruktúrája a fenntartónknak, Derecske Város Önkormányzatának köszönhetően megfelelően biztosítja a tehetségműhelyek működésének feltételeit, szakmailag támogatja a tehetségfejlesztést.
Kapcsolatot építünk olyan civil szervezetekkel, magánszemélyekkel, szülőkkel, helyi vállalkozásokkal, oktatási intézményekkel, a helyi televízióval, sajtóval, stb., amelyek szakmai munkával, jutalmak rendelkezésre bocsátásával tudják segíteni programjaink megvalósítását. Emellett pályázatfigyelő rendszert működtetünk és lehetőségek szerint pályázatokat nyújtunk be a programjaink támogatására, pénzügyi hátterének biztosítására. Igyekszünk a szponzori, támogatói kört minél hatékonyabban kiszélesíteni.
A következő pályázatok segítették és segítik a tehetségműhelyek működését:
- EFOP- 3.3.2-16 -2016-000336 Kulturális intézmények a köznevelés eredményességéért: Tűzmadár, Mütyür-kör
- FOREVER KIDS Gyermek Támogatási Program
- FESS NEKI ajándék festményei
- Alföldi Nyomda Zrt. könyvadományai
- EFOP- 3.1.3-16-2016-00001 „Társadalmi felzárkózási és integrációs köznevelési intézkedések támogatása” projekt
- EFOP- 1.4.2-16-2016-00027 Élhetőbb gyermekkor a Derecskei Járásban
- EFOP- 3.2.9.-16-2016-00015 Szociális segítő tevékenység fejlesztése a Derecskei Járásban
- EFOP 3.9.2-16 Humánkapacitás
A szülők segítségére számítunk, pl.jelmezek varrásában.
Munkánkat segíti óvodánk Alapítványa, finanszírozza a színházba utaztatás költségét, tehetségműhelyek eszköztárának bővítését.