A tehetséggondozás és Sárospatak egymástól elválaszthatatlan fogalmak. A pataki oktatási intézményekben régi hagyománya van a talentumok felkarolásának. Nem kivétel ez alól az Eszterházy Károly Egyetem Sárospataki Comenius Campusa sem.
A nagy elődök - közülük is kiemelkedően Harsányi István professzor - által megkezdett utat folytatjuk, ami megköveteli az állandó megújulást, a változó igényekhez való alkalmazkodást is. Az aktuális társadalmi elvárásoknak megfelelő célkitűzések, korszerű oktatási tartalmak, korunk felgyorsult információs közegének megfelelő módszerek jelentik e munka pilléreit, de ezek mellett nem feledkezhetünk meg természetesen az emberi összetevőkről sem! Ennek építőkövei: a naprakész tudással és minden tekintetben példaértékű emberi kvalitással rendelkező, tehetséges oktatók, valamint a pedagógus pálya iránti motivációt és elkötelezettséget sugárzó, tehetséges hallgatók.
A gyakorlati tehetséggondozó munka két alapvető formája: a tehetséggondozás mint pedagógiai tevékenységi terület oktatása a jelöltek számára, és a tehetséges pedagógushallgatók fejlesztése, a velük történő kiemelt foglalkozás.
A hallgatói tudományos munka bemutatásának, megismertetésének szervezett formája a kétévenként rendezett intézményi tudományos diákköri konferencia. Itt különböző szekciókban van lehetőségük a jelölteknek kutatási eredményeik bemutatására. A szekcióülések programjaira hívjuk és várjuk az érdeklődőket, és elvárjuk az adott tudományterületen tevékenykedő tanszékek oktatóit, kutatóit, valamint az előadók diáktársait is. Megfelelő színvonalú teljesítmény esetén a legkiválóbbaknak lehetőségük van részt venni az Országos Tudományos Diák Konferenciákon. Fiataljaink hagyományosan jó eredményekkel rukkolnak elő, helyezések, különdíjak sora bizonyítja a felkészítő tanárok és pedagógusjelöltjeink dicséretes szakmai együttműködését.
Speciális területét képviselik a tehetséggondozásnak a tanítási versenyek, melyeket különböző tantárgyakból évente - kétévente rendeznek meg az ország képzőintézményeiben. A mentortanárok és oktatók magas fokú szakmai tudását, hallgatóink pedagógusi tehetségét jelzik az elért szép eredmények.
A felsoroltakon kívül sokféle egyéb lehetőségük van hallgatóinknak érdeklődési körüknek megfelelően kamatoztatni képességeiket. A tehetségfejlesztést szolgálják a különböző szakkörök, alkotó műhelyek pl. képzőművészet, színjátszás, bábjáték, sport vagy a természettudományok területén. A kép pont olyan színes, mint amennyire színesek és sokoldalúak a tanítók, akikre nem könnyebb feladat vár, mint megszerettetni a jövő nemzedékkel a tanulást, eljuttatni őket arra a meggyőződésre, hogy a folyamatos önképzés természetes igénye a fejlődő személyiségnek. S a kör itt bezárul, hiszen ez a tehetségfejlesztésnek is fontos kritériuma.
A tehetségfejlesztő munka bázisa a Pedagógiai Kar Humántudományok Intézete. A tehetségazonosítást a campus pszichológusai végzik.
A Comenius Tehetségpont elsősorban az Eszterházy Károly Egyetem tehetséggondozó tevékenységéhez kapcsolódva és azt segítve kívánja munkáját végezni. Ezen kívül és ehhez szorosan kapcsolódva tervezi a térség hallgatóinak, valamint a sárospataki kistérség területén található alap- közép- és felsőoktatási intézmények tehetségfejlesztő munkáját összehangolni. Ehhez a munkához igyekszik összegyűjteni azokat az intézményeket és szakembereket, akik tudásukkal, tapasztalataikkal, lehetőségeikkel erősíthetik a térségben folyó tehetséggondozó munka szakmai, módszertani tevékenységét.
A térség általános iskolái, középfokú oktatási intézményeire, például az Árpád Vezér Gimnázium és Kollégiumra, és a Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és Diákotthona mellett a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Sárospataki és Sátoraljaújhelyi Tagintézményeinek együttműködésére is számíthatunk. Hosszabb távon lehetőséget látunk alapítványok - pl. Sárospataki Tanítóképzésért Alapítvány - és más civil szervezetek bevonására is. Tehetséges hallgatóink számára publikációs lehetőséget biztosítunk. Különböző kiadókkal állunk kapcsolatban, például a Líceum Kiadóval, a Sárospataki Pedagógiai Füzetekkel, a Zempléni Múzsával. Tehetséges hallgatóink publikációit például a Magyar Nyelv Múzeuma Füzetei Múzsák Kertje sorozat 4. kötetében olvashatjuk. A tehetséggondozással kapcsolatos programjainkat, a MATEHETSZ-el kapcsolatos programokat, különböző pályázatokkal kapcsolatos információkat a Zemplén Televízió teszi közzé.
A tehetséggondozó tevékenységünk során - a tanító- és óvodapedagógus képzés sajátosságainak megfelelően - igyekszünk a komplexitásra törekedni. Az Eszterházy Károly Egyetem Sárospataki Comenius Campusa, emellett az Egyetem karainak humánerőforrása biztosítja e cél elérését. Az általános-, közép- és felsőoktatási korosztály számára érdeklődési körüknek megfelelő kurzusokat kívánunk tartani. Fontosnak érezzük a felsőoktatásban tanuló tehetségek személyiségfejlesztését önismereti, tanulásmódszertani foglakozások révén is. Ösztönözzük hallgatóinkat a Tudományos Diákköri rendezvényeken, versenytanításokon való részvételre. Ezeket az Egyetemmel összehangoltan szervezzük. Tervezzük egy térségi mentori hálózat kiépítést is, amelynek segítségével a tudományos jellegű kutatómunka technikáját is elsajátíthatják hallgatóink. Fontosak ehhez a különböző pályázati lehetőségek, hozzájárulások. Kiemelt feladatként kívánjuk kezelni a térség pedagógusainak szakmai-, módszertani tovább-képzésének megszervezését.
Legfontosabb forrást továbbra is a pályázati lehetőségek jelentik. A múltban sikeresen vettünk részt a tehetségsegítéssel kapcsolatos pályázatokban, tehetség műhelyeink működnek, melyek eszközökkel is gazdagodtak és anyagi támogatásban is részesültek. A további pályázatokat is maradéktalanul ki kell használnunk. A pályázatokhoz szükséges önrész előteremtésében számítunk az egri Eszterházy Károly Egyetem segítségére. Távlati célként a térség vállalkozóinak megszólítását, s belőlük egy szponzori kör kialakítását tervezzük. Az üzleti szféra bevonása a tehetséggondozó munkába mindannyiunk közös célja.