Iskolánk, a Győri Szakképzési Centrum Deák Ferenc Közgazdasági Szakgimnáziuma a több, mint 100 éves történelme során mindig kiemelt figyelmet fordított a tehetséges diákok felfedezésére és kiemelt fejlesztésére. Ennek érdekében számos olyan programban, pályázatban vettünk részt, amely ezt a célt szolgálja. Elsőként Magyarországon bevezettük a tanirodai képzést, melynek keretében diákjaink az elméleti ismereteket a gyakorlatban is megtanulják alkalmazni. Az oktatási módszer lényege, hogy egy irodának berendezett szaktanteremben a diákcsoportok cégeket alapítanak és azt működtetik. Ennek értelmében megtalálható a titkárság, beszerzés, értékesítés, HR, pénzügy és számvitel osztály. A tanirodai oktatás legfőbb feladata, hogy komplex módon fejlesszük tanulóinkat, hiszen a sikeres munkához a szakmai ismereteken túl jó kommunikációs képességre (magyar és idegen nyelv), kreativitásra is szükség van. Az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazására kiváló lehetőség a tanirodai kiállításon való részvétel, ahol a tanulók más cégekkel találkozhatnak és kereskedhetnek.
A tehetséggondozó programjaink speciális (szakmai) jellegéből adódóan a tehetségek azonosítása komplex módon történik. Első lépésként felmérjük a diákok érdeklődését a program iránt, majd ezt követi egy szakmai és egy osztályfőnöki ajánlás. Amennyiben a diák megfelel a kritériumoknak, úgy kerülhet be a tehetséggondozó programba. Abban az esetben, ha a tehetséggondozó program további kompetenciákat (például nyelvtudás, kommunikációs képesség) is megkövetel, akkor nyelvtanári, magyar tanári ajánlás is szükséges. A döntést általában egy közös megbeszélés előzi meg.
A tehetséggondozó programjaink komplex jellegéből adódóan a munkába bevonni kívánt személyek kiválasztására is a komplexitás jellemző. A projektekbe általában több területről vonunk be belső (tanári karból kiválasztásra kerülő pedagódusok) és külső szakembereket (előadók, egyetemi tanárok, gyakorlati szakemberek). A pedagógus karban több kolléga mentortanári végzettséggel rendelkezik, illetve többen vettek részt tehetséggondozó továbbképzéseken. Mindannyiukról elmondható, hogy több éves, évtizedes tapasztalattal rendelkeznek, és diákjaik révén számos versenyeredménnyel büszkélkedhet.
Célunk, hogy a jövőben is a tehetséggondozás szellemében végezzük napi feladatainkat, így biztosítva diákjaink számára azokat a lehetsőgeket, amelyekkel a munkaerő-piaci elhelyezkedésüket könnyíthetjük.
A gazdasági területen szervezett tehetséggondozó programok megkövetelik azt, hogy tanulóinkkal kilépjünk az iskola falai közül a gyakorlati világba, így elengedhetetlen, hogy ehhez jó kapcsolatot alakítsunk ki cégekkel, partnerintézményekkel. Az elmúlt évek során több helyi és környékbeli vállalkozással, pénzintézettel építettük ki kapcsolatrendszerünket, amelyekre a projektjeink megvalósítása során mindig számíthatunk. Emellett jó kapcsolatot ápolunk a helyi Tehetségsegítő Tanáccsal és Iparkamarával is, amellyel több közös projektünk is volt. Külön öröm számunkra, ha cégek keresik meg iskolánkat és ajánlják fel a közös együttműködés lehetőségét, amelyre a múltba több alkalommal is volt példa.
Hosszú évek törekvésének köszönhetően a 2018/2019-es tanévben a tanirodai oktatást összefogó nemzetközi szervezet felkérte iskolánkat arra, hogy mentorként országos szinten hozzon létre egy olyan hálózatot, amely a tehetséges fiatalok együttműködését teszi lehetővé. A 2019/2020-as tanévre elkészítettünk egy számítógépes programot, amelyen keresztül a diákcégek kapcsolatot alakíthatnak ki egymással. Szeptembertől várhatóan több iskola is csatlakozik hozzánk, a program használatához, így megpróbáljuk országos hálózattá fejleszteni a tanirodai programot. Ebben az Iparkamara és a EUROPEN szervezet támogatására is számíthatunk.
A felsőfokú szakképzés területén a Széchenyi István Egyetemmel és a Budapesti Gazdasági Főiskolával van kapcsolatunk.
Talentum Műhelyként befogadjuk a közgazdaság iránt érdeklődő diákokat a város középiskoláiból. A tanirodai képzés hatóköre: határon átnyúló, nemzetközi kapcsolatokat ápolunk több országgal. Mi magunk is szervezünk kiállításokat, amire meghívunk más országokból csapatokat, egymástól tanulunk, tapasztalatcsere. Cégeket szólítunk meg szponzorálásra, főleg a szakképzési hozzájárulást juttató cégek közül többen szívesen támogatják a programokat.
Diákjaink a tanirodai tantárgy keretein belül megismerkednek a vállalatok egyes osztályainak működésével, majd az elméleti alapozás után a csoportok egy céget alapítanak, és azt működtetik. A taniroda tantárgy elősegíti, hogy a diákok jól tudjanak csoportban dolgozni, együttműködni a társaikkal.
A tehetséggondozó műhely célja, hogy a diákok továbbfejlesszék a tanirodai ismereteiket és képesek legyenek idegen nyelven is ezeket a feladatokat ellátni. A tanórák során az a cél, hogy a diákok tudását, kommunikációs képességét fejlesszük, ezért folyamatosan szituációs feladatokat oldanak meg.
Ennek szellemében következő programokat szervezzük:
- Cégszolgálat indulásáról szóló konferencia a Megyei Pegadógiai Napok keretében 2019 október
- nemzetközi kiállítások: 2019. november 18-21. között Mannheimben veszünk részt az EUROPEN által szervezett Nemzetközi Tanirodai Kiállításon. Ide a tehetségpont által működtetett tanirodai csapatból 4 diák kerül kiválasztásra, akik képviselik Magyaroszágot a kiállításon. 2020. tavaszán Prágába rendeznek európai szintű kiállítást, az ezen való részvétel is terveink között szerepel.
- általunk szervezett kiállítás: 2019. december 11-én iskolánk rendezi meg a Magyarországi Nemzetközi Tanirodai Kiállítást, ahol a magyarországi tanirodák mellett külföldről is várunk csapatokat.
- pályaválasztási kiállítás: 2019. október 25-én megrendezett pályaválasztási kiállításon bemutatjuk a tanirodai oktatást is, mint egyedülálló oktatási módszert.
- általános iskolás diákok meghívása: a tavaszi pedagógiai napok keretében meghívjuk az általános iskolák 7. osztályosait, hogy egy tanirodai bemutató órán megnézhessék a ezt az oktatási módszert, azt, hogy miben egyedülálló.
- oktatás a többi iskolának: a cégszolgálati központ számítógépes programjának elkészítésével igény merült fel arra is, hogy oktatást tartsunk a tanároknak annak használatáról. Az első ilyen program 2019. október 14-én volt, melyre az ország minden részéből érkeztek tanárok.
- iskolai rendezvények alkalmával bemutatás
- taniroda honlapja naprakész információkat szolgáltat
Iskolánk kihasználja a különböző pályázati lehetőségeket, jelenleg is több pályázatunk vár elbírálásra pl. fogyasztóvédelmi pályázat, NTP-TFJ-19 Tehetséggondozás a tanirodában.
A tanirodai program használatát és a létrehozását a Győri Szakképzési Centrum a kezdetektől támogatta, jelenleg is ők finanszírozzák a szoftver működtetési költségét. A fenntarthatóságot a csatlakozó iskolák biztosítják, ők a 2019/2020-as teszt tanév után díjat fizetnek a szoftver használatáért, ezzel hozzájárulnak az üzemeltetési költségek megtérüléséhez. A tanirodai oktatást támogatja az Iparkamara és a EUROPEN is.