Alapítványunk kiemelten közhasznú tevékenységei közé tartozik 2003 óta a nevelés, oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés, a kulturális tevékenység és örökség óvása. Fontosak számunkra a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli magyarsággal való kapcsolattartás, továbbá a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek képzésének, foglalkoztatásának elősegítése.
Alapítványunk megalakulása óta kiemelten foglalkozik tehetséggondozással a fentiekben felsorolt célcsoportok aktív országos lefedettséget biztosító bevonásával. Tehetségkutató céllal az Alapítvány részéről évente pályázatok kiírására került sor a hagyományőrző kézművesség, népművészet, képzőművészet, iparművészet terén. A pályázatokra évente több száz alkotás érkezett az ország különböző részeiből, amelyek kiállítás formájában kerültek bemutatásra.
- 2003
IV. Nemzetközi Kézimunka Kiállítás
2003.06.07.-2003.06.28.
IV. Nemzetközi Képző- és Iparművészeti Kiállítás
2003.09.13-2003-10-12.
"Örökségünkkel Európába" néven 2004-ben múzeumainkban vándorkiállítás-sorozatot indítottunk a XVIII- XX. századbeli neves magyar képzőművészeink külföldön lévő munkáiból. A bemutatott neves magyar művész 450 festménye között kiállításra kerültek Munkácsy Mihály, Mednyánszky László, Csók István, Révész Imre, Magyar Mannheimer Gusztáv, Glatz Oszkár, Thorma János, Aba Novák Vilmos alkotásai és még sok más mestermunka.
- 2004
V. Nemzetközi Képző- és Iparművészeti Kiállítás
2004.09.11.-2004.10.11.
V. Nemzetközi Kézimunka Kiállítás
2004.09.11.-2004.10.11.
- 2005
VI. Nemzetközi Képző- és Iparművészeti Kiállítás
2005.09.24.-2005.10.24.
VI. Nemzetközi Kézműves Kiállítás
2005.08.27. - 2005.09.27.
A feltárt tehetségek és alkotásaik részére és azok további menedzselésére Alapítványunk 3 kiállítótermet,alkotóházat és műhelyt hozott létre, amelyek a mai napig is működnek.
A pályázatokra érkezett alkotások digitalizálása megtörtént, ezt az óriási anyagot szeretnénk hasznosítani, továbbfejleszteni és bemutatni Tehetségpontok létrehozásával, hálózatba történő kapcsolódásával.
Eddigi tapasztalatainkat,elhivatottságunkat, tudásunkat is hasznosítani kívánjuk a közösség részére, amire a Tehetségpontok létrejötte kiválóan alkalmas.
Nyíregyházán 2005 óta működtetjük a Nyírfa téren található Térgalériát, ami Nyíregyháza sajátos kulturális központja. A Térgaléria elsősorban azért jött létre, hogy kihasználva a tér adottságait, színesebbé tegye Nyíregyháza kulturális életét, a kiállítások anyagát a galéria falain kívül a szabadtéren is bemutassa, a művészetek különböző formáit, kézműves mesterségeket, kulturális információt minél szemléletesebb formában közvetítse az érdeklődők felé.
A Tokaji Galéria és Képzőművészeti Szalon szintén számos tárlat, előadás helyszíne volt az elmúlt években. Az Art Misszió Nemzetközi Művészeti és Hagyományőrző Kiemelkedően Közhasznú Alapítvány a Tokaji Galéria létrehozásával és működtetésével neves hazai és külföldi képző-és iparművészek mellett fiatal tehetségeknek is lehetőséget biztosít a bemutatkozásra. Alapítványunk, a jövőben ezeket az alkotókat nemzetközi szinten is képviselni kívánja, elősegítve ezzel a művészek, művészeti intézmények saját projektjeinek megvalósítását, részvételüket fesztiválokon és egyéb rendezvényeken. Galériánk tevékenységének célja a tehetséggondozáson, kulturális együttműködés bátorításán túl, a szabadidő eltöltésének gazdagítása.
2011-ben, alapítványi működtetésben terveinknek megfelelően, sikeresen megvalósult a Hegyalja Üdülő, Kemping és Szabadidő Központ létrehozása és üzemeltetése, ahol szálláshelyek biztosításával tehetséggondozási és képességfejlesztési projekteket megvalósítására nyílik lehetőségünk, szaktáborok, művésztáborok rendezvények formájában. Az idei évben három turnusban fogadtunk hátrányos helyzetű, alsó tagozatos diákokat.
A gyerekekkel szakpedagógusok kiscsoportos, játékos foglalkozások formájában tanultak, kiemelt figyelmet fordítottak a matematikai, logikai, magyar nyelvi és irodalmi, valamint a vizuális kultúra és általános művészettörténeti ismeretek és képességek fejlesztésére.
A táborozó gyerekek "Vidám kalandozások a művészettörténetben" címmel, játékos ismeretterjesztő előadások keretében ismerkedhettek a képzőművészet, építészet kiemelkedő alkotásaival.
Eddigi tevékenységeink egyértelműen bizonyítják a tehetséggondozás kiemelt kezelését. Feladatunknak érezzük régiónk hátrányos helyzetű gyermekei részére is biztosítani tehetségük kibontakozásához a szükséges feltételeket és fejlesztési lehetőségeket, esélyeik növelése érdekében.
Tehetségpontunk a továbbiakban is elsődlegesen az Észak-alföldi régióban, Kisvárdai központtal kívánja tevékenységét végezni. Tevékenységünk indulásnál a fentiekben felsorolt intézmények, magánszemélyek, már meglévő és leendő önkénteseink bevonásával, majd a térség további intézményei, érdeklődői együttműködésével valósul meg.
Megyénk geopolitikai előnyeit kihasználva kapcsolatainkat erősíteni kívánjuk Kárpátalja, Felvidék és Erdély magyarlakta településeinek közösségeivel.
Mindezeken felül fontosnak tartjuk a környezetvédelmet, ezért olyan pályázatokat kívánunk kiírni, amelyek felhívják a figyelmet a környezettudatosságra és az energia takarékosságra.
Működésünket a 2003 óta folyamatosan bővülő programjainkra, és azok továbbfejlesztésére alapozzuk.
Irodalom, logika, vizuális kultúra, természettudomány, stb. témakörben pályázati- és verseny kiírásokkal keressük meg tehetségeinket.
Alapítványunk működése során tokaji és nyíregyházi galériáiban, kiállítótermeiben, több száz képzőművésznek, iparművésznek, népművésznek, kézműves mesternek, írónak, tánc- és zeneművésznek biztosított bemutatkozási lehetőséget az eltelt közel két évtized során. Velük ápoljuk a kapcsolatot, többen közülük alkotómunkájuk mellett tanítanak is, számos fiatal tanítvánnyal rendelkeznek. Munkájukat fokozott érdeklődéssel és figyelemmel kísérjük, mentori segítségünkre folyamatosan számíthatnak. 2010 ősze óta az Art Misszió Nemzetközi Művészeti és Hagyományőrző Kiemelten Közhasznú Alapítvány által működtetett Hegyalja Üdülő, Kemping és Szabadidő Táborban művésztáborok szervezésével lehetőséget biztosítunk arra, hogy tanítványaink kiscsoportos foglalkozásokon tanuljanak mestereiktől és egymástól. A művésztáborok végén általunk rendezett kiállításokon mutatkozhatnak be csoportosan vagy egyénenként. Részükre sajtónyilvánosságot, honlapunkon megjelenést biztosítunk, és eredményeiket továbbítjuk nemzetközi társintézményeink felé.
Tevékenységünket új területen is kipróbáltuk. Létrehoztuk irodalmi és logikai műhelyünket. Tehetségtáborunkban idén nyáron három egyhetes turnusban már fogadtunk alsó tagozatos hátrányos helyzetű gyerekeket.
2012. évi terveink:
- Február: hagyományőrző kézműves foglalkozások a farsang jegyében szombatonként a farsangi időszakban
- Március: Irodalmi est tehetséges helyi írók és költők részvételével
Vendég Dr. Mercs István Ph.D. irodalmár
Környezetvédelmi pályázat
- Április: Irodalmi pályázat a Magyar Költészet Napjához kapcsolódóan.
Tavaszi tárlat dr. Kopriva Attila munkácsi festőművész munkáiból
- Május:Tehetségnap szervezése, büszkeségeink és tevékenységünk bemutatásának céljából
- Június és július: szaktanárok, művésztanárok és mesterek vezetésével alsó és felső tagozatos diákok részére biztosítunk részvételi lehetőséget tehetségtáborunkban
- Augusztus: Art Misszió Nemzetközi Művésztábor szervezése
IV. Anarcsi Nemzetközi Alkotótábor
- Október: "Boross Géza (1908-1971) festőművész munkái a Kisvárdai Rétközi Múzeumban" címmel Svetz Izabella művészettörténész előadása
- December: Art Misszió Adventi Kiállítás és Vásár színes programokkal 4 héten át az egyházak és művészeti csoportjaink részvételével
Az alapítvány működésének kezdete óta elsődlegesen, alapító- és kuratóriumi tagjaira számíthat a támogatások területén.
Működésünket az eddigi tapasztalatainkra alapozzuk, amely szerint önerőből sikeresen tartunk fenn és működtetünk több kiállítótermet, kézműves műhelyt, és szabadidő központot.
Jelentős támogatást jelent önkénteseink munkája. Segítségükre, munkájukra a jövőben is számítunk.
Évente több alkalommal rendezünk jótékonysági vásárt, melyek mindig népszerűek. Ezek bevételeit is tehetségpontunk működési feltételeinek megteremtésére fordítjuk.
Szándékunkban áll önkormányzatok intézmények,további szponzorok és támogatók megkeresése.
Munkatársaink éberen figyelik a pályázatokat, számos nyertes pályázatunk van. A továbbiakban is számítunk pályázati támogatásra és az adó1 %-ára.
Dr. Kaszineczné Vass Zsuzsanna - Art Misszió Alapítvány kuratóriumi elnök
művelődésszervező, újságíró, fényképész, CMS menedzser.
Munkám során a fenti területek mindegyikén tevékenykedtem, kiemelt figyelmet fordítva a művészetekre és tehetséggondozásra.
Több éven át vezettem nagyobb nemzetközi cégeket,, menedzseltem bel-és külföldi cégek projektjeit (Carl Zeiss Hungary, Polcommerce ), újságíróként dolgoztam, Képzőművészeti Galériákat vezettem, Nemzetközi Képzőművészeti és Kézműves Kiállításokat szerveztem 2000-2005-ig évente két alkalommal több száz résztvevővel.
2000-től kiemelten a művészetekkel és tehetségpártolással foglalkozom.
2003-tól kuratóriumi elnöke vagyok az Art Misszió Nemzetközi Művészeti és Hagyományőrző Kiemelkedően Közhasznú Alapítványnak, itt kamatoztatom társadalmi munka keretein belül a tehetséggondozás terén végzett több éves tapasztalatomat és szervezői készségemet.
Az Alapítvány 2004-ben, "Örökségünkkel Európába " projekt keretein belül Magyarországon elsőként mutatta be a XVIII. századi neves magyar alkotóink határon túl lévő alkotásait egy fél éves múzeumi helyszíneken történő vándorkiállítás formájában ( Debreceni Déri Múzeum, Hermann Ottó Múzeum, Báthori István Múzeum, Jósa András Múzeum ) A művészek között volt Munkácsy Mihály, Glatz Oszkár, Aba-Novák Vilmos, Csók István, Berkes Antal, Mednyánszky László és még sok más művész kiemelkedő alkotása. A kiállítás teljes szervezését én bonyolítottam, az Alapítvány önerőből, külső források bevonása nélkül vezette le az egy éves projektet, ingyenes belépési lehetőséget teremtve az érdeklődők részére.
2000-től több kiállító terem tevékenységét szervezem, az Art Misszió Alapítványnál végzett munkám során. Immár 10 éve folyamatosan kutatási,bemutatkozási, támogatási, továbbképzési lehetőséget teremtve a képző-és iparművészet, hagyományőrző kézimunka, kreatív újrahasznosítás terén a fiatal tehetségeknek, valamint az ismeretlen idősebb korosztály képviselőinek is.
Nemzeti és etnikai kisebbségeink részére folyamatos tehetségkutató pályázatokat írunk ki, valamint kiállítási lehetőséget biztosítunk.
A hálózatfejlesztés során is rendelkezem tapasztalatokkal, Közkincs Kerekasztalok, Civil Kistérségi Fórumok, civil kulturális hálózatok megalakításával.
2010-ben indítottuk el művészetterápiás tréning programunkat a sérült,fogyatékkal élő, gyermekek és felnőttek körében (Down Egyesület, Pszichotikusok Egyesülete, Oázis Napközis Otthon, és mások).
Akkreditált intézményként 2011-ben művészetterapeuta képzés indítását tervezzük, valamint Rehabilitációs Napközis és Képző Központ létesítését a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Jándon.
Munkám során a kiállításokon résztvevő a művészetek és kézművesség különböző ágazatait képviselők adataival (személyes hozzájárulásukkal) több ezer adatot és átadandó információt tartalmazó adatbázist hoztam létre, amelynek rendszerezését követően segítséget jelenthet a tehetséggondozás terén.
A rendelkezésemre álló óriási anyagot és a meglévő tapasztalataimat, bel-és külföldi kapcsolatrendszeremet szeretném felhasználni a projekt során a hálózatépítés és Tehetségpontok munkájának szervezésében, valamint továbbadni a működő Tehetségpontok részére, bekapcsolódni munkájukba.
Majorosné Majoros Gizella - rajz-népművelő szakos tanító, gyermekvédelmi felelős, szakgondozó, Együtt a Sérült Emberekért Alapítvány Fogyatékos Nappali Intézményének munkatársa.
Sándorné Sajtos Katalin - magyar nyelv és irodalom szakos tanár
Tanulmányait a Nyíregyházi Tanárképző Főiskolán, a Miskolci Egyetemen, és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen végezte.
1996 óta középiskolai tanárként működik.
Eredményei:
Országos irodalmi és nyelvészeti versenyekre való eredményes felkészítés, 8 év munkaközösségi vezetői beosztás, bemutató órák tartása. Tehetségek felkutatása, képzése, hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatása.
Takács Zoltánné - magyar, rajz-művészettörténet szakos tanár.
Tanulmányait a Nyíregyházi Tanárképző Főiskolán, Egri Tanárképző Főiskolán és a Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen végezte.
Eredményei:
Szép magyar beszéd országos versenyre való eredményes felkészítés, 13 év munkaközösségi vezetői beosztás, országos kísérlet vezetése a személyiségközpontú (Embertan) tanításban, és bemutató órák tartása, 6 éven keresztül tanítás ezen a területen. Tehetséges tanulók felkutatása, és képzése a beszéd és a rajzolás, festés területén.
Sebestyén Márta - okleveles kommunikációs és PR szakember
Beregszászon született. Tanulmányait a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán és a Szegedi Tudományegyetemen végezte, dr. Havas Henrik tanítványa. Az egyetem elvégzése után kommunikációt és PR-t tanított a Nyíregyházi Főiskola Művelődésszervező és Andragógia Tanszékén. Ezt követően az Amerikai Külpolitikai Intézet kommunikációs tanácsadója lett Washingtonban és Budapesten, ahol dr. Száz Zoltánnal, a Magyar Köztársaság kiskeresztjével kitüntetett politikussal és jogásszal dolgozott együtt és nem utolsósorban Farkas Bertalan első magyar űrhajóssal.
Baetz Piroska - festőművész
Szentesen született, Tokácsli Lajos festőművész tanítványa volt, jelenleg Németországban él. Munkáinak nagy része grafikák, fotók, ezek ötvözéséből digitálisan feldolgozva állnak össze. Szeret játszani a színekkel, formákkal. Több hazai és nemzetközi kiállításon vett részt. Ötletgazdagság, sokszínűség jellemzi munkáit. Elismert tagja a német FC. társaságnak is. A digitális képei által jutott egy nemzetközi "PSD. Photoshop" újsághoz, melynek 2007-től állandó szerkesztője. Képeit gyakran felajánlja jótékony célokra. Gyakran tartózkodik Magyarországon, work-shopokon, kiállításokon és fogyatékkal éló gyermekek tehetséggondozó terápiás rendezvényein vesz részt.
Horváth Judit - iparművész
Az AMKA tagja, fogyatékkal élő fiatalok és felnőttek tehetséggondozó és művészetterápiás programjaiban vesz részt Nyíregyházán és Kecskeméten. Részt vesz az Art Misszió Alapítvány "Natúra Manufaktúra" projektjében, ami a kreatív újrahasznosítást támogatja a művészetek eszközeivel. Kézműves és tehetséggondozó műhelyeket vezet.
Dr. Horváth Endre - Pszichiáter főorvos, pszichológus, igazságügyi orvos szakértő, személyiségfejlesztéssel foglalkozó szakember. Rehabilitáció és művészetterápia szakterületen publikál, szponzor.
Megellai Katalin - festőművész
1990 óta kiállító alkotóművész. Több művészeti ágban elismert. Foglalkozása szerint a szociális szférában autista kisgyermekeket gondoz, oktat terápiás céllal kézművességre, művészetre. A Kalamona bábcsoport tagja, báb- és díszlettervezője.
Minden tudományterületen és művészeti ágban további szaktekintélyeket keresünk meg és együttműködésre kérjük fel céljaink megvalósítása érdekében.
Hazai, felvidéki, kárpátaljai, erdélyi tehetségpontokkal való kapcsolatépítést tapasztalatcserét tervezünk.
Tehetséggongozásban résztvevő tanárok önkéntesek képzését, továbbképzését kezdeményezzük. A szakmai és módszertani ismereteinket folyamatosan bővítenénk az eredményesség és a hatékonyság érdekében. Az egyre jobb eredmény eléréséhez elégedettségi kérdőíves felmérést végeznénk , melyek alapján a hiányosságainkat pótolni, az erőségeinket a megfelelő színvonalon tudjuk tartani.
Fontosnak tartjuk a személyes kapcsolattartást. Tehetségsegítő tevékenységünket, mentorok, koordinátorok, szaktanácsadók segítségével végezzük, akik közvetlen kapcsolatban vannak ígéretes tehetségeinkkel.
A hozzánk forduló tehetségekkel megfelelően szakképzett és tapasztalt pedagógusok foglalkoznak kisebb csoportokban. Mindezek mellett az egyéni odafigyelést és a gyermek személyiségének teljesebb megismerését a sikeres fejlődés és kibontakozás fontos feltételének valljuk ennek érdekében tapasztalt pszichiáterek segítik munkánkat.