Az illyés Tehetségpont az alábbi tehetségterületeken és tevékenységi körökben fejtette ki tevékenységét:
Elvégeztük a matematika táborokkal kapcsolatos fejlesztéseket. Két külön tábort szerveztünk a tehetséges 7-8. évfolyamos és 9-12. évfolyamos diákjaink számára.26 diák és 6 matematika szakos tanárunk, ill. Székely Péter (Eötvös József Gimnázium vettek részt.Pályaorientációs Napunkon Recski Gábor főelőadó Mesterséges intelligencia témában tartott előadást.Kiemelt versenyeken is szép eredménnyel szerepeltek a diákok, köszönhetően a tehetséggondozó szakkörökben folyó eredményes munkának. Az Arany Dániel országos versenyen 3. helyezést, és a Dürer matematika versenyen, 2. helyezést, Kenguru nemzetközi matematika versenyen is 2. helyezést, a Matematika Határok nélkül versenyen pedig 13. helyezést értünk el. Részt vettünk még Varga Tamás, Apáczai, Zrínyi Ilona, Kalmár László, versenyeken, ahol ugyancsak az 1-20 helyezettek között voltunk.
A röplabda játékosok nevelése jó eredménnyel folyt, a mérkőzéseken, edzéseken felkészültek a diákok a kiemelt rangos versenyekre. Célul tűzték ki az országos I. osztályba kerülést, a felnőtt csoportba is. Szoros együttműködésben dolgoztak együtt a Szent Imre Gimnázium röplabdás lányaival, vegyes csapatokat alkotva.Lehetőség nyílt bemutató edzések tartására is, ahol nemzetközi edzők vettek részt, sokat tanultak tőlük a játékosok. Itt a Tehetségpont helyszínén készült fel a magyar női és férfi röplabda válogatott. Az edzéseken a tanulóink részt vehettek, így tapasztalatokat gyűjthettek. A játékosok beiskolázására is sor került. Jegyzőkönyv – illetve játékvezetői minősítést szereztek. Nemzetközi tornán is részt vettek játékosaink Klagenfurtban. Megmérettették tudásukat, és egyben a nyelvet is gyakorolhatták.
Nyelvi szakkörökön a nyelvi mérés alapján kiválogatott tehetséges diákjaink nyelvtudását, kommunikációs készségét, idegen nyelvi kompetenciáját eredményesen fejlesztettük. 2 nyelvvizsgával rendelkező végzős tanuló, akinek legalább egy felsőfokú nyelvvizsgája van, 36 fő volt. C2-es nyelvvizsgát 5 tanuló szerzett, 3 nyelvvizsgát 5 tanuló szerzett. Több külföldi tanulmányúton is részt vettek diákjaink, hogy fejlesszék nyelvtudásukat, és megismerjék az adott ország történelmét, kultúráját. Diákjaink a sikeres tehetséggondozás eredményeként rangos tanulmányi versenyeken nagyon szép eredményeket értek el. OKTV versenyeken német nyelv I. kategóriában 1.,2.,7.,12. ,II. kategóriában 6. helyezést OÁTV német versenyen 2., és 3. helyezést értek el.
Nagy hangsúlyt fektetünk a diákok interperszonális fejlesztésére. Érzékenyítő projektnapunk keretében lehetőséget kaptak diákjaink, hogy találkozhassanak különféle egyesületek, alapítványok tagjaival, pl.: A város mindenkié/menhely alapítvány – elsőkézből a hajléktalanságról. Az Illyés Napok megrendezése nagyban hozzájárult diákok szociális, művészeti kompetenciájának fejlesztéséhez.
Hatókörünk kiterjed határainkon túlra is. Hagyományos nemzetközi programjainkat a továbbiakban is szeretnénk megvalósítani. A „Kultúrák közötti kommunikáció a Kárpát-medencében” projektünk résztvevő iskolái: Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium, ukrajnai Füleki Gimnázium, szlovákiai Lendvai Középiskola, szabadkai Székely Mikó Líceum, sepsiszentgyörgyi Illyés Gimnázium, miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium, és a hajdúnánási Csiha Győző Szakgimnázium. Az eddig minden évben megtartott projektjeink mellett a tehetségnapok programjaira is várjuk ezeknek és más együttműködő tehetségpont diákjait.
A PEEP (Pán Európai Education Project) nemzetközi programokban is aktívan veszünk részt. A munkanyelv az angol, így diákjaink ily módon is tudják fejleszteni nyelvtudásukat. Cseh, orosz, finn, olasz, szlovák és magyar iskolák részvételével valósítjuk meg a PEEP Science, History, Theatre programokat. Témáink között szerepelt „Egy vagy kettő világháború volt valójában?”, „A II. Világháború, mint a háborúk lezárása”, „Mesterséges intelligencia”, „Üvegházhatású gázok”. A Theatre projekben a különböző országok diákjai angol nyelvű színházi előadásokat tartanak, melynek egy-egy jelenetét egy-egy külföldi csoport adja elő. Ebben a programban részt vesz még a francia nyelvű diákszínjátszó körünk is.
A röplabdajátékos lányoknak lehetőségük van a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium Emericus Tehetségpont röplabdajátékosaival információkat cserélni a tehetségazonosítás és tehetséggondozás témában, szakmai tanácsadással egymás munkáját segíteni, így a két tehetségpont között már 7 éve aktív együttműködés folyik, nagyon jó eredménnyel. Sok barátság született így már a lányok között.
Iskolánk tagja az ÉGIG - Élenjáró Gimnáziumok Igazgatóinak Grémiumának. Rendszeresen konzultálnak az oktatás aktuális kérdéseiről, de emellett közös projekteket is szerveznek. A Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium, a Veszprémi Lovassy László Gimnázium, ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium Tehetségpontjaival együttműködve nagy hangsúlyt fektetünk a tehetséges diákok képzésére. A jövőben tervezzük, hogy a gimnáziumok diákönkormányzatai is együttműködve közös platformot hoznak létre, ahol az általuk preferált területeket is bevonjuk a tehetséggondozásba.
A Mozgókép és Animációkészítő, Művészeti és Médiafotográfus, Kerámiaműves szakokon iskolánkban az oktatás tevékenysége elsősorban kistérségi, de az érdeklődők köre egyre bővül, így már az ország egész területéről jönnek diákok az OKJ képzésükre tanulni. A jövőben szeretnénk a művészeti piac lehetőségeit még jobban kiaknázni. Együttműködésünk eredményeként minden Illyés Napi díjazott, ill. a kitűnő tanulók is egy-egy értékes kerámia dísztárgyat kapnak. A fotósok minden rendezvényünkön részt vesznek és dokumentálják az eseményeket. Minden évben kiadásra kerülő évkönyvünkben a fotókat ők készítik.
Iskolánk részt vesz a Vekop 7.3.3 pályázaton „Digitális környezet a közneveléssel címmel”. A projekt megvalósítása során a szövegértés kompetenciaterület fejlesztését vállaltuk. Létrehoztunk már egy digitális tantermet, de célul tűztük ki további tantermek fejlesztését is. Ahhoz, hogy a kollégák szakszerűen tudják használni ezeket a digitális eszközöket, felületeket, belső képzést indítottunk és megalakítottuk a digitális munkaközösséget is. A jövőben célunk a már meglévő digitális adatbankunk fejlesztése, workshopok tartása, ahová meg szeretnénk hívni a budaörsi kollégákat is.
A matematika tantárgy keretében meghirdettünk a régióban egy online tehetséggondozó programot. Szombatonként online részt lehet venni foglalkozásokon, melyek anyagát később a honlapon meg lehet nézni. Ezzel szeretnénk elérni azokhoz a tehetséges általános iskolásokhoz, akik később remélhetőleg az Illyés padjait fogják koptatni. ¶
A matematika táborokat továbbra is meg szeretnénk rendezni. Tervezzük, hogy részvételi lehetőséget biztosítunk tehetséges budaörsi általános iskolásoknak. A célként meghatározott korosztályos bővítést sikerült megvalósítani, így már a 7-8. évfolyamnak is szervezünk egy külön időpontban tábort.
Tervünkben szerepel még, hogy matematika és idegen nyelv tantárgyakban év elején meghirdetünk projekteket, melyeknek témagazdái a kollégák lesznek. A diákok szabadon választhatnak majd ezek közül, és akár egyéni- vagy kiscsoportos formában vehetnek részt a megvalósításban. Év közben a témát gondozó szaktanárral hetente szakkör formájában konzultálnak, és félév végén a diákságnak prezentálnák a kiválasztott projektet. Digitálisan rögzítenénk a felvételt, és ezzel is bővítenénk az adatbázisunkat, illetve megoszthatnánk az anyagot az együttműködő tehetségpontokkal. Amennyiben képanyag készül, azt kiállítanánk a gimnáziumban, illetve a Budaörsi Városházán.
Szoros kapcsolatot ápolunk a város testnevelő tanáraival. Iskolánk szaktanára NETFIT szakértő. Városszintű mérés-értékelések kiértékelésekor ki lehet szűrni a tehetséges tanulókat. A jövőben tervezzük, hogy ezeknek a tanulóknak a fejlődését nyomon követjük, és sportegyesületekbe irányítjuk. A hagyományosan évről évre megrendezésre kerülő Fut az Őrs futóversenyen, amelyen a város általános és középiskolai diákjai vesznek részt, eredményeik alapján ki lehet választani a legtehetségesebb futókat. Tehetséggondozásuk a jövőben is fontos feladatunk. Az atlétikai szakosztályon kívül iskolánkban még több szakosztály is működik, ahová a budaörsi iskolák hozzánk irányítják a tehetséges tanulókat. 6 éves kortól felnőtt korig végzünk tehetség felismerést és fejlesztést régiós központként. Minden évben átadásra kerül „Az év sportolója” díj, melyet a jövőben is szeretnénk kiosztani.
A Tehetségpont fenntarthatóságát eddig az „Illyés Gyula Gimnázium Alapítványa” segítette. Támogatta az iskolarendszer hatékonyságát növelő pedagógiai tevékenységeket, a tehetségkutatást – és gondozást, nemzetközi kapcsolatok kialakítását, a tanulók nyelvtanulásának segítése céljából. Az intézmény hagyományrendszerét támogatta és színesítette, szervezte a diákok iskolai szabadidő sportját.
Az elmúlt években létrehoztunk egy második alapítványt is, mely intézményünk tanulmányi – kulturális – sport – és egyéb tevékenységeit biztosítja. Mindkét alapítványnak nagyon fontos, hogy minél többen támogassák adójuk 1%-ával a vagyont, ezért a honlapunkon is és szülői fórumokon is kérjük a felajánlásokat.
A Budaörsi Önkormányzat Képviselőtestületében két volt diákunk tevékenykedik. Szívügyüknek érzik, hogy képviseljék a Budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumot, és támogassák a tehetséges diákokat.