Alkalmasság
Intézményünk 2003 óta összetett intézményként működik, általános- és alapfokú művészeti iskolával. Fő profilunk a magas szintű néptánc oktatás. A gyermekek óvodától kezdve sajátítják el a néptánc alapjait. Első évfolyamtól kezdve népi játékot, néptáncot, később a gyakorlati oktatás mellett népzenei alapismereteket, népi éneket, folklórismeretet, tánctörténetet és táncjelírást is tanulnak. Általános iskola negyedik évfolyamától a néptánc választható tantárgyként szerepel, melyet nyolcadik osztály végéig egyre magasabb színvonalon sajátíthatnak el. Az a diák, aki szeretné folytatni a néptáncot az általános iskola befejezése után is, az a továbbképző csoportjaiban táncolhat tovább. E mellett – három éve, a nagy érdeklődésre való tekintettel- működik felnőtt néptánc oktatás is együttműködve a Varsány közösségi Házzal. Néptáncosaink helyi, regionális- és országos néptáncbemutatókon és versenyeken vesznek részt színvonalas műsorral, kimagasló eredménnyel.
Ezen kívül az alábbi művészeti területeken működtetünk szakköröket, fakultációkat:
- dráma – színpad: állandó résztvevői az iskolai és városi rendezvényeknek, valamint minden évben tanév végén Dráma Gála keretében színvonalas műsorral szórakoztatják az érdeklődőket. A környező településeken vendégszereplést is vállalnak.
- énekkar: szintén állandó résztvevői az iskolai és városi rendezvényeknek. Népdalminősítőkön vettek részt, ahol arany és ezüst minősítést szereztek több alkalommal is.
- hangszeres zeneoktatás: gitár-, hegedű-, citera-, szolfézs – oktatásnak biztosít helyet intézményünk.
- újságírás: folyamatos résztvevői vagyunk a LADIK versenysorozatnak. Legjobb eredmény: döntő 5. helyezés tíz csapatból.
- szavalóverseny: megyei, városi és kistérségi szavalóversenyeken egyaránt részt vesznek diákjaink.
- versírás: vers- és prózaíró pályázatok rendszeres résztvevői vagyunk. Diákjaink verseit már verseskötetek is őrzik.
- szépolvasó verseny: házibajnokságokat szervezünk alsó tagozaton, állandó résztvevői vagyunk a Szép magyar beszéd, Megyei Kazinczy versenynek, valamint más iskolák által szervezett rendezvényeken is megmérettetjük magunkat.
- helyesíró verseny: iskolai és kistérségi versenyekre is benevezünk a lehető legtöbb alkalommal, rendszeres résztvevői vagyunk a Simonyi Zsigmond versenynek, szép eredményekkel.
- Rákóczi Gála: a rendezvény műsorát iskolánk színvonalas produkciói alkotják – ének, vers, tánc, hangszeres zene, mesejáték, paródia, drámajáték.
- Néptánc Gála: minden évben megrendezésre kerülő programunk, melyen óvodás és iskolás néptáncot tanuló gyermekek mutatják be tudásuk legjavát.
Együttműködési szerződés alapján kapcsolatban állunk az alábbi tehetségpontokkal: Szolnoki Főiskola, Madame Curie Alapítvány.
Tervezett hatókör életkor szerint:
A néptáncoktatásban óvodás kortól egészen fiatal felnőtt korig törekszünk a tehetséges gyermekek felismerésére, majd képességeik kibontakoztatásának támogatására.
Az általunk megjelölt többi területen általános iskolás korú gyermekekkel foglalkozunk.
Tervezett hatókör földrajzi elhelyezkedés, művészeti ágak szerint:
Helyi rendezvényeink körébe tartoznak az iskolai, városi és civil szervezetek által megrendezésre kerülő műsorok, programok.
Iskolánkhoz közeli településeken rendszeresen részt veszünk műsorainkkal. Meghívást kapunk alapítványi bálok, sportnapok és kulturális rendezvények színesítésére, gazdagítására. Folyamatos szereplői vagyunk kistérségi vetélkedőknek. versenyeknek:
- Implom József helyesírási verseny
- Damjanich szavalóverseny ( Martfű)
- Damjanich-napok (Cibakháza)
Megyei rendezésű fesztiválokon, kulturális rendezvényeken veszünk részt , versenyeken indítjuk rendszeresen tehetséges diákjainkat:
- Jászkun Világ Művészeti Szemle
- Kiugró Gála
- Simonyi Zsigmond helyesíró verseny
- Megyei Tollaslabda Diákolimpia
Visszatérő szereplői vagyunk az alábbi országos versenyeknek, regionális rendezvényeknek:
- Pendzsom Folk Fesztivál
- Szolnoki Néptánc Fesztivál
- Tengeri Kavalkád
- Országos Ifjúsági Szólótánc Verseny
- Szép magyar beszéd verseny
- Ragadj tollat! versíró verseny
- Országos Népdaléneklő verseny
- Száguldó mátrixok Országos levelező irodalom és művészetek versenye
Azon munkálkodunk, hogy az eddigi versenyeken való részvételt és eredményeket szinten tartsuk, lehetőség szerint emeljünk a tehetséges gyermekek számán és teljesítményük színvonalán.
Munkánk során számítunk a szülők erkölcsi és anyagi támogató munkájára. A hatékonyabb működés miatt együttműködési megállapodást kell kötni szakemberekkel, akik jártasak a tehetséggondozásban, valamint a pszichológia területén. A tehetséggondozásban kiválóan tudnánk továbbra is kamatoztatni vendégművészek és szakemberek munkáját, akik intézményünk meghívására látogatnak el hozzánk. Tervezzük a kapcsolatfelvételt társ iskolákkal, tehetségpontokkal.
Eddigi innovációs tevékenységeink:
Intézményünk 24 pedagógusa részt vett a Debreceni Egyetem Pszichológiai Tanszékének vendégelőadója által vezetett akkreditált továbbképzésen. Címe: A pedagógusszerep változása a tehetséggondozásban. Bővíthettük ismereteinket: rálátást kaptunk arra, hogyan azonosítsuk és gondozzuk tehetséges tanítványainkat.
Munkastílusunkra jellemző az önkéntes részvétel, a barátias légkör a foglalkozások alkalmával. Szülőkkel, szakemberekkel együttműködve igyekszünk olyan meghitt közeget teremteni, ahol a gyermek biztonságban érzi magát, hogy tehetsége maradéktalanul felszínre kerülhessen.
Specifikus és konkrét programok:
Teret kívánunk biztosítani minden olyan gyermek számára, aki az általunk felsorolt valamely művészeti ágban kimagasló teljesítményt nyújt. Azon gyermekek kibontakozását kívánjuk elősegíteni, akik egyéni világnézettel, látásmóddal rendelkeznek.
Az önkifejezés minden formáját támogatni, segíteni szeretnénk, akár interperszonális, akár intraperszonális közegben.
A megalakulás utáni első évben olyan rendezvényeket szeretnénk iskolánk tanulóinak szervezni, ahol kibontakoztathatják tehetségüket. Bemutatkozhatnak néptáncosaink a Néptánc Gálán. Az osztályok, vagy azok képviselői léphetnek fel zenés, táncos, prózai darabokkal a Rákóczi Gálán. A színjátszást kedvelők megmutathatják tehetségüket a Dráma Gálán, valamint a nemzeti ünnepekhez kapcsolódó városi és iskolai műsorainkon, október 6-án, október 23-án, karácsonykor, március 15-én, március 27-én.
Iskolánk tehetséges olvasó és szavaló diáksága rátermettségét bizonyíthatja a Szépolvasó versenyen a Közöld Alapítvány és a Madárbarát és Természetvédő Kör Vers- és Prózamondó versenyén.
Irodalmi alkotóműhelyünkben több diák (versírók, meseírók, keresztrejtvényt fejtők) lehetőséget kapnak tehetségük megcsillantására, vers és prózai művek alkotására. Helyi médiák - megállapodás alapján - teret adnak ezek közzétételéhez, a közönséghez való eljutásához.
A sportolásban jeleskedő tanulóink az Ifjúsági és Sportnapon, valamint a Mozdulj Falva!, a Rákóczi Kupa (tollaslabda), a sportágankénti Diákolimpia rendezvénysorozatain tehetnek tanúbizonyságot tehetségükről.
Anyagi fenntarthatóság
Mivel nem vagyunk önálló gazdálkodású intézmény, ezért forrásteremtési tevékenységünket kiterjesztettük pályázatok és civil szervezetek irányába.
Iskolánk versenyeztetési költségeinek fedezésére eddig is jelentős támogatást kapott a Rákóczi Diákjai Alapítványtól, melyre a továbbiakban is számíthatunk. Szoros partnerségben működünk együtt a Rákóczi Néptáncegyüttes Közhasznú Egyesülettel is. Az egyesület biztosítja térítésmentesen a néptáncoktatás technikai feltételeit.
Számos nyertes pályázattal büszkélkedhetünk. Ezek közül szeretnénk kiemelni az Oktatásért Közalapítvány „Angol nyelvi tehetségműhely” és a Nemzeti Tehetségprogram „Rákóczifalva néptáncos tehetségei” tehetségazonosításra megnyert pályázatát.
Több TÁMOP-os pályázat együttműködő partnerei is voltunk az elmúlt években (Varsány Közösségi Ház, Szandaszőlősi Ált. Iskola és AMI, Hild Viktor Könyvtár, Aba-Novák Kulturális Központ)
Sportban tehetséges gyermekeinkkel való foglalkozást biztosítják a Magyar Kézilabda Szövetséghez, Magyar Tollaslabda Szövetséghez és a Magyar Kosárlabda Szövetséghez benyújtott nyertes pályázataink.
Ezekből a forrásokból igyekszünk biztosítani az eszközellátottságot, hogy megfelelő hátteret tudjunk teremteni a tehetségek kibontakoztatásához és jutalmazásához.