Kisudvarnok Község Önkormányzata nagy hangsúlyt fektet a környezet védelmére, a természeti kincsek megóvására, a népi hagyományok megőrzésére, ápolására, a kis tehetségek támogatására, az oktatás színvonalának a javítására, valamint a folyamatos megújulásra. Mindezt nem csak helyi, de kistérségi szinten is végzi.
Ezek értékek szem előtt tartásával a település pályázatokon keresztül igyekszik javítani az itt élő lakosok életkörülményein. A megpályázott támogatások tartalmi értéke szorosan összekapcsolódik az önkormányzat szemléletmódjával. Mindezeknek köszönhetően a település 2013-ban elnyerte az év faluja címet. Egy évvel később az Európai Falumegújítási versenyben a fenntartható, teljes körű, a „jobban élni” - mottónak megfelelő, „kiváló minőségű falufejlesztésért”- elismerést kapta meg.
A községben működő általános iskola, illetve óvoda, valamint a helyi önkéntes szervezetek, mind e szemléletmód vallásával működnek, igyekeznek javítani a közösségi értékeken, segíteni a családoknak.
Az általános iskolánk, és óvodánk folyamatosan részt vesznek különböző tantárgyi versenyeken helyi, területi, járási, megyei szinten. Számolatlanul küldik gyermekeink képzőművészeti pályamunkáit a különböző szervezetek által meghirdetett pályázatokra, melyeken szép eredményeket érnek el. Munkatársaink motiváltak és elkötelezettek a tehetséges ifjak tanórán kívüli képzésében, foglalkoztatásában.
A községben működő sportegyesületnek köszönhetően számtalan tehetséges helyi fiatalból országos szinten elismert futballista vált.
Tevékenységünkkel elsősorban Kisudvarnok községben azonosított tehetségeket kívánjuk segíteni, továbbfejleszteni, de a Tehetségpont hatókörét közigazgatási határainkat átlépve a környékbeli településekre is kiterjesztjük – mint ahogy jelenleg sincs lakóhelyhez kötve az intézményhasználók köre. Az Önkormányzat élő, napi kapcsolatokkal rendelkezik a környékbeli önkormányzatokkal, oktatási és közművelődési intézményekkel, művészeti csoportokkal, civil szervezetekkel. A helyi civil szervezetek, melyek részt vesznek munkánkban a Pünkösdi Rózsa Népdalkör, a Kisudvarnoki Sportegyesület, a Kisudvarnoki Önkéntes Tűzoltók Egyesülete, a Kisudvarnoki Magyar Tannyelvű Alapiskola, a Kisudvarnoki Magyar Tannyelvű Óvoda, a Nyugdíjas szervezet, az alapiskola mellett működő Szülői Szövetség és még sok egyéb. Ezen szervezetek működésünk hatékonyabbá tételét biztosítják. Ezen szervezetek tagjai közt értékes humánerőforrás lakozik.
A község több magyarországi önkormányzattal is tart fenn testvér-települési kapcsolatot. Ténykedésünket testvértelepüléseinkkel karöltve, a települések civil szervezeteivel való együttműködéssel igyekszünk biztosítani. Ilyen civil szervezet a Kisalföldi Tehetségsegítő Tanács, mely a tehetségpontokat koordinálja, segíti a működésüket, a Tényő Világa Egyesület az Élhetőbb Településért (Akkreditált Kiváló Tehetségpont), és a Tényői Ady Endre Általános Iskola. A tehetségpont hatókörét ezen falvak fiataljaira, valamint az egész Tőkési-ág Kistérségre is ki szeretnénk bővíteni a továbbiakban. Terveink közt szerepel kialakult kapcsolatrendszerünknek köszönhetően mintegy hidat képezni a magyar ajkú lakosok közt a határ két oldalán, hogy gyermekeink minél behatóbban tanulmányozhassák egymás történelmét, kultúráját és hagyományait, nyelvjárását.
Az önkormányzat tehetséggondozó szellemi műhelyként fog funkcionálni. Fontosnak tartjuk, hogy községünk, és a környező falvak fiataljai lehetőséget találjanak önművelésre, érdeklődésüknek megfelelően eltölteni szabadidejüket, fejleszteni a képességeiket, megmutatni tehetségüket, miközben játszva tanulhatnak.
Tehetségpontunk felvállalja:
- Tehetségnapi vetélkedők lebonyolítását, ezzel is segíteni a tehetségek felkutatását
- Házi és kistérségi versenyek, vetélkedőket tervezünk szervezni, fontosnak tartjuk a vetélkedőkön való részvétel lehetőségének megteremtését a fiatalok számára (történelmi, helyesíró, mesemondó, báb-, és színjátszó-, stb.)
- Terveinkben, és céljaink meghatározásában szerepelnek a nyári hagyományőrző táboroztatások
- Meghívnánk sikeres, elismert kisudvarnoki származású embereket, akik a fiataloknak előadást tartanának munkájukról, sikereikről.
- Az erdei iskola program folytatása, melynek keretén belül a fiatalok megismerkednek a történelmi Magyarország nevezetességeivel, természeti kincseivel.
- A nemzetközi kapcsolatok ápolása. Testvértelepülési kapcsolatot keresünk a történelmi Magyarország területéről, kapcsolódási pontokat keresünk, együttműködési megállapodásokat kötünk civil szervezeteikkel. Partnerségi viszonyra törekszünk minél több településsel, intézménnyel és civil szervezettel, valamint Tehetségpontokkal.
- Művészeti tevékenységünket folytatva ápoljuk a néphagyományokat. Mindezek személyiségformáló erejét felhasználva a tehetséggondozásban.
- Az egészséges életmódra nevelés jegyében szorosan együttműködünk a helyi sportegyesülettel, valamint a Bíró Kánság Lovasíjász Egyesülettel.
- Az életkornak megfelelő tehetséggondozást, személyiségfejlesztést, és képességfejlesztést kívánjuk lehetővé tenni az óvodában, iskolában és a középiskolásaink körében.
- Kiemelten fontosnak tartjuk a tudatos környezeti neveléssel kapcsolatos programokat, tevékenységeket, mint pl. a rendhagyó honismereti és természetismereti órákat, a Föld és a Víz napjának megtartását, kirándulásokat erdeinkben, tanösvényeinken, a Kis-Duna takarítását, a Tőkési –ág tisztántartását. Folytatjuk a “Takarítsuk ki a Csallóközt!” programot.
- Fontosnak tartjuk a hagyományok ápolását. Minden évben megrendezésre kerül a Pünkösdi Népzenei Fesztivál, melyen neves népdalcsoportok lépnek fel.
Ennek érdekében 2016 januárjától vállaljuk:
- tehetségfejlesztő programok kidolgozását,
- óvodai "tehetségcsírák", iskolai "tehetségpalánták" azonosítását,
- konferenciákon, továbbképzéseken, szakmai napok szervezése (szülők bevonásával),
- folyamatos kapcsolattartás a tehetségpontokkal, szakemberekkel
- folyamatos tájékoztatás internetes felületen
A tehetségfejlesztés intézményen kívüli szervezeti formái:
- kézműves műhely
- szakkörök, művészeti csoportok
- önismereti csoport
- játszóház
- táncház
- nyári kurzusok, táborok
- erdei iskola
- sportversenyek , úszótanfolyam
- a tanulók munkáiból rendezett kiállítás
- cserkészet
- diákszínjátszás, bábozás
Elhivatottságunk, kapcsolati valamint szellemi tőkénk záloga a jól szervezett munkánknak. Pályázati tevékenységünkkel minden esztendőben külső forrásokat is képesek voltunk bevonni a község szakmai munkájának fejlesztésébe. Tehetségpontként szeretnénk továbbra is pályázatokon indulni és sikeresen szerepelni.
A továbbiakban is felkeressük a helyi és a településen dolgozó vállalkozásokat adománygyűjtés céljából, valamint tervezzük jótékonysági események, például sportversenyek, tanulmányi versenyek, vetélkedők és jótékonysági bálok megrendezését.