Egyesületünk 1999 óta van jelen a pécsi és Pécs környéki cigányság életében. Többrétű és sokszínű tevékenységet folytatunk, igyekszünk minden korosztály számára megfelelő programokat, lehetőségeket kínálni. Kiemelten foglalkozunk a hátrányos helyzetű, elsősorban – de nem kizárólag – cigány/roma származású gyerekekkel, fiatalokkal, számukra hasznos, érdekes programokat kínálunk. Működtetünk tanulószobát, valamint tanoda programot valósítunk meg.
2011-ben Czinka Panna Családi Napközi elindítását és fenntartását kezdeményeztük. A családi napközink célja, hogy azokat a hátrányos helyzetű, de jó képességű, szívesen tanuló diákokat segítse a kiscsoportos, egyéni tanulássegítést is biztosító programunk, akik számára az otthoni tanulássegítés nem megoldott. A családi napközi működtetése után járó állami normatívát teljes egészében a gyerekek uzsonnáztatására illetve szaktanárok biztosítására fordítjuk.
A köz- és felsőoktatásban tanuló tehetséges, jó tanulmányi eredménnyel vagy kiemelkedő szorgalommal bíró diákok, hallgatók számára folyamatosan segítséget nyújtunk ösztöndíjlehetőségek felkutatásában, a pályázatok benyújtásában, támogató nyilatkozatok, ajánlások megfogalmazásában.
A Tehetségpontunk pedagógiai és pszichológiai háttere évek óta adott: állandó munkatársaink között több pedagógus, gyógypedagógus, szociális szakember van, valamint önkénteseink soraiban is tisztelhetünk leendő pedagógusokat, romológusokat, szociális munkásokat valamint pszichológusokat is, akik fiatalos lendületükkel könnyen megteremtik a barátságos légkört a hozzánk érkező gyerekekkel, diákokkal is.
Olyan fiatalok, idősebbek továbbtanulását is támogatjuk, akiknek családi vagy magánéleti okok miatt a tankötelezettség idejét túllépve már nincs lehetősége befejezni az alapképzést, vagy továbbtanulni. A pécsi Gandhi Gimnázium esti tagozatára többen az egyesület anyagi támogatásával tudtak beiratkozni, és azóta is szívesen járnak iskolába, örömmel tanulnak, valamint olyanoknak is segítünk megfelelő képzési formát találni, akik szeretnék befejezni félbehagyott általános iskolai tanulmányaikat. 2013 tavaszától felnőttek számára szóló tanulócsoportot működtetünk.
Tehetségpontunk hatóköre megegyezik az egyesületével, vagyis regionális. Eddigi programjaink során szakmai kapcsolatot alakítottunk kis a Bonyhádi Roma Független Egyesülettel, a nagykanizsai Demokratikus Roma Vezetők Szövetségével is.
A tehetségazonosítás, tehetségfejlesztés és tehetséggondozás érdekében jelenleg is együttműködünk azokkal az általános iskolákkal, ahová többségében hátrányos helyzetű, roma/cigány diákok járnak (Budai Városkapu Iskolaközpont, Néri Szent Fülöp Katolikus Általános Iskola), továbbá az Esztergár Lajos Családsegítő Szolgálat és Gyermekjóléti Központ Meszesi egységével, a Pécsi Gyermekotthonnal, a Gandhi Gimnáziummal, a PTE-BTK Romológia és Nevelésszociológia Tanszékével, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület György-telepen működő Jelenlét programjával is.
A jelenleg tanodánkba valamint Hősök-terei tanulószobánkba járó diákok tehetséggondozása érdekében is fontosnak tartjuk ezeket az együttműködéseket. Tanoda programunknak köszönhetően a térség jelentős számú tanodájával van kapcsolatunk, megosztjuk tapasztalatainkat egymással.
Szeretnénk olyan helyi, regionális, országos hatókörű szervezetekkel is kapcsolatot felvenni, amelyek a tehetséggondozás, tehetségfejlesztés terén már több tapasztalattal rendelkeznek, és velük együttműködve, tapasztalatainkat megosztva saját Tehetségpontunk is hatékonyabban tudna működni.
Egyesületünk megalakulása óta nagy hangsúlyt fektet a gyerekek, fiatalok hasznos szabadidőeltöltésére, számukra olyan új lehetőségek bemutatására, amelyek képességeik teljesebb kibontakoztatásához járulnak hozzá. Minden olyan tehetségformával szeretnénk foglalkozni, amelynek gondozására igényt látunk, valamint úgy tapasztaljuk, hogy foglalkozni szükséges a velünk kapcsolatban állók esetében. Rendszeresen működő tanoda és tanulószoba, valamint játszósarok programjaink miatt elsősorban az inter- és intraperszonális, a logikai-matematikai, a nyelvi, természetei tehetségterületekkel foglalkozunk, de működő kézműves klubunk, zenei klubunk, film- és fotószakkörünk, valamint sporttal kapcsolatos rendezvényeink (sportnap, sportágválasztó nap, stb.) miatt a vizuális, a zenei, a tánc, a testi-kinesztetikus tehetségterületekkel is kiemelten foglalkozunk.
Ezekhez igazodva a jövőben is működtetjük a már említett programjainkat, a táncházunkat, klubjainkat, szakköreinket, melyeket az igényeknek megfelelően bővítünk is.
A gyerekek, fiatalok munkáiból kiállításokat szervezünk, a zenei és tánc klubunk tagjainak fellépési lehetőséget biztosítunk, hogy ezeken a nyitott programokon másokkal is megismertethessék tehetségüket.
A nyári alkotótáborok és a rendszeres kulturális kirándulásaink szintén a tehetség kibontakoztatására és új ismeretek szerzésére ösztökéli a gyerekeket, fiatalokat. A középiskolás és felsőoktatásban tanuló diákjaink számára időszakos kiadványok (elektronikus valamint hagyományos írott sajtó) megjelentetésével igyekszünk teret adni.
A Tehetségpont fenntartása (ahogyan az egyesületé is) alapvetően pályázati pénzek segítségével, valamint az önkénteseink aktivizálásával, további önkéntesek bevonásával lehetséges. Bízunk benne, hogy tehetségpontként új lehetőségek tárulnak elénk, amelyek szintén a hatékonyabb