A tehetségponttá alakulást a Székelyek a magasban expedíciósorozat eddigi eredményei indokolják. Az indítása óta eltelt másfél évtizedben ismertté és népszerűvé vált Székelyföldön (és egész Erdélyben), a testi, lelki és szellemi fejlesztés jó gyakorlatának bizonyult. Eredeti, csak szűkebb csoportnak szóló tervét és tevékenységét bővítve új expedíciósorozatot (Mont Blanc kezdőknek), hegymászó képzést, síiskolát indított. Több száz fiatallal működött együtt: felkeltette az egészséges életmód, a természeti értékek iránti érdeklődést, felkészítette a hegymászásra, magashegyi túrákra.
A Mont Blanc kezdőknek expedíciósorozat 2007-ben indult a Székelyek a magasban expedíciósorozat részeként. Nagy érdeklődés övezi: indulása óta 8 kiadást ért meg. Célja: felkészíteni és lehetőséget biztosítani az egészséges életmódot folytató, általában a természet, kiemelten a hegyek iránt vonzódó, arra legalkalmasabb fiataloknak, hogy feljussanak a Mont Blancra. Ehhez megfelelő (fizikai és lelki, szellemi) felkészítő programokat szervezett, tapasztalt túravezetőket és a hegyi túrához szükséges felszerelést biztosított. A 8 expedíció felkészítő programján közel 400 fiatal vett részt, több mint 50-en jutottak fel a Mont Blancra. Az expedíciókról – a térség különböző településein – tartott bemutatókat kiemelt érdeklődés övezte, hatására az iskoláskorúak nagyobb számban kapcsolódtak be az egészséges életmódról, a sportról, a környezettudatos életformáról szóló témákba, tevékenységekbe. Közösségépítő szerepére évről évre egyre nagyobb szükségünk van.
Második éve működtetünk síiskolát szakképzett edzőkkel. Munkatársaink nagy tapasztalattal rendelkező hegymászók, hegyi mentők, hegyi vezetők, síoktatók, testnevelő tanárok, valamint búvár, pedagógus, mentálhigiénés szakember, orvos, pszichológus.
A Székelyek a magasban égisze alatt szervezett hagyományos programokba (alkalmasságot mérő tesztek, gyakorlati próbák, képzések, túrák, felkészítők, előadások stb.) elsősorban a fiatal felnőtteket vontuk be: 18. életévüket betöltött, a hegymászást kedvelő, egészséges életmódot folytató fiatalokat. Második éve indítottuk a nyitást a fiatalabb korosztályok felé: kapcsolatot építettünk két óvodai csoporttal és általános iskolai osztályokkal, a síiskola kifejezetten a 10 év alatti korcsoportnak indult. Tervezzük a középiskolások fokozatos bevonását a programjainkba. Dédelgetett tervünk egy erdei iskola beindítása.
Természetesen folytatjuk a Mont Blanc kezdőknek sorozatunkat.
Szakszerűbbé és eredményesebbé kívánjuk tenni
-a jelentkezők közüli (mentális és fizikai alkalmasság szerinti) válogatást, az érdeklődők jobb felismerése és segítése pszichológus, mentálhigiénés szakember, orvos és több pedagógus bevonásával történik;
-a felkészítés programjának összeállításában az említett korosztályok életkori sajátosságaihoz igazodunk – együttműködve a pedagógusokkal és szülőkkel;
-a program lebonyolításában a szakképzett és tapasztalt hegymászók, hegyi vezetők, hegyi mentők, síoktatók, testnevelő tanárok mellett az ő támogatásukat is igényeljük;
-a hegymászó felszerelést (öltözet, sátor, hálózsák, jégcsákány, hágóvas, kötelek stb.) az Alpinsport Egyesület, részben pedig magánszemélyek támogatásával biztosítjuk;
-a program dokumentálásához és népszerűsítéséhez kapcsolatot ápolunk eddigi partnereinkkel (helyi és megyei önkormányzatokkal, civil szervezetekkel és a médiával), emellett új kapcsolatokat építünk.
Az induláskor hangsúlyosan Háromszék központú programok vonzáskörét szélesítjük egész Székelyföldön.
Programjaink elsősorban a testi-kinesztetikus tehetséget fejlesztik, ehhez kapcsolódóan foglalkozunk az inter- és intraperszonális tehetségformák fejlesztésével.
A Mont Blanc kezdőknek expedíciósorozat két fázisból tevődik össze: a jelentkezést követő több hetes felkészülés/válogatás, majd a konkrét cél megvalósítása: a Mont Blanc megmászása. Az eddigi tapasztalatok szerint várható, hogy az első fázis összes résztvevője hasznosítani fogja a megszerzett tudást és tapasztalatot, a második fázisra kiválogatottak pedig valamennyien följutnak a Mont Blanc csúcsra, a felkészülés és az expedíció változatlanul kiváltja és fenntartja a közösség érdeklődését, erősíti a kisközösségek önértékelését, önbecsülését.
A hegymászásra való felkészülés hónapjaiban és a célzott hegy megmászása során olyan képességeket fejlesztünk, amelyek az élet más területein is hasznosíthatóak:
-kitartás, fegyelem, kooperáció, kemény munka, csapatszellem;
-az egyéni értékrend alakítása (életszemlélet, barátság, szabadság, az önmegvalósításhoz, a kemény munkához, fegyelemhez kapcsolódó értékek);
-a sportolói személyiség pozitív jellemzőinek erősítése: tetterő, akaraterő, kitartás, önbizalom, alkalmazkodóképesség, jó kedély, vállalkozói kedv.
-a Székelyek a magasban-programok erősítik az önbizalom mellett az önfegyelmet, a szorongás legyőzésének képességét, fejlesztik a kreativitást, a figyelmet, emellett erős közösségépítő szerepük van.
2015-ös kezdeményezésünk: tapasztalatcsere anyaországi expedíciószervezőkkel, a hagyományőrzés és a hegymászás, hegyi túrázás újszerű összekapcsolása a közösségépítés céljából: bekapcsolódás a Fény Éve rendezvénysorozatba (Szent Iván napi őrtüzek gyújtása a háromszéki hegycsúcsokon).
Az expedíciók szervezésének anyagi forrásait az elmúlt évtizedben pályázatokkal, magánszemélyek és cégek támogatásával biztosítottuk. Sikeresen pályáztunk a megyei önkormányzatokhoz (Hargita és Kovászna megye), a városi önkormányzatokhoz (Háromszéken), a Communitas Alapítványhoz, a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanácshoz, a Háromszéki Közösségi Alapítványhoz, részesültünk a 2%-os adó-kampányból. Felszerelésünk nagy részét magáncégek adományaiból, támogatásaiból biztosítottuk. A felsorolt forrásokat a következőkben is fenntartjuk, kiegészítve EU-s forrásokkal. Az óvodákkal és általános iskolákkal kialakított új kapcsolatainktól a szülői támogatói kör bővülését reméljük.