A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolában 4-5 - 6 évfolyamos gimnáziumi és 4+1 évfolyamos szakközépiskolai képzés folyik. Valamennyi képzési típusban biztosítjuk a tehetségazonosítás, tehetséggondozás, tehetségtanácsadás feltételeit. Hagyományosan indítjuk az alábbi szakköröket, tehetséggondozó foglalkozásokat: versmondó kör, irodalmi színpad, énekkar, helyesírás kör, "Szép magyar beszéd" kör, matematika tehetséggondozó foglalkozás, idegen nyelv tehetséggondozó foglalkozás, nyelvvizsga felkészítő. A rajz és vizuális kultúra érettségi felkészítő is a tehetséggondozást szolgálja. Emellett öntevékeny diákcsoportok szerkesztik az iskolarádiót és a diákújságot is. A tehetséggondozás céljaira használjuk fel a versenyeket is. Az iskolában tartunk saját szervezésű versmondó versenyt, helyesírási versenyt, "Édes anyanyelvünk versenyt, "Szép magyar beszéd" versenyt, angol és német nyelvi szép kiejtési versenyt és internetes matematika versenyt. Ezeken kívül indulnak tanulóink az országos versenyeken. Az elmúlt tanévben 17. alkalommal nyertük el a Fejér Megyei Diáknapok fesztiváldíját és lettünk ismét, tizenhetedszer a város legeredményesebb középiskolája. Diákjaink közül öten jutottak be az OKTV országos döntőjébe, és több országos versenyen szereztek előkelő helyezéseket. A sport terén is az élen járunk. Az elmúlt években a diákolimpiai helyezések és a versenyeken elért győzelmek eredményeként folyamatosan a legtöbb pontot szereztünk Fejér megyében.
Helyi hatókörre tervezzük a tehetségpont működését. Ez alatt értjük a szakkörök, tehetségsegítő/fejlesztő foglalkozások tartását az intézményen belül, az intézmény tanulói számára. Évente minimálisan két iskolai kiállítást szervezünk a művészeti szakközépiskolás tanulóink munkáinak bemutatására. De munkáikat igény szerint kiállítjuk a város általános iskoláiban is.
Tanulóink számára
lehetőséget adunk szakkörök, diákkörök szervezésére.
Tájékoztatjuk tanulóinkat a tanulmányi-, közismereti-, kulturális-, művészeti versenyekről, vetélkedőkről.
A Tehetséges Tópartis Tanulókért Alapítvány pályázatok kiírásával ösztönzi a tanulókat.
Az iskolai-, városi-, megyei-, területi és országos sportversenyekre és rendezvényekre felhívjuk tanulóink figyelmét, lehetővé tesszük részvételüket.
A versenyek iskolai fordulóira nem készítjük fel a tanulókat. Amennyiben a tanulók továbbjutnak a városi, megyei, országos fordulóba, természetesen a szaktanár segítséget nyújt tanítványainak a felkészülésben.
A nevezési díjas versenyek nevezési díjához és a tanulók részvételével kapcsolatos költségekhez a megyei és országos fordulókra a TTT hozzájárul.
Saját szervezésű versenyeinkre meghívjuk a település iskoláit is. Évek óta együttműködünk az István Király Általános Iskolával, a Munkácsy Mihály Általános Iskolával és a Bory Jenő Általános Iskolával az idegen nyelvi versenyek és a tanulmányrajz verseny közös szervezésében. A tehetséggondozás terén helyi együttműködő partnereink még: Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata: a Diákpárbaj szervezői, a Fehérvári Versünnep szervezői, Székesfehérvár Megyei Jogú Város által meghirdetett kulturális és művészeti pályázatok; a Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár, A Szabadművelődés Háza, illetve a város Kulturális intézményei: Deák Képtár, Játékmúzeum, Szent István Király Múzeum.
Kiemelt figyelmet fordítunk a Fejér Megyei Diáknapokra: minden meghirdetett kategóriában felkészítjük és benevezzük tanulóinkat.
Partnerünk a tehetséggondozás, tehetség tanácsadás terén együttműködési megállapodást kötött a Fejér Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Székesfehérvári Tagintézményével.
2015 októberében.
Specifikus program: Célok: tehetségazonosítás, tehetségfejlesztés és tehetség tanácsadás. A célcsoport: általános és középiskolás korosztály: 13-19 éves tanulók. Helyi hatókörű, azaz elsősorban az intézmény tanulóira terjed ki, de alkalmanként városi méretekben is valósítunk meg tehetséggondozó formákat. A tehetségterületek elsősorban az iskola profiljához kötődnek:az idegennyelvi és anyanyelvi képzéshez a nyelvi, a logikai-matematikai a természettudományi képzéshez és a reál osztályunkhoz,a térbeli-vizuális és a zenei a művészetek tantárgyhoz és a művészeti gimnáziumi képzéshez, a testi- kinesztikus az iskolában nagyon népszerű és minden tanulót érintő testneveléshez és egészségneveléshez. Az első évre tervezett programok: helyi tehetséggondozó versenyek: "Szép magyar beszéd" verseny, Iskolai versmondó verseny, Édes anyanyelvünk verseny, helyesírási verseny, városi online matematika verseny a 8. osztályosoknak, városi szintű angol nyelvi szép kiejtési verseny a 8. osztályosok számára, városi szintű német nyelvi szép kiejtési verseny a 8. osztályosoknak, városi szintű angol nyelvi szép kiejtési verseny a középiskolások számára, városi szintű német nyelvi szép kiejtési verseny a középiskolások részére. Szelfie- képem fotópályázat az iskola tanulói számára. 20 db tehetséggondozó foglalkozások tartása heti 1 órában. A tehetség tanácsadást a szülői értekezleteken, fogadóórákon kívánjuk megvalósítani.
A későbbi években törekszünk a tehetséggondozó foglalkozások számának bővítésére, tartalmi fejlesztések megvalósítására, több egyéni foglalkozás megvalósítására, valamint a tehetség tanácsadás alkalmainak bővítésére, új módszerek alkalmazására e téren.
Az Alapítvány a Tehetséges Tópartis Tanulókért több, mint húsz éve támogatja a tehetségazonosító, tehetséggondozó és tehetség tanácsadó munkát. Alkalmanként -a kuratórium mérlegelése alapján - támogatást nyújt a tehetséggondozó munkához és a tanulók versenyeztetéséhez. A tanévek végén pályázatok kiírásával segíti az eredményesen dolgozó diákok elismerését. Az állami fenntartásból származó lehetőségeket az egyeztetés után a számunkra legkedvezőbb formában használjuk fel. Törekszünk arra, hogy a témához kapcsolódó pályázati lehetőségek kihasználásával is forrást teremtsünk.