Több, mint 20 éve iskolánk Alapfokú Művészeti intézmény. Tehetséggondozási tevékenységünkben nagy hangsúlyt fektetünk a népművészet- és népi hagyományok ápolására. Különösen a néptánc szakterületére, valamint a zenei nevelésre. Alsó tagozaton a tanulók hivatalos órarendjébe beépül a néptánc és a zene (furulya). Felső tagozatos diákok művészeti fejlődését szakköri foglalkozások biztosítják. Néptánc szakkörünk "Gyöngyvirág" néven működik. Iskolánk rendelkezik égető kemencével, így az agyagművességgel is megismerkedhetnek a gyerekek és kipróbálhatják magukat. A néptáncon kívül műhelyfoglalkozásaink: rajz, matematika-logika, informatika, kézműves, énekkar, angol szakkör, futball, röplabda, elsősegélynyújtás. Természetismereti versenyeken szép eredményeket értek el tanulóink: Magyar-Szlovák verseny Ajnácskőn, (Bükki Nemzeti Park és Cseres-hegység szervezésében), Ipolytarnócon és Salgóbányán. Mezőkövesden megrendezésre kerülő "Matyóföld rózsája" című hon-és népismereti versenyen első helyezést értek el fiataljaink. A Hagyományok Háza által szervezett " Forgó szél" hon-és népismereti verseny országos döntőjébe évek óta bekerülünk tanítványainkkal. Internetes honismereti tanulmányi verseny "Határtalanul" részesei voltunk és vagyunk.
Iskolánk körzetébe tartozik Kishartyán település is, ott nem működik iskola. Sóshartyán, Karancsság, Szalmatercs, Endrefalva, Piliny, Szécsényfelfalu községekből is vannak diákjaink. A Falu Szépítő és Művelődő Egyesülettel, valamint a helyi önkéntes Tűzoltó Egyesülettel együttműködési megállapodásunk van, melynek keretében közös programokat (táborok) szervezünk diákjaink részére.
Néptánc találkozók rendszeres résztvevői vagyunk. pl. Somoskői Néptánc Fesztivál. A környék falvai program sorozatának aktív szereplői vagyunk. A Bozsik Program keretén belül megyei és országos versenyen is részt vesznek az iskola tanulói. A Salgótarján-Fülek Térségi Mentor Tehetségsegítő Tanács által szervezett programokon, Tehetségnapok, továbbképzések, konferenciák, kirándulások résztvevői vagyunk. A Tehetségeket Segítő Egyesülettel és a Tanáccsal is együttműködési megállapodásunk van, amely a kölcsönös segítségnyújtáson alapul és ezáltal is a diákjaink még szélesebb körben tudják kipróbálni és bizonyítani képességüket, tehetségüket. A Balassi Bálint Megyei Könyvtárral évek óta kapcsolatban állunk. A könyvtár által szervezett programokon rendszeresen részt veszünk. Közös pályázat révén sok könyvet, és informatikai eszközöket kaptunk. A Bátonyterenyén működő Tanuszoda biztosítja a gyerekek úszás oktatását. Rendszeresen igénybe vesszük A Tehetségsegítő Tanács elnökének szakmai segítségét a tehetséggondozási tevékenységünk során. A KLIK Salgótarjáni Tankerülete segítségével a Teljes körű iskolai egészségfejlesztés c. " TIE" pályázat által komplex intézményi mozgás programok, egészségfejlesztési programok, valamint szabadidős közösségi programok kerültek megrendezésre.
Továbbra is tervezzük: a "Gyöngyvirág" együttes működését. Diákjaink a nemzeti ünnepeink műsorának részesei. A jeles napok, ünnepi népszokások megelevenítését, hagyomány őrzését kiemelten fontosnak tartjuk: Május fa állítása, Kisze bábu égetése, Szüreti felvonulás, Betlehemezés, Luca napi néphagyományok ápolása, Anyák napjára az égető kemencében ajándék készítés, farsangi jelmezek készítése, a természettudományok műhelyfoglakozásain felkészítjük tanítványainkat a megyei-országos versenyekre.
Diákjaink rajzai továbbra is rendszeresen szerepelnek kiállításokon, pl. Balassi Bálint Megyei Könyvtár Salgótarján, Magyar Vöröskereszt, iskolánk galériájában. Az informatika napi szinten beépül a műhelyfoglalkozásokba. Tehetségpontunk kapcsolódik az Európai Tehetséghónap rendezvényeihez. Az EU-s napok keretén belül az UNIÓ-hoz tartozó országok életével, szokásaival, művészetével, gasztronómiájával foglalkozunk. Az évente megrendezendő megyei tűzoltó versenyeken ifjúsági csapataink állandó résztvevői leszünk ezután is. Továbbra is a nyári szünetben a Faluszépítő és Művelődő Egyesület segítségével egy hetes faluszépítő tábort szervezünk diákjainknak.
Fenntartásunkat jelenleg is és a jövőben is támogatja a " Ságújfalu Iskolájáért Alapítvány" és a Szülői Munkaközösség, valamint Ságújfalu Önkormányzata.
Pályázatok segítségével is szeretnénk biztosítani tanítványaink számára a még szélesebb körű, színvonalasabb foglalkozásokat. Figyelemmel kísérjük az Erzsébet táborok kiírását és több alkalommal vettünk részt benne, részt vettünk tematikus és általános táborban is. A Tehetségpontunk működéséhez a helyet és a teljes infrastruktúrát a KLIK Salgótarjáni Tankerülete biztosítja. Tehetségpontunk működéséhez szellemi és humán forrásokat is tervezünk.