A Lippói Gárdonyi Géza Általános Iskola több területen is igyekszik támogatni a tehetséggondozást.
Oktatómunkánk kiemelt területe a német nemzetiségi nyelv oktatása. A tehetséges diákokat német szavalóversenyre és levelezős versenyekre készítjük fel. Évente megrendezzük a német nemzetiségi projektnapot, melynek célja a hagyományok ápolása, a játékos szókincsbővítés, a sváb kultúrával való élményszerű megismertetés. Általában e napon kiállítást is szervezünk a az iskolai könyvtárban.
A tavalyi tanévben a testnevelés órák keretében alsó tagozaton heti 2 órában német néptáncot sajátítottak el tanulóink. Felső tagozaton a Diabelli Művészeti Alapítvány áttanító tanárai társastánc oktatással foglalkoznak, mely szintén a testnevelés órákba épül be, valamint fakultatív jelleggel is működik vegyes csoporttal. Az idei tanévtől szivacskézilabdát is oktatunk . Számos házi bajnokságot rendezünk. Idén is éjszakai sportdömpingen vehetnek részt gyerekeink. A tanév utolsó napja a diákönkormányzat szervezésében a gyermek- és sportnap, ahol lehetőség nyílik játékos sportversenyekre, labdajátékokra, hasonló kisiskolákkal való csapatmérkőzésekre.
A művészeti tehetséggondozásba külső intézmények is bekapcsolódnak.
A tehetséges diákjaink évente két alkalommal: a Karácsonyi műsor és Tátika, valamint az évi Kulturális est keretében lépnek fel a zekekarral, itt mutatják meg tudásukat, tehetségüket.
Színjátszó szakkörünk az irodalom és dráma iránt érdeklődő diákjaink tehetséggondozásával foglalkozik. A csoport színvonalas darabokkal évente 3-4 alkalommal is fellép a helyi kultúrházban.
Minden évben megemlékezünk a költészet napjáról. Humán területű házi versenyeket szervezünk.
9. éve rendezzük meg az „Olvasom és értem!” szövegértési versenyt, amely összefogja a kistérség tehetséges diákjait.
Kollégáink folyamatosan és lelkiismeretesen készítik fel a tanulókat a különböző versenyekre. Alsósaink szövegértési, matematika és szavalóversenyen szerepelnek minden évben. Részt veszünk a mohácsi Brodarics anyanyelvi versenyen, a Simonyi Zsigmond helyesírási versenyen, a Deák Ferenc szövegértési és magyar nyelvi versenyen, a Muskát matematikaversenyen. Bekapcsolódunk országos levelezős versenyekbe is, mint pl. Honismereti verseny, Kerekemese, történelmi verseny, német nyelvi verseny, rajz verseny.
Sajátos nevelési igényű tanulóinkat integráltan oktatjuk. Az intézménnyel folyamatosan kapcsolatban állunk, bemutató órákon, szakmai műhelymunkákon is rész veszünk. Fontosnak tartjuk az esélyegyenlőséget és az inkluzív nevelést. Szeretnénk bekapcsolódni az SNI-szépíró versenybe.
A végzős évfolyamon felvételi előkészítő tartunk matematikából és magyarból.
Tervben van a testvériskolai kapcsolat kialakítása. A közös rendezvények, versenyek és az egymás közötti tudásmegosztás is segítené a tehetséggondozásunkat.
A Tehetségpont jelenlegi hatóköre iskolánk valamennyi tanulója és pedagógusa. Mindig közös munkával valósítottuk meg a kitűzött céljainkat és programjainkat (tehetséggondozás, projektnapok, versenyek szervezése, kirándulások, szabadidős programok stb.)
Törekszünk meglévő kapcsolataink ápolására, és nyitottak vagyunk új kapcsolatok létrehozására is. Az együttműködő partnerek közül folyamatos kapcsolatban állunk a szülőkkel és az Intézményi tanáccsal. Évente kétszer szülői értekezletet, heti szinten fogadóórákat tartunk, de egyéni igényekhez alkalmazkodva szinte bármikor rendelkezésükre állunk. Ötletekkel, társadalmi munkával, akár jótékonysági bál szervezésével is támogatnak minket. Mivel rosszak a közlekedési lehetőségek, segítségükkel visszük versenyekre a gyerekeket, befizetik a levelezős versenyek díját. Folyamatosan jó kapcsolatban vagyunk a fenntartóval, az önkormányzatokkal, a nemzetiségi önkormányzatokkal( jutalomkönyveket adnak tanév végén a német tantárgyból jeles tanulóknak, ajándékkönyveket a könyvtár számára, anyagi támogatást a nemzetiségi projektnaphoz), a szomszédos óvodával (közös projektnapok), a kultúrház vezetőjével (rendezvényeinken projektorral, hangosítással rendelkezésünkre áll), a Gondozási Központtal, az iskolaorvossal és a védőnővel, a községi könyvtárral(versenyekhez szükséges szépirodalom és szakirodalom beszerzése), a mohácsi Meixner Ildikó EGYMI-vel, a környékbeli kisiskolákkal, a kétújfalui Konrád Ignác Általános Iskolával, a környékbeli kisiskolákkal és a művészeti csoportok (néptánc, kézműves szakkör, zeneoktatás) vezetőivel.
Tantestületünk lehetőség szerint részt venne továbbképzésen, műhelymunkán, hogy szakmailag fejlődjünk. 2016 nyarán közös továbbképzésen vettünk részt, ahol többek között megismerkedtünk a kooperatív tanulásszervezéssel, memóriatechnikákkal. Hospitációs tréningen vettünk részt Kétújfalun, ami az SNI-integrációhoz adott hasznos segítséget.
Nevelőmunkánk erőssége a személyre szabott gondoskodás, fokozott odafigyelés, szociális érzékenység és empátia, tartalmas, színvonalas iskolai rendezvények, ünnepélyek, projektnapok szervezése, nagy számú szabadidős program szervezése, együttműködés, összhang a tantestületen belül.
Az anyagi forrást külső támogatókkal vagy pályázat útján szeretnénk megvalósítani.
Meglévő, működő programjainkat kívánjuk tovább vinni, illetve bővíteni vagy kiterjeszteni.
Jelenlegi tehetségsegítő programjaink a következők:
-differenciált óraszervezés, változatos módszerek, tanórák keretein belül
-SNI-integráció
-német nemzetiségi nyelvoktatás( minden évfolyamon, heti 5 órában)
-egyéni feljeszések (csatlakozó foglalkozásként minden évfolyamon)
-felvételi előkészítő(8. évfolyamon magyar és matematika tantárgyból)
-kompetencia – és verseny-előkészítő foglalkozások
-sportkör és szivacskézilabda (a sport iránt érdeklődők számra)
-tanulás tanítása(szakkörként 5-8. évfolyam)
-színjátszó szakkörünk( az irodalom és a dráma iránt érdeklődők számára, 4-8. évfolyamon szakkörként)
-Útravaló ösztöndíjprogram (esélyegyenlőség a hátrányos helyzetű, de tehetséges gyerekek számára)
-olvasóvá nevelés(könyvtár- és könyvtárhasználati órák keretében)
-iskolánk teret ad a kézműves szakkörnek, társastáncnak és zeneoktatásnak(áttanító tanárokkal )
-saját szervezésű programunk az „Olvasom és értem!” kistérségi alsós szövegértési verseny
-Karácsonyi műsorunk és Tátikánk minden korosztályt megmozgat és nagy nézettségű
-az év végi kulturális estünkön iskolánk tehetségei mutatják meg tudásukat
-évi 4 projeknapunk(Gárdonyi nap, német nemzetiségi nap, Föld napja, gyermek- és sportnap) és az alsós erdei iskolánk más módszerekkel próbál tudást adni gyerekeinknek
Iskolánk fenntartója a Mohácsi Tankerületi Központ. Tőle kapjuk a tehetséggondozáshoz szükséges anyagi feltételeket, felhívják figyelmünket a különböző versenylehetőségekre,
Jól működő szülői szervezetünk mindent megtesz annak érdekében, hogy gyerekeik a legkedvezőbb feltételek között bontakoztassák ki tehetségüket, tudásukat.
Nekik köszönhetjük iskolai játszóterünket is.
Számíthatunk az önkormányzatokra is. Hozzájárulnak egy-egy műsor, projektnap vagy jelmezbál anyagi támogatásához. Felajánlják falubuszaikat a külsős versenyekhez, továbbképzéshez, kirándulásokhoz.
Magánszemélyek, helyi lakosok, vállalkozók társadalmi munkával, felajánlásokkal, szállítással, szakmunkával tesznek iskolánkért.
Anyagi forrás nélkül is képesek vagyunk tehetséggondozásra, de figyeljük a pályázati lehetőséget is. Jelenleg az Útravaló ösztöndíjprogram Út a középiskolába alprogramban regisztráltunk négy tanulóval, de a tanév során megújítjuk az ÖKO-iskolai pályázatot és részt veszünk a Határtalanul pályázatban is, valamint Erzsébet tábort is szervezünk.