A CSIZMAZIA ALAPÍTVÁNY 2011. december óta működő szerv, mely azonban évekre visszamenő múlttal rendelkezik: mind az Alapító karitatív tevékenységét tekintve, mind az alapítvány kuratóriumában tagként szereplő személyeket illetően. Az Alapítványi tagok - a jelenlegi szervezeti formába való alakulása előtt - egy sor versenyen, fesztiválon, művészeti terepen voltak jelen szervezőként, de főként résztvevőként. Az Alapítvány elnöke, drámapedagógus, mesterpedagógus, szakértő, továbbá mint versenyszervező pályázó fiatal kora óta rendszeres résztvevője sok művészeti versenynek, fesztiválnak. Később - felsőfokú végzettségének megszerzése után - maga is részt vett rendezvények, fesztiválok, nagyobb művészeti események megszervezésében, lebonyolításában, lezárásában. Többek között 10 éve rendszeresen részt vesz a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó szervezésben, melyet a Magyar Drámapedagógiai Társaság mindig elismerően értékelt.
1. Évente 10-15 különböző tanulmányi, művészeti és sportversenyre nevezünk be, ebből több mint fele országos verseny.
2. Mentoráltjaink 7-20 évesek, akik tanulmányaik mellett az irodalmi nevelés terén teljesednek ki.Többen az általános iskolai tanulmányuk után művészeti és sportgimnáziumban tanul tovább.
3. Művészetek területén (színjátszás, versmondás) az ország legjobbjai között vagyunk Versműhelyünk az idei évben Versmondóink 4 országos első helyezést, 2 országos 2. helyezést, 3 bronzdíjat értek el.
4. Arany és ezüstminősítéseket szereztek az elmúlt években a Versünnep fesztiválon, a Regősök Húrján országos minősítő gálán, idén 7 mentoráltunk jutott be a Nemzeti verseny középdöntőjébe, s készülnek a következő fordulóra.
5. 2 évvel ezelőtt egy mentoráltunk a Nemzeti Színház színpadán képviselhette alapítványunkat, Szekszárd városunkat kiemelkedő teljesítményével.
A tanórán kívüli ismeretszerzést szolgálják délutáni tehetséggondozó foglalkozásaink, (összesen heti 8 órában). Itt versenyekre készítünk fel, valamint művészeti tevékenységet fejlesztünk.
2011-ben rendezte meg a Nagy Bandó András Versmondó versenyt, mely szintén nagy sikert aratott.
A programok szervezési feladatának ellátása, azért könnyen megvalósítható számára, mert rendszeresen – napi szinten – készít fel gyermekeket különböző művészeti – elsősorban vers és mesemondó versenyekre: Benedek Elek Mesemondó verseny, Mészöly Miklós Emléknap, Hollós László versmondó verseny, Süss fel Nap! Országos Művészeti Fesztivál, a Versmondók Egyesületének országos rendezvényein való részvétel: Kaleidoszkóp Nemzetközi Versfesztivál ,Regősök Húrján, SoseVolt Versnap, Fedorka VersNap immár nyolcadik alkalommal stb. A felkészített gyermekeknek csak életkora meghatározó, mert mint felkészítő pedagógus a hátrányos helyzetű gyermekek tehetségét is képes felismerni, s megfelelő pedagógiai, s egyéb szakmai elemekkel megerősíteni a gyermekben, aki így tehetsége javát tudja a megmérettetés során bemutatni, ezt bizonyítja az a sok elismerés, mellyel a versenyeken, fesztiválokon a gyermekeket a zsűri díjazta, jutalmazta. Az alapító a tehetséges gyermekek gondozását tartotta szem előtt az alapítvány létrehozásakor. Ugyanakkor az is célja, hogy támogassa a nehéz szociális helyzetben élő tehetséges, vagy kevésbé tehetséges, de nagyon szorgalmas gyermekeket. Az elsődleges célja, olyan értékek közvetítése, melyek egyre kevésbé felismerhetőek, melyek a mai kor gyermekeiben idegenek.
Cél mellett az a törekvés is megjelenik, hogy értsék ezen értékeket. Hatókörünk egyedülálló a Dél-Dunántúli Régióban, hiszen Szekszárd városán és környékén túlra is kiterjed. Tekintettel arra, hogy mentoráltjaink 1/3-a szekszárdi, de ezentúl sokan keresnek meg minket, így tehetséggondozó tevékenységünk megyehatárokat átívelő. Országos rendezvényeink kapcsán határon túlra is elnyúlunk, hiszen több éve vannak diákok családok, akik ellátogatnak versenyünkre.
Legfontosabb együttműködő partnereink a tehetségek felkutatásában: Baka István Általános Iskola, Dienes Valéria Általános Iskola, Babits Mihály Általános Iskola, Gyakorló Általános Iskola, Szekszárdi I. Béla Gimnázium, Szekszárdi Garay János Általános Iskola valamennyien Szekszárdról.
Együttműködő partnerek a tehetséggondozásban: Szekszárd Megyejogú Város Önkormányzata, Magyar Versmondók Egyesülete, Versünnep Alapítvány, Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Főiskolai Kara, Szekszárdi Babits Mihály Kulturális Központ és Művészetek Háza, Tolna Megyei Wosinsky Mór Múzeum, Szekszárdi Kajak-Kenu Egyesület
Célunk kialakítani egy olyan bázisközpontot, ahol a helyi civilszervezetekkel karöltve támogathatjuk a tehetséges fiatalokat kultúrájuk megerősödésében, hagyományaik őrzésében.
A művészetek területén az alapítvány művészeti csoportjaiban tevékenykedő diákok számára elsősorban a tehetségek felkutatása céljából tábort kívánunk szervezni, melynek keretében felkészülnek az éves színpadi produkciókra, segítik az új tagok beilleszkedését, intenzívebb együttlétet teremtenek a csoport számára, amely alaposabb felkészülést eredményez.
Ezt követően az alapítvány versmondó műhelyében és irodalmi színpadában tevékenykednek heti 3 órás foglalkozás keretében, ahol nemcsak a színdarabok betanulása a cél, hanem drámapedagógiai eszközökkel a fiatalok kommunikációs, kooperációs és kreatív képességeinek a fejlesztése, valamint a színházzal és színházra nevelés.
Az évet egy új színházi produkció bemutatásával zárjuk.
Minden évben megalakulásunk óta megrendezzük országos Versmondó versenyünket Fedorka-SoseVolt néven, idén 8. alkalommal. Évente több, mint 200 gyermek jelentkezik, többen határon túlról is képviselik a számukra is fontos kultúrát.
Minden évben legalább két alkalommal színház látogatást szervezünk 100-100 gyermek számára.
Fontos, hogy a hagyományok ápolása is szerepet kapjon a fiatalság életében, ezért többek között minden évben ellátogatunk a mohácsi busójárásra több, mint 100 gyermekkel.
Családi programokat szervezünk és nagy hagyomány életünkben a Családi szilveszter szervezése, melyen 20-25 családdal tudjuk köszönteni az újévet közösen(általában 120-150 fő)
Több alkalommal szerveztük meg az Országos Gyermekszínjátszó Találkozó megyei és regionális fordulóját 100-200 fő számára.
Városunk, megyénk több rendezvényén megnyitóján vállalunk mentoráltjainkkal szereplést, fellépést. Országos, megyei sportrendezvények megnyitóján úgy szintén.
Tehetségpontunk anyagi fenntarthatóságát segíti az EFOP 3.1.5-16-2016-00239 -es sikeres pályázatunk , illetve a Nemzeti Tehetség Program rendszerében benyújtott pályázatunk, valamint egyéb pályázati lehetőségek kihasználása: (az elmúlt tanévben több pályázaton nyertünk tehetséggondozásra).
Szekszárd Megyei Jogú Város pályázatai
SZMJV Humán Bizottsága, Szekszárdi Babits Mihály Kulturális Központ és Művészetek Háza
Tehetséggondozó tevékenységünket folyamatosan támogatja alapítványunk valamint szponzorok: Magyar Versmondók egyesülete, Versünnep Alapítvány, magyar Drámapedagógia Egyesület, TARR Kft, Görbei és Társa, Dekor Center, Tolnatej ZRT.,...
A Csizmazia Alapítvány személyi feltételeit figyelembe véve 5 tagból áll, van közöttük drámapedagógus, pedagógus, szolgáltató iparban dolgozó személy, gyermekeknek angol nyelvet tanító és egy szociális területen dolgozó egyén. A tagok képességei, készségei összeadódnak, koherens egységként jelennek meg a programok megvalósításában, kivitelezésében.
Az Alapítványi tagok hite szerint minden gyermeknek meg kell adni a lehetőséget, hogy tehetségét kibontakoztassa, hogy azt meg is mutathassa. Célunk az is, hogy a tehetség mellett a szorgalom ereje, s nagysága is megmutatkozhasson. A nehéz helyzetben élő, vagy kevésbé tehetséges gyermekeknek is esélyt kell kapniuk arra, hogy a bennük levő lehetőségek kibontakoztatásával megtapasztalják erejüket, jövőbe vetett hitüket.