a) Az SZMPSZ Regionális Központjaként szervezői vagyunk a Kincskeresők - regionális értékeket kutató diákok országos szintű versenyének.
b) Pedagógus-továbbképzéseket szervezünk a helyi kulturális értékek tanításában
c) A szakmai tevékenység Szanyi Mária néprajzkutató, pedagógus, irányításával valósul meg, aki az Állami Pedagógiai Intézet számára elkészítette a néprajz-helytörténet tantervjavaslatát az általános iskolák 1-9. évfolyamai számára.
d) A kezdeményezéshez partnerként szerepel a Pozsonyi Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltára, ahol igazgatója Novák Veronika levéltáros, régiótörténész szervezésével évente rendeznek a régiónkat helytörténetét érintő konferenciát és kiállítást - ez utóbbi elsősorban az iskolák érdeklődésére tart számot.
e) Galántán szervezetünk szakemberei és pedagógusai eddig is segítették, a helyi értékek feldolgozását a diákok kutató tevékenysége útján. A segítségnyújtás és a diákok szakmai felkészítése kiterjed a galántai járás általános- és középiskoláinak diákjaira, akik az ilyen jellegű kutatómunkák iránt érdeklődést mutatnak.
Elsősorban a Mátyusföld és a Csallóköz iskolái számára kívánunk programokat és módszertani továbbképzéseket szervezni diákok és az őket segítő pedagógusok számára előadások, tanulmányi kirándulások, levéltár, múzeumok és könyvtárlátogatások beiktatásával.
Tanárok diákok közös terepmunkája alapján egy adott témakör felgyűjtése és a gyűjtött adatok rendszerezése és bemutatása diákkonferenciákon, tanulmányi versenyeken, kistérségi konferenciákon ill. tanári módszertani összejöveteleken.
A tervezett munkát a már meglévő gyakorlatra, valamint a régióban dolgozó szakemberekkel való további hatékony együttműködésre alapozzuk.
Elsősorban a digitális adathordozók és az írott kutatási anyag alapján történő előadásokra, építünk. Az előadói képességek kibontakoztatását valamint a kutatómunka iránti elkötelezettség megalapozását kívánjuk elérni (munkánkhoz a TUDOK konferenciák és a Kutdiák Mozgalom szolgálnak példaképül).
A tehetséggondozás e formájával az általános iskolák felső tagozatos korosztályát, a gimnáziumok és a szakközépiskolák diákjait kívánjuk megszólítani.
Az SZMPSZ-tagdíjból, részvételi díjakból, különböző pályázatok (megyei, magyarországi) útján szerzett támogatásokból, és a környékbeli helyi önkormányzatok anyagi segítségével biztosítjuk működésünket.
A fent vázolt tervezet egy már meglévő és évek óta gyakorolt módszerre épül, melynek Galántán és környékén hagyományai vannak:
1. A galántai Kodály Zoltán Gimnázium néprajzi szakköre, melyet Szanyi Mária néprajzos muzeológus vezetett éveken keresztül.
2. Azok a tanárok, és gyakorló pedagógusok, akik a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemen a néprajzi spec. koll.-t látogatták, ill. akik néprajz-helytörténet témakörből készítették szakdolgozatukat ill. pedagógus-továbbképzésük záródolgozatát.
3. Azok a környezetünkben élő szakemberek (levéltárosok, muzeológusok, helytörténészek), akikkel évek óta hatékony együttműködést ápolunk a fenti támakörökben.
4. Szoros együttműködést tartunk fenn a Galántai és a Vágsellyei Pedagógiai Pszichológiai Központokkal, és a Komáromban működő Selye Egyetemmel, amelyek szakemberei továbbképzéseket és szakmai tanácsadást biztosítanak régiónk intézményeiben.
Tevékenységünket évi tervezésű projektek alapján végezzük, majd az elért eredményeket rendszeresen kiértékeljük. Az elemzések alapján dolgozzuk ki a továbblépési tervet. Az eredményesség elsősorban aszerint mérhető, hogy az iskolák milyen mértékben kapcsolódnak be az egyes projektekbe, majd pedig az az elkészített munkák és az egyes versenyeken nyújtott teljesítmény, valamint a helyi közösségeknek és iskoláknak az elkészített munkák iránti érdeklődése alapján mérhető.