Az iskola szakoktatóinak szakértelme, művészeti és intellektuális tevékenysége biztosítéka, hogy az együttműködő intézmények közös tevékenysége lehetőséget teremt a tehetséges gyermekek és fiatalok eredményes azonosítására és fejlesztésére, a cukrász szakma elismert alakjai előtt való bemutatásra. Az iskolában oktató szakemberek, a szakma kiváló versenyeken elért eredményeikkel, azokon való részvételével bizonyítják, hogy ki tudjuk választani és megfelelően tudjuk fejleszteni a jó és kiváló képességű gyermekeket, fiatalokat.
Tehetségpontot ezekre alapozva szeretnénk nyitni, hiszen szakembereink neves grafikusok, iparművészek, művészettörténészek, akik már ez idáig is foglalkoztak tehetséggondozással, nem csak tanácsadás, diagnosztizálás terén, hanem fejlesztéssel, ápolással is.
Terveink alapján a város és a régió (Cegléd és környéke, valamint a Pest megyei területek) bizonyos oktatási szakképzési intézményeivel felvett kapcsolat alapján ki szeretnénk alakítani azt a munkakapcsolatot, melynek eredménye a tehetségígéretek azonosítása és fejlesztése lesz. Nagyon örülnénk annak, hogy ha az ország más területén is alakulnának ilyen cukrász vagy szakmai Tehetségpontok és velük együttműködve segíthetnénk ennek a szakmának a megfelelő mester utánpótlását.
Természetesen jó a kapcsolatunk az általános iskolákkal is. Ezt a kapcsolatot most a TÁMOP 3.4.3. pályázat révén lehetőségünk nyílt még jobban elmélyíteni. Egy road-show keretében szándékunkban áll kimenni az általános iskolákba, ahol bepillantást nyerhetnek a 7.-es, 8.-os tanulók a cukrász, szakács és pincér szakma rejtelmeibe.
A tehetséggondozást jelenlegi tanáraink szakmai tudására, oktatási tapasztalataira szeretnénk építeni. Ez természetesen nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy olyan jó- nevű egyéniségeket, elismert szakembereket is bevonjunk a programba, akik számára fontos a tehetséggondozás. Jelenleg is építjük a kapcsolatokat neves és világhírű cukrász mesterekkel, akik programjaink fővédnökeként segítik majd a tehetséggondozást. Kovács Sándort a Gerbaud cukrászda mesterét és Móra László világbajnok cukrász mestert sikerült felkérnünk fővédnöknek idáig, terveink között szerepel Szervánszky László Soltvadkerti cukrászda tulajdonosának felkérése.
Az általunk kidolgozott programban szerepelnek a következő programok:
- Cukrász Tehetségpont létrehozása, mely a cukrász szakmában tehetséges tanulókat se-gíti. A cukrász mesterség többrétű: esztétikai és, ízélmény együttes hatása érvényesül egy-egy cukrász terméken. Ezt szeretnénk művészi fokra fejleszteni tanulóinknál.
- Célunk, jó nevű szakemberek, neves vendéglátóipari egységek, meghatározó élelmi-szeripari társaságok bevonása a tehetséggondozásba.
- Konferenciát szervezünk a cukrász tanulóknak, szakoktatóiknak és a mestereknek.
A megalakulásunk első évében a következőket tervezzük:
- Az együttműködő intézetek munkájának összehangolása a tehetségazonosításban, kap-csolatfelvétel más oktató intézményekkel és tapasztalatcsere az ott tanító szakembe-rekkel.
- A tehetségazonosításban résztvevő intézmények felkészítése az azonosításra, tehetség-fejlesztésre,
- Képzések, továbbképzések a fejlesztésben résztvevők számára
- A már ismert és működő programok megismertetése a várossal, régióval
- Szülői programok szervezése, ahol a tehetségről, az alulteljesítésről tartunk interaktív beszélgetést.
- A média megkeresése a tehetséggel, a "Tehetségpont"-okról szóló ismertetések miatt.
Úgy gondoljuk, hogy a tehetségpont fenntarthatóságát több lábra kell helyezni. Elképzelésünk szerint a következő forrásokat tudnánk felhasználni:
- a tehetséggondozást, a tehetséggondozó programokat támogató pályázatok
- az iskola mellett működő alapítvány támogatása
- helyi sponzorok, vállalkozók (az adó 1%- nak felajánlása)
A személyi jellegű és eszközfejlesztési, beszerzési kiadásokat kívánjuk a felsorolt módon biz-tosítani.
Az infrastrukturális beruházásra nincs szükség, hiszen a tehetségpont egy kiválóan felszerelt cukrász műhellyel rendelkezik.
- Hausz Katalin, pszichológus, aki a tehetségazonosításban, gondozásban és tanácsadásban is segíti a pedagógusokat
- Obrácz-Nagyné Király Marianna, aki elvégezte a Debreceni Egyetem pedagógia szakát így a pedagógiai segítség is biztosított a pszichológiai mellett
Képzések, továbbképzések, előadások, projekt-munkák együttes tevékenységével, konferen-ciák, mentori hálózat kiépítésével kívánjuk segíteni tehetségazonosító munkánkat.
Személyes kapcsolattartás, interaktív találkozások és a város, valamint a régió programjainkba való bekapcsolása szerepel terveink között. Minél többször meg szeretnénk jelenni a médiában, ahonnan már is nagy érdeklődésre számíthatunk. Terveink között szerepel a szülői érte-kezletek, iskolai programok látogatása, ahol programjainkat és a tehetségesek beazonosításá-nak lehetőségeit ismertetjük.