A Goldmark Károly Művelődési Központ fontos közművelődési színtér. Nagytermében intézményi keretek között több évtizedes hagyományokon alapuló jazz-balett és művészi torna oktatás, társastánc tanfolyam és rendszeres táncházi tevékenység zajlik, de családi rendezvények, játszóházak, kézműves foglalkozások, szakkörök és klubok is használják a ház 2009-ben felújított termeit.
A 2002-ben felújított Balaton Színház színháztermében leginkább bérletes és bérleten kívüli színházi előadások, komolyzenei és könnyűzenei koncertsorozatok zajlanak, de városi ünnepségeknek, térségi művészeti találkozóknak, vagy akár báloknak is rendszeres helyszíne. Valamint időszaki kiállításoknak, ismeretterjesztő előadásoknak, koncerteknek, családi programoknak ad otthont, de rendszeres oktatási szintérként is funkcionál a 2010-ben elindított felnőttképzési tevékenység révén. Ezek mellett kisebb filmvetítések, klubfoglalkozások, illetve tematikus nagyrendezvények (Nők Hete, Keszthelyi Esküvő Kiállítás, Természetgyógyász Napok, Egészséges Rendelés, 100 Hungarikum Bormustra) valamint professzionális és amatőr művészeti fesztiválok (Keszthelyi Táncpanoráma, Balaton Filmfesztivál, Zalai Művészeti Fesztivál) várják rendszeresen az érdeklődőket a város Fő terén elhelyezkedő impozáns épületbe. A művelődési központ több olyan kézműves szakkört és öntevékeny csoportot, alkotókört is működtet, melyek magas szintű szakmai munkájának több országos és nemzetközi díj és elismerés a bizonyítéka. A két épület számos civil szervezet rendezvényének, valamint sport és szabadidős foglalkozásnak is otthont ad és teret biztosít.
Az intézmény többféle szabadtéri programot is szervez évről évre. Ezek közül a legsikeresebbek a Zalai Borcégér borfesztivál, a nyár minden estéjére színes programokkal jelentkező "Jó estét nyár" rendezvénysorozat, a hagyományőrző Keszthelyi Huszár és Honvéd Találkozó, a Nemzetiségi Néptánc Fesztivál, vagy a turisztikai szezonnyitó és záró nagyrendezvények illetve a nemzeti és városi ünnepekhez tartozó programok. A művelődési központ főszervezője továbbá Keszthely legismertebb rendezvényének a Helikoni Ünnepségeknek. A lehetőségekhez mérten a művelődési központ az olyan országosan meghirdetésre kerülő eseménysorozatokhoz is évről évre csatlakozik, mint a Kultúrházak Éjjel Nappal, a Múzeumok Éjszakája, a Születés Hete, és a Magyar Filmszemle, de programot szervez a Magyar Kultúra Napján, a Költészet Napján vagy a Tánc Világnapján is.
Programjainkon nem csak keszthelyiek, hanem környék számtalan településéről érkezők részt vesznek.
Felnőttképzési tevékenységünk keretében a TÁMOP - 3.2.3-08/1 projekt során 3 csoportos képzésben 50 fő oktatása valósult meg, ezt követően sikerült még egy fenntartó képzést megszerveznünk 15 fővel, valamint 2011. őszén akkreditáltattunk egy pedagógus-továbbképzési programot, melyet 2011. decemberében 10 fővel le is bonyolítottunk.
A Jövő Műhely Keszthely című, TÁMOP - 3.2.3-09/2 jelenleg is zajló projektünk keretében 233 fő vesz rész foglalkozásainkon, melyek között szakkörök, táborok, kiscsoportos tehetséggondozó foglalkozások, iskolán kívüli programok valósulnak meg.
A fenti programok keretében kiemelten foglalkozunk a tehetségek feltárásával és gondozásával, kézműves műhelyünk (kerámia mívesség, fafaragás, kosárfonás, szövés, népi kismesterségek, foltvarrás, rajzszakkör) alkotásaiból rendszeresen rendezünk kiállításokat; fontosnak tartjuk a honismereti és természetvédelmi tudásgyarapítást, működik gyermek- és ifjúsági színjátszó körünk, ifjúsági kórusunk, és több táncos foglalkozásunk is van, melyek keretében szintén tehetséggondozó munka is folyik.
A Tehetségpont hatóköre elsősorban helyi és kistérségi (járási), de szívesen fogadnánk minden a megyéből ill. a régióból érkező érdeklődőt is. Keszthely város közel fekszik a megye- illetve régió határához, így a közeli, már nem e megyéhez és régióhoz tartozó településekről is várjuk a jelentkezőket.
A rendezvények megszervezésében és fenntartásában folyamatosan együttműködünk a szakma és a keszthelyi közélet szereplőivel, mind az oktatók, mind az intézmények vezetőit, dolgozóit illetően; valamint bevonjuk a civil szféra több résztvevőjét is. Házon belül működnek különböző klubok, öntevékeny csoportok, egyesületek, melyekkel folyamatosan egyeztetve zajlanak programjaink.
Rendszeres kapcsolatot ápolunk az óvodákkal, iskolákkal, középiskolákkal, és az egyetemmel is. Eljuttatjuk hozzájuk programjainkat, közös rendezvényeket szervezünk és valósítunk meg, nyári táborokat biztosítunk.
Mind a szakkörök, mind a projekt keretében megkezdett foglalkozásokat, kiscsoportos tehetséggondozásokat lehetőségeink szerint folytatni szeretnénk.
Minden létező művészeti ágban, illetve területen, amelyen foglalkozások zajlanak nálunk, fokozottan figyelünk a tehetségekre. Valamint a népművészet, iparművészet is szerepel kínálatunkon (fafaragás, kerámia, csipkeverés stb.)
Minden korosztály, de elsősorban a gyermekek és az ifjúsági korosztály tehetségeit szeretnénk megfelelő, talentumai kibontakoztatására és fejlődésre alkalmas környezetet, programokat, információkat biztosítani.
Jövő Műhely Keszthely projektünk keretében a kiscsoportos tehetséggondozó foglalkozások (az Ezeréves Zala kivételével) június végéig zajlanak, az alábbi területeken:
- Ezeréves Zala - honismereti és természetvédelmi tudásgyarapítás az alsós és felsős iskolásoknak
- "Mertem egy nagyot álmodni!" - játék és valóság határán, gyermek kommunikáció fejlesztő foglalkozások
- Ifjúsági színjátszó műhely - kommunikáció fejlesztő foglalkozás
- "A jövő táncosai" - mozgásművészeti tehetséggondozó foglalkozások
- Íródeák - tudósító kör
Ezeket a programokat ősztől is szeretnénk folytatni, amennyiben lehetőségünk lesz rá.
Működnek még kézműves foglalkozásaink a projekt keretében vagy azon kívül, ahol a szakma tapasztalt képviselői gondoskodnak arról, hogy a tehetségesek ne kallódjanak el, ne rekedjenek meg:
- Fafaragás
- Kerámia mívesség
- Ákombákom játékos készségfejlesztő
- Egry rajzszakkör
- Mozdulatiskola
- Your Friends ifjúsági és felnőtt kórus
- Szövés, népi kismesterségek szakköre
- Kosárfonó szakkör
- Folton folt (foltvarró) szakkör
Idén áprilisban újra megrendezzük a kétévente sorra kerülő Újkori Középiskolás Helikoni Ünnepségünket, mely a középiskolás korosztály tehetségeinek a megmérettetéséről szól számos kategóriában.
Májusban pedig hagyományteremtő céllal tervezzük megrendezni az I. Zala Megyei Gyermekszínjátszó Találkozót, melynek keretében az általános iskolás színjátszó csoportoknak biztosítunk lehetőséget arra, hogy szakértő zsűri előtt mutathassák be darabjaikat.
Mivel önkormányzati költségvetési szervként működünk, ezért nyilvánvalóan nagy mértékben függünk az önkormányzattól kapott forrásoktól.
Az intézménynek azonban saját bevételei is vannak - bérbeadás, befogadó színházi tevékenység -, illetve folyamatosan veszünk részt tevékenységünkhöz kapcsolódó pályázatokon. Ilyen a korábban már említett Jövő Műhely Keszthely projektünk, melynek keretében például alkalmunk nyílik kifejezetten a tehetséggondozással foglalkozni. E projektben fenntartási kötelezettséget vállaltunk 2017.07.31-ig komponensenként minimum egy program megvalósítására, így bízunk az elkezdett foglalkozások a projekt befejezése után is folytatódnak. További lehetőség még a szponzorok és civil szervezetek támogatása, valamint önkéntesek bevonása.
A Művelődési Központ az elmúlt 60 év magas színvonalú szakmai munkájának köszönhetően országosan is jó megítélésnek örvendhet, amit természetesen az elmúlt két évben is folyattunk, sőt a gazdagabb kínálattal emeltük azt. A vezetés elkötelezett a minőségi munka mellett.
Magasan képzett és gyakorlott munkatársaink, jól felszerelt, többfunkciós tereink, színes programkínálatunk, partnereink adják az alapjait és a hátterét elismert szolgáltatásainknak.
A Művelődési Központ munkatársainak szakmai felkészültsége és mindennapi viselkedése példaértékű az ide látogatók, különös tekintettel a gyermek és ifjúsági korosztály számára.
Szervezeti filozófiánk lényege, hogy minden munkaterület dolgozói, a saját területükön olyan minőségi munkát végezzenek, amellyel segítik a szervezeten belüli többi csoport munkáját úgy, hogy az a látogatók számára zökkenőmentes rendezvényt eredményezzen.
A magas színvonal és a tényleges tehetségek felkutatására vonatkozóan olyan foglalkozásvezetőket alkalmazunk, akik kiemelkedő szakmai hozzáértéssel, valamint lehetőség szerint tapasztalattal rendelkeznek a tehetséggondozásban is.
Többen közülük szakterületükön belül, illetve oktatási intézményekben rendelkeznek főállással, így napi szinten foglalkoznak a gyermek és felnőtt korosztállyal.
Hagyományőrzéssel és népművészettel foglalkozó mesteremberek:
- Bognár Edit szövés-népi kismesterségek népi iparművész
- Bereczky Csaba fafaragó népi iparművész, Népművészet Mestere
- Bereczky Csabáné csipkeverő népi iparművész
- Bordácsné Kishonti Erika népi iparművész, Népművészet Mestere
- Bujtor Tibor fafaragó népi iparművész
- Jankovics Tamás fafaragó népi iparművész
- Kiss E. Hajnalka szövés-népi kismesterségek népi iparművész
- Kollár Szabolcs a Népművészet Ifjú Mestere fazekas
- Markos Lászlóné és Júlia csuhébaba készítő
- Molnárné Riskó Erzsébet babakészítő
- Ruff Jánosné, tojásfestő
- Simon Edit kerámikus
- Tóth Péterné szövés-népi kismesterségek népi iparművész
- Zsiborás István fafaragó népi iparművész
Művészeti csoportok
- Boroszlán Népzenei Együttes,
- Georgikon Néptáncegyüttes
- GKMK tánccsoportjai
- Helikon Kórus
- Nagyváthy Néptáncegyüttes
- Tátorján Népzenei együttes
- Your Friends Ifjúsági Kórus
- Gyermek és ifjúsági színjátszó műhely
- Íródeák tudósító kör
Egyéb szakemberek
- Gosztola Barbara - drámapedagógus
- Temesi Hilda - újságíró
- Szabóné Dézsenyi Zsuzsanna - táncpedagógus
Ügyfeleink igényeit formálisan és informálisan is igyekszünk rendszeresen mérni. A foglalkozásainkon, képzéseink végén kérdőívet készítünk, melyben rákérdezünk a tapasztalatokra, eredményekre és a jövőbeni igényekre is. Valamint fontos információforrások számunkra a programok utáni beszélgetések, a telefonos egyeztetések, a résztvevői spontán visszajelzések is. Ezen alkalmak során az ügyfeleknek lehetőségük van arra, hogy értékeljék a kapott szolgáltatások, programok minőségét.
Fontosnak tartjuk munkatársaink és a foglalkozásvezetők folyamatos képzését, önképzését is.
Együttműködünk a többi tehetségponttal, ahonnan további visszajelzéseket kaphatunk, megoszthatjuk egymással tapasztalatainkat.
A Művelődési Központ foglalkozásait jellegéből adódóan mindig is a személyes jelleg, a civil szféra és a keszthelyiek jelentős közreműködése jellemezte. A tehetséggondozásban nem dominálhat a hivatalszerű, bürokratikus működés.
A pályázati projektek megvalósítása során természetesen kiemelt követelmény, hogy a foglalkozások megvalósítását alátámasztó hivatalos dokumentáció rendben legyen, az alapvető feladat mégis a rendezvények szakmailag megfelelő kivitelezése, melynek következtében elégedett résztvevők maradandó élményekkel gazdagodva távoznak a helyszínről. Fennmaradásunkhoz, létjogosultságunkhoz alapfeltétel, hogy jól végezzük a munkánkat, hiszen így történhet meg csak az, hogy az ügyfelek egy következő alkalommal is minket választanak, sőt ismerőseik, barátaik számára továbbadják a pozitív tapasztalataikat, és hozzánk irányítják őket. Szeretnénk a tehetséggondozás területén is olyan műhellyé, központtá válni, ahonnan nem fogynak el az emberek, legyenek egészen kicsi gyermekek vagy akár idősebbek.