Egyesületünket 2005-ben alapítottuk. A 2007-ben megszerzett közhasznúsági státuszunkat folyamatosan megtartottuk. Különösen fontosnak tartjuk a magyarországi és a határon túli szociálisan és kulturálisan hátrányos helyzetű, tehetséges, ugyanakkor a kallódó, a szenvedélybetegségek kialakulásával veszélyeztetett gyermekek, fiatalok szabadidős tevékenységének támogatását, esélyegyenlőségének elősegítését, jólétének növelését, életminőségének javítását és egészségmegőrzését, az ehhez szükséges anyagi, szellemi, tárgyi, technikai és módszertani feltételek megteremtését.
Támogatjuk az értékes pedagógiai, léleképítkezési folyamatokat, nevelési és művelődési formákat, szolgáltatások kezdeményezését, megtervezését, megrendezését, a kultúrák közötti átjárás és sokszínűség erősítését, valamint az általunk képviselt és kidolgozott projektek továbbadását, módszertani átörökítését, amelyek sokrétű, vonzó kínálatot teremtenek működő és szerveződő közösségeknek.
Mindezek elősegítik az emberségre, a szolidaritásra, az egészséges életmódra, a környezettudatos magatartásra nevelést, a személyiség, a viselkedés- és magatartáskultúra, az olvasáskultúra, az értékközpontú társas kapcsolatok, a közösség fejlesztését, az egymást segítő helyzetek kiépítését a közéleti részvétel alakítását, és hozzájárulnak a képességek fejlesztéséhez.
Kezdeményezéseink, programjaink a kulturális és természeti örökség, a nemzeti hagyományaink megőrzését, megújítását, hozzáférhetőségének javítását, az európaiság tudat, az európai integráció erősítését, a mobilitás és a nemzetközi kitekintés segítését, az anyanyelvápolás jelentőségének tudatosítását szolgálják, építenek a résztvevők aktív közreműködésére, tehetségére, az alkotás, az alkotófolyamat megélésére.
Céljaink eléréséhez használjuk az olvasótábori mozgalom értékeit, példaképül állítjuk a klasszikus, a humanista, a felvilágosult jeles személyiségeket, a haladó gondolkodókat, azok emberről, világról, tudásról és műveltségről alkotott képét.
Kapcsolatainkat úgy alakítjuk, hogy alkotó részesévé válhassunk napjaink társadalmi és kulturális életének. Széles körű kapcsolatrendszerrel rendelkezünk. Sokoldalúan együttműködünk állami, társadalmi és gazdálkodó bel- és külföldi szervezetekkel, intézményekkel, mozgalmakkal.
Konkrét tevékenységek:
"Útjaink, állomásaink..." címmel magyarországi és határon túli fiataloknak olvasótáborokat szervezünk. "Lélekpendítések határtalanul" címmel tábormódszertani és kortárssegítő képzéseket tartunk. A fiatalok tudásának, képességeinek, művészeti tevékenységeinek gyarapítása, fejlesztése érdekében "Lélekpendítő műhelynapok"-at szervezünk, Kortárs klubot, az Ifjú Irodalombarátok Körét és tehetségpontként történő regisztrálásunk után a Palóc médiaműhelyt szeretnénk működtetni. Támogatjuk és bekapcsolódtunk a Pál József Alkotói Kör munkájába is. Salgótarjáni Ifjúsági Jazz Tábort szervezünk a nemzetközi dixieland fesztiválhoz kapcsolódóan.
Tehetségfejlesztő tevékenységünket jelenleg Nógrád megyére, annak településeire, különös tekintettel az egyesület székhelyére, Salgótarjánra és kistérségére koncentrálva szeretnénk elsősorban kifejteni. Olvasótáborunkba a határon túli együttműködő partnereinken keresztül a Kárpát medence magyarlakta területeiről, régióiból is jelentkeztetünk középiskolás és felsőoktatási intézményben tanuló fiatalokat, de szívesen fogadunk hazánk többi megyéjéből is résztvevőket. Az ifjúsági jazz tábor abban egyedülálló, hogy iskolai szorgalmi időben, konkrét nemzetközi zenei fesztiválhoz kapcsolódóan hazánkban nem szerveződik más ilyen jellegű tábor. Ennek következtében a résztvevők körét mindenképpen szeretnénk megyén kívülre is kiterjeszteni.
Tehetségazonosítási és tehetségfejlesztési tevékenységünkbe bevonjuk a helyi és a megyében működő iskolákat, a kulturális intézményeket és civil szervezeteket is. A rendezvények megszervezésében folyamatosan együttműködünk a különböző művészeti területek képviselőivel, a helyi közélet szereplőivel is. Megyénk, térségünk geopolitikai előnyeit kihasználva különösen erős kapcsolatokat ápolunk a Felvidék közösségeivel, magyar intézményeivel. Felvidéken a füleki Pro Futuro Polgári Társulással, a Füleki Gimnáziummal, Erdélyben a Bod Péter Kovászna Megyei Könyvtárral, a Mikes Kelemen Elméleti Líceummal és a Székely Mikó Kollégiummal, a Vajdaságban a szintén tehetségpontként regisztrált tóthfalui Wagner Alapítvánnyal és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézettel, Kárpátalján pedig a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közösségével ápolunk kapcsolatokat. Magyarországi partnereink között tartjuk számon a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társaságát, az Anyanyelvi Konferenciát, az Anyanyelvápolók Szövetségét, a Petőfi Irodalmi Múzeumot, a helyi Balassi Bálint Asztaltársaságot és az StArt 20:10 elnevezésű művészeti csoportot. Helyi, térségi szinten együttműködünk az oktatási intézményekkel, a diákönkormányzatokkal, valamint a kulturális és művészeti civil szerveződésekkel. Egyesületünk alapító és pártoló tagjai, önkéntes segítői között sokan vannak olyanok, akik művészek, alkotók, művészetpártolók, pedagógusok vagy egy-egy tudományág jeles képviselői.
Tehetségpontunkon - programjainkon keresztül - a szociokulturális hátrány és /vagy etnikai kisebbség következtében tehetséges fiatalok azonosításával és fejlesztésével, illetve tehetség tanácsadással kívánunk foglalkozni, melybe szándékaink szerint bevonjuk a Salgótarjánban működő egyéb tehetségpontokon tevékenykedő szakembereket is. Az interperszonális, az intraperszonális, a nyelvi, a térbeli-vizuális és a zenei tehetségformákat kívánjuk elsősorban segíteni, mégpedig az iskolán kívüli, a diákok szabadidejében szervezett tevékenységekkel. Tehetségpontunkon személyiségfejlesztő foglalkozásokat, irodalommal, anyanyelvvel és hagyományápolással, valamint zenével, képzőművészettel és médiával foglalkozó műhelyeket, táborokat fogunk szervezni és működtetni a tehetséges fiatalok számára. A www.lelekpenditok.hu weblapunkon a tehetségponttal kapcsolatos információkat külön menüpontban kezeljük. A közeljövőben a tehetséges fiataloknak pályázatokat szándékozunk kiírni, alkotásaikat kiállítás keretében megmutatni a helyi közösségnek. A tehetséges diákokkal foglalkozó felnőtt szakemberek számára pedig – kihasználva, eddigi olvasótáborosaink hasonló jellegű tevékenységét és érdeklődését - Kárpát-medencei szintű találkozókat és tanulmányutakat szeretnénk szervezni. A következő évben konkrétan a médiával, az irodalommal, a zenével és az anyanyelvvel kapcsolatos kiscsoportos tehetséggondozó programokat, fejlesztő táborokat kívánjuk indítani. Célunk továbbá, hogy - széleskörű kapcsolatrendszerünkön keresztül - a tehetségeket hozzásegítsük a konkrét tehetségterületüknek megfelelő, más fejlesztő táborokban való részvételre is.
Tehetségpontunk tevékenységének fenntarthatósága érdekében folyamatosan pályázunk nem csak önállóan, hanem együttműködő partnerszervezeteinken keresztül is. Számítunk a lakosság 1%-os felajánlására, az ehhez kapcsolódó kampányunk sikerességében, valamint a partnereinken keresztül elérhető vállalkozói, szponzori szférára pénzbeli, tárgyi és egyéb dologi felajánlásaira is. Tehetségfejlesztő, tehetséggondozó munkánkban eddigi segítőink, önkénteseink munkájára, valamint az olvasótáborok nyújtotta Kárpát-medencei szellemi adatbázisunkra továbbra is számítunk. A közeljövő tervei között szerepel egy olyan alapítvány létrehozása is, amelyet konkrétan a tehetségek fejlesztéséért hozná létre egyesületünk. Az alapítvány működtetése tehetségfejlesztő munkánk minőségének fejlesztését is szolgálná, gondolunk itt a tehetségfejlesztéssel foglalkozó munkatársaink módszertani képzésére. Tehetségpontunkat helyileg egyesületünk székhelyén, Salgótarjánban, a Balassi Bálint Megyei Könyvtárban, valamint a József Attila Művelődési és Konferencia Központban, a Civil Közösségek Házában és az Új Nemzedék Plusz Kontaktpont megyei irodájában működtetjük. A foglalkozások, műhelyek megrendezéséhez szükséges helyiségeket térítésmentesen biztosítják számunkra. A Salgótarjáni Ifjúsági Jazz Tábor a Salgótarjáni Közművelődési Nonprofit Kft-vel közös szervezésben kerül megrendezésre a cég által működtetett Tarjáni Gyermektáborban.