A Sólyom Telep Közhasznú Egyesület 2007 év végén alakult azzal a céllal, hogy a Sajókazán él halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeknek, fiataloknak valósítson meg programokat. Gyakorlatilag már a harmadik tanoda programot valósítjuk meg a településen. Ezen idő alatt kidolgozásra kerültek mindazon módszerek amiket a helyi sajátosságokra épülnek. Szakembereink nem csak a külsőleg finanszírozott időszakban vannak jelen az intézményünkben, hanem mint önkéntesek is sokat tesznek hozzá, hogy sikeresek lehessünk. Csináltunk baba-mama klubokat, egyéb közösségépítő programokat. Az egyesületünk infrastrukturálisan rendelkezik minden olyan eszközzel, melyre szüksége lehet a szakembereknek (informatika terem 10 db számítógéppel, smart tábla, kézműves eszközök-gépek stb.) Jelenleg is folyamatosan vállal önkéntes munkát egy fejlesztő pedagógus és egy helyi szociális munkás. Valósítottunk meg baba-mama klubot is,ahol a 14-16 éves fiatal anyukák kaphattak jó tanácsokat a későbbiekre (védőnők által). Temészetesen itt a megelőzésere is hangsúlyt fektettünk.
Az egyesület alapvetően Sajókazán működik és élvezi a helyi önkormányzat és annak intézményeinek teljes együttműködését. A sajókazai tehetségeket kívánjuk felkarolni és orientálni. Minden programunkban kötelezően bevontuk a legfontosabb helyi intézményt, az általános iskolát. Minden munkánkban a közös a gyerek, mint egyéniség. Nagyon fontos tudnunk, hogyan viselkedik több száz gyerek között az a gyermek akivel mi is foglalkozunk. Csak akkor tudunk teljes jellemet vizsgálni, ha teljes 24 órában vizsgáljuk a gyerekeket. Ebbe a 24 órába természetesen beletartoznak a családi, otthoni körülmények is. Így gyakorlatilag 3 oldalról vizsgálunk meg minden gyermeket akikkel foglalkozunk. Egyrészt családi, szociális körülmények, másrészt iskolai előmenetele, viselkedése és harmadrészt, hogy a mi tanodánkban mivel tudjuk teljessé tenni az életét. Minden gyermekről egyéni fejlesztési naplót nyitunk, melyet vezetve végzünk felméréseket. A felmérésekből egzakt módon le tudjuk vonni a következtetéseket,hogy egyes gyerekeknek javulnak a készségei, képességei. Természetesen járnak hozzánk olyan fiatalok is akik középiskolai tanulmányaikat elkezdték, azonban nehézségeik vannak, amiken szüleik nem tudnak segíteni. Ezek a 14-18 éves fiatok is meglátogatják intézményeinket, ahol segítséget kaphatnak. Sokszor elegendő csak hogy interneten utánajárhatnak bizonyos dolgoknak, vagy csak elbeszélgetnek régi mentoraikkal. Fontos, hogy ezek a fiatalok nem hagyják ott az első nehézség után az iskolákat, hiszen csak ez lehet segítségük kiugrani a telepi életből. A család sem anyagilag, sem erkölcsileg, sem morálisan nem támogatja ezeket a gyerekeket.
Zene, sport, irodalmi, kézműves tevékenységek. A közösségünkhöz szinte 100%-ban cigány származású gyerekek tartoznak. Ezek a gyerekek szinte 100%-ban telepi körülmények közül jönnek. Hordozzák magukkal azt a nagyon nagy hátrányt amilyet egy ilyen környezet adhat nekik. A helyi általános iskolában is szinte csak hozzájuk hasonló körülmények közül érkező gyerekek vannak. Mi a legfontosabbnak azt tartjuk, hogy ezeknek a gyerekeknek célt,jövőképet biztosítsunk. Meg akarjuk mutatni nekik, hogy a falu határain kívül milyen más élmények is vannak. Ezek közül a gyerekek közül tehetséges zenészek, sportolók, versmondók, kézművesek kerülhetnek majd ki, hiszen mi látjuk rajtuk, hogy ki miben tehetséges. Ezen tehetségek kibontakoztatásához meg van minden tárgyi eszközünk és szakemberünk akik tudnak ezekkel a gyerekekkel foglalkozni. Élethelyzetükből adódó történeteke is szeretnénk megjelentetni akár hangi, akár képes anyagként. Ebben már van tapasztalásunk, mivel egy program keretében Budapesten a Gödörben egy saját feldolgozású mesét adtunk elő nagy sikerrel. Ezt a történetet a gyerekek saját maguk fogalmazták meg.
Az egyesület természetbeni erőforrásokkal rendelkezik, melyeket a programokhoz biztosítani tud.
AZ egyesület mivel 20 éves bérleti szerződéssel rendelkezik, így biztosan tudja programjait tervezni. Megalakulásunkkor még egy önkormányzati épületben voltunk ezt mára egy sokkal stabilabb konstrukció váltotta fel. Önkénteseink folyamatosan dolgoznak a fiatalok között. Programokat könnyen össze tudunk rakni, hiszen a gyerekek-szülők folyamatosan szolgálnak jó ötletekkel, amiket meg kell valósítanunk.