Intézményünk 2014. szeptember óta a Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személy által fenntartott óvodák közösségébe tartozik. Az óvoda jelenleg 3 csoporttal működik, ahová a szomszédos községből, Tiszaburáról is érkeznek gyermekek. Az épület korszerűen felépített, a csoportszobák jól felszereltek, a tárgyi feltételek a hatékony óvodai nevelő munka érdekében adottak.
Óvodánkban kiemelt szerepet kapott a beilleszkedési, tanulási, magatartászavaros, a sajátos nevelési igényű és hátrányos helyzetű, továbbá a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek differenciált nevelésének megvalósítása.
Mindemellett óvodapedagógusaink elkötelezettek és motiváltak a tehetséges gyermekek felismerése és fejlesztése iránt. Ennek érdekében 2017 szeptemberétől 2 tehetséggondozó műhelyt indítottunk:
- testi-kinesztetikus területen: gyermektánc, néptánc, népi játékok
- térbeli-kinesztetikus területen: kézműves foglalkozások
megvalósulásával.
A tehetséggondozó műhelyek kidolgozott tehetségprogramok alapján, az egyéni képességek figyelembe vételével komplex tehetségfejlesztést valósítanak meg, melyhez biztosítottak a differenciált pedagógiai légkörök és módszerek.
A Baptista Tehetségsegítő Tanács szakmai támogatásának köszönhetően a tehetségazonosítás és beválogatás dokumentumait óvodánk az intézmény specifikumait figyelembe véve elkészítette, melyek eredményeit figyelembe véve az elkövetkező időszakban hatékony tehetségfejlesztést tűztek ki célul.
Céljaink:
- a kiemelkedő képességű tehetségígéretek felismerése, képességeinek kibontakoztatása, hatékony fejlesztése
A célok elérése érdekében feladataink:
- a tehetségígéretek azonosítása konkrét tehetségterületeik azonosításával
- a gyermeki tehetség egyéni differenciált fejlesztése
- gazdag, sokoldalú tevékenység lehetőségének biztosítása, a tevékenységekben rejlő személyiségfejlesztések eredményeképpen a tehetségígéretek kibontakoztatása
A tehetségpont intézményi hatókörű, a tehetségazonosítás és tehetségfejlesztés az óvodába járó, 3-7 éves korú gyermekekre irányul.
Legfontosabb partnerünk a szülő, a velük való kapcsolatunkat a rendszeresség, a folyamatosság jellemzi.
Évente több alkalommal vállalunk helyi ünnepségeken, rendezvényeken színes, sokoldalú szerepléseket, ahol óvodásaink megmutathatják magukat, és amelyeken a gyermekek, a szülők, az óvodapedagógusok, közvetlen partnereink, továbbá meghívott vendégeink vesznek részt.
Az elmúlt években már eredményesen működtek tehetségműhelyeink az alábbi területeken, szakvizsgával rendelkező óvodapedagógusaink irányításával:
• Táncoló talpak gyermektánc és népi gyermekjátékok,
• Törppingáló kézműves kuckó.
A Tehetségpont eredményes működését az alábbiakban felsorolt tevékenységek, együttműködések támogatják:
- az óvodai intézményünkbe járó gyermekek szüleinek támogató együttműködése,
- óvodapedagógusaink elkötelezett, egyéni képességeket figyelembe vevő fejlesztő tevékenysége, belső tudásmegosztó rendszer kialakítása, hatékony működése
- gyógypedagógus végzettségű kolléga hatékony fejlesztő tevékenysége,
- hasonló tevékenységi körrel dolgozó tehetségpontok szakmai tapasztalatainak megosztása, egymás rendezvényein való részvétel
- Baptista Tehetségsegítő Tanács szakmai támogatása, szakmai konferenciákon, fórumokon való részvétel lehetősége
- MATEHETSZ rendezvényei, továbbképzései által a szakmai megújulás lehetősége
- egyéb, tehetséggondozással kapcsolatos továbbképzéseken való részvétel, szervezés biztosítása
- más baptista óvodákkal való együttműködés, tapasztalatmegosztás, egymás tehetséggondozó tevékenységének megismerése, tesztbattériák megosztása, tehetségműhelyek tevékenységének bemutatása
.
Óvodánkban az elmúlt években több területen figyeltünk fel tehetségre utaló jelekre. Az alábbi tehetségterületen, megfelelő tartalommal szeretnénk fejleszteni a tehetségígéreteinket:
• testi–kinesztetikus tehetségterület: a fejlesztés célja a finommotoros és nagymozgások jobb koordinációja, a térbeli tájékozódás és az egyensúly fejlesztése, a tánclépés alapjainak elsajátítása, helyes testtartás kialakítása. A táncmozgás iránti igény, motiváció kialakítása. Különböző nép játékok, gyermektáncok megismerése, elsajátítása.
• téri-vizuális tehetségterület: a vizuális információk észlelésének fejlesztése, a képalkotás mint önkifejezési mód felfedeztetése, kézügyesség fejlesztése, fantázia és egyéniség művészi kifejezésmódjának elsajátítása, önálló kézműves alkotás létrehozása által. Kézműves tevékenységek, különböző ünnepkörökhöz kapcsolódó foglalkozások megvalósítása.
Kollegáink felkészültségét különböző továbbképzéseken való részvétellel szeretnénk bővíteni.
Óvodásaink közül azokat a gyermekeket választjuk be a tehetségműhelyekbe, akik tehetségígéreteknek bizonyulnak a néptánc és kézművesség területén. Konkrét program:
• tehetségígéretek azonosítása, a tehetséggondozással kapcsolatos dokumentáció pontos nyomon követése
• egyéni ill. csoportos tehetségfejlesztő programok
• tehetséggondozás a mindennapi tevékenységek során
• tehetségműhelyek működtetése
• néptánc fellépések, bemutatók
• részvétel szakmai továbbképzési lehetőségeken, és tehetséggondozással kapcsolatos konferenciákon, szakmai üléseken
• lazító programok szervezése (kirándulások)
• gazdagító programok
• személyiségfejlesztés támogatása (együttműködés, társas kapcsolatok fejlesztése)
• Év végi beszámoló készítése a műhelymunkáról, a gyermekek fejlődéséről.
• A fenntartó felé, partnereink felé céljaink menedzselése. Tehetséggondozás területeinek bővítése.
• Az érintett területen való szakmai tájékozódás: szakirodalom felkutatása, megismerése, átadása; továbbképzéseken való részvétel, szervezés.
• Gazdagodjon az óvodapedagógusok szakmai, módszertani ismerete, külső és belső szakmai tudásmegosztás, kapcsolattartás kialakítása
• Óvodapedagógusok felkészültségének segítése, továbbképzéseken való részvételének támogatása.
• Kiállítások rendezése a gyermekek alkotásaiból, prezentációk a program során elkészült fotóanyagból.
A program anyagi fenntarthatóságát egyrészt a fenntartótól kapott intézményi költségvetési támogatásból, másrészt pályázatok útján kívánjuk biztosítani. A MATEHETSZ, a Nemzeti Tehetség Program és a Baptista Tehetségsegítő Tanács belső pályázatain való részvétellel külső anyagi erőforrásokat is be tudunk vonni a tehetséggondozási tevékenységünk finanszírozásába.
A tehetségprogramok megvalósulása érdekében a személyi feltétel - a tehetséggondozást végző óvodapedagógusok – adottak, munkájuk külön bérjellegű kifizetést nem igényel. A tehetséggondozás területén végzett továbbképzéseken, a szakmai konferenciákon, műhelyfoglalkozásokon való részvételt a Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személy biztosítja.
Célunk a szülők felajánlásainak, illetve a települési és településen kívüli, közvetlen és távolabbi környezetében működő vállalati - vállalkozói szféra megszólításával források bővítése, támogatásuk megnyerése, bevonása.