A MATFUND Alapítvány 1997 óta tevékenykedik a közoktatáson túlmutató matematika, fizika és informatika tehetséggondozás területén. 2007 óta egyúttal kiadója az eredetileg 1893-ban alapított KöMaL folyóiratnak. 1999-től kezdődően minden évben a matematika- és fizikatanárok részére alapított Ericsson-díjak adományozója, az őszi KöMaL ankétok és a nyári KöMaL táborok szervezője. A Középiskolai Matematikai és Fizikai Lapok pontversenye a magyar matematika, fizika, és számítástechnika tudománytörténetének része, megalapozta a magyar természettudományok külföldi megbecsülését azzal, hogy világhírű tudósokat nevelt. A KöMaL 19-féle, különböző nehézségi szintű, különféle korcsoportok részére meghirdetett egész tanéves pontversenyei segítik a tehetségek fejlesztését matematikából, fizikából és informatikából.
A KöMaL mindenkori szerkesztősége több mint egy évszázada kapcsolatban áll a magyar középiskolák tanáraival. A matematika, fizika és informatika szerkesztőbizottságok tagjai országosan elismert középiskolai tanárok, egyetemi oktatók és fiatal egyetemisták vagy PhD hallgatók. Az alapítvány székhelye az ELTÉ-n van, régi jó kapcsolatunk van mindhárom szakterület oktatóival, hallgatóival. A pontverseny feladatait - tanáraik biztatására - hagyományosan az ELTE vagy a BME megfelelő szakos hallgatói közül a legtehetségesebbek javítják.
A MATFUND Alapítvány hatóköre az egész országra és a határon túlra is kiterjed. A megcélzott korosztály az általános iskola felső tagozatától kezdődően folyamatosan átnyúlik a középiskola 4 évébe, sőt, az egyetem első éveibe is, mivel a legjobb feladatmegoldók a későbbiekben rendszeresen jelentkeznek javítóknak.
Abban a speciális helyzetben vagyunk tehát, hogy általános iskolán, középiskolán és egyetemi éveken átívelő kapcsolatot tudunk teremteni a fiatalokkal, pályájukat nyomon követve.
Az ország többszáz középiskolájának tanáraival egymást kölcsönösen segítő viszonyban állunk. További, még szorosabb együttműködést kívánunk kialakítani az alsó tagozatos általános iskolai versenyeken feltűnt tehetségekkel (ABACUS folyóirattal jelenleg egyik versenyünk közös) és a már végzett, PhD tanulmányokat folytató (volt "KöMaL-os") fiatal felnőttekkel (mivel székhelyünk az ELTÉ-n az Infoparkhoz helyileg és szellemében is közel van).
Bevonhatók a szülők, akik az Ankét rendezvényeire szívesen eljönnek, az ELTE és a BME Matematikai, Fizikai Intézete és Informatikai Kara. A KöMaL laptulajdonosai, a Bolyai János Matematikai és az Eötvös Loránd Fizikai Társulat szintén segítségünkre van munkánkban.
2010-ben alapító tagjai lettünk a Magyar Matematika Tehetségsegítő Hálózatnak, melyben kapcsolatba kerültünk több Tehetségponttal és matematikai tehetségműhellyel.
Tehetséggondozó levelező versenyeink (matematika, fizika, informatika) folytatása, fiatal tehetségek 8-28 éves kora közötti nyomonkövetése, segítése az iskolaváltásokban, versenyekre felkészítésben, esetleg pályaorientációjukban.
Az évenként eddig is megrendezett KöMaL táborok és KöMaL ankétok programjainak kiterjesztése: tanárok és szülők bevonása (tanártovábbképzés és a felnőtteknek (szülőknek) szóló népszerűsítés-tehetséges gyerekekkel foglalkozás). Honlapunkon állandó kapcsolattartás.
Országos és EU-s pályázati forrásokat kívánunk felhasználni. A működés infrastruktúráját a meglévő székhelyen tudjuk biztosítani.
Pálfalvi Józsefné:
- dr. ELTE TTK Matematikatanítási és Módszertani Központ
Dr. Munkácsy Katalin:
- ELTE TTK Matematikatanítási és Módszertani Központ
Dr. Radnóti Katalin:
- ELTE TTK Fizikai Intézet
Dr. Nagy Gyula:
- KöMaL főszerkesztő, Szent István Egyetem
Dr. Páli Judit:
- Károli Gáspár Ref. Egyetem Pszichológiai Intézete
Tehetségkövető számítógépes adatbázis létrehozásával: ebben a gyerekek fejlődését, versenyeredményeit, iskoláit, tanárait és a tehetséggondozással kapcsolatos egyéb tevékenységek és személyek hálózatát szeretnénk létrehozni. Az évenkénti méréseket szakemberekkel fogjuk terveztetni és elvégeztetni. Az adatbázis feladatokat és versenyeredményeket, tanárokat nyilvántartó része már rendelkezésre áll.
Munkánkra eddig is ez volt jellemző, az e-mailes kapcsolattartás közvetlen és személyre szóló. A munkatársaink a versenyző és a rendezvényeken részt vevő - általában a legtehetségesebb- fiatalok és tanáraik többségét személyesen is ismerik.