Iskolánk, miként azt a Pedagógiai Programban is megfogalmaztuk, elkötelezett híve a tehetséggondozásnak. Következetes szakmai munkánk kiterjed a tanórai és a tanórán kívüli tevékenységekre. Tanórákon a differenciált, személyre szabott, a z egyéni képességeket figyelembe vevő tanulásszervezéssel, feladatsorokkal, az újszerű pedagógiai eljárásokkal segítjük tanulóink kibontakozását. 6. és 8. osztályban a belső vizsgákon adhatnak számot a megszerezett tudásról, az alkalmazási kompetenciákról és a kreativitásról.
Az oktatást magas szinten segítő eszközök pl. interaktív tábla és interaktív tananyagok rendszeres alkalmazásával tanulóink digitális kompetenciáját is erősítjük. Ebben a tanévben az Apáczai Kiadó támogatásával kialakítottunk egy minden igénynek megfelelő, a legmodernebb felszereltséggel ellátott tantermet, mely alkalmas arra, hogy az ott folyó tanórát élőben követhessék az érdeklődő kollégák határainkon belül, és azon kívül is.
A tanrendbe építve országos elismertségű drámatanár kollégánk ad kiváló lehetőségeket tanulóinknak e speciális képesség kibontakoztatására. Szintén órarendbe építve tanulóink néptáncoktatásban vesznek részt művésztanárok irányításával.
Tanórán kívüli foglalkozások keretében számtalan lehetősége nyílik tanulóinknak arra, hogy tehetségüket bizonyítsák, tanárainknak pedig, hogy felismerjék és képezzék diákjaikat a kiemelt tehetségterületeken. Valamennyi műveltségterületen indítunk szakköröket. Matematikus diákjaink kiváló eredményeket érnek el országos szintig felmenő versenyeken. Teszik ezt egyéniben és csapatversenyeken is, melyekkel az együttműködés terén szereznek tapasztalatokat és jól alkalmazható kompetenciákat. Néhány adat eredményeink illusztrálására:
Országos versenyek 1-10. helyezése 30 fő, regionális versenyek 1-6. helyezése 6 fő, megyei versenyek 1-5. helyezése 30 fő, városi versenyek 1-3. helyezése 40 fő.. összességében az elmúlt tanévben országos versenyeken 70, regionális versenyeken 13, megyei versenyeken 60, városi versenyeken 60 diákunk vett részt.
Irodalmi körünket előadóművész kollégánk vezeti. A tehetséges diák versírókkal, írókkal, novellistákkal foglalkozik. Alkotásaik pályázatokon vesznek részt, és megjelennek az iskolaújságban is.
Saját szervezésű tanulmányi versenyeink is vannak, pl. az Öveges Kálmán helyesíró verseny megyei szintig, Sudoku verseny szintén megyei szintig, iskolaújság pályázat, angol nyelvi verseny.
Tehetséggondozó munkánkat elismerte több, versenyeket szervező szervezet is. Három elismerés ezek közül: Elismerő oklevél bronz fokozata a Bendegúz Gyermek-és Ifjúsági Akadémiától elkötelezett és kiváló tehetséggondozó munkánkért; Elismerő oklevél bronz fokozata Az olvasóvá nevelés terén végzett elkötelezett és kiváló munkánkért a Jonatán Első Könyvmolyképzőtől; Győr Megyei Jogú Város Sportigazgatóság és a Polgármestrei Hivatal Oktatási és Kulturális Osztálya elismerő oklevele a testnevelés és diáksport terén végzett kiemelkedő tevékenységünkért.
Meghatározó a tehetségek bemutatkozása szempontjából az iskolánkban immár 15 éve megrendezésre kerülő Gyakorlós Hét rendezvénysorozat, amely sokszínű programjaival több oldalról is támogatja tehetséggondozó munkánkat. Egyrészt lehetőséget ad tanulóinknak a megmérettetésre, másrészt biztatást ad mindenkinek, hogy merje megmutatni különleges képességeit. Csúcspontja a "Tehetségnap", melyen a kiemelkedő teljesítményt nyújtó tanulóink egy gálaműsor keretében mutathatják be különleges képességeiket.
Kiemelten kezeli iskolánk a nyelvtanulást. Szerteágazó kapcsolatokat ápolunk Európában a kontinensen és Angliában is. A Comenius regionális oktatási együttműködés projekt keretében éveken át tartó közös munkát végeztek kollégáink és tanulóink lengyel partnereinkkel , témájuk a kultúra szerepének bemutatása az oktatásban. E program keretében tanórai és tanórán kívüli tevékenységek széles kínálatát tárták a résztvevők elé: dráma, színházfesztivál, Chopin-est, bemutató órák. Valamint kiemelkedő eseménye a nyelvi tehetségek megmérettetésének a "Drama games" angol nyelvi vetélkedő. Német nyelvet tanító kollégáink ötféle német nyelvű újság előfizetésével biztosítják tanulóik számára a kommunikáció képes nyelvhasználat elsajátítását, gyakorlását.
Iskolánk évek óta referencia iskolája az Apáczai Kiadónak és a Nemzeti Tankönyvkiadónak. Ennek a feladatnak megfelelően szakmai műhelyként is működik iskolánk. Rendszeresen nyújtunk szakmai szolgáltatást szervezetten érkező tantestületeknek, tartunk továbbképzéseket hazai és határon túli pedagógusoknak.
Iskolánk a közoktatási feladatokon túl a felsőoktatásban is szerepet vállal a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Karán a tanítóképzés szolgálatában. E területen tehetséggondozó munkánk kiterjed a tehetséges, az átlagosnál kiemelkedőbb képességekkel rendelkező hallgatók szakmai támogatásában, őket rendszeresen készítjük fel tanítói versenyekre, mely versenyeken igen szép eredményeket érünk el minden évben, országos szintig felmenően.
Iskolánk regionális jellegű hatókörre kívánja tevékenységét kiterjeszteni. Fejlesztő gondozó munkánkba az eddigi szakmai hagyományainknak megfelelően bevonjuk a régió iskoláit , illetve a határon kívüli kapcsolatainkat is tovább kívánjuk ápolni. Programjainkat nyilvánossá tesszük, honlapunkon és egyéb szakmai csatornákon kommunikáljuk. Részt veszünk a hálózatépítésben, melynek eredményeképpen együttműködést építhetünk ki a többi intézménnyel, tehetséggondozó szakmai fórummal.
Jelenlegi, folyamatos és tervszerűen végzett tehetségfejlesztő és gondozó munkánk eredményes, így ezt a munkát szeretnénk intenzíven folytatni. Továbbá a Helyi Tantervünk módosításakor beépítjük tehetséggondozó tevékenységünk konkrét elemeit a program vonatkozó fejezeteibe, alkotó módon alkalmazva a többszörös intelligencia kínálta lehetőségeket.
Működésünkhöz és fenntartásunkhoz fenntartói költségvetésből állnak rendelkezésünkre anyagi források.
Folyamatosan képezzük magunkat: Az iskola igazgatója rendszeres résztvevője az e témában rendezett konferenciáknak előadóként is. Részt vettünk a Győri Géniusz Tehetségnapon. E témában szakavatott, országos hírű szakemberek (pl. Dr. Duró Zsuzsanna) előadását hallhattuk tantestületünk számára szervezett továbbképzésen.
Tantestületünkben számosan tartanak akkreditált továbbképzéseket, szakvizsgás képzésen a tehetséggondozás területén is szereztünk kompetenciákat. Az elkövetkező időszakban az iskola vezetése öt tehetséggondozó pedagógus továbbképzését tervezi. Iskolánk rendszeresen helyt ad a szakmai továbbképzéseknek, melyeken előadók, tréningvezetők is vagyunk.
Az Apáczai Napok gyakorlós szekciójában minden évben értékes előadások hangoznak el e témában, mely előadások anyaga publikációként is megjelenik.
Szakmai kiadványok fűződnek kollégáink nevéhez: feladatgyűjtemények, kézikönyvek, taneszközök bizonyítják, hogy a tantestület tagjai tudatosan végzik tehetséggondozó munkájukat.
Két kollégánk részt vesz a Keszthelyen e témában rendezett továbbképzésen/konferencián.
Tehetséggondozó tevékenységünknek megnyertük Dr. Duró Zsuzsanna tehetségkutató, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi docensének (06-20/331-4703) és Pappné Gyulai Katalin (06-52-517-680, www.oktatas@.hu), a Debrecen Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Oktatási Osztály vezetőjének támogatását. Továbbá a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Karának Pedagógiai és Pszichológiai Tanszékének tudományos munkatársai is részt vesznek munkánkban.
Tudatosan és szakmailag következetesen végezzük tehetségazonosító és fejlesztő munkánkat.
Nívócsoportok kialakításához standard tudásszintmérő teszttel rendelkezünk, e belépéskor kerül kitöltésre. Folyamatos követő méréseket és utóméréseket végzünk mérésmetodikai alapelvek szerint készült és bemért mérőeszközök alkalmazásával.
Tevékenységünkben elsődlegesen a gyakorlatra fókuszálunk, döntően a mindennapi megvalósíthatóság vezet bennünket. Mivel az eddig eltelt időszakban is szerteágazó és hatékony munkakapcsolatot ápoltunk szakmai szervezetekkel, iskolákkal, tankönyvkiadókkal és képző intézményekkel, úgy gondoljuk ez a gyakorlatorientált és praktikus munkastílus az elkövetkezőkben is eredményes lesz.