A Katedra Középiskola 1998. óta működik a Katedra Iskolai Alapítvány fenntartásával. Kiemelt feladatunk az általános műveltség megalapozása, a képességekhez igazított érték-orientált minőségi nevelő-oktató munka, a kompetencialapú szakmai felkészítés, és a minél sokoldalúbb tehetséggondozás. Felvállaljuk sajátos nevelési igényű és tanulási nehézséggel küzdő tehetséges tanulók integrált oktatását is. Intézményünk nyitott az új kezdeményezésekre, informatika tagozatunk a CISCO Hálózati Akadémia, és a Microsoft IT Akadémia tagja.
Nemzetközi partnerkapcsolatokkal is rendelkezünk, több sikeres nemzetközi projektben vettünk részt 2010 óta:
- a Comenius projekt keretében két éven át 6 európai ország diákjaival alkottunk együtt, amely színvonalas megvalósításért Nívódíjban részesült iskolánk
- az ACES projekt keretében egy bolgár művészeti iskolával tevékenykedtek együtt diákjaink
- a Leonardo programnak köszönhetően Milánóban töltöttek három hetes szakmai gyakorlatot informatikus diákjaink
- a vajdasági központú Elmefesztivál magyarországi versenyének helyszínét biztosítjuk 5 éve. Az újvidéki döntőbe minden évben több tanulónk képviselte iskolánkat, 3 valamint 9. helyezést ért el egy-egy diákunk.
- a szlovákiai Gúta művészeti iskolájával több kölcsönös szakmai látogatást bonyolítottunk már a nemzetközi művészeti fesztivál keretében.
Mind közismereti, mind szakmai tárgyakból szép sikereket értek el tanulóink az évek alatt, amely eredmények nyomon követhetők honlapunkon. Többek között művészeti tagozatos tanulóink a francia és lengyel nemzetközi eredmények mellett számos hazai szakmai sikert értek el, pl. Országos rajzverseny 1. hely, 3. hely és különdíj, valamint OKTV rajz és vizuális kultúra tantárgy döntősei.
Tíz éves hagyományra tekint vissza az iskolánk által meghirdetett Képregény pályázat, amely sikerének mércéje, hogy városi pályázatból regionálissá nőtt az évek alatt.
Évente legalább két iskolai kiállítást szervezünk galériánkban, egyet grafikus tanulók munkáinak bemutatására, illetve a megyei Képregény verseny győzteseinek. Az elmúlt tanévben végzős diákjaink városi szintű kiállításon is bemutatták alkotásaikat.
Az esztétikai-és művészeti tudatosság, az idegennyelvi és további kulcskompetenciák elmélyítésére tanulmányutakat szerveztünk diákjainknak Olaszországba, Ausztriába és Szlovákiába.
Városunk kulturális-művészeti életében is folyamatosan jelen vagyunk; Big Draw közreműködés, Paletta és Fringe kiállítások rendszeres résztvevőiként.
A pályakövetés: volt diákjaink egyetemi sikerei, munkahelyi szakmai helytállásuk azt jelzi számunkra, hogy helyes úton indultak el, megfelelő és sokoldalú támogatást kaptak a középiskolai évek alatt.
Szaktanáraink elkötelezett szakemberek, felkészült pedagógusok – köztük tehetséggondozás, tehetségfejlesztés területen szakvizsgázott nevelővel -, akik tudásukkal, tapasztalataikkal a tehetségfelismerés-és fejlesztés feladatát professzionális módon végzik.
Intézményünk, a Katedra Gimnázium, Informatikai és Művészeti Szakgimnázium és Kollégium jelentős helyi és térségi hatókörben tevékenykedik, ezen túlmenően a tehetség kibontakoztatást segítő tevékenységünket a tehetségpont programjainak vonatkozásában szeretnénk tovább építeni.
- Rendszeresen jelen vagyunk városunk középiskolai oktatási kiállításán.
- Ősszel nyílt napokon látjuk vendégül az érdeklődő nyolcadikosokat és szüleiket.
-A tehetségígéreteket több területen keressük, 10 éves hagyománya van az iskolánk által szervezett megyei képzőművészeti Képregény pályázatnak, ahol az általános iskolás korosztály körében kutatjuk fel a tehetséges fiatalokat, és építjük kapcsolatainkat az alapfokú művészeti intézményekkel.
- Újraindítottuk kibővített pályázói körrel informatikai pályázatunkat.
- 2016 nyarán második alkalommal vehettek részt diákjaink művésztanáraink által szervezett máriakéméndi plainair alkotótáborban.
- Felvételi előkészítőt tartunk a nyolcadikos diákoknak, amely szintén a tehetségfelismerés egyik színtere.
- Végzős tanulóink rendszeres látogatói az egyetemi-főiskolai nyílt napoknak helyi-és országos szinten.
- A városi kulturális intézményekkel való jó kapcsolatainkat fenntartva, újabb programokba bekapcsolódva növendékeink aktív részvételével hosszú távú kapcsolatépítést tervezünk.
- Nyitottak vagyunk új, élményszerű programok szervezésével még több helyi és megyei érdeklődő gyermeket és fiatalt bevonni az alkotói tevékenységekbe.
- Kapcsolatunk folyamatos a médiával, amely a tehetséggondozás megismertetésében és a népszerűsítésben hatékony partner.
Iskolai szinten:
Továbbra is kiemelten figyeljük a tehetségígéreteket, igyekszünk megfelelő szakmai segítséget nyújtani számukra.
Lehetőséget biztosítunk a rendszeres kiállításlátogatásra, a múzeumpedagógiai foglalkozáson való részvételre, és segítséget nyújtunk a pályázatokon és versenyeken való elindulásban (OKTV, Országos Rajzverseny, Országos Festőverseny, egyéb pályázatok és versenyek).
Az idei tanévben franciaországi tanulmányutat szervezünk diákjainknak a Loir mentén. A nyár folyamán grafikus tanulóinknak adunk lehetőséget egy dunántúli plein air alkotótáborban való részvételre, az elkészült munkáikból kiállítást és falinaptár megjelentetését tervezzük.
Folyamatban lévő pályázatainkban törekedtünk a tehetséggondozó foglalkozások számának bővítésére, tartalmi fejlesztések megvalósítására, amelyek sikere esetén tehetséggondozó kiscsoportos gazdagító programok indítását kezdenénk különböző területeken (pl. magyar irodalom, média, fotó, tűzzománc, rajz, sport, felvételi felkészítők).
A felsőoktatásba jelentkezőknek segítséget nyújtunk a felvételire való felkészülésben, a munkakezdőknek a szakképzésben való elhelyezkedésben.
Továbbá folyamatosan figyelemmel kísérjük a Géniusz Tehetségportál honlapját, lehetőség szerint részt kívánunk venni a tehetséggondozással kapcsolatos tanácskozásokon, előadásokon. A témában megjelenő szakirodalmak tanulmányozását szorgalmazzuk a nevelőtestület körében, illetve javasoljuk a témához kapcsolódó továbbképzéseken való részvételt.
A tehetség tanácsadást a szülői értekezleteken, fogadóórákon, szülőknek szervezett programokba beépítve kívánjuk megvalósítani.
Városi és térségi szinten:
Kapcsolatrendszerünk sokrétű, ezért továbbra is együttműködünk azokkal a nevelési, oktatási kulturális intézményekkel és cégekkel, amelyekkel eddig is jó kapcsolatot ápoltunk pl. Hírös Agóra Kulturális Központ, Cifrapalota, Pallas Athéné Egyetem, Rajzfilmstúdió, helyi és környékbeli általános-és középiskolák. Továbbra is megteremtjük a lehetőséget tehetséges tanulóinknak kiállítási lehetőséget biztosítva a városi szintű bemutatkozásra (pl. Művész Kávézó, Civil Klub). Munkáikat igény szerint kiállítjuk a város általános iskoláiban is.
Képregény pályázatunkat az idén is meghirdetjük a helyi és regionális szinten általános iskolák diákjai számára.
A sikeres regisztrálás után kapcsolatrendszer kiépítését tervezzük különböző tehetségpontokkal, keressük az együttműködés lehetőségét a szakmai munka innovációja érdekében.
A „Katedra Iskolai Alapítvány” folyamatos támogatást nyújt a tehetséges diákok művészeti, tanulmányi versenyeztetéséhez, emellett a kiemelkedő tanulmányi eredménnyel rendelkező tanulóit ösztöndíjban részesíti.
Rendszeresen pályázik intézményünk (MMA, TIT stb.), részt veszünk a Bács-Kiskun Megyei Közoktatásért Közalapítvány tehetségsegítő pályázataiban is, ahol az idén nyári alkotótáborra pályázunk, hogy a kiscsoportos oktatás, az egyéni bánásmód hatékonyan érvényesüljön.
Külön érték számunkra egykori növendékeink bekapcsolódása a nevelőmunkánkba, akár mint tanár, alkotóművész vagy partner, komoly motiváció és fejlesztést segítő támogatás.
Mivel az iskolafenntartó alapítvány közhasznú besorolású, így kapcsolati tőkénket kihasználva az adók 1%-ból befolyó támogatásokra is számítunk.