Iskolánkat – a Vitéz János Katolikus Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskolát – mint a Mesterképző Intézet Gyakorló Iskoláját Vaszari Kolos hercegprímás alapította 1893. augusztus 31-én kiadott 4732-es számú rendeletével.
Iskolánk az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye fenntartása alatt szerveződő oktatási intézmények közösségéhez tartozik. Azok a szabályok, amelyek a munkánkat és életünket meghatározzák, nem egyszerűen csak a közös munka és élet menetét biztosítják, hanem egy nagy múltú, magyarságát és kereszténységét megélő közösség értékeit és szellemiségét bízzák ránk, és azt kell közvetítenünk a diákok felé.
A iskola nevelési-oktatási programja szándékunk szerint, a fiatalokat úgy szeretné nevelni és oktatni, hogy keresztény elkötelezettségű, gyakorló katolikusok legyenek. A hit és tudás harmonikus egységet alkosson életükben. Merítsenek az európai kultúra értékeiből, ismerjenek és tiszteljenek más kultúrákat, tudatosan vállalják magyar identitásukat és legyenek a jövendő magyar keresztény értelmiség aktív tagjai. A továbbtanuláshoz legyenek kellően felkészültek a szaktárgyakból. Alkossanak olyan közösségeket, amelyek segítően elkíséri őket életük során. Építsék ki egymás iránt a bizalmat és legyenek felelősek egymásért.
Az iskolánkban korábban és jelenleg is végzett tehetséggondozás.
- Német nemzetiségi nyelvoktatás, mely húsz éves múltra tekinthet vissza intézményünkben.
- Matematika-logika tehetséggondozó foglalkozásaink 2-8. osztályig évfolyamonként, tervszerűen foglalkoztatja a tanulókat.
- Természettudományi Tehetséggondozó Műhelyünk a kémia- biológia területén tehetséget mutató felső tagozatos tanulókat foglalkoztatja.
- A képzőművészet iránt elkötelezett tanítványaink 1-6. osztályig két rajzszakkörbe tömörülve bontakoztatják ki tehetségüket.
Diákkörök:
- Énekkarok
- Ifjúsági ének és zenekarok
- Néptánc
- Boszikonyha
Szakkörök:
- Szinte minden tantárgyból.
Sportkörök:
asztalitenisz 3-8. évfolyam
atlétika 3-4. évfolyam
labdarúgás 5-8. évfolyam
minitenisz 3-8. évfolyam
labdarúgás 1-2. és 3-4. évfolyam
röplabda 3-8. évfolyam
szertorna (lány) 1-4. évfolyam
testnevelés és sportjátékok 1-4. évfolyam
A fentiek mellett alkalmassá tesznek minket az iskolánkban meglevő tárgyi adottságok, mint például a könyvtárunk, informatika termünk, sportcsarnokunk...
Tehetségpontunk települési, kistérségi, illetve regionális hatókörben kívánja tevékenységét folytatni.
Az előző évek, évtizedek gyakorlatát folytatva továbbra is szeretnénk szoros együttműködést kialakítani a város óvodáival, általános iskoláival, sportegyesületeivel és a zeneiskolával.
-Hagyományteremtő céllal, immár ötödik alkalommal rendezzük meg iskolánkban az óvodák közötti sportvetélkedőt, melyen minden városi óvoda képviselteti magát. Nyílt napi bemutató óráinkon minden évben jelen vannak a nagycsoportot vezető óvodapedagógusok. Első, második osztályban tanító kollégáink megjelennek az óvodai rendezvényeken, nyílt napokon. Ilyenkor szakmai eszmecserére is mód és lehetőség nyílik.
-Iskolánk évek óta szervezi a győri Apor Vilmos Általános Iskola által meghirdetett Holenda Barnabás Regonális Matematika-Logika verseny városi lebonyolítását, melyen esztergomi katolikus iskolák tanulói is jelen vannak.
- A sportegyesületek közül igen élő a kapcsolat a „Hét Vezér SE” kézilabda egyesülettel. A városi csapat 80%-a a mi iskolánk tanulóiból áll.
- Mivel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vitéz János Kar tanító szakos hallgatóinak gyakorlóhelye vagyunk, természetes a szakmai együttműködés a kar tanszékvezetőjével és oktatóival. Módszertani találkozókon, az oktatók és kollégáink személyes megbeszélésein rendszeresen kiértékeljük és áttekintjük a hallgatók és a szakvezetők munkáját.
- Az iskolánkban működő tehetségterületekhez rendelve a következő szervezetekkel tartunk fent szakmai kapcsolatot:
• Esztergomi Német Nemzetiségi Önkormányzat
• Ehingen testvérvárosi kapcsolat
• ELTE TTK Kémiai Intézet
• Esztergomi Környezetkultúra Egyesület
• Duna Múzeum Esztergom
• Csodák Palotája
• Nyergesi Kernstock-kör
• Launai Miklós Általános Iskola Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és Szakképző Iskola Neszmély
• OTP Bank Bozsik – program Intézményi Labdarúgó Utánpótlás-nevelési Program
Specifikus tehetségformáknak tekintjük azokat a tehetségműhelyeket, melyek működtetésével folyamatosan biztosítjuk tehetséges tanulóink gondozását.
- A német nemzetiségi nyelvoktatás egyedülálló kínálat városunkban. Jelenleg 259 tanulót érint 1-8. osztályig. Ennek értelmében a német nyelvet tanulók heti 5 órában, plusz egy német honismereti órán, táncórán ismerkednek a nyelvvel és a nemzetiségi hagyományokkal.
Hagyományőrző rendezvényeink:
• Schultüte átadása a leendő első osztályos tanulóknak annak szimbolizálására, hogy a tanuló a németesek csapatának tagjává vált.
• Nyelvek Európai Napjának megünneplése rajzpályázat formájában.
• Erntedankfest: hálaadás a terményért az Úrnak. „Mandala” készítése terményekből.
• Márton-napi lampionos felvonulás
• Két éve otthont adunk a Megyei Német Nemzetiségi Tanulmányi Versenynek 3-4. évfolyamos tanulók számára.
• Német nyelvi vándortábort szervezünk évek óta június első hetében, Ausztriában.
• Az Ehingeni testvérvárosi kapcsolat jegyében két alkalommal vettek részt tanítványaink diákcsere programban.
• Az Esztergomi Német Nemzetiségi Önkormányzat felkérésére tanulóink évek óta szerepelnek a Gizella-napon és a Nemzetiségi és Esélyegyenlőségi Fesztiválon.
A matematika-logika tehetséggondozó műhelyek 2. osztálytól, Természettudományi Műhelyünk a felső tagozatos tanulók számára már hosszú évek óta az iskola kínálatában szerepelnek. Konkrét programjukat az országos és regionális versenyekre való tervszerű felkészülés adja. Ez a terület iskolánk egyik sikerágazata. Alig van olyan verseny, ahol tanulóink ne jelennének meg. A tanórákon differenciált feladatadással próbáljuk kiegészíteni a rendelkezésünkre álló heti 1 tehetséggondozó órát. Mivel az elmúlt évek szakmai erőfeszítéseinek köszönhetően jelentősen megnőtt az iskolánkba jelentkező első osztályosok száma, módunkban áll az első évfolyam végén a tehetségazonosításra is. Az „azonosított” tanulók- a szülőkkel történt egyeztetés után- 2. osztálytól vehetnek részt a tehetséggondozó órákon, melyet ezen az osztályfokon még, tekintettel az életkori sajátosságokra, az órarendi órákba beépítve tartunk meg.
Módszerei:
óralátogatásokon tett megfigyelések;
konzultáció szülőkkel, kollégákkal;
év végi írásos felmérések elvégzése, kiértékelése.
A természettudományi műhely programkínálatához a fent felsorolt versenyeken való részvételen túl még a következők kapcsolódnak:
• „Kutatók éjszakája”c. programsorozaton való rendszeres részvétel
• A „Tudomány Napja” és a „Természettudományok hete”rendezvénysorozat
- A képzőművészeti érdeklődésű tanulóinkkal rajz szaktantermünkben a lehetséges technikák mindegyikét van módunkban megismertetni a hagyományos festészeti és grafikai eljárások mellett: batikolás, linómetszet, papírmasé technikák, agyagozás.
- A sport és labdarúgás területén megjelenő kínálatunkkal minden szintű versenyen képviselni tudjuk iskolánkat:
atlétika, röplabda, kézilabda, asztalitenisz, torna, tenisz, labdarúgás
Iskolánk a tehetséggondozás megvalósításához rendelkezik a szükséges feltételekkel. A pedagógusok szellemi tőkéje mellett korszerűen felszerelt természettudományi, rajz, technika, informatikai szaktantermünk, valamint versenyek lebonyolítására is alkalmas tornacsarnokunk van, két szabadtéri sportpályával, melynek korszerűsítése folyamatban van.
Az anyagi feltételek biztosításában intézményünk saját források felhasználása mellett számíthat a fenntartó Esztergom-Budapesti Főegyházmegye támogatására is. Iskolánk a Tehetségpont fejlesztéséhez elengedhetetlennek tartja külső anyagi források bevonását is pályázatok útján.