Az 1990-ben alapított, 30 éves Yakuzák Sportegyesület a kezdetektől fogva azzal a céllal jött létre, hogy a harcművészet, illetve a testmozgás által személyiségfejlesztő programba tudjunk integrálni fiatalokat.
A harcművészetekben megjelenő filozófiai háttér, valamint a mozgás tanítása azonnal adaptálható élettapasztaltokat ad a gyakorlók számára, melyek egyetlen sportágban sincsennek ilyen komplexen jelen.
Az önkéntesség kultúrájának helyi szintű terjesztése rendkívül nagy sikerrel valósult meg az elmúlt évtizedekben, hiszen az egyesület székhelyét az Y Házat társadalmi munkában építette fel az egyesület.
A tehetséggondozást a kezdetektől fogva kiemelten kezelte az egyesület és erre a versenyeztetést, mint kiváló eszközt használta az elmúlt 30 évben. A tehetséggondozás alappillérei a szorgalom, a kitartás, az elkötelezettség és olyan emberi kvalitások, melyek példaként állíthatók az egész közösség elé. Az egyesület küldetése szárnyakat adni azoknak a fiataloknak, akik teljesítményükkel, hozzáállásukkal felhívják magukra a figyelmet. A közösség belső kultúrájában és normarendszerében létrehozott olyan ugyn. „motivációs létrákat”, melyekkel a fiatalok folyamatosan látják a fejlődés lehetőségét és ezáltal cél orientáltak maradnak.
A nyílt, jó kommunikációs készséggel rendelkező, komplex személyiségjegyeket hordozó fiatalok hazai edzőtáborokban és versenyeken, külföldi edzőtáborokban és versenyeken szereztek tapasztalatot a folyamat menedzselésnek köszönhetően. Az egyesület modulokba rendezett sportszakmai elvei és a sporttudományos nyelvezet az oktatásban további hatással vannak a logikai és asszociatív gondolkodás fejlesztésére. Mindezek együttesen kiváló eszközök a tehetséggondozásban.
Az egyesület az elmúlt 30 évben több, mint 30 főt juttatott el Japánba a karate őshazájába. Számtalan európai országban szerepeltek versenyzőink nagy sikerrel. 2019-ben Európa legeredményesebb sportegyesülete lett a Yakuzák SE megelőzve 28 ország nemzeti válogatottját.
A Yakuzák Se több, mint 10 évig a legeredményesebb egyesületként zárta a minősítési pontversenyt Magyarországon megelőzve több, mint 50 hazai egyesületet.
A Yakuzák Sportegyesület az összes versenyzői kategóriában büszkélkedhet Európa bajnokkal és több országos és európai rekordot is tart. Az utánpótlás kategóriáitól a felnőtt kategóriáig többen „Európa legtechnikásabb versenyzője” címet is birtokolják. Világversenyekre minden alkalommal delegált versenyzőket a sportegyesület.
A tehetséggondozás fontos alappillérének a motiváció fenntartása érdekében három mozifilm is készült versenyzőinkről valamint száznál több rövidfilm is, melyet az SE saját médiája az Y Média készít professzionális minőségben. Ezek az Y Akadémia Youtube csatornán megtalálhatók.
„Felvállalni annak a felelősségét, hogy méltó módon menedzseljünk egy tehetséget embert próbáló feladat. Szárnyakat adni valakinek a legfelemelőbb érzés, különösen akkor, ha ezekkel a szárnyakkal magasan eltűnik a horizonton.” Agócs Tibor
Tekintettel arra, hogy klubunk régiós egyesületként működik, tehetségpontként is régiós léptékben kívánjuk megvalósítani tevékenységeinket. Az előző pontban kifejtettek Jászberény, Jászboldogháza, Jásztelek, Jászfényszaru és Nagykáta vonzáskörzetükből érkeznek hozzánk a sportolók. Edzőtermeink iskolák tornatermében is működnek, így napi kapcsolatban vagyunk 3 oktatási intézménnyel.
Munkánkat mind erkölcsileg, mind anyagilag méltóképpen elismerik önkormányzatok. Egyesületi munkákat segíti kiépült szponzori kapcsolatrendszerünk.
Meghatározó civil szervezetként sokat teszünk a civil társadalom erősítése érdekében, partnereinket segítjük céljaik megvalósításában. A Yakuzák Sportegyesület alakulása óta jó kapcsolatokat ápol más sportegyesületekkel, iskolákkal és működési területünkön elhelyezkedő önkormányzatokkal. A helyi civil és szektoron kívüli partnerekkel való kitűnő együttműködés mellett egyesületünk tagja a Magyar Karate Szakszövetségnek, tagja a Magyar Kyokushin Karate Szervezetnek és tagja a Magyar Honvédelmi Sportszövetségnek is.
A tehetséggondozást objektív alapokon sporttudományos módszerekkel végzi az edzői stáb, együttműködve az Országos Sportegészségügyi Intézettel (OSEI). Így a világ legmodernebb felkészítési metodikájával készülhetnek a versenyzők. A tehetségek menedzselését ún. „egyéni képzésen alapuló személyes program” keretén belül valósítja meg a menedzsment, számos támogatót bevonva. Ezen régi, nagy múltra visszatekintő kapcsolatainkat tehetségpontként való működés során is kamatoztatni kívánjuk.
Célunk a sporttehetségek felkutatása és továbbfejlesztése. Tehetségpontunk célcsoportja óvodás kortól egészen fiatal felnőttekig.
Fontos feladatunk a sporttehetség-ígéretek felkutatása, számukra a megfelelő képzés biztosítása, a legtehetségesebbek versenyeztetése, hazai élvonalba juttatása, és olyan sportolók kinevelése, akik felnőtt korban is kiemelkedő teljesítményt tudnak majd nyújtani ebben a sportágban. A fejlesztő munka során nagy hangsúlyt helyezünk a sport személyiségformáló, általános kompetenciafejlesztő jellegére. Tudjuk, hogy a sporttevékenység alkalmas arra, hogy fejlessze a pszichológiai és szociális kompetenciákat, jótékony hatással lehet az érzelemszabályozásra, az önfegyelem, a belső kontroll kialakítására, a kudarccal és a sikerrel való megküzdésre, erősíti a stressz tűrő képességet, sőt, fejleszti a kognitív funkciókat is.
Az élsportra történő képzés mellett lehetőséget biztosítunk szenior és szabadidős edzésekre is. Az évek során szülők is kedvet kaptak a sportolásra, így gyermekükkel együtt látogatják az edzéseket.
Tehetségpontként való regisztrálásunk után is a már 31 éve megkezdett tevékenységéket folytatjuk: hétköznapokon edzések biztosítása 5 helyszínen, hétvégén edzőtáborok biztosítása versenynaptár szerint a versenyeztetés biztosítása, mely a helyi versenyektől egészen a világversenyekig (Európa és Világbajnokság) terjed.
Az egyesület eddig is maximálisan, sokszor az elvárton felül támogatta a tehetségek felkutatását, gondozását.
Saját forrásból, tagdíjbevételekből, pályázati forrásokból, szponzori támogatásokból oldottuk meg tehetséggondozó programunk finanszírozását . Tehetségponttá válásunk esetén minden lehetőséget meg kívánunk ragadni annak érdekében, hogy programunkhoz anyagi forrásokat szerezzünk.
Tervezett bevételek, pénzügyi források:
1.) pályázati források: pályázatfigyelés, pályázatírás (pl. Nemzeti Tehetségprogram, Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének pályázatai)
2.) helyi vállalkozók támogatása: társadalmi elfogadottság növelése
3.) szülői önkéntes hozzájárulások: önkéntes munkák, segítségek, adományok
4.) Elkészült szakmai anyagok értékesítése
5.) Szakmai rendezvényeken való közreműködés, szakmai programokban való részvétel: pl. foglalkozások tartása, szervezése, lebonyolítása